• <
escort_980x120_gif_2020

Ocean jest pełen cząstek farb ze statków

jm

09.10.2021 10:52 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Ocean jest pełen cząstek farb ze statków

Partnerzy portalu

Ocean jest pełen cząstek farb ze statków - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Cząstki farb to jeden z najczęściej występujących mikroplastików w oceanach. Prawdopodobnie przypadkowo zjadają je różne morskie organizmy, choć nie wiadomo jeszcze z jakim skutkiem.

Naukowcy z University of Plymouth i Marine Biological Association (MBA) oszacowali, że na północy Oceanu Atlantyckiego 1 metr sześcienny wody zawiera przeciętnie 0,01 mikroskopijny fragment farby. To oznacza, że cząstki te zajmują drugie miejsce, jeśli chodzi o zanieczyszczenie mikroplastikiem. Prym wiodą mikrowłókna z tworzyw sztucznych, których w oceanie jest średnio 0,16 cząstek na metr sześcienny.

Analiza chemiczna zebranych próbek wskazuje na obecność dużych ilości miedzi, ołowiu, żelaza i innych pierwiastków. To dlatego, że stosowane na statkach farby mają specjalne właściwości – zapobiegają zarastaniu kadłuba, czy korozji. Niestety powoduje to dodatkowe zagrożenie dla oceanu i żyjących w nim stworzeń.

– Cząstki farb były zwykle pomijane, ale badanie to pokazuje, że występują w oceanie relatywnie powszechnie. Obecność toksycznych metali takich jak ołów czy miedź stwarza dodatkowe zagrożenie dla morskich organizmów – podkreśla prof. Andrew Turner jeden z autorów opracowania, które ukazało się na łamach pisma „Total Environment”.

Naukowcy notują tymczasem stały wzrost stężenia plastików w oceanach od lat 50-tych ubiegłego wieku. W najnowszym badaniu sprawdzali wody północnego Atlantyku, w których m.in. żyją morskie ssaki.
Farba była szczególnie często znajdowana w okolicach szelfów północno-wschodniej Europy.

– Wiemy już, że plastik jest wszędzie i że większość organizmów prawdopodobnie te cząstki zjada. Jednak dużo mniej wiadomo na temat szkodliwych skutków ich wchłaniania. Badanie to pokazało, że kawałki farb to powszechna forma mikroplastiku i nie powinno się ich pomijać, szczególnie, że niektóre mogą być toksyczne – mówi współautorka publikacji, dr Clare Ostle.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.