• <
smartre_2023

Zakończono remont Kanału Elbląskiego

sg

30.11.2022 12:14 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Zakończono remont Kanału Elbląskiego - GospodarkaMorska.pl

Zakończył się remont opasek brzegowych i pogłębianie fragmentu Kanału Elbląskiego między Miłomłynem a jeziorem Ewingi (woj. warmińsko-mazurskie) - poinformowały we wtorek Wody Polskie. Prace kosztowały 4,3 mln zł.

Jak przekazał we wtorek PAP rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Bogusław Pinkiewicz, między Miłomłynem a jeziorem Ewingi (woj. warmińsko-mazurskie) na odcinku 200 m udrożniono kanał i wyremontowano opaski brzegowe, czyli umocnienia chroniące brzegi. "Dodatkowo przeprowadzono też pogłębienie szlaku żeglugowego na długości ponad 300 m" - zaznaczył.

Prace o wartości około 4,3 mln zł przeprowadzono na tzw. iławskim odcinku Kanału Elbląskiego, który należy do najpopularniejszych wśród turystów dróg wodnych w regionie.

Zbudowany w 1862 r. Kanał Elbląski jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki za sprawą czynnego systemu pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem - w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki i inne jednostki pływające, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Na kanale są też cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda.

W 2011 roku Kanał Elbląski został uznany za Pomnik Historii. Miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.