• <

Wynik wyszukiwania - "plymouth" - Wiadomości

Transport Week 2024. Rozwój, bezpieczeństwo i offshore

Tegoroczna konferencja Transport Week poruszała trzy ważne zagadnienia dla całej branży portowej – kierunek jej rozwoju, zmieniany ostatnio co chwilę przez sytuację rynkową i geopolityczną, kwestie bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem sfery cyfrowej oraz offshore wind, który stał się na Bałtyku jednym z podstawowych kół zamachowych dla całej branży morskiej.
19.03.2024

Ulepszone łodzie dla brytyjskich marines, aby mogli uderzać "szybciej i mocniej"

Wprowadzane do użytku w operacjach na pierwszej linii frontu na całym świecie szybkie łodzie określane jako Commando Raiding Craft (CRC) zostały gruntownie przeprojektowane i przebudowane, aby komandosi z brytyjskiej armii mogli skutecznej prowadzić swoje działania związane z szybkimi akcjami na wybrzeżach.
09.02.2024

Rząd Wielkiej Brytanii zapewnia dotacje w wysokości 33 mln funtów na zieloną transformację portów i statków

Brytyjskie władze ogłosiły 26 stycznia br. podmioty, które otrzymają dofinansowanie rządowe w wysokości 33 mln funtów na rozwój ekologicznych technologii dla portów i statków. Ma to przyspieszyć wyścig państwa w kierunku dekarbonizacji sektora morskiego, przy jednoczesnym wspieraniu miejsc pracy w społecznościach przybrzeżnych w całym kraju, pomagając rozwijać gospodarkę w dłuższej perspektywie.
29.01.2024

Wraki statków ostoją życia morskiego

Dziesiątki tysięcy wraków wokół wybrzeży Wielkiej Brytanii stało się ostoją życia morskiego – informują najnowsze badania ogłoszone na łamach pisma „Marine Ecology”.
07.12.2023

Niczym potwór z Loch Ness. Nuklearny okręt podwodny budzi podziw i przeraża swoim wyglądem

Z udziałem najwyższych władz państwowych powitano powracający z długotrwałego patrolu atomowy okręt podwodny typu Vanguard, zdolny do wystrzeliwania pocisków balistycznych. Tego rodzaju jednostki stanowią główną broń odstraszania i jedną z najpotężniejszych broni w arsenale Royal Navy.
18.09.2023

Wskutek masowego zatrucia pokarmowego prom z Hiszpanii do Wielkiej Brytanii musiał awaryjnie zacumować we Francji

Prom z Hiszpanii do Wielkiej Brytanii musiał awaryjnie zacumować we Francji, kiedy 39 marynarzy zachorowało - poinformował w środę portal Connexion. Podejrzewa się masowe zatrucie pokarmowe; 5 członków załogi promu zostało przewiezionych do szpitali w porcie Brest w północno zachodniej Francji.
09.08.2023

Nurkowie odnaleźli wrak okrętu przypominający o tragedii z czasów II wojny światowej

Nurkowie wierzą, że udało im się odnaleźć jeden z sześciu okrętów Royal Navy zaginionych u wybrzeży Kornwalii w wyniku wojennej tragedii. Miało to miejsce w pobliżu Land's End w październiku 1944 roku, gdy sztorm ogarnął konwój, zabijając ponad 50 marynarzy Royal Navy.
19.07.2023

Amerykański lotniskowiec w Norwegii, Rosja w panice

Największy lotniskowiec świata, amerykański USS Gerald R. Ford, zawinął we środę do norweskiej stolicy Oslo. To pierwsza tego typu wizyta od ponad sześciu dekad i ważny sygnał w kierunku Rosji, która coraz częściej zerka z niepokojem na Skandynawię, Morze Północne i Bałtyk.
25.05.2023

Zanieczyszczenie światłem zagraża ekosystemom morskim

Zanieczyszczenie światłem jest powszechne i rozszerza się też na obszary morskie. Różnica między intensywnością i cyklami światła naturalnego i sztucznego była do tej pory słabo zbadana. Sprawie przyjrzeli się naukowcy z brytyjskiego Laboratorium Morskiego w Plymouth.
15.01.2023

Brytyjska fregata śledzi ruchy rosyjskiego okrętu na Morzu Północnym

Okręt HMS "Portland" śledzi ruchy wyposażonej w pociski kierowane rosyjskiej fregaty "Admirał Gorszkow" oraz towarzyszącego jej tankowca Kama, które przepływają przez wody międzynarodowe w pobliżu Wielkiej Brytanii - poinformowała w środę Royal Navy.
11.01.2023

Royal Navy zamawia bezzałogowy okręt podwodny

Firma MSubs z Plymouth podpisała z brytyjską Marynarką Wojenną kontrakt na budowę bezzałogowego okrętu podwodnego o wartości 15,4 mln funtów, w ramach projektu Cetus.
05.12.2022

[WIDEO] Ogromny pożar i zatonięcie luksusowego superjachtu wartego miliony dolarów

Około godziny 12:10 czasu środkowoeuropejskiego w sobotę, w Torquay, Devon, doszło do pożaru superjachtu Princess Pier, którego wartość szacuje się na 7,5 mln dolarów.
29.05.2022

Żaglowiec Pogoria po remoncie wypływa w wyjątkowy rejs do Hiszpanii

19 marca żaglowiec Pogoria wypływa w rejs do hiszpańskiej La Coruny. Jednostka po remoncie przeszła próby morskie i jest gotowa do podróży na Morze Śródziemne w celu realizacji swojego głównego zadania czyli szkolenia młodzieży. Rejs będzie też symbolicznym przywróceniem tradycyjnego pątniczego szlaku morskiego z Polski do słynnego sanktuarium Santiago de Compostela.
17.03.2022

Ile jest plastiku w morzach? Raport: zanieczyszczenie plastikiem jest prawie tak groźne jak globalne ocieplenie

