• <

Nowy dowódca Grupy Ratownictwa Morskiego

Nowy dowódca Grupy Ratownictwa Morskiego - GospodarkaMorska.pl

PMK

12.08.2016 Źródło: własne

Komandor porucznik Michał Bramko został w piątek (12 sierpnia) dowódcą grupy ratownictwa morskiego, a jednocześnie dowódcą okrętu ORP Piast.

Uroczyste objęcie obowiązków odbyło się zgodnie z marynarską tradycją i ceremoniałem, podczas pobytu okrętu na morzu w obecności Dowódcy Dywizjonu i zaproszonych gości.

W trakcie kilkugodzinnego wyjścia na wody Zatoki Gdańskiej zdający i przyjmujący obowiązki przekazali sobie dowodzenie okrętem podczas uroczystej zbiórki załogi na rufie okrętu. W swoim przemówieniu odchodzący dowódca kmdr por. Grzegorz Zięba podziękował załodze za jej wkład w realizację zadań jakie stawały przed okrętem w ciągu ostatnich siedmiu lat gdy był jego dowódcą.

Obejmujący obowiązki kmdr por. Michał Bramko podziękował przełożonym za zaufanie jakim go obdarzyli i zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby dzieło jego poprzedników było dalej tak dobrze kontynuowane. Podkreślił także, że odchodzący dowódca zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko, ale doskonałe wyszkolenie i profesjonalizm załogi na pewno pozwolą okrętowi osiągnąć postawione przed nim cele.

kmdr por. Grzegorz Zięba urodził się 2 marca 1969 r. w Pucku, ukończył szkołę podstawową w Helu oraz liceum zawodowe w Pucku. Po zdaniu egzaminów do Akademii Marynarki Wojennej w czerwcu 1988r. rozpoczął studia na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. W 1992 roku został promowany na pierwszy stopień oficerski, a rok później, po uzyskaniu tytułu magistra inżyniera został wyznaczony na swoje pierwsze samodzielne stanowisko – asystenta w 45 dPJP na okręcie ratowniczym ORP „Lech”. W 1995 został wyznaczony na etat dowódcy działu nawigacyjnego awansując jednocześnie na stopień porucznika marynarki. 4 lata później objął obowiązki zastępcy dowódcy okrętu. Po ukończeniu studiów podyplomowych w Akademii Marynarki Wojennej, 1 sierpnia 2006 r. został dowódcą okrętu ORP „Lech”, którym dowodził przez kolejne 3 lata. Kmdr por. Grzegorz Zięba ukończył szereg kursów krajowych oraz międzynarodowych, między innymi kurs ratowania okrętów podwodnych, operatora ROV, EXTAC oraz GMDS. Brał udział w licznych ćwiczeniach międzynarodowych takich jak: BOLD MONARCH, BALTOPS, STRONG RESOLVE, SORBET ROYAL, BALTIC PORPOISE, PASSEX, COOPERATIVE VENTURE, CROWN EAGLE, SMER/MEDEX. Kmdr por. Grzegorz Zięba jest żonaty i ma dwóch synów. Interesuje się motoryzacją i historią współczesną. Mieszka w Gdyni. Z dniem 12 sierpnia 2016 roku został wyznaczony na stanowisko Zastępcy Dowódcy Dywizjonu – Szef Sztabu dywizjonu Okrętów Wsparcia.

kmdr por. Michał BRAMKO jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia okrętowego Akademii Marynarki Wojennej. Zawodową służbę wojskową rozpoczął od stanowiska Dowódcy Centrali Rakietowej na niszczycielu ORP "WARSZAWA". W 2002 roku został oddelegowany do składu załogi odpowiedzialnej za transfer fregaty ORP "Gen. T. KOŚCIUSZKO" ze Stanów zjednoczonych do Polski. Od 2003 roku objął obowiązki dowódcy działu nawigacyjnego w Pionie operacyjnym na ORP "Gen. T. KOŚCIUSZKO" w dywizjonie Okrętów Rakietowych. W 2006 roku został wyznaczony na dowódcę działu fregaty w Pionie uzbrojenia w dziale rakietowo-artyleryjskim w dywizjonie Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych. W latach 2006, 2008 pełnił obowiązki Dowódcy Pionu Operacyjnego fregaty ORP "Gen. T. KOŚCIUSZKO". W trakcie służby na okręcie oficer dwukrotnie uczestniczył w szkoleniu w jednym z największych ośrodków szkoleniowych FOST (Flag Officer Sea Training) w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Posiada bogate doświadczenie specjalistyczne zdobyte podczas udziału w ćwiczeniach narodowych, międzynarodowych oraz kursach specjalistycznych. W 2009 roku ukończył studia podyplomowe na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich w Akademii Marynarki Wojennej na kierunku zarządzanie i dowodzenie w specjalności dowodzenie siłami morskimi. W 2009 roku wyznaczony na stanowiska Starszego Oficera Flagowego w dywizjonie Okrętów wsparcia. Z dniem 12 sierpnia 2016 roku został wyznaczony na stanowisko Dowódcy Grupy Ratownictwa Morskiego – Dowódcę ORP Piast.

ORP „Piast” to uniwersalny, duży okręt ratowniczy. Jego głównym zadaniem jest udzielanie pomocy załogom zatopionych okrętów podwodnych. To jedna z niewielu podobnych jednostek na Bałtyku, która może prowadzić długotrwałe operacje ratownicze, prace podwodne, badania dna morskiego, a także zadania patrolowe. Okręt może pomagać innym jednostkom na morzu, usuwać uszkodzenia, gasić pożary, ściągać z mielizny, holować oraz odkażać okręty i statki. „Piast” może prowadzić akcje poszukiwania i ewakuacji rozbitków oraz udzielać poszkodowanym natychmiastowej pomocy w ambulatorium okrętowym. Od 1997 do stycznia 1998 ORP "Piast” przeszedł generalny remont połączony z modernizacją do projektu 570M (wcześniej 570). Podczas remontu okręt został doposażony w przeznaczone do dokładnego pozycjonowania jednostki cztery duże kotwice (na ramach na dziobie i rufie) oraz pokład do współpracy ze śmigłowcem. Zastosowano nowsze urządzenia manewrowe, ze sterami strumieniowymi na dziobie i rufie. Zamontowano na pokładzie dziobowym dźwig o zwiększonych możliwościach mogący podnieść z dna morza przedmioty o masie do 10 ton. Stare łodzie pokładowe zastąpiono przez dwie nowe hybrydowe typu SŁR-7500 i ŁR-6. Zmodernizowano dzwon nurkowy. Okręt otrzymał ponadto pojazd do prac podwodnych. Na okręcie zainstalowano system hydrolokacyjny do poszukiwania obiektów na dnie morza. Znacznie unowocześniono również środki nawigacji i łączności.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.