• <
smartre_2023

Seefalke opuścił Stocznię Wojenną po remoncie

jm

06.12.2021 15:10
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Seefalke opuścił Stocznię Wojenną po remoncie

Partnerzy portalu

Seefalke opuścił Stocznię Wojenną po remoncie - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Pod koniec listopada niemiecki statek patrolowiec Seefalke wypłynął z PGZ Stoczni Wojennej. Statek przechodził tam przegląd klasowy, remont i prace konserwacyjne.

Seefalke wypłynął ze stoczni 27 listopada. Wszystkie prace w stoczni odbyły się terminowo. Poza przeglądem klasowym statek przeszedł prace konserwacyjno-malarskie, elektryczne, mechaniczne i wyposażeniowe. Jak donosi portal Polska-Morska.pl, z efektu zadowolony jest zarówno armator, jak i sama stocznia, która wyraziła nadzieję, że pomoże to przyciągnąć w przyszłości do jej doków inne jednostki armatora.

Seefalke to patrolowiec ochrony rybołówstwa, którego armatorem jest niemiecki urząd rolnictwa i żywności. Prace w PGZ Stoczni Wojennej zostały wykonane na mocy wygranego przez stocznię przetargu, w której PGZ SW pokonała czterech niemieckich konkurentów. Kontrakt został podpisany w maju. Jego wartość nie została ujawniona, choć udostępnione przez zleceniodawcę szacunki określają wartość prac na 756 tys. euro brutto. W trakcie przetargu największe znaczenie miała cena usługi (70 procent możliwych do zdobycia punktów) i wartość opłat stoczniowych (20 procent). Pod uwagę brana była także odległość od macierzystego portu Seefalke, niemieckiego Cuxhaven (10 procent). Wcześniej PGZ Stocznia Wojenna ubiegała się m.in. o kontrakt na remont niemieckiego okrętu-bazy Donau, ale sprawa utknęła ze względów formalno-prawnych w niemieckim sądzie federalnym.

Seefalke wszedł do służby w 2008 roku. Ma 72,7 metra długości, 12,5 metra szerokości i 5,05 metra zanurzenia. Jest napędzany silnikiem spalinowo-elektrycznym i osiąga prędkość 19,7 węzła. Jego załogę stanowi 20 osób.


Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.