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to światowy kryzys i zagrożenie równie poważne, co globalne ocieplenie - wynika z raportu organizacji pozarządowej Environmental Investigation Agency (EIA). Organizacja apeluje o wiążący traktat ONZ w sprawie ograniczenia produkcji plastiku i ilości odpadów plastikowych.
19.01.2022

Statki autonomiczne wypłyną na oceany przed 2025 rokiem? Polskie uczelnie i firmy mają potencjał, by wejść na nowy rynek

Pandemia nie odpuszcza, a kraje atakowane są przez nowe warianty wirusa. Wymiana załóg sprawia problemy i wywołuje konkretne utrudnienia. Stąd trudności w zejściu załóg na ląd, przemieszczaniu między portami, w których występuje zagrożenie „eksportem” kolejnego nowego wirusa. Powraca temat wprowadzenia na rynek statków autonomicznych. Już dziś rynek ten szacowany jest na miliardy dolarów.
21.12.2021

Royal Navy: uzbrojone bezzałogowe łodzie gotowe do walki [ZDJĘCIA]

Brytyjska marynarka wojenna wprowadziła do służby autonomiczne bezzałogowe łodzie. Sukcesem zakończyły się pierwsze testy.
28.10.2021

Ocean jest pełen cząstek farb ze statków

Cząstki farb to jeden z najczęściej występujących mikroplastików w oceanach. Prawdopodobnie przypadkowo zjadają je różne morskie organizmy, choć nie wiadomo jeszcze z jakim skutkiem.
09.10.2021

Oceaniczne glony urosły na dymie z australijskich pożarów

Niesione wiatrem chmury dymu i popiołu z pożarów, które spustoszyły Australię w roku 2019 i 2020 spowodowały rozległe zakwity glonów na południowym Pacyfiku, tysiące kilometrów na wschód – wynika z nowego badania opublikowanego na łamach „Nature”.
18.09.2021

Statek z wirtualnym kapitanem przygotowuje się do rejsu

Na akwenach położonych w pobliżu Plymuth trwają próby statku. Dowodzi nim AI Captain. Inteligentny system zaprojektowany przez IBM.
08.05.2021

Koronawirus - sytuacja w branży promowej

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
07.05.2021

Odnowiono most upamiętniający współpracę Gdyni i Plymouth [wideo]

W Plymouth, jednym z największych portów w Wielkiej Brytanii, znajduje się most symbolizujący partnerstwo tego miasta z Gdynią. Most powstał ponad 40 lat temu i przez ten czas uległ zniszczeniu. Ostatnio obiekt został odnowiony, a nowe malowidła wzbudzają duże zainteresowanie.
26.04.2021

Porty wolnocłowe lekarstwem na Brexit i Covid

Rząd Brytyjski poinformował, że w Anglii udzielono zezwolenia na uruchomienie ośmiu Freeports. Zaczną działać pod koniec 2021 r. Warunki działania w tych portach i ich otoczeniu będą takie jak w strefach wolnocłowych i specjalnych strefach gospodarczych.
09.03.2021

Koronawirus - sytuacja w branży promowej (raport)

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
26.02.2021

10 lutego miasto Gdynia obchodzi 95 urodziny

Gdynia uzyskała prawa miejskie 10 lutego 1926 r. Z tej okazji w mieście odbędzie się cała seria urodzinowych imprez. Ze względu na sytuację epidemiczną, wszystkie wydarzenia zorganizowane będą zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.
07.02.2021

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. Galicia już w domu, a Stena Nordica wraca na trasę Gdynia-Karlskrona

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowoczesnym promie typu E-Flexer, który ze stoczni w Chinach dotarł właśnie do Francji i niedługo zacznie obsługiwać połączenia dla Brittany Ferries.
13.10.2020

Podróżnicze święto za nami! Kolosy rozdane (wideo)

To była całodzienna podróż dookoła świata. 11 godzin inspirujących historii i opowieści o ekstremalnych wyprawach w najdalsze zakątki globu. Za nami 22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Choć w tym roku Kolosy odbyły się w formie online, to emocji nie brakowało. Miłośnicy dalekich wojaży mogli z dowolnego miejsca obejrzeć i wysłuchać prelekcji oraz rozmów z ponad 20 podróżnikami z całej Polski.
04.10.2020

Zwodowano pierwszy na świecie autonomiczny statek badawczy

IBM wspólnie w organizacją badawczą ProMare stworzył w pełni autonomiczny statek badawczy, sterowany przy użyciu sztucznej inteligencji. Jednostka zwodowana została w Plymouth w Wielkiej Brytanii, a w przyszłym roku wyruszyć ma w rejs po Atlantyku.
20.09.2020

W Anglii zwodowano sterowany sztuczną inteligencją bezzałogowy statek badawczy „Mayflower” (wideo)

Jeden z pierwszych w pełni autonomicznych statków na świecie został zwodowany i jest gotowy do przemierzenia światowych oceanów w celu zebrania ważnych danych, które pomogą w badaniach naukowych nad krytycznymi kwestiami wpływającymi na środowisko morskie.
18.09.2020

MAS - bezzałogowy, w pełni autonomiczny statek wyruszy pół roku później [wideo]

Jutro (16 września) w Plymouth zwodowany zostanie Mayflower Autonomous Ship (MAS) - jeden z pierwszych w historii pełnowymiarowych, bezzałogowych, autonomicznych statków, które samodzielnie pokonają Atlantyk. Wodowanie odbędzie się niemal dokładnie w 400. rocznicę rozpoczęcia historycznego rejsu galeonu Mayflower, którego rejs rozpoczął angielską kolonizację w Nowej Anglii.
15.09.2020

KORONAWIRUS - sytuacja w branży promowej: armatorzy zwalniają pracowników

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. Promy SKAT w specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportuje o sytuacji w branży promowej.
31.08.2020

Leask Marine poszukuje turbin do pływającej platformy

Leask Marine, specjalista ds. Morskich z Orkney, poszukuje turbin pływowych lub licencji na mobilną morską platformę pływającą „MARINUS”.
01.06.2020

