• <

Rusza sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim

gm

29.04.2022 13:22 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Rusza sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim - GospodarkaMorska.pl

W sobotę rozpoczyna się sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie) - podały Wody Polskie. To unikatowy zabytek hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi XIX-wiecznych pochylni z tzw. suchym grzbietem.

O otwarciu od 30 kwietnia dla żeglugi Kanału Elbląskiego poinformowało w komunikacie nawigacyjnym Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Wcześniej wszystkie pochylnie i śluzy przeszły inspekcje po zimowej przerwie i uzyskały pozytywną opinię Transportowego Dozoru Technicznego.

"Obecnie cały szlak jest oznakowany i gotowy do uruchomienia, podobnie jak inne szlaki żeglugowe będące pod naszą administracją. W regionie Dolnej Wisły rozmieszczono niemal tysiąc boi i pław oraz ponad setkę znaków brzegowych" - przekazał PAP Bogusław Pinkiewicz z RZGW w Gdańsku.

Poinformował, że trakcie sezonu nie są planowane żadne duże prace remontowe, chociaż - jak zaznaczył - Kanał Elbląski wymaga stałego nadzoru i bieżących napraw podczas eksploatacji. W tym sezonie nadal nie obowiązują opłaty za korzystanie ze śluz i pochylni.

"W zeszłym roku przez wszystkie pochylnie przeprawiono się około 19 tys. razy, w tym statki żeglugi pasażerskiej pokonały pochylnie 12 tys. razy, głównie skupiając się na pochylniach Buczyniec, Kąty i Oleśnica. Ubiegły sezon nie odbiegał znacząco od sezonów przed pandemią" - ocenił.

Cały system Kanału Elbląskiego ma ponad 151 km i łączy system jezior warmińskich z Zalewem Wiślanym. Należy do najpopularniejszych wśród turystów dróg wodnych w regionie.

Zbudowany w 1862 roku Kanał Elbląski jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem - w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki i inne jednostki pływające, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Na kanale są też cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda.

Kanał przeszedł gruntową rewitalizację, która zakończyła się w maju 2015 r. W 2011 r. został uznany za Pomnik Historii. Miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.