• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Zakończenie zlotu Polonusów i pożegnanie Joanny Pajkowskiej

ew

07.09.2018 03:20 Źródło: https://zeglarski.info
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Zakończenie zlotu Polonusów i pożegnanie Joanny Pajkowskiej

Partnerzy portalu

Zakończenie zlotu Polonusów i pożegnanie Joanny Pajkowskiej - GospodarkaMorska.pl

Zakończenie zlotu Polonusów i pożegnanie Joanny Pajkowskiej Na falochronie wschodnim gdyńskiej mariny odbyła się uroczystość zakończenia Międzynarodowego Zlotu Żeglarskiego dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wydarzenie połączone było z pożegnaniem ktp. Joanny Pajkowskiej wypływającej z Gdyni do Plymouth, skąd żeglarka wyruszy w samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów.

W spotkaniu wieńczącym zlot żeglarzy polonijnych uczestniczyli przedstawiciele Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, która była organizatorem zlotu, przedstawiciele władz Gdyni, Polskiego Związku Żeglarskiego i Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

- W zlocie wzięło udział około 70 osób, żeglarze z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych - podsumował imprezę w rozmowie z Żeglarski.info Janusz Taber, komandor Yacht Klub Polski i członek zarządu PZŻ. - Do Gdyni przypłynęło 14 jachtów, a wielu zlotowiczów dotarło samochodami lub przyleciało samolotami. W każdym odwiedzanym mieście byliśmy bardzo serdecznie przyjmowani, poczynając od Gdyni, przez Puck, a liczymy, że podobnie będzie w Helu, dokąd płyniemy tego ostatniego dnia zlotu. To była znakomita okazja do spotkań i wzajemnego poznawania się żeglarzy z różnych stron świata, wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów. Szczególne wrażenie wywarło na uczestnikach spotkania powitanie i rozpoczęcie zlotu na pokładzie „Daru Pomorza”. Z pewnością wszyscy zapamiętamy te chwile na długo.

Uczestników uroczystego zakończenia zlotu przywitała przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska.

- Kilka dni temu witaliśmy się na pokładzie „Daru Pomorza” i wydawało się, że zlot dopiero się zaczyna - mówiła Joanna Zielińska. - Dziś zlot się kończy. To był krótki czas, ale spędzony wspaniale. Równocześnie było to piękne uczczenie stulecia Niepodległej. Cieszę się, że wszyscy się tu spotkaliśmy.

Przewodnicząca gdyńskich rajców skierowała też kilka słów do Joanny Pajkowskiej, życząc żeglarce, by dni upływające jej samotnie w rejsie dookoła świata były przyjemne i bezpieczne. Równocześnie Joanna Zielińska zapewniła, że po zamknięciu wokółziemskiej pętli, na powracającą do Gdyni żeglarkę będzie czekało gorące powitanie.

Władze miasta przekazały Joannie Pajkowskiej kilka książek do przeczytania podczas nielicznych wolnych chwil na pokładzie jachtu „Funfun”, którym Polka wypłynie w swój rejs.

Prezes PoZŻ Bogusław Witkowski także nawiązał do wyprawy polskiej żeglarki.

- Jestem bardzo zadowolony, że finałem zlotu żeglarskiego jest pożegnanie Joanny Pajkowskiej - mówił prezes Witkowski. - Bo to jest pretekst do zorganizowania kolejnego zlotu, tym razem przy okazji powrotu Joanny do Gdyni. Równocześnie dziękuję wszystkim uczestnikom za ich obecność i udział w tym spotkaniu.

Prezes PoZŻ wręczył Joannie Pajkowskiej banderę PoZŻ i Polski oraz kamizelkę ratunkową, która „na wszelki wypadek” powinna być na każdym pokładzie.

 

Więcej na stronie zeglarski.info

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.