• <

Wynik wyszukiwania - "pamięć" - Wiadomości

Pamięć o obrońcach Helu. Upamiętnienie z udziałem marynarzy

W asyście kompanii honorowej MW odbyły się, 2 października, uroczystości upamiętniające 84. rocznicę kapitulacji obrońców Helu, którzy poddali się po 32 dniach walki, będąc jednym z najdłużej funkcjonujących punktów oporu. W ten sposób uczczono pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy walczących w obronie polskiego wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939.
04.10.2023

Tłumy gdynian uczciły pamięć legendarnego trenera

Tablica Andrzeja Lutomskiego została odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W ten sposób w ramach obchodów Święta Morza uhonorowano jednego z najbardziej zasłużonych trenerów żeglarstwa w Polsce.
25.06.2023

Marynarka Wojenna uczciła pamięć o swoim dowódcy

Rocznice zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej są co roku powracającymi tematami, będącymi powodem zarówno do kontrowersji, jak i zadumy. Wśród 96 ofiar lotu rządowego Tu-154 10 kwietnia 2010 roku był ówczesny dowódca polskiej Marynarki Wojennej, adm. floty Andrzej Karweta.
11.04.2023

Uczczono pamięć pomordowanych oficerów

Polska Marynarka Wojenna uczciła pamięć Obrońców Wybrzeża z września 1939 roku, którzy zostali zamordowani przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. 5 lat temu ich szczątki pochowano podczas uroczystego pogrzebu.
18.12.2022

52. rocznica Grudnia' 70. Uczczono pamięć poległych stoczniowców

W piątek po południu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające 51. rocznicę poległych robotników na Wybrzeżu w Grudniu '70.
16.12.2022

Pamięci komandora Wienczysława Kona

15 lipca w 39. rocznicę śmierci wybitnego człowieka polskiego morza, oficera Marynarki Wojennej, kapitana żeglugi wielkiej Wienczysława Kona, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni objęło opiekę nad zagrożoną likwidacją mogiłą Komandora na witomińskim cmentarzu. Na wniosek Muzeum Marynarki Wojennej IPN uznał, iż jest to prawnie chroniony Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski.
15.07.2022

AK-owcy podziękowali za pamięć i dobro. Wyjątkowa uroczystość na ORP Błyskawicy [ZDJĘCIA]

Z okazji 80. rocznicy powołania Armii Krajowej spotkali się przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK). – Kontynuujemy nasze tradycje, chcemy również wyróżnić dziś osoby i instytucje, które w sposób szczególny przyczyniają się do szerzenia wiedzy o Armii Krajowej, a także o losach wojennych, jak i powojennych jej żołnierzy – mówił Tomasz Kuplicki, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kapitan w stanie spoczynku.
02.06.2022

Marynarska pamięć

W dniach 30 - 31 marca podchorążowie AMW odwiedzili groby zmarłych zasłużonych dowódców, komendantów, obrońców Wybrzeża. Wśród nich są byli komendanci oraz oficerowie i wykładowcy, których działania wywarły wpływ na obecny kształt Akademii.
01.04.2021

Gdańsk pamięta. Apel Pamięci w 50. rocznicę wydarzeń Grudnia '70

- Nie ma słów, które otarłyby łzy matek i ojców, narzeczonych, synów i córek, kolegów z pracy ofiar Grudnia 70. Te wydarzenia zmieniły biografie tysięcy ludzi, niektórzy z nich do dziś budzą się z krzykiem - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas Apelu Pamięci pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 pół wieku od tragicznych wydarzeń. Nieopodal miejsca apelu, na głównej fasadzie Zieleniaka, rozbłysła okolicznościowa instalacja świetlna.
16.12.2020

Marynarska Pamięć

Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji, zadumy oraz wspomnień. Akademia Marynarki Wojennej pamięta o zasłużonych dla Ojczyzny żołnierzach, obrońcach Wybrzeża, którzy swoją bohaterską postawą wpisali się na stałe na kartach historii.
29.10.2020