BAE Systems: rozwój podwodnych systemów bezzałogowych Riptide

Rok temu dział badań i rozwoju FAST Labs ™ firmy BAE Systems ogłosił przejęcie Riptide Autonomous Solutions. Jak poinformowano wówczas, celem tej akwizycji było powiązanie rewolucyjnych podwodnych systemów bezzałogowych (UUV) Riptide z naszymi wiodącymi w branży zdolnościami systemów misji, takimi jak autonomia, nawigacja, łączność, przetwarzanie danych z sensorów, walka elektroniczna i wiele innych. Rok po tej transakcji widzimy już udaną integrację technologii Riptide, która dyktuje tempo rozwoju całej branży.
15.05.2020

Poznaj szczegóły dotyczące bezzałogowego i autonomicznego statku, który częściowo powstawał w Gdańsku

W stoczni Aluship Technology w Gdańsku zbudowano kadłub jednego z pierwszych na świecie bezzałogowych i autonomicznych statków. We wrześniu jednostka popłynie z Wielkiej Brytanii do USA dla uczczenia 400. rocznicy rejsu żaglowca, którym podróżowali nowi osadnicy do Ameryki.
01.04.2020

Kadłub bezzałogowego Mayflower w drodze do Wielkiej Brytanii (foto, wideo)

W pełni autonomiczny statek Mayflower Autonomous Ship (MAS) ma powtórzyć drogę swego imiennika - żaglowca z 1620 roku. Podróż śladami pielgrzymów do Ameryki ma rozpocząć się już w tym roku, w Plymouth, w 400 rocznicę wydarzenia. Częściowo, w znacznym stopniu wyposażony, aluminiowy kadłub powstawał w gdańskiej stoczni Aluship Technology i jest już w drodze do Wielkiej Brytanii. Tam zostanie ostatecznie doposażony i przygotowany do niezwykłego rejsu.
25.03.2020

Dzień Kobiet pod żaglami

W zamierzchłych czasach jedną z najpilniej strzeżonych żeglarskich tradycji stanowił zakaz wpuszczania kobiet na pokład statku. Święcie wierzono, że kobieta na pokładzie to zło wcielone, prawdziwy „diabelski balast”. Tłumaczy się to tym, że marynarze od zarania dziejów personifikowali statek z kobietą. Sądzono, że statek mógłby być zazdrosny o kobietę znajdującą się na jego pokładzie, w związku z czym okazałby swój gniew i stałoby się nieszczęście. Wyjątkiem była… naga kobieta, bo wg. wierzeń i przesądów nagość miała zapo
09.03.2020

Nagrody Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2019 wręczone - 50. gala żeglarska w Gdańsku

W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, w piątkowy wieczór 6 marca odbyła się uroczystość wręczenia najważniejszych polskich wyróżnień w żeglarstwie morskim. Laureatką “Sekstantu” i “Rejsu Roku 2019” jednogłośnie uznano kpt. Joannę Pajkowską za opłynięcie świata w rejsie solo bez zawijania do portów.
07.03.2020

Joanna Pajkowska żeglarzem 2019 roku

Joanna Pajkowska została uhonorowano tytułem Żeglarza Roku 2019, Srebrnym Sekstantem oraz I nagrodą Rejs Roku. To jubileuszowa 50. edycja przyznania najwyższych polskich trofeów żeglarskich. Pajkowską wyróżniono po raz trzeci – poprzednio w 2009 i 2017 roku.
06.01.2020

Joanna Pajkowska nagrodzona za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów

"Rejs Roku - Srebrny Sekstant" to najwyższe polskie trofeum w żeglarskie morskim przyznawane przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, którego patronem od 2009 roku jej jest prezydent Gdańska. W 2019 roku nagroda trafiła do Joanny Pajkowskiej za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów na jachcie „Fanfan”.
01.01.2020

80 lat temu podpisano polsko-brytyjską umowę o statusie Polskiej Marynarki Wojennej

80 lat temu, 18 listopada 1939 r., w Londynie podpisano polsko-brytyjską umowę o funkcjonowaniu w Wielkiej Brytanii Polskiej Marynarki Wojennej. Układ umożliwił rozwój polskiej floty, która na wodach Atlantyku walczyła nieprzerwanie przez cały okres II wojny światowej.
18.11.2019

Greta Thunberg znów przepłynie Atlantyk. Zapłacą podatnicy?

Dwa dni temu szwedzka aktywistka Greta Thunberg zaapelowała o pomoc w dotarciu do Hiszpanii ze Stanów Zjednoczonych drogą morską. Celem podróży jest międzynarodowy szczyt klimatyczny zapowiedziany na grudzień w Madrycie. Rząd Hiszpanii poinformował w sobotę, że pokryje koszty jej przybycia na to wydarzenie.
03.11.2019

Recykling z Coca-Colą. Butelka z plastiku wyłowionego z Morza Śródziemnego (wideo)

84. akcja sprzątania plaż w Hiszpanii i Portugali przyniosła nie tylko czyste miejsca, w których możemy odpocząć, ale również materiał dla koncernu Coca-Coli, który wykorzystał odpady do zrobienia 300 limitowanych butelek.
17.10.2019

Autonomiczny statek powtórzy drogę żaglowca Mayflower sprzed 400 lat

W pełni autonomiczny statek Mayflower Autonomous Ship (MAS) powtórzy drogę swego imiennika - żaglowca z 1620 roku. Podróż śladami pielgrzymów do Ameryki rozpocznie się w przyszłym roku w Plymouth, w 400 rocznicę wydarzenia. Kadłub jednostki powstaje w Gdańsku - podało BBC.
17.10.2019

IBM dołączył do projektu statków autonomicznych Mayflower

Amerykański gigant IBM dołączył do globalnego konsorcjum, które ma na celu budowę bezzałogowego, autonomicznego statku. Miałby on przepłynąć Atlantyk już w sierpniu 2020 roku.
16.10.2019

