• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

27 lat temu wybuchł pożar w Stoczni Gdańskiej. Życie straciło siedem osób

AK

24.11.2021 21:24 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska 27 lat temu wybuchł pożar w Stoczni Gdańskiej. Życie straciło siedem osób

Partnerzy portalu

27 lat temu wybuchł pożar w Stoczni Gdańskiej. Życie straciło siedem osób  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

24 listopada 1994 roku wybuchł pożar w hali Stoczni Gdańskiej. Podczas tego tragicznego zdarzenia życie straciło siedem osób, a ponad 300 osób zostało poparzonych. 

W 27. rocznicę tragicznych wydarzeń, znicze pod pamiątkową tablicą złożyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz jedna z uratowanych z pożaru - Anna Golędzinowska, dziś radna Gdańska.

W dniu pożaru, 24 listopada 1994 roku, w Hali Stoczni Gdańskiej trwał koncert zespołu Golden Life. W pewnym momencie na trybunach zauważono ogień, który błyskawicznie się rozprzestrzenił. Publiczność w panice opuszczała halę, tłocząc się i tratując przy wyjściu.

Łącznie śmierć poniosło siedem osób - w większości byli to uczniowie szkół podstawowych i średnich. Wśród ofiar znaleźli się też ochroniarze, którzy wynosili z płonącej hali nieprzytomne osoby oraz operator telewizji Sky Orunia.

Jedynym śladem po hali, którą po pożarze rozebrano jest pomnik - przy ul. Jana z Kolna, tuż przy torach tramwajowych biegnących wzdłuż terenów Stoczni Gdańskiej.

Dziś to już tylko fragment muru z pamiątkową tablicą. Na kolumnach znajduje się tam belka z napisem "Życie choć piękne tak kruche jest". Poniżej ciąg dalszy napisu: "Zrozumiał ten, kto otarł się o śmierć". To cytat z piosenki zespołu Golden Life, który wówczas występował. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.