Ku pamięci wiceadmirała Porębskiego

Jednym z punktów programu tegorocznych obchodów Święta Morza w Gdyni jest uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej wiceadmirałowi Kazimierzowi Porębskiemu. Od dzisiaj będzie można ją podziwiać na Molo Południowym.
20.06.2020

Kapitan Henryk Jaskuła – pamięć zapisana w eksponatach

14 maja 2020 roku na wieczną wachtę odszedł kpt. Henryk Jaskuła. Kapitan był jednym z najwybitniejszych polskich żeglarzy, który do historii przeszedł dzięki pierwszemu polskiemu (i trzeciemu światowemu) samotnemu opłynięciu kuli ziemskiej bez zawijania do portów.
25.05.2020

Stocznia Gdańsk – świadectwo pamięci

W Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca złożenie wniosku o wpisanie terenów Stoczni Gdańsk na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Każde państwo może złożyć w roku tylko jeden wniosek. Wraz z wnioskiem do UNESCO trafił też projekt planu zarządzania.
04.02.2020

Uczczono pamięć ofiar Grudnia 1970 r. na Wybrzeżu

"Ktoś wydał rozkaz, by strzelać do robotników, by polała się polska krew" - mówił we wtorek, podczas uroczystości 49. rocznicy Grudnia'70 prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. 49 lat temu na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby.
17.12.2019

Przywracanie pamięci. Film o Eugeniuszu Kwiatkowskim

Chyba nie ma w polskiej historii polityka i działacza gospodarczego z tak wielkimi zasługami dla rozwoju kraju. Film "Eugeniusz Kwiatkowski. Mąż stanu" w reżyserii Mirosława Borka przywraca pamięć o jego życiu i dokonaniach. To jemu port i Gdynia zawdzięczają swój rozwój. Dokument został pokazany z udziałem reżysera, kompozytora Marka Kuczyńskiego i prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w Gdyńskim Centrum Filmowym 19 sierpnia. Będzie można go obejrzeć na antenie TVP1 w środę, 11 września, o godz. 22.25.
02.09.2019

Pamięci marynarzy z El Faro

„Morza i oceany bezustannie oczarowują i zachwycają, jednak równie często bywają nieprzewidywalne, okrutne i bezlitosne, zabierając nam osoby, które kochamy. Pamięci tych wszystkich, którym nie dane było wrócić do swoich domów i bliskich. Kochamy Was” – głosi napis na odsłoniętej dziś w Gdyni tablicy. Na drugiej znalazły się nazwiska trzydziestu trzech marynarzy, w tym pięciu Polaków, którzy zginęli w katastrofie kontenerowca „El Faro”. W ceremonii wzięły udział rodziny zmarłych, przedstawiciele amerykańskiego armatora i a
25.06.2019

Regaty Pamięci Michała Srzednickiego na rozpoczęcie windsurfingowego Pucharu Polski

W dniach 3-5 maja w Pucku odbyły się pierwsze tegoroczne regaty zaliczane do windsurfingowego Pucharu Polski, które poświęcone były pamięci zmarłego przed rokiem Michała Srzednickiego. Rywalizacja toczyła się w klasach Formula Windsurfing, Open Foil Race, Raceboard oraz Slalom.
07.05.2019

Marynarze uczcili pamięć żołnierzy Armii Krajowej

14 lutego 1942 roku, rozkazem Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego z przemianowania Związku Walki Zbrojnej powstała Armia Krajowa. W 77. rocznicę tego wydarzenia w Sopocie i Gdyni odbyły się uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej.
14.02.2019

Kilka tysięcy osób na wiecu pamięci zmarłego w poniedziałek prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Paweł Adamowicz przez ostatnie lata zbudował obraz Gdańska jako miasta wolności i solidarności; przeciwstawił się tym, którzy chcieli Polski nietolerancyjnej, zakłamanej - mówił prezydent Sopotu Jacek Karnowski podczas wiecu pamięci poświęconemu tragicznie zmarłemu prezydentowi Adamowiczowi.
16.01.2019