„Bild”: Rejs Grety Thunberg obciąża klimat

Niemiecki tabloid "Bild" krytykuje w piątek nastoletnią klimatyczną aktywistkę Gretę Thunberg za rejs przez Atlantyk do Nowego Jorku. Bezemisyjna w założeniu podróż wcale taka nie jest. Obciąża klimat w dużo większym stopniu niż myślano - ujawnia bulwarówka.
16.08.2019

Gdynia macierzystym portem jachtu regatowego klasy VO65

Ta wyjątkowa w skali światowej jednostka klasy Volvo Ocean 65, to pierwszy tak nowoczesny oceaniczny jacht regatowy w naszym kraju, który na początku roku dołączył do floty Sailing Poland. Na początku sierpnia jego portem macierzystym stała się Gdynia.
07.08.2019

BAE Systems ogłasza ewolucję w technologii łodzi bezzałogowych

BAE Systems z powodzeniem przeprowadziło serię prób pierwszej w swoim rodzaju, autonomicznej łodzi, która pozwoli marynarkom wojennym wyjść poza granice ludzkiej wytrzymałości dzięki bezzałogowym jednostkom mogącym podróżować dalej, dłużej i w bardziej nieprzyjaznym środowisku.
24.07.2019

III Żeglarska Parada Świętojańska rozświetliła Gdynię

Ponad 60 jachtów i około 250 żeglarzy wzięło udział w sobotę 22 czerwca w III Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej w Gdyni.
23.06.2019

Tomasz Chamera przekazał banderę załodze Ocean Challenge Yacht Club przed regatami Fastnet Race

W czwartek 6 czerwca w Audi City Warszawa na Placu Trzech Krzyży odbyła się uroczysta prezentacja załogi klubu Ocean Challenge Yacht Club przed regatami Rolex Fastnet 2019, podczas której prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera przekazał na ręce Przemysława Tarnackiego banderę PZŻ, pod którą żeglarze wystartują w regatach.
11.06.2019

BAE Systems kupuje amerykańskiego producenta bezzałogowych systemów podwodnych Riptide

BAE Systems ogłosiło zakup kluczowych aktywów firmy Riptide Autonomous Solutions z siedzibą w Plymouth, Massachusetts – dostawcy innowacyjnych i przystępnych cenowo technologii i rozwiązań z obszaru podwodnych systemów bezzałogowych (unmanned underwater vehicle – UUV). Platformy podwodne Riptide mają niewielkie rozmiary, są proste a jednocześnie zaawansowane, wydajne i niezwykle elastyczne, cechują je przy tym większe parametry w zakresie głębokości działania, zasięgu, długotrwałości misji oraz prędkości.
03.06.2019

Kapitan Joanna Pajkowska wróciła do kraju

Wielkie oficjalne powitanie kpt. Pajkowskiej po jej historycznym rejsie odbyło się w sobotę w Pucku.
20.05.2019

W sobotę oficjalne powitanie Joanny Pajkowskiej w Polsce

Rok temu, 15 maja 2018 Asia przejęła Fanfana od znajomego niemieckiego żeglarza, Uwe Röttgering’a w marinie w Kröslin. Po paru latach postoju Fanfan wyjechał z hangaru i został wodowany, otaklowany, i następnego dnia wypłynęliśmy do Świnoujścia. Przez lato w Gdańsku przygotowywaliśmy Fanfana do Asi rejsu.
17.05.2019

Pasażerowie promu Brittany Ferries byli zmuszeni do nocowania na pokładzie statku

Ok. 250 pasażerów spędziło noc na pokładzie zacumowanego w porcie Plymouth promu. W związku z awarią silnika, jednostka nie wypłynęła w rejs do Francji.
09.05.2019

Joanna Pajkowska ukończyła samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów (foto)

Joanna Pajkowska ukończyła samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów. Polska żeglarka w niedzielę o godzinie 9:43 czasu polskiego wpłynęła na jachcie Fanfan do brytyjskiego Plymouth. Podróż zajęła jej 216 dni i 16 godzin. To pierwsza Polka, która dokonała takiego wyczynu.
29.04.2019

Cyberataki wciąż zagrożeniem dla żeglugi, w szczególności tej bezzałogowej

Cyberprzestępczość prawdopodobnie przedłuży moment wejścia do służby bezzałogowych statków o kilka lat. Światowa żegluga nie może bowiem pozwolić sobie na zlekceważenie tego ryzyka.
11.04.2019

Brexitu jeszcze nie było, ale armatorzy już zwiększyli oferowanie na trasach do Wielkiej Brytanii

Armatorzy, którzy zawarli z brytyjskim rządem porozumienie dotyczące zwiększenia potencjału przewozowego, zaczęły realizować postanowienia, które znajdowały się w umowie. Stało się to, choć brexit formalnie jeszcze nie nastąpił.
03.04.2019

ORP Gen. K. Pułaski w Plymouth

Polska fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski kontynuuje działania w ramach Stałego Zespołu Morskiego NATO (SNMG-1). Ostatnie dni polscy marynarze spędzili w angielskim porcie Plymouth, gdzie przygotowywali się do jednego z największych ćwiczeń morskich pod kryptonimem „Joint Warrior 2019”.
22.03.2019

Rejs Roku – Kuczyński: żeglarstwo jest różnorodne, a życie za krótkie

Żeglarstwo jest różnorodne, a życie trochę za krótkie, dlatego nie martwię się, że zabraknie mi wyzwań - przyznał w Gdańsku Szymon Kuczyński, który razem z Mariuszem Koprem został uhonorowany tytułem Żeglarza Roku 2018, Srebrnym Sekstantem oraz I nagrodą Rejs Roku.
02.03.2019

Polecamy książkę: Z goryczy soli moja radość - Opowieść o samotnym rejsie Komodorem przez Atlantyk

