• <
escort_980x120_gif_2020

Gdynia. Projekty przebudowy molo Południowego poszukiwane

jm

19.08.2021 13:39 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Gdynia. Projekty przebudowy molo Południowego poszukiwane

Partnerzy portalu

Gdynia. Projekty przebudowy molo Południowego poszukiwane - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Gdynia szuka pomysłu na zagospodarowanie i zabudowę przestrzeni na molo Południowym, przy którym cumują m.in. Dar Pomorza, Dar Młodzieży, ORP Błyskawica, a także tramwaje wodne.

Molo Południowe, wspólnie z aleją Jana Pawła II i skwerem Kościuszki stanowią jedno z najpopularniejszych miejsc w Gdyni. Miasto ogłosiło właśnie konkurs studialno-ideowy na pomysł na przemianę tych terenów.

W artykule na Gdynia.pl napisano, że „miasto zdaje sobie sprawę z konieczności dostosowania tej popularnej przestrzeni do zmieniających się z biegiem lat oczekiwań mieszkańców i turystów i maksymalnego wykorzystania jego możliwości”. Dlatego też ogłoszony został konkurs na projekt zabudowy o zagospodarowania tzw. głównej osi kompozycyjnej Gdyni.

– Mam świadomość, że ta przestrzeń publiczna może jeszcze pełniej realizować oczekiwania mieszkańców i osób odwiedzających Gdynię. Dostrzegam potrzebę jej uatrakcyjnienia, integracji przedstawicieli różnych środowisk i grup wiekowych, a także połączenia kompleksowości oraz wielofunkcyjności dzięki powiązaniu funkcji kulturowych, rekreacyjnych i turystycznych. Miejsce to identyfikuje Gdynię, skupia mieszkańców i turystów zarówno podczas wydarzeń sportowych i kulturalnych jak i podczas codziennych aktywności – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, cytowany przez portal Gdynia.pl.

Miasto liczy na pomysły „nowoczesnej i zakorzenionej w historii przestrzeni, która ma pozytywnie wpływać na atrakcyjność Gdyni i całego regionu”. Architekci muszą uwzględnić potrzeby różnych grup wiekowych i osób z niepełnosprawnościami, a także podkreślić tożsamość miejsca i wykorzystać naturalne otoczenie.

Autorzy najlepszych pomysłów otrzymają nagrody finansowe – 50, 25 i 15 tysięcy złotych za trzy pierwsze miejsca oraz po 5 tysięcy złotych w ramach trzech wyróżnień. O zwycięzcach zadecyduje sąd konkursowy, w składzie którego będą przedstawiciele miasta, m.in. wiceprezydent ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała, architekt miejski inż. architekt Ewa Kuryłowicz, ale także m.in. reportażysta Filip Springer.

Zainteresowani architekci mogą składać zapytania dotyczące konkursu do 5 października. Ostateczny termin składania prac wypada 15 listopada. 10 grudnia ma odbyć się Gala Konkursowa, na której przedstawione zostaną wyniki.

Nie oznacza to, że zwycięska wizja zostanie zrealizowana. Prace posłużą jako inspiracje do ostatecznego projektu zagospodarowania i przyszłych przekształceń rzeczonego obszaru.

Przy molo Południowym cumują tramwaje wodne oferujące rejsy do innych miejscowości, a także wycieczkowe rejsy po wodach portowych. Po tej samej stronie swoje miejsce mają także szkoleniowy żaglowiec Dar Młodzieży, żaglowiec-muzeum Dar Pomorza, okręt-muzeum ORP Błyskawica. Po drugiej stronie molo znajduje się marina, budynki Akademii Morskiej i Akwarium Gdyńskie.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.