• <
escort_980x120_gif_2020

Nagrody Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2019 wręczone - 50. gala żeglarska w Gdańsku

Strona główna Jachty, żeglarstwo Nagrody Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2019 wręczone - 50. gala żeglarska w Gdańsku
Nagrody Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2019 wręczone - 50. gala żeglarska w Gdańsku - GospodarkaMorska.pl

W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, w piątkowy wieczór 6 marca odbyła się uroczystość wręczenia najważniejszych polskich wyróżnień w żeglarstwie morskim. Laureatką “Sekstantu” i “Rejsu Roku 2019” jednogłośnie uznano kpt. Joannę Pajkowską za opłynięcie świata w rejsie solo bez zawijania do portów.

Uroczystość wręczenia najważniejszych w polskim żeglarstwie morskim nagród organizowana jest tradycyjnie zawsze w pierwszy piątek marca - na pamiątkę pierwszego przejścia trawersu Przylądka Horn pod polską banderą, którego dokonał "Dar Pomorza" – nocą z 1 na 2 marca 1937 roku. Gala po raz pierwszy odbyła się w auli ECS.

Jury przez aklamację wybrało wyraźnie wyróżniającą się wyprawę minionego sezonu – rejs kapitan Joanny „Asi” Pajkowskiej solo non-stop dookoła świata na jachcie „Fanfan”, którą uznano laureatką Srebrnego Sekstantu i Nagrody Honorowej „Rejs Roku 2019”.

Kpt. Joanna Pajkowska opłynęła świat klasyczną trasą wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Wystartowała z Plymouth 23 września 2018, tam też zakończyła wyprawę 28 kwietnia kolejnego roku. Trasę 29 tysięcy mil morskich pokonała w czasie 216 dni i 16 godzin, w ekstremalnych warunkach. Na antarktycznym południu, podczas opływania Afryki, Australii i Ameryki Południowej było zimno, sztormy dochodziły nawet do 10 st. Beauforta. W rejonach okołorównikowych panowały zaś trudne do wytrzymania upały i frustrujące dla żeglarzy “cisze”. Trawers Hornu minął w ciężkim sztormie, z powodu awarii autopilota, musiała przez 19 godzin sterować ręcznie.

- Bardzo dziękuję za docenienie moich starań. Nie była to moja pierwsza próba opłynięcia dookoła świata. Dziesięć lat temu próbowałam, był to fantastyczny rejs, ale nie non-stop, ponieważ miałam po drodze bardzo ciężki sztorm przy wybrzeżach Afryki Południowej i zdecydowałam się zawinąć do portu, by go przeczekać - wspomina Joanna Pajkowska. - Kontynuowałam ten rejs i zresztą także otrzymałam za niego Srebrny Sekstant, ale został we mnie niedosyt, że nie spełniłam tego, co chciałam, co było moim wyzwaniem i marzeniem od lat, by opłynąć świat bez zawijania do portu. Dziękuję Uwe Röttgeringowi - właścicielowi “Fanfana” za udostępnienie mi łódki. Bez niej nie spełniłabym swojego marzenia. Dziękuję także Alkowi, mojemu mężowi, który na bieżąco informował świat przez internet o moich poczynaniach.

Joanna Pajkowska jest pierwszą Polką która opłynęła samotnie świat bez wchodzenia do portów i czwartym polskim żeglarzem, który tego dokonał. Przyznanie jej trzykrotnie Srebrnego Sekstantu jest bezprecedensowe w 50 - letniej historii nagrody (poprzednio w 2009 i 2017 r.).

Drugą Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2019” przyznano kpt. Przemysławowi Tarnackiemu, inicjatorowi, kreatorowi i skipperowi projektu szkolenia polskich żeglarzy amatorów realizowanego w ramach Ocean Challenge Yacht Club.

Trzecią Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2019” przyznano kpt. Andrzejowi Kopczyńskiemu za wieloletnie przedsięwzięcie, jakim było etapowe opłynięcie świata, zapoczątkowane w 2015 roku na Florydzie jachtem „Jolanta III”.

Jury przyznało również dwa wyróżnienia:

kpt. Januszowi Madejowi za start i godną odnotowania postawę w prestiżowych regatach Rolex Fastnet Race 2019 w klasie załóg dwuosobowych,
kpt. Maciejowi Sodkiewiczowi, upartemu polarnemu żeglarzowi, za realizację kolejnego północnego projektu Lodowe Krainy - Rosyjska Arktyka 2019.