Pod koniec stycznia ponownie ukazała się w sprzedaży książka Teresy Remiszewskiej pod tytułem „Z goryczy soli moja radość - Opowieść o samotnym rejsie Komodorem przez Atlantyk”, która została wydana przez Wydawnictwo Bernardinum. Wydanie wspiera Pomorski Związek Żeglarski. Książka kosztuje 39,90 zł.
08.02.2019

Tysiące odwołanych rezerwacji promowych przez kanał La Manche. Pierwsze poważne konsekwencje brexitu

Coraz więcej osób nerwowo spogląda na datę, która oznacza dzień wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Brexit bez porozumienia – a tego ostatniego wciąż nie udało się osiągnąć - może oznaczać paraliż komunikacyjny, który dotknie też przeprawy promowe. W tym kontekście sytuacja z dnia na dzień rysuje się coraz bardziej dramatycznie.
24.01.2019

Eurotunnel protestuje przeciwko porozumieniu pomiędzy brytyjskim rządem a armatorami

Władze firmy Eurotunnel wyraziły niezadowolenie z kontraktów zawartych przez brytyjskie władze z trzema armatorami, którzy mają zabezpieczyć obsługę połączeń towarowych z Wyspami po brexicie. Brytyjskie władze podpisały stosowne umowy z DFDS, Brittany Ferries oraz Seaborne Freight.
16.01.2019

Brytyjski rząd zawarł umowy z operatorami promowymi. Kontrakty m.in. dla DFDS i Brittany Ferries

Brytyjskie władze porozumiały się z trzema przewoźnikami. Firmy DFDS, Brittany Ferries oraz Seaborne Freight otrzymały umowy na obsługę kluczowych połączeń. Mają one zagwarantować ciągłość dostaw najważniejszych towarów w przypadku „twardego” brexitu.
11.01.2019

Srebrne Sekstanty dla Szymona Kuczyńskiego i Mariusza Kopera

Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2018, poddało ocenie 11 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Nie było tym razem werdyktów jednogłośnych. Dyskutowano merytorycznie i wielokierunkowo praktycznie każdą kandydaturę, pod kątem wartości sportowych, społecznych, edukacyjnych, także promocyjnych, zawierających się w poszczególnych żeglarskich przedsięwzięciach. Uznając, że dwa przedsięwzięcia żeglarskie - Szymona Kuczyńskiego i Mariusza K
02.01.2019

Wielka Brytania: Polska Fundacja Narodowa zaprezentowała jacht „I Love Poland”

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Filip Rdesiński oraz kapitan Jarosław Kaczorowski zaprezentowali w niedzielę w Plymouth w W. Brytanii jacht "I Love Poland", który w przyszłym roku będzie promował Polskę i służył do treningu elitarnej grupy najlepszych polskich żeglarzy.
18.11.2018

Wielka Brytania: Plymouth upamiętniło polskich bohaterów II wojny światowej

Władze brytyjskiego miasta portowego Plymouth, a także przedstawiciele Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i Królewskiej Marynarki oddali w niedzielę hołd polskim lotnikom i marynarzom, którzy bronili Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej.
18.11.2018

Fregata ORP Gen. K. Pułaski wraca do kraju

Rejs nawigacyjno-szkoleniowy, strzelanie rakietowe, szkolenie w ośrodku szkoleniowym FOST oraz udział w międzynarodowym ćwiczeniu TRIDENT JUNCTURE 2018 to przedsięwzięcia, które zrealizowała załoga fregaty rakietowej przez okres trzech miesięcy.
16.11.2018

Nowa oferta rozrywkowa na promach Brittany Ferries. Podpisano stosowną umowę

Firma Brittany Ferries podpisała kontrakt na dostawę rozwiązań, które sprawić mają, że podróż jej promami stanie się jeszcze pełniejszym doświadczeniem. Umowa została zawarta z firmą Live Business i wejdzie w życie w przyszłym roku.
16.11.2018

I Love Poland w Plymouth

16 listopada I Love Poland zawita do brytyjskiego Plymouth. To pierwszy port na trasie rejsu dookoła świata w ramach projektu Polskiej Fundacji Narodowej.
15.11.2018

Duży sukces załogi ORP Gen. K. Pułaski

Jeden z najpoważniejszych na świecie testów dla załóg okrętów bojowych zaliczyli marynarze z fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski. Jednostka pomyślnie przeszła sześciotygodniowe szkolenie w brytyjskim ośrodku FOST.
24.10.2018

Szczecin: Inauguracja programu I love Poland

Program "I love Poland", w ramach którego jacht o tej samej nazwie ma promować Polskę na świecie i brać udział w prestiżowych regatach, zainaugurowano w sobotę w Szczecinie. Przedsięwzięcie Polskiej Fundacji Narodowej ma na celu stworzenie polskiej szkoły oceanicznego żeglarstwa regatowego.
29.09.2018

Admirał Unrug - w drodze do Polski

Na wodach Kanału La Manche, fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski pożegnała przedwojennego dowódcę Floty i Obszaru Nadmorskiego, admirała floty Józefa Unruga. Marynarze Pułaskiego zgodnie z ceremoniałem morskim oddali cześć admirałowi.
27.09.2018

Joanna Pajkowska rozpoczęła wokółziemski rejs solo non stop

W niedzielę 23 września o godzinie 17.05 czasu miejscowego Joanna Pajkowska wypłynęła z Plymouth w wokółziemski samotny rejs bez zawijania do portów.
25.09.2018

Pajkowska: Podczas rejsu będę rozwiązywała sudoku i słuchała wiatru

Około 200 dni powinien zająć Joannie Pajkowskiej samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów na 40-stopowym jachcie „Fanfan”. „Realizuję swoje marzenia. Podczas tej wyprawy będę rozwiązywała sudoku i słuchała wiatru” – powiedziała 60-letnia żeglarka.
09.09.2018

