• <
ambermarine_2023_1100x200

OZE kontra węgiel? To nie musi być pojedynek na śmierć i życie

ac

24.03.2021 13:04 Źródło: inf.prasowa
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas OZE kontra węgiel? To nie musi być pojedynek na śmierć i życie

Partnerzy portalu

OZE kontra węgiel? To nie musi być pojedynek na śmierć i życie - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Przedsiębiorcy zmieniają strategię pozyskiwania energii. W ten sposób dostosowują się do światowego trendu, który nakazuje odchodzenie od węgla i zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w rynku. – Pamiętajmy jednak, że całkiem od węgla odejść nie możemy – przestrzega Adam Gawęda, poseł i były sekretarz stanu w Ministerstwie Energii i Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Węgiel jako paliwo jest od kilku lat na cenzurowanym.  Coraz więcej przedsiębiorców wycofuje się ze stosowania tego surowca szukając alternatywy w odnawialnych źródłach energii. O tym trendzie, ale i o szansach dla węgla jako surowca produkcyjnego, rozmawiać będą uczestnicy IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. 

Jednym z potentatów światowego rynku, który coraz mocniej akcentuje ekologiczną wrażliwość, jest szwedzka IKEA. W 2020 roku koncern poinformował, że będzie konsekwentnie obniżał swój ślad węglowy tak, by w 2030 roku zredukować emisję gazów cieplarnianych o 80 procent. Plan ten jest ambitny i realizowany z żelazną konsekwencją. Także przez innych biznesowych gigantów takich jak Microsoft czy Delta Airlines, które zamierzają z roku na rok zmniejszać negatywny wpływ swojej działalności na środowisko.

W Szczecinie IKEA finiszuje projekt całkowicie innowacyjny – sklep który będzie całkowicie niezależny od zewnętrznej sieci ciepłowniczej. – Do ogrzania obiektu używana będzie energia pozyskana z ziemi za pomocą wymienników ciepła. Tworzą one zamknięty obieg wody, którego sercem jest pompa ciepła. Zimna woda wpompowywana jest na głębokość 100 metrów i tam ogrzewana naturalną energią geotermalną – wyjaśniają w biurze prasowym koncernu.

To jednak nie wszystko, bo przecież geotermię można wykorzystywać także latem, kiedy będzie wspierać tradycyjną klimatyzację. A znajdzie się też zastosowanie dla magazynowanej wody deszczowej, która po oczyszczeniu będzie wykorzystywana m.in. do spłukiwania toalet i podlewania kwietnej łąki wokół sklepu.

To pomysł światowego giganta, ale coraz częściej podobne projekty realizują także mniejsze firmy, które w ten sposób zachęcają klientów do współpracy. Atut bycia EKO ma bowiem coraz większe znaczenie wizerunkowe na rynku.

- I bardzo dobrze, bo troska o środowisko jest czymś szalenie ważnym i istotnym – przekonuje poseł Adam Gawęda. Sam pochodzi z Górnego Śląska, który przecież wciąż węglem stoi. I dodaje: - Szukajmy rozwiązań, które efektywnie pozwolą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do środowiska, ale pamiętajmy, że całkowicie odejść od węgla się nie da.

Gawęda podaje przykład: - Jeszcze miesiąc temu polskie elektrownie pracowały na sto procent możliwości, żeby dostarczyć energię do Niemiec i państw Skandynawii. To też o czymś świadczy. Pamiętajmy jednak, żeby nie traktować węgla tylko i wyłącznie jako surowca produkcyjnego. On wciąż ma przyszłość w szerszym i bardziej innowacyjnym zastosowaniu  – przekonuje Gawęda.

I właśnie o węglu w szerszym kontekście będą dyskutować eksperci na tegorocznym Forum Wizja Rozwoju, które wystartuje 24 czerwca w Gdyni. Nowością w programie wydarzenia będzie blok 3W: Węgiel – Wodór – Woda, realizowany wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

- Stawianie na odnawialne źródła energii będę zawsze popierał. To jest dobry, bardzo dobry, kierunek. Chciałbym jednak też, żebyśmy spojrzeli na węgiel z szerszej perspektywy – nie tylko jak na kopalinę, którą możemy wydobyć i spalić, żeby uzyskać energię. Możemy ją przecież wydobyć i przetworzyć w sposób ekologiczny. Tak, żeby uzyskać choćby wodór. To naprawdę ma przyszłość – wyjaśnia Adam Gawęda.

Forum Wizja Rozwoju

W tym roku 24 i 25 czerwca w Gdyni odbędzie się IV edycja tej imprezy. Patronat nad nią objął premier RP Mateusz Morawiecki.

Forum zajmie się najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką, m.in. związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką, gospodarką morską, troską o lokalną tożsamość i rozwój społeczności lokalnych. Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji Forum będzie organizowany wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Kongres 3W – WĘGIEL, WODA, WODÓR.

Swoją kontynuację będzie miało Pomorskie Forum Kół Gospodyń Wiejskich oraz cieszący się coraz większym zainteresowaniem Hackathon. Będzie to największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce.


seaway7
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.