Nagrodą specjalną „Rejs Roku 2019” uhonorowano wielką wyprawę żaglowca „Dar Młodzieży” dookoła świata – Rejs Niepodległości, w którym udział wzięło blisko tysiąc młodych polskich żeglarzy. Fregatą dowodzili kapitanowie żeglugi wielkiej Ireneusz Lewandowski i Rafał Szymański.

- Rejs miał wielki wymiar patriotyczny, ale dla mnie najważniejsi byli ci młodzi ludzie, z którymi płynęliśmy. Najlepsi ambasadorzy naszego kraju jakich można sobie wyobrazić - powiedział kpt. Rafał Szymański odbierając nagrodę. - Nie narzekajmy na młode pokolenie.

Nagrodę Specjalną Polskiego Związku Żeglarskiego otrzymał z kolei kpt. Wojciech Maleika za poprowadzenie jachtu „Dar Szczecina” w The Tall Ships Races’2019. W kolejnych etapach tego zlotu uczestniczyło 36 młodych żeglarzy wyłonionych w konkursie szczecińskiego Programu Morskiej Edukacji Młodzieży.

Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska, czyli „Bursztynową Różę Wiatrów” otrzymał kpt. Michał Weselak, uczestnik uznanych, oceanicznych regat samotnych żeglarzy Mini Transat 650, które (debiutując) ukończył jako czwarty Polak w historii.

Nagrodę wręczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Kiedy latem wyprawialiśmy Michała z gdańskiej mariny w podróż i opowiadał nam, laikom, co go czeka na tych regatach, otwieraliśmy szeroko oczy ze zdumienia - wspominała Aleksandra Dulkiewicz. - Gdańszczanki i gdańszczanie są z ciebie dumni.

- Dla mnie, gdańskiego żeglarza, który zaczął swoją przygodę w 2012 roku w ramach Programu Edukacji Morskiej na pokładzie wspaniałego żaglowca “Generał Zaruski” i pod opieką równie wspaniałego kpt. Jurka Jaszczuka, jest to bardzo ważna nagroda - zaznaczył Michał Weselak. - Potwierdza, że zrobiłem fajną rzecz i że Gdańsk jest sercem za mną. Jeśli miasto pozwoli, bym je nadal reprezentował, to na pewno będę miał jeszcze coś do zaoferowania w przyszłości.

Tego wieczoru wręczono także nagrodę Magazynu Sportów Wodnych „ŻAGLE”, którą o otrzymał kpt. Andrzej Remiszewski za bałtycką wędrówkę po portach i przystaniach zachodniego Bałtyku na jachcie "Tequila".

I wreszcie - Bractwo Kaphornowców swoją Nagrodą Grotmaszta uhonorowało kpt. Zenona Jankowskiego za dobrą robotę żeglarską w wyjątkowo ciężkich warunkach, czyli za zwycięstwo w Wielkiej Żeglarskiej Bitwie o Gotland – Konsal Challenge 2019. Wyróżnienie za ukończenie ciężkich zmagań gotlandzkich otrzymała także kpt. Aleksandra Emche.

W setną rocznicę zaślubin Polski z Bałtykiem, Bractwo postanowiło przyznać także nagrodę specjalną dla Pucka. Wyróżnienie w imieniu 11.tysięcznego miasta odebrała burmistrz Hanna Pruchniewska.

Podczas wydarzenia w ECS wspominano przedstawicieli braci żeglarskiej, którzy odeszli w minionym roku, a były wśród nich także osoby nieodłącznie związane z Nagrodą przyznawaną od 50 lat: Tadeusz Jabłoński i Zenon Gralak, którzy wraz ze zmarłym wiele lat wcześniej Kazimierzem Kołodziejem, byli pomysłodawcami ustanowienia honorowych wyróżnień. Na wieczną wachtę w 2019 r. odszedł także kpt. Andrzej Rościszewski - laureat Srebrnego Sekstantu nr 1 z 1970 roku za opłynięcie Islandii na s/y "Śmiały".

Organizatorem Gali była Fundacja Gdańska w partnerstwie z Miastem Gdańsk, Polskim Związkiem Żeglarskim, Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni i Magazynem Sportów Wodnych Żagle.

Źródło:
gdansk.pl
taurus_sea_power_390x100_gif_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.