• <
nauta_2024

Testy fabryczne pierwszej przekładni przyszłego ORP Wicher

29.05.2024 21:42 Źródło: PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Testy fabryczne pierwszej przekładni przyszłego ORP Wicher

Partnerzy portalu

Fot. PGZ Stocznia Wojenna

W fabryce RENK Group w Augsburgu odbyły się testy fabryczne pierwszej z przekładni dla budowanej, wielozadaniowej fregaty programu "Miecznik". Za kilka miesięcy zostanie ona zamontowana w siłowni okrętowej jednostki powstającej w PGZ Stocznia Wojenna.

Ważąca ponad 30 ton przekładnia (o wymiarach ok. 5 m długości x 3 m szerokości x 4 m wysokości) została poddana testom w fabryce firmy RENK Group w Augsburgu. Każda z fregat programu "Miecznik" będzie wyposażona w dwie takie przekładnie, które będą sprzęgać dwa potężne silniki  MTU 20V8000M71 od Rolls Royce z dostarczanym przez firmę MAN wałem przenoszącym napęd na śrubę napędową, również tego samego wykonawcy. Testy obejmowały różne scenariusze pracy urządzenia, takie jak praca z pojedynczym silnikiem lub obydwoma, przy różnych prędkościach obrotowych. Wszystkie próby miały wypaść pomyślnie. Na testy fabryczne jest już gotowa jest już również druga przekładnia.


Fot. PGZ Stocznia Wojenna


Fot. PGZ Stocznia Wojenna

Fot. PGZ Stocznia Wojenna

To kolejne testy wyposażenia budowanej od sierpnia ub. r. fregaty proj. 106. W ubiegłym tygodniu PGZ Stocznia Wojenna poinformowała o testach napędu dla okrętu programu "Miecznik" w fabryce Rolls-Royce. Pod koniec kwietnia zakończono próby fabryczne silnika. Z racji na swoje rozmiary, elementy napędu muszą zostać zainstalowane zanim zostanie ukończone montowanie kadłuba okrętu, stąd muszą przejść rygorystyczne testy fabryczne (FAT). Wykorzystując zainstalowane czujniki zespół testowy sprawdzał różne aspekty działania silnika, na koniec sporządzając szczegółowy raport. Napęd okrętu będzie tworzył MTU 20V8000M71, mający wymiary 6,65 x 2,04 x 3,38 metrów i ważący 45,3 tony. Jego moc wynosi ponad 8000 kW. Co istotne, na każdym z okrętów programu "Miecznik" znajdą się cztery takie silniki, więc ich łączna waga wyniesie ok. 136 ton. To tez oznacza, że dla trzech polskich okrętów przygotowano 12 takich elementów wyposażenia.

RENK Group dostarcza przekładnie nie tylko dla polskich okrętów. W kwietniu zamówienie na nie wyraził koncern Damen, budujący nowe fregaty dla Belgii i Holandii. Kontrakt obejmował łącznie osiem systemów wchodzących w skład układu napędowego CODLAD (Combined Diesel-eLectric And Diesel). Elementy te są na tyle cenione, że znalazły się w wyposażeniu niemieckich fregat F125 i F126, francusko-włoskich z serii FREMM, a nawet koreańskich serii FFX-III.

Przyszły ORP Wicher ma zostać przekazany zamawiającemu do 2029 roku, natomiast w 2026 jest zaplanowane jego wodowanie w PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni. Jeszcze w tym roku ma zostać otwarta hala kadłubowa, w której będą montowane kadłuby fregat programu "Miecznik".

Fot. PGZ Stocznia Wojenna

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.