Zakończenie zlotu Polonusów i pożegnanie Joanny Pajkowskiej

Zakończenie zlotu Polonusów i pożegnanie Joanny Pajkowskiej Na falochronie wschodnim gdyńskiej mariny odbyła się uroczystość zakończenia Międzynarodowego Zlotu Żeglarskiego dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wydarzenie połączone było z pożegnaniem ktp. Joanny Pajkowskiej wypływającej z Gdyni do Plymouth, skąd żeglarka wyruszy w samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów.
07.09.2018

Joanna Pajkowska wyrusza w rejs dookoła świata

Znana polska żeglarka Joanna Pajkowska pożegnała dziś (5 września) Gdynię i na pokładzie jachtu S/Y „Fanfan” wyruszyła w kierunku angielskiego Plymouth. Stamtąd pani kapitan uda się w samotny non-stop rejs dookoła świata prowadzący trasą dookoła przylądków Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.
05.09.2018

Gdynia połączyła polskich żeglarzy z całego świata

W piątek, punktualnie o godzinie 9.00, zainaugurowano Międzynarodowy Zlot Żeglarski zorganizowany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Gdyni zameldowali się Polonusi z całego świata, którzy zostaną tu do 5 września. Organizatorami wydarzenia są członkowie Polskiego Bractwa Wybrzeża.
01.09.2018

W Gdyni rozpoczyna się polonijny zlot żeglarski z okazji stulecia niepodległości

W piątek 31 sierpnia o godzinie 9, na pokładzie „Daru Pomorza” nastąpi uroczyste otwarcie Międzynarodowego Zlotu Żeglarskiego dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorami wydarzenia są członkowie Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, zrzeszającego żeglarzy polonijnych z całego świata. Zlot potrwa do 5 września.
30.08.2018

Żeglarze, którzy opłynęli świat. Dwie niezwykłe historie

O żeglarstwie mogliby rozmawiać godzinami, tym bardziej że gościem marszałka Olgierda Geblewicza był Szymon Kuczyński, który dokonał rzeczy niesamowitej. Na swoim zaledwie sześciometrowym jachcie – najmniejszym w historii podobnych rejsów – opłynął Ziemię bez zawijania do portów. W spotkaniu uczestniczył także Mateusz Stodulski, żeglarz mający na swoim koncie nie mniej spektakularne wyczyny. W swoją czteroletnią podróż dookoła świata zabrał rodzinę i przyjaciół.
07.08.2018

Joanna Pajkowska znów popłynie dookoła świata. Non stop!

W połowie września Joanna Pajkowska, samotniczka i żeglarka regatowa, rozpocznie w Plymouth wokółziemski rejs solo non stop.
06.08.2018

Żeglarz z Łodzi chce samotnie opłynąć świat w 40. rocznicę rejsu H. Jaskuły

Rafał Moszczyński może być pierwszym łodzianinem, który w samotnym rejsie opłynie świat bez zawijania do portu. Tak w przyszłym roku zamierza uczcić 40. rocznicę słynnego rejsu Henryka Jaskuły, który jako pierwszy Polak w ten sposób samotnie okrążył Ziemię na żaglach.
14.07.2018

Połączenie Cork-Roscoff. 40 lat minęło

Minęło 40 lat, odkąd prom należący do Brittany Ferries pierwszy raz wypłynął na trasę pomiędzy Cork a Roscoff. Okrągła rocznica została uczczona przez władze irlandzkiego portu.
27.06.2018

System Sea Ceptor wchodzi do służby w Royal Navy

Sea Ceptor zapewnia niezrównaną osłonę przed zagrożeniami z powietrza, w tym wrogimi samolotami bojowymi, śmigłowcami i innymi pociskami rakietowymi. Został opracowany i jest produkowany na mocy kontraktów Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii o wartości około 850 milionów funtów szterlingów.
25.05.2018

On to zrobił! Szymon Kuczyński znowu opłynął świat!

Szymon Kuczyński jest trzecim Polakiem, który samotnie, bez zawijania do portów opłynął Ziemię. 17 maja o godzinie 9.24 czasu polskiego żeglarz osiągnął metę rejsu i przekroczył linię falochronu w Plymouth, skąd 271 dni temu wyruszył na jachcie „Atlantic Puffin”.
17.05.2018

40 lat połączeń Brittany Ferries do Hiszpanii

Brittany Ferries już od 40 lat obsługuje połączenia pomiędzy Plymouth oraz Santander. Przewoźnik zdecydował się w związku z tym na małe podsumowanie.
26.04.2018

Żeglarz Roku 2017 Joanna Pajkowska: mąż puścił mnie z obcym facetem

Uhonorowana tytułem Żeglarza Roku 2017 Joanna Pajkowska uznała, że to wyróżnienia jest też zasługą jej męża. „Alek puścił mnie w rejs z obcym facetem” – powiedziała 59-letnia kapitan, która z Niemcem Uwe Rottgeringiem wygrała transatlantyckie regaty Twostar
03.03.2018

Już w piątek wręczenie nagród Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2017

Historia „Rejsu Roku” to w praktyce historia całego polskiego żeglarstwa morskiego od roku 1970. Listy laureatów, to kompletne listy najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy kiedykolwiek pojawili się na morzach. Już po raz 48, na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”. W piątek odbędzie się wręczenie nagród wyłonionym laureatom.
28.02.2018

Kpt. Joanna Pajkowska nagrodzona „Srebrnym Sekstantem” i Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2016”

Już po raz 48, na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”. Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2017, poddało ostatecznie ocenie 13 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Miejsca na podium decyzją jury przypadły uczestnikom transatlantyckich regat oraz wieloletniej rodzinnej eskapady, na wokółziemskiej, urozmaiconej trasie. Nie było tutaj werdyktów je
31.12.2017

Członek załogi ORP Kujawiak uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Kazimierz Stafankiewicz, prawdopodobnie ostatni żyjący członek załogi ORP "Kujawiak", odebrał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany mu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Uroczystość wręczenia odznaczenia 100-letniemu weteranowi odbyła się w Nottingham w Wielkiej Brytanii.
23.11.2017

