• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Niemiecki okręt FGS Alster z wizytą w Porcie Gdynia

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Niemiecki okręt FGS Alster z wizytą w Porcie Gdynia

Partnerzy portalu

Deutsche Marine

W ramach zwyczajowej działalności do gdyńskiego portu wszedł okręt rozpoznania radioeletronicznego typu 423 FGS Alster (A 50), służący w Deutsche Marine. Postój został wykorzystany przez załogę do odpoczynku oraz uzupełnienia zapasów. W ten sposób infrastruktura portowa Gdyni kolejny raz pokazuje zdolność do przyjmowania okrętów państw NATO.

Na wodach zatoki gdańskiej regularnie pojawiają się okręty zarówno polskiej Marynarki Wojennej, jak i wielu innych państw, przede wszystkim należących do NATO. Wielokrotnie są to wizyty spektakularne, jak obecność amerykańskich niszczycieli typu Arleigh Burke, czego przykładem była ubiegłotygodniowa wizyta USS Porter. W Porcie Gdynia można było teraz zaobserwować nie tak dużą, ale z pewnością ciekawą jednostkę, prezentującą niemiecką banderę.

FGS Alster (A 50) to jeden z trzech okrętów proj. 423, służących w Deutsche Marine jako jednostka pomocnicza. Pozostałe to FGS Oste (A 52) i FGS Oker (A 53). Do służby zostały wprowadzone w latach 1988-1989, jako przeznaczone do prowadzenia działań wywiadowczych i zwiadowczych. Mają 83,5 metra długości i 3200 ton wyporności. Osiągają prędkość do 21 węzłów przy imponującym zasięgu wynoszącym 5 000 mil morskich. Załoga liczy 36 oficerów i marynarzy, z możliwością dokooptowania zespołów specjalistów w zależności od rodzaju wykonywanych misji. Są zdolne do wykonywania zadań na Morzu Północnym i Bałtyckim, przy czym w ostatnim czasie regularnie wykonują misje rozpoznawcze wzdłuż rosyjskiego wybrzeża, zbierając dane o działaniach Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej oraz infrastruktury portowej i morskiej Rosji.

W związku z rosnącą ilością zadań pomimo zwiększenia liczby nadbałtyckich członków NATO o Finlandię (a w nieokreślonym czasie także o Szwecję), Niemcy planują w przyszłości zastąpić obecnie wykorzystywane okręty nowymi. Komisja Budżetowa Bundestagu podjęła 23 czerwca 2021 decyzję o pozyskaniu trzech okrętów określanych jako proj. 424 jako następców obecnych proj. 423. Choć wciąż brak szczegółów w tym temacie, pierwszy z nich ma zostać dostarczony do sił zbrojnych do 2027 roku. W bieżącym roku z kolei jest planowane cięcie blach pod budowę pierwszego (z planowanych dwóch) okrętu programu "Delfin" dla polskiej Marynarki Wojennej, który powstaje przy współpracy szwedzkiego koncernu Saab i stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

Niemieckie okręty zwiadu radioeletronicznego cyklicznie pojawiają się w polskich portach. Dla FGS Alister była to czwarta wizyta, a poprzednie odbyły się we wrześniu ubiegłego roku, listopadzie 2021 i sierpniu 2020. Z kolei bliźniaczy FGS Oste wszedł do Portu Gdynia w 2017 i 2020 roku, natomiast trzeci okręt proj. 423 pojawił się w Porcie Gdańsk w 2018 roku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.