Przedsiębiorcy zmieniają strategię pozyskiwania energii. W ten sposób dostosowują się do światowego trendu, który nakazuje odchodzenie od węgla i zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w rynku. – Pamiętajmy jednak, że całkiem od węgla odejść nie możemy – przestrzega Adam Gawęda, poseł i były sekretarz stanu w Ministerstwie Energii i Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Węgiel jako paliwo jest od kilku lat na cenzurowanym. Coraz więcej przedsiębiorców wycofuje się ze stosowania tego surowca szukając alternatywy w odnawialnych źródłach energii. O tym trendzie, ale i o szansach dla węgla jako surowca produkcyjnego, rozmawiać będą uczestnicy IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
Jednym z potentatów światowego rynku, który coraz mocniej akcentuje ekologiczną wrażliwość, jest szwedzka IKEA. W 2020 roku koncern poinformował, że będzie konsekwentnie obniżał swój ślad węglowy tak, by w 2030 roku zredukować emisję gazów cieplarnianych o 80 procent. Plan ten jest ambitny i realizowany z żelazną konsekwencją. Także przez innych biznesowych gigantów takich jak Microsoft czy Delta Airlines, które zamierzają z roku na rok zmniejszać negatywny wpływ swojej działalności na środowisko.
W Szczecinie IKEA finiszuje projekt całkowicie innowacyjny – sklep który będzie całkowicie niezależny od zewnętrznej sieci ciepłowniczej. – Do ogrzania obiektu używana będzie energia pozyskana z ziemi za pomocą wymienników ciepła. Tworzą one zamknięty obieg wody, którego sercem jest pompa ciepła. Zimna woda wpompowywana jest na głębokość 100 metrów i tam ogrzewana naturalną energią geotermalną – wyjaśniają w biurze prasowym koncernu.
To jednak nie wszystko, bo przecież geotermię można wykorzystywać także latem, kiedy będzie wspierać tradycyjną klimatyzację. A znajdzie się też zastosowanie dla magazynowanej wody deszczowej, która po oczyszczeniu będzie wykorzystywana m.in. do spłukiwania toalet i podlewania kwietnej łąki wokół sklepu.
To pomysł światowego giganta, ale coraz częściej podobne projekty realizują także mniejsze firmy, które w ten sposób zachęcają klientów do współpracy. Atut bycia EKO ma bowiem coraz większe znaczenie wizerunkowe na rynku.
- I bardzo dobrze, bo troska o środowisko jest czymś szalenie ważnym i istotnym – przekonuje poseł Adam Gawęda. Sam pochodzi z Górnego Śląska, który przecież wciąż węglem stoi. I dodaje: - Szukajmy rozwiązań, które efektywnie pozwolą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do środowiska, ale pamiętajmy, że całkowicie odejść od węgla się nie da.
Gawęda podaje przykład: - Jeszcze miesiąc temu polskie elektrownie pracowały na sto procent możliwości, żeby dostarczyć energię do Niemiec i państw Skandynawii. To też o czymś świadczy. Pamiętajmy jednak, żeby nie traktować węgla tylko i wyłącznie jako surowca produkcyjnego. On wciąż ma przyszłość w szerszym i bardziej innowacyjnym zastosowaniu – przekonuje Gawęda.
I właśnie o węglu w szerszym kontekście będą dyskutować eksperci na tegorocznym Forum Wizja Rozwoju, które wystartuje 24 czerwca w Gdyni. Nowością w programie wydarzenia będzie blok 3W: Węgiel – Wodór – Woda, realizowany wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
- Stawianie na odnawialne źródła energii będę zawsze popierał. To jest dobry, bardzo dobry, kierunek. Chciałbym jednak też, żebyśmy spojrzeli na węgiel z szerszej perspektywy – nie tylko jak na kopalinę, którą możemy wydobyć i spalić, żeby uzyskać energię. Możemy ją przecież wydobyć i przetworzyć w sposób ekologiczny. Tak, żeby uzyskać choćby wodór. To naprawdę ma przyszłość – wyjaśnia Adam Gawęda.
Forum Wizja Rozwoju
W tym roku 24 i 25 czerwca w Gdyni odbędzie się IV edycja tej imprezy. Patronat nad nią objął premier RP Mateusz Morawiecki.
Forum zajmie się najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką, m.in. związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką, gospodarką morską, troską o lokalną tożsamość i rozwój społeczności lokalnych. Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji Forum będzie organizowany wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Kongres 3W – WĘGIEL, WODA, WODÓR.
Swoją kontynuację będzie miało Pomorskie Forum Kół Gospodyń Wiejskich oraz cieszący się coraz większym zainteresowaniem Hackathon. Będzie to największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce.
Litwa. Nieznany wrak odkryty podczas badań dna na potrzeby MEW
Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej
Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej
Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych. Konkurs Politechniki Morskiej w Szczecinie
PGE i Ørsted wybrały wykonawcę certyfikacji dla Baltica 2
Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker