• <
siemens_gamesa_2022

GCT zmodernizowało nabrzeże Bułgarskie

jm

12.12.2021 23:33

Partnerzy portalu

GCT zmodernizowało nabrzeże Bułgarskie - GospodarkaMorska.pl

Gdynia Container Terminal wkrótce skorzysta ze zmodernizowanego nabrzeża Bułgarskiego.

W należącym do Hutchison Ports Gdynia terminalu GCT zakończyła się modernizacja nabrzeża Bułgarskiego. Firma Budimex, która była głównym wykonawcą robót, miała za zadanie przebudować 84,60 metrów nabrzeża wraz z linią cumowniczo-odbojową. Istotną częścią prac było pogłębienie basenu do 15 metrów. Dzięki temu od stycznia na zmodernizowanym nabrzeżu GCT będzie mogło obsługiwać największe statki, jakie mogą wpłynąć do gdyńskiego portu, czyli o długości 367 metrów. Potrzebne było do tego także przedłużone torowisko dla pracujących w terminalu nabrzeżowych suwnic klasy Post-Panamax.

Przeładunki w terminalu GCT Hutchison Ports Gdynia systematycznie rosną, a sam terminal bije swoje własne rekordy. W połowie listopada w GCT przeładowano największą partię ładunku drobnicowego w jego historii – w ciągu trzech dni ze statku mv Pegasus wyładowano ponad 33 822 ton stalowych płyt. Ta operacja była także dowodem na to, że terminal, który koncentruje się na przeładunkach kontenerowych, z powodzeniem obsługuje także ładunki drobnicowe.

GCT liczy także na rozwój, nie tylko w kwestii ilości przeładowanych towarów. Spółka jest jednym z oferentów ubiegających się o rolę nowego operatora terenów, na których obecnie ulokowany jest m.in. inny terminal kontenerowy w Porcie Gdynia – BCT. Przetarg dotyczy dzierżawy terenów o powierzchni 66 tys. mkw, czyli o prawie 1/3 więcej, niż zajmuje obecnie BCT. Docelowo ma się na nim w dalszym ciągu mieścić terminal przeładunkowy kontenerów, ale także elementów morskich farm wiatrowych. Jest to część tymczasowego portu instalacyjnego. Konkurentem GCT w przetargu jest International Container Terminal Services, która jest aktualnym operatorem BCT.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.