• <
escort_980x120_gif_2020

We wtorek tymczasowo zamknięte dla żeglugi trzy pochylnie na Kanale Elbląskim

gm

07.08.2022 20:05 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie We wtorek tymczasowo zamknięte dla żeglugi trzy pochylnie na Kanale Elbląskim

Partnerzy portalu

We wtorek tymczasowo zamknięte dla żeglugi trzy pochylnie na Kanale Elbląskim - GospodarkaMorska.pl
Fot. Czarnuszko / Wikipedia

We wtorek do południa zamknięte będą dla żeglugi trzy pochylnie na Kanale Elbląskim: w Kątach, Oleśnicy i Jeleniach - podały w komunikacie nawigacyjnym Wody Polskie. Kilkugodzinna przerwa wynika z naprawy konserwatorskiej na jednym z tych obiektów.

Pochylnie w Kątach, Oleśnicy i Jeleniach będą zamknięte w najbliższy wtorek, w godz. 7-12, w związku z koniecznością naprawy konserwatorskiej na pochylni Kąty. Po wykonaniu tych prac, pochylnie zostaną ponownie uruchomione dla żeglugi - zapowiedział Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Na czas prowadzonych robót zmianę planów zapowiedziała Żegluga Ostródzko-Elbląska, która jest największym operatorem statków pasażerskich na kanale. We wtorek przed południem turyści będą mogli skorzystać z dwóch godzinnych rejsów, które rozpoczną się i zakończą w Buczyńcu. Potem statki wrócą do standardowych tras.

Zbudowany w 1862 roku Kanał Elbląski należy do najpopularniejszych wśród turystów dróg wodnych w regionie. Jest unikatowym zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem. Statki i inne jednostki pływające, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne.

Kanał przeszedł gruntową rewitalizację, która zakończyła się w maju 2015 r. Został uznany za Pomnik Historii, a miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.(PAP) autor: Marcin Boguszewski.taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.