Cyberataki największym z nowych wyzwań światowej żeglugi

Większość systemów zainstalowanych na dzisiejszych statkach narażają armatorów na cyberataki, głównie z powodu przestarzałości oprogramowania. Wraz z wejściem do służb pierwszych jednostek bezzałogowych to zagrożenie będzie coraz ważniejsze.
14.11.2017

Brittany Ferries opublikowało wyniki za ostatnie 12 miesięcy

Wzrost w zakresie przewozu towarów i nieco mniej pasażerów – tak w skrócie prezentują się wyniki uzyskane przez Brittany Ferries w ciągu minionych 12 miesięcy.
23.10.2017

Fastnet Race – kierowcy Dakaru na drugim miejscu wśród jachtów wielokadłubowych

Załoga Roberta Szustkowskiego, mająca w składzie trzech uczestników Rajdu Dakar, na katamaranie R-Six zajęła drugie miejsce w żeglarskich regatach Rolex Fastnet Race w kategorii wielokadłubowców MOCRA.
10.08.2017

Brytyjczycy wybudują w ciągu 2 lat bezzałogowy statek badawczy

Udało się zebrać fundusze z dobrowolnych składek na powstanie jednostki The Mayflower Autonomous Research Ship (MARS) – bezzałogowego statku badawczego. Jego budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.
06.08.2017

Spotkanie z kpt. Krzysztofem Baranowskim w Świnoujściu i projekcja filmu pt. „Życiorys żaglowca”

W Świnoujściu 14 sierpnia odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Baranowskim, połączone z projekcją filmu pt. „Życiorys żaglowca”. Początek o 21:00 w Tawernie Żeglarskiej w Marinie Jachtowej. Wstęp wolny.
13.07.2017

Hakerzy zaatakowali Maersk. Wszystkie systemy spółki wyłączone

Duński koncern żeglugowy, AP Moller-Maersk, stał się dzisiaj (27.06) celem cyberataku. Hakerzy doprowadzili do zamknięcia wszystkich systemów informatycznych spółki w biurach na całym świecie.
27.06.2017

15 lat temu podniesiono banderę na ORP Gen. T. Kościuszko

Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto ceremonią uroczystego podniesienia bandery, proporca i wielkiej gali banderowej. W uroczystości rocznicowej oprócz załogi, byłych dowódców okrętu oraz zaproszonych gości uczestniczyli m.in. szef sztabu 3. Flotylli Okrętów, kmdr Wojciech Sowa oraz dowódca Dywizjonu Okrętów Bojowych, kmdr Tomasz Czapczyński, którzy podziękowali załodze za dotychczasową służbę pod polską banderą.
13.06.2017

Cyberataki nowym zagrożeniem i wyzwaniem dla żeglugi

Większość systemów zainstalowanych na dzisiejszych statkach narażają armatorów na cyberataki, głównie z powodu przestarzałości oprogramowania. Wraz z wejściem do służb pierwszych jednostek bezzałogowych to zagrożenie będzie coraz ważniejsze.
11.06.2017

Cyberataki na statki coraz częstsze w obecnym roku

Większość systemów zainstalowanych na dzisiejszych statkach narażają armatorów na cyberataki, głównie z powodu przestarzałości oprogramowania. Wraz z wejściem do służb pierwszych jednostek bezzałogowych to zagrożenie będzie coraz ważniejsze.
06.01.2017

Brittany Ferries podpisało list intencyjny na budowę nowego promu

Będzie miał 185 metrów długości, a na pokład przyjmie 1680 pasażerów. Brittany Ferries właśnie podpisało list intencyjny na budowę nowego promu. Zostanie on zbudowany w stoczni FSG we Flensburgu.
21.12.2016

Po decyzji o Brexicie... wzrosła liczba pasażerów promowych do Wielkiej Brytanii

Decyzja Brytyjczyków odnośnie Brexitu nie odstraszyła podróżujących od korzystania z przepraw promowych na Wyspy podczas tegorocznych wakacji. Liczba przeprawionych pojazdów osobowych na kontynent i wewnątrz Wysp wzrosła w lipcu o 4%
30.08.2016

Nowy dowódca Grupy Ratownictwa Morskiego

Komandor porucznik Michał Bramko został w piątek (12 sierpnia) dowódcą grupy ratownictwa morskiego, a jednocześnie dowódcą okrętu ORP Piast.
12.08.2016

Cyberataki coraz poważniejszym zagrożeniem dla statku

Większość systemów zainstalowanych na dzisiejszych statkach narażają armatorów na cyberataki, głównie z powodu przestarzałości oprogramowania.
25.05.2016

Awaryjne cumowanie promu Brittany Ferries

W związku z problemami technicznymi flagowego promu Brittany Ferries, w niedzielę jednostka Pont-Aven obsługująca trasę z Cork do Roscoff została skierowana do Brest. Oczekuje się, że statek pozostanie w porcie co najmniej do czwartku.
11.05.2016

Brittany Ferries przeznaczyło na scrubbery już 60 milionów funtów

Brittany Ferries należy do czołówki operatorów promowych, którzy dostosowują swoją flotę do nowych przepisów poprzez zastosowanie scrubberów. Operator poinformował właśnie o nadchodzącym końcu jednej ze swoich zielonych inwestycji, która była odpowiedzią na obowiązującą od 1 stycznia ub. r. dyrektywę niskosiarkową.
14.04.2016

Brytyjczycy chcą używać drukarek 3D do budowy statków

Brytyjska marynarka wojenna planuje posiadać flotę małych, bezzałogowych jednostek oraz statków zbudowanych na drukarkach 3D już w 2030 roku – wynika z informacji byłego laboratorium rządowego, Qinetiq Group Plc.
08.09.2015

Powstanie pierwszy na świecie bezzałogowy trimaran

Szykuje się wyprawa pierwszego, bezzałogowego trimaranu. Supernowoczesna jednostka popłynie przez Ocean Atlantycki w 2020 r.
27.08.2015