48. rocznica Grudnia'70. Uczniowie i stoczniowcy uczcili pamięć ofiar

Z okazji 48. rocznicy tragicznych wydarzeń w grudniu 1970 roku na Wybrzeżu pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku uczniowie i pracownicy Stoczni Gdańsk uczcili pamięć osób, które wówczas zginęły od kul wojska, które na rozkaz władz komunistycznych tłumiło protest.
14.12.2018

Pamięci tych, którzy odeszli na wieczną wachtę

Warty honorowe na grobach wojennych, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej - w ten sposób, na całym wybrzeżu marynarze uczczą pamięć tych, którzy odeszli na wieczną wachtę.
01.11.2018

Na całym wybrzeżu marynarze uczczą pamięć tych, którzy odeszli na wieczną wachtę

Pamięci tych, którzy odeszli na wieczną wachtę... Warty honorowe na grobach wojennych, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej - w ten sposób, na całym wybrzeżu marynarze uczczą pamięć tych, którzy odeszli na wieczną wachtę.
30.10.2018

Premier: Pamięć o Solidarności coraz bardziej nas jednoczy

Pamięć o bohaterze zbiorowym, o Solidarności coraz bardziej nas jednoczy i życzę tego sobie i całej Polsce, żebyśmy to dziedzictwo Solidarności nieśli w przyszłość - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki w Sali BHP Stoczni Gdańskiej w 38. rocznicę Sierpnia '80.
31.08.2018

Premier Litwy chce uczcić pamięć Lecha Kaczyńskiego w Możejkach

Premier Litwy Saulius Skvernelis powiedział w niedzielę po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim, że chce, by Polska i Litwa za 10 miesięcy uczciły pamięć Lecha Kaczyńskiego w Możejkach.
03.06.2018

Pamięci weteranów misji poza granicami kraju

W blisko 65-letniej historii polskich misji zagranicznych było ich ponad 115 tys. z czego 800 zostało rannych, a 120 nigdy nie wróciło do domu. Dzisiaj żołnierze i pracownicy wojska obchodzą Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. W Gdyni ich pamięć uczczono przy okręcie-muzeum ORP „Błyskawica”.
30.05.2018

Pamięć o Eugeniuszu Kwiatkowskim

30 grudnia przypada 129. rocznica urodzin inż. Eugeniusz Kwiatkowskiego, budowniczego portu i miasta Gdynia.
18.12.2017

Pamięci tych, którzy odeszli na wieczną wachtę

Warty honorowe, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach marynarzy i w miejscach pamięci - w taki sposób, w środę, 1 listopada, marynarze uczcili pamięć tych, którzy odeszli na wieczną wachtę.
02.11.2017

Odeszli w 2017 r., na zawsze pozostaną w naszej pamięci

W 2017 r. pożegnaliśmy osoby nierozerwalnie związane z gospodarką morską. Sprawy morza zawsze były dla nich na pierwszym miejscu. Przypominamy ich sylwetki.
31.10.2017

Marynarska pamięć tym, którzy odeszli na wieczną wachtę

W ramach przedsięwzięcia Żołnierska Pamięć, na całym wybrzeżu marynarze odwiedzają groby zmarłych kolegów. Porządkują mogiły, zapalają znicze i składają wiązanki kwiatów.
31.10.2017

Tablice przywrócone pamięci

Mszę świętą w intencji Akademii Morskiej - jej pracowników, absolwentów i studentów - otwierającą 7 października uroczystości inauguracji roku akademickiego kończyła podniosła ceremonia odsłonięcia i poświęcenia historycznych tablic upamiętniających absolwentów Szkół Rybołówstwa morskiego. Ich historia sięga roku 1958, kiedy wykonane w warsztatach szkolnych przez uczniów Wydziału Mechanicznego SRM zawisły w hallu głównym budynku dziś zajmowanego przez Wydział Nawigacyjny AMG. Zdeponowane dziesięć lat później, po połączeniu szkół
17.10.2017

Na Oksywiu powstanie Kwatera Pamięci

Radni miasta jednogłośnie podjęli uchwałę, by na terenie Gdyni powstała Kwatera Pamięci – pomnik poświęcony Dowódcom Marynarki Wojennej RP, uwieczniający tragiczne losy przedwojennych elit dowódczych po 1945 roku.
31.08.2017

