• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdynia nagrodzona za gospodarkę wodną

AK

07.10.2021 14:55 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Gdynia nagrodzona za gospodarkę wodną

Partnerzy portalu

Gdynia nagrodzona za gospodarkę wodną - GospodarkaMorska.pl
Fot. mat. prasowe organizatora

Kompleksowe podejście i różnorodność podejmowanych działań przekonały jury ogólnopolskiego konkursu Eco-Miasto. Gdynia otrzymała nagrodę za najlepszą gospodarkę wodną wśród polskich miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców podczas trwającej w Centrum Nauki Kopernik konferencji o tym samym tytule. Laur odebrał w imieniu władz miasta Walery Tankiewicz, prezes spółki PEWIK.

Mamy powody do dumy: werdykt, który ogłoszono we wtorkowe popołudnie podczas konferencji Eco-Miasta potwierdza, że w Gdyni potrafimy rozwijać usługi i infrastrukturę z poszanowaniem środowiska i przy jednoczesnej korzyści dla mieszkańców. Główna nagroda w kategorii „Gospodarka wodna” wśród dużych polskich miast to docenienie całokształtu miejskich działań wokół tego, co wiąże się z wodą – zarówno z jej ochroną i zagospodarowywaniem, jak i dystrybucją.

Jak podkreślono w uzasadnieniu nagrody, jury konkursu Eco-Miasto nagrodziło Gdynię za „(...) kompleksowe podejście i różnorodność działań w zakresie gospodarki wodnej, w tym za ochronę ujęć wody, ograniczanie strat wody, zaangażowanie służb miejskich w kontrole poprawności podłączeń do sieci kanalizacyjnych oraz szeroko zakrojoną społeczną kampanię na rzecz picia kranówki wraz z montowaniem poidełek w budynkach użyteczności publicznej. Jury zwróciło również uwagę na realizację projektów związanych z zielono-niebieską infrastrukturą w ramach Budżetu Obywatelskiego”.

– Ten tytuł bardzo cieszy, szczególnie że jako miasto nierozerwalnie związane z morzem i wszystkim, co morskie udowadniamy, że ta materia jest nam bliska i potrafimy perfekcyjne zarządzać także gospodarką wodną. To jedno z najważniejszych obecnie wyzwań rozwiniętych miast. Mówimy przecież nie tylko o infrastrukturze, która pozwala zaopatrywać gdynian w bieżącą wodę i dbać na bieżąco o jej czystość, będącą powodem do dumy, ale także o szeregu miejskich inwestycji w odprowadzanie wód opadowych, retencji w obszarach gęstej zabudowy czy utrzymaniu potoków, rzek i stawów, czyli kluczowych elementów lokalnego ekosystemu. Gospodarka wodna to bardzo złożony i wymagający temat, który w Gdyni jest traktowany kompleksowo. Chcemy dawać innym dobre wzorce. Bardzo dziękujemy także spółce PEWIK, która wspiera nas w rozwijaniu wysokiej jakości usług i służy swoim doświadczeniem – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Nagrodę w imieniu władz miasta odebrał osobiście ze sceny w Centrum Nauki Kopernik, gdzie gości tegoroczna konferencja Eco-Miasta Walery Tankiewicz – prezes wodno-kanalizacyjnej spółki PEWIK z Gdyni.

– Niezależnie od tego, w jakich obszarach dostajemy dzisiaj wyróżnienie, staramy się we wszystkich obszarach, w których funkcjonujemy działać przyjaźnie dla środowiska, skutecznie i tak, żebyśmy mogli jako firma swoje usługi dostarczać mieszkańcom równie dobrze także za 50, 100 i więcej lat – mówił podczas odbioru nagrody Walery Tankiewicz, prezes PEWIK sp. z o.o.

Przy ocenie miast rywalizujących o nagrodę w kategorii „Gospodarka wodna” brano pod uwagę dane dotyczące m.in. zasobów wodnych i nakładów finansowych na ich ochronę, zaopatrzenia w wodę bieżącą, wywozu i oczyszczania ścieków, osadów ściekowych, wymiany informacji i konsultacji, finansów i dotacji oraz realizowanych projektów.

To nie jedyna nagroda dla Gdyni w tegorocznej edycji konkursu. Miasto uhonorowano także nagrodą specjalną od Nhood Polska.

O konferencji Eco-Miasto

Międzynarodowa Konferencja Eco-Miasto to wydarzenie przybliżające zagadnienia zrównoważonego rozwoju miast. Tegorocznej edycji przyświeca hasło „Zielona Odbudowa”. Podczas dwudniowego (5 i 6 października) programu przygotowano miejsce dla rozmów i debat o największych wyzwaniach z jakimi mierzą się w tej chwili miasta. W trakcie konferencji wyłoniono też zwycięzców 8. edycji konkursu Eco-Miasto dla samorządów, które podejmują szczególnie działania na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu ośrodków miejskich na środowisko.

Tegoroczne sesje panelowe to okazja do poznania punktu widzenia władz centralnych, samorządowych, biznesu, środowisk naukowych i strony społecznej m.in. na temat zielonej transformacji i rozwoju ośrodków miejskich po pandemii.

Wydarzenie odbywa się w formule on-line i jest transmitowane na platformie YouTube prosto z Centrum Nauki Kopernik. Organizatorami konferencji są Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Ambasada Republiki Francuskiej w Polsce.

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki ze statuetką za najlepszą
gospodarkę wodną wśród polskich miast powyżej 100 tys. mieszkańców. / fot. Sławomir Okoń

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.