• <
gryfia_70lat

[WIDEO] Przez kanał na Mierzei Wiślanej przepłynęła pierwsza jednostka

gm

19.06.2022 19:45
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski [WIDEO] Przez kanał na Mierzei Wiślanej przepłynęła pierwsza jednostka

Partnerzy portalu

[WIDEO] Przez kanał na Mierzei Wiślanej przepłynęła pierwsza jednostka - GospodarkaMorska.pl
Fot. NDI/Besix

Choć oficjalnie kanał na Mierzei Wiślanej nie został jeszcze otwarty dla żeglugi, we wtorek 14 czerwca przepłynęła nim pierwsza jednostka.

Osiłek, ponton roboczy typu jack-up, który pracował przy sztucznej wyspie na Zalewie Wiślanym, był pierwszą jednostką, jaka pokonała kanał na Mierzei Wiślanej. Jednostka, po ukończeniu zadań na Wyspie Estyjskiej, zbudowanej z urobku wydobytego przy budowie kanału, zakończyła swoje zadania i skierowała się do Pucka pokonując nowy tor wodny. Przeprawa została zarejestrowana na wideo przez wykonawcę robót: konsorcjum NDI/Besix.

Osiłek jest jedną z czterech jednostek, jakie brały udział przy budowie sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. Pozostałe noszą imiona Pracuś, Ciamajda i Łasuch, przez co wszystkie razem zostały okrzyknięte mianem „Smurfów”.

Wszelkie prace przy przekopie Mierzei Wiślanej mają jeszcze potrwać około dwóch miesięcy, ale sam tor wodny ma zostać otwarty dla żeglugi 17 września. Generalny wykonawca działa zgodnie z harmonogramem.

Docelowo nowy kanał żeglugowy ma mieć kilometr długości i pięć metrów głębokości. Po zakończeniu wszystkich części projektu w 2023 roku do portu w Elblągu wpłyną więc jednostki o zanurzeniu do czterech i pół metra, długości do 100 metrów oraz szerokości do 20 metrów.

W trakcie realizacji jest również druga cześć inwestycji, a mianowicie obudowa brzegów rzeki Elbląg wraz z nowym mostem w Nowakowie. Wykonawcą tej części jest Budimex SA. Trwa także mobilizacja jednostek i prace przygotowawcze w ramach trzeciej części, obejmującej budowę toru wodnego na Zalewie Wiślanym. Te prace wykona konsorcjum Grupa NDI i Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.