Powstają kolejne projekty bezzałogowych statków. Tym razem taką jednostkę chcą zbudować Chiny

Projekt badający możliwości zastosowania bezzałogowych statków morskich został oficjalnie zatwierdzony – donosi chiński Departament Bezpieczeństwa Morskiego (MSA). Rozpoczęte w 2012 roku badania prowadził uniwersytet w Wuhan do spółki z MSA.
13.08.2015

Chcą zbudować pierwszy statek bezzałogowy

Naukowcy z angielskiego Uniwersytetu Plymouth do spółki ze specjalistami z firmy MSubs oraz architektami z Shuttleworth Design rozpoczęli projekt budowy pierwszego na świecie bezzałogowego statku. Zamierzają nim przekroczyć Atlantyk.
06.08.2015

Regaty otwarcia sezonu coraz bliżej

Z każdym dniem przybywa jachtów zgłoszonych do Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta. Przeważają jednostki z Pomorza, ale swoją reprezentację na starcie będą miały również województwa warmińsko-mazurskie oraz zachodniopomorskie.
19.05.2015

Prestiżowy laur dla Brittany Ferries

Firma Brittany Ferries została uznana za najlepszego przewoźnika działającego na rynku przepraw promowych w obrębie kanału La Manche. Armator otrzymał nagrodę Telegraph Travel Awards, która przyznawana jest przez poczytny brytyjski dziennik „The Daily Telegraph”.
18.12.2014

Pierwsze żniwa dyrektywy siarkowej

Ze względu na przepisy dotyczące przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom, konieczna jest kosztowna (warta kilka milionów funtów), modernizacja statków.
26.08.2014

Przerwali poszukiwania żeglarza, który wypadł z jachtu

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa nie znalazła 69-letniego żeglarza z Ustki, który w piątek po południu wypadł z jachtu w okolicach Helu. Zaginiony kapitan Edward Zając jest doświadczonym żeglarzem, przemierzył ponad 11 tysięcy mil morskich.
08.07.2013

W Gdyni pożegnano dziś żeglarza, który rozpocznie samotny rejs przez Atlantyk

"Ostar for Dydek" - pamięci Małgorzaty Dydek, gdyńskiej koszykarki, kapitan Krystian Szypka zadedykawał swój udział w regatach Ostar 2013. W Gdyni pożegnano żeglarza, który 27 maja w Plumouth w Wielkiej Brytanii rozpocznie samotny rejs przez Atlantyk. Kapitana żegnali przedstawiciele władz, mieszkańcy Gdyni i rodzina zmarłej przed dwoma laty koszykarki.
29.04.2013

Tomasz Cichocki żeglarzem roku

Tradycyjnie pod koniec roku wybrano laureatów najwyższych polskich trofeów w żeglarstwie morskim. Tytuł Żeglarza Roku 2012, Srebrny Sekstant oraz I nagrodę honorową Rejs Roku otrzymał kpt. Tomasz Cichocki, który na jachcie "Polska Miedź" samotnie opłynął świat.
08.02.2013

90-lecie Akademii Marynarki Wojennej

Rok akademicki 2012/2013 to rok 90-lecia Akademii Marynarki Wojennej. Uczelnia przez ten czas nieprzerwanie kształci kadry marynarskie. Jej dzieje zostały opisane w książce „Akademia Marynarki Wojennej zarys dziejów 1922-2012” autorstwa dr. hab. Dariusza Nawrota. Pozycja została wydana z okazji jubileuszu i przekazana między innymi Prezydentowi RP i Królowej Wielkiej Brytanii.
28.01.2013

Przyznano najwyższe nagrody w polskim żeglarstwie morskim. Srebrny Sekstant dla Tomasza Cichockiego

Jury najbardziej prestiżowych wyróżnień w polskim żeglarstwie morskim - przyznawanych od 1970 r. Honorowych Nagród "Rejs Roku - Srebrny Sekstant", pod przewodnictwem kontradmirała Czesława Dyrcza, rektora-komendanta Akademii Marynarki Wojennej - spośród żeglarskich wydarzeń 2012 roku najwyżej oceniło samotny rejs dookoła świata kapitana Tomasza Cichockiego na jachcie "Polska Miedź".
02.01.2013

Energetyka offshore korzystna dla organizmów morskich

Naukowcy z Instytutu Marynistyki Uniwersytetu w Plymouth twierdzą, że morskie elektrownie wiatrowe mają korzystny wpływ na życie stworzeń zamieszkujących morze.
18.12.2012

Start jachtu s/y SUNRISE – kpt. Krystian SZypka w regatach OSTAR 2013

Z satysfakcją informujemy, iż w najbliższej edycji najstarszych transatlantyckich regat samotników OSTAR 2013 wystartuje kpt. Krystian Szypka z Bielska-Białej (członek Klubu Żeglarzy Samotników oraz YKP Świnoujście) na swoim jachcie s/y Sunrise. Będzie to pierwszy od 13 lat udział Polaka w tym renomowanym wyścigu samotnych żeglarzy przez Atlantyk.
29.11.2012

ORP „GEN. T. KOŚCIUSZKO” 10 lat pod biało-czerwoną banderą

40 tysięcy mil morskich żeglugi, pół tysiąca dni w morzu, udział w manewrach krajowych i międzynarodowych – to zasadniczy bilans działań fregaty rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko” w Marynarce Wojennej. Dzisiaj (czwartek, 28 czerwca) mija 10 lat od podniesienia biało-czerwonej bandery na tym okręcie.
29.06.2012

Submarine po angielsku

Poczucie humoru i odpowiedzialność to zdaniem Brytyjczyków najlepsze cechy podwodniaka.
01.03.2012

Radek Kowlaczyk znów się ściga

Po starcie w Pucharze Świata klasy Mini 6.50 we Włoszech i Francji, szczeciński żeglarz Radosław Kowalczyk z YACHT KLUBU POLSKI wystartuje w regatach UK MINI FASTNET 6.50.
16.05.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.