Dwaj Brytyjczycy odznaczeni za pamięć o ORP Błyskawica

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski wręczył w niedzielę w Portsmouth Ordery Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej dwóm Brytyjczykom zaangażowanym w obchody rocznicy obrony miasta Cowes na wyspie Wight przez polski okręt ORP Błyskawica w maju 1942 roku.
02.07.2017

Pamięci Kazimierza „Kuby” Jaworskiego. Odsłonięto tablicę upamiętniającą wybitnego żeglarza i konstruktora

W alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni w sobotę została odsłonięta tablica poświęcona Kazimierzowi „Kubie" Jaworskiemu, wybitnemu żeglarzowi regatowemu i konstruktorowi jachtów. Co roku Święto Morza jest okazją do tego, żeby w alei Żeglarstwa Polskiego, która znajduje się na falochronie południowym gdyńskiej mariny, uhonorować tablicą kolejnego słynnego żeglarza.
26.06.2017

Wiceadmirał Zarychta: wdzięczność mieszkańcom Cowes za pamięć

Wiceadmirał Marynarki Wojennej Stanisław Zarychta podziękował w sobotę mieszkańcom Cowes na wyspie Wight u południowych wybrzeży Anglii za pielęgnowanie tradycji polskiej MW i pamięci o ORP Błyskawica, który w 1942 r. obronił miasto przed niemieckim nalotem.
07.05.2017

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej uczcili pamięć i oddali hołd tym, którzy odeszli

W kliku miejscach w Poslce zapłonęły znicze w hołdzie zmarłym funkcjonariuszom Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
02.11.2016

Pamięci Josepha Conrada

„Honorowanie pamięci pisarza Josepha Conrada, jest gdyńską tradycją, którą będziemy podtrzymywać" - powiedziała wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka Spychała, podczas składania kwiatów pod pomnikiem twórcy. 3 sierpnia 2016 r. obchodzimy 92. rocznicę śmierci polsko-brytyjskiego pisarza marynisty.
04.08.2016

Marynarska Pamięć

W Dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada, Akademia Marynarki Wojennej uczci pamięć byłych komendantów uczelni, pracowników i wykładowców. Podchorążowie wystawią warty honorowe przy grobach dowódców. Delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze. Oddadzą hołd tym co odeszli na wieczną wachtę.
31.10.2015

Pamięci tych, którzy odeszli na wieczną wachtę

W niedzielę, 1 listopada, marynarze 3. Flotylli Okrętów uczczą pamięć tych, którzy odeszli na wieczną wachtę. Na grobach wojennych zostaną zapalone znicze i złożone wiązanki kwiatów, a w miejscach pamięci narodowej wystawione warty honorowe.
31.10.2015

Pamięci kapitana Wiktora Gorządka. „Horyzont II” płynie na Spitsbergen

27 czerwca o godz. 13.30, specjalnym akcentem Święta Morza, odwołującym się do tradycji polskiego szkolnictwa morskiego, będzie odsłonięcie, przez JM Rektora Akademii Morskiej w Gdyni prof. zw. dr hab. Piotra Jędrzejowicza oraz Przewodniczącego Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej kpt. ż.w. dr Andrzeja Królikowskiego, tablicy upamiętniającej wychowawcę pokoleń oficerów rybołówstwa i floty – kpt.ż.w. Wiktora Gorządka. Tablica odsłonięta zostanie w Gdyni przy ul. Warszawskiej 28/30, na budynku w którym mieszkał i
25.06.2014

Konferencja naukowa „Procesy geologiczne strefy brzegowej morza”

Komitet Badań Morza, Sekcja Geologii Morza Zakład Geologii Morza Instytutu Oceanografii UG w dniach 5-6 czerwca 2013 organizuje konferencje naukową „Procesy geologiczne strefy brzegowej morza” dedykowaną pamięci prof. dr hab. Halinie Piekarek-Jankowskiej.
07.03.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.