• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Odnowiono most upamiętniający współpracę Gdyni i Plymouth [wideo]

ac

26.04.2021 10:06 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Odnowiono most upamiętniający współpracę Gdyni i Plymouth [wideo]

Partnerzy portalu

Odnowiono most upamiętniający współpracę Gdyni i Plymouth [wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. PlymouthChronicle

W Plymouth, jednym z największych portów w Wielkiej Brytanii, znajduje się most symbolizujący partnerstwo tego miasta z Gdynią. Most powstał ponad 40 lat temu i przez ten czas uległ zniszczeniu. Ostatnio obiekt został odnowiony, a nowe malowidła wzbudzają duże zainteresowanie.

Plymouth jest jednym z największych portów w Wielkiej Brytanii. Od 45 lat jest również partnerskim miastem Gdyni. W 1976 roku oba miasta zawarły umowę o współpracy. Dotyczy ona głównie dziedzin edukacji, kultury i sportu.

40 lat temu, na znak partnerstwa, zbudowano most nad ulicą Gdynia Way. Na początku zdobiły go biało-czerwone kwiaty, ale po latach malowidła wyblakły, most zaczął rdzewieć i należało go odnowić. Stare dekoracje zastąpiono morskimi falami i napisem "Make waves". Motyw ma symbolizować morskie fale, które łączą obydwa miasta.

Wykonanie projektu grafiki oraz jej instalację zlecono firmie James Edgar Studio. Projekt był realizowany z udziałem wolontariuszy, a jego finansowanie możliwe dzięki grantom kulturalnym i środkom od prywatnych sponsorów.

W Gdyni również mamy akcent związany z partnerskim miastem. Od 1982 roku istnieje skwer Plymouth z pomnikiem w kształcie kotwicy i tablicą upamiętniającą współpracę między miastami.


Dziękujemy za wysłane grafiki.