• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Poznaj historię Marynarki Wojennej z własnym smartfonem

ac

23.02.2021 09:09 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Poznaj historię Marynarki Wojennej z własnym smartfonem
Poznaj historię Marynarki Wojennej z własnym smartfonem  - GospodarkaMorska.pl
mat. prasowe gdynia.pl

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających. Teraz przyglądanie się poszczególnym wystawom i eksponatom będzie jeszcze bardziej interesujące. Wszystko za sprawą specjalnej aplikacji. Każdy odwiedzający będzie mógł ściągnąć ją na swój smartfon i tym samym zwiedzać muzeum z audioprzewodnikiem. Usługa będzie dostępna od 1 marca. Aby z niej skorzystać, wystarczy własny telefon i słuchawki.

W styczniu br. Muzeum Marynarki Wojennej stworzyło audioprzewodniki, które będą służyć gościom i uatrakcyjnią zwiedzanie muzealnych wystaw, a w przyszłości również okrętu ORP „Błyskawica”. Zakup urządzeń dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Niestety, z powodu pandemii klasyczne audioprzewodniki na razie nie zostaną udostępnione odwiedzającym. Muzeum znalazło alternatywne rozwiązanie. Każdy chętny będzie mógł zwiedzić ekspozycję z przewodnikiem we własnym telefonie.

Każdy gość, który korzysta ze smartfona, będzie mógł ściągnąć na niego specjalną aplikację. Pozwoli ona na samodzielne zwiedzanie muzeum z audioprzewodnikiem w telefonie. Aplikacja zawiera te same informacje i opisy, które będzie można usłyszeć na klasycznych urządzeniach. Usługa jest bezpłatna i ruszy od 1 marca. Wtedy przy kasie oraz wejściu na wystawę staną tabliczki z kodem QR, poprzez który będzie można ściągnąć aplikację. Obecnie dostępne będą dwie wersje językowe ścieżki podstawowej: polska i angielska. W niedalekiej przyszłości wśród opcji do wyboru pojawią się także: ścieżka rodzinna w tych językach (dla rodzin z dziećmi), audiodeskrypcja (dla osób z dysfunkcją wzroku) oraz wideo z lektorem Polskiego Języka Migowego (dla osób z dysfunkcją słuchu). Aby skorzystać z audioprzewodnika w telefonie, wystarczy kupić bilet na wystawę, mieć przy sobie smartfon oraz własne słuchawki.

– Wiemy, że nasi goście z niecierpliwością czekają na zapowiadane audioprzewodniki. Jednak ponieważ na razie nie możemy im udostępnić klasycznych urządzeń, postawiliśmy na inne rozwiązanie. Aplikacja na smartfony umożliwi samodzielne zwiedzanie i słuchanie przewodnika. To wygodna i bezpieczna opcja dla każdego. Liczymy, że spotka się ona z dużym zainteresowaniem – mówi Małgorzata Derlacz-Chmielowiec, kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

To specjalna oferta nie tylko dla osób zainteresowanych historią morskiego rodzaju sił zbrojnych, ale także dla wszystkich pragnących pogłębić swoją wiedzę na temat Marynarki Wojennej.

Podczas zwiedzania obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Po wejściu do muzeum zwiedzający muszą zdezynfekować ręce dostępnym płynem. Obowiązkowa jest także maseczka lub inna osłona ust i nosa. W trakcie zwiedzania, jak i w kolejce do wejścia, należy zachować dystans społeczny (1,5 metra).

Więcej o aplikacji

Aplikacja, która umożliwi zwiedzanie muzeum z własnym smartfonem, to „Movi Guide”. Na czym polega jej innowacyjność? Wyróżnikiem jest możliwość używania jednej wspólnej aplikacji w wielu miejscach w Polsce. Instalując ją, można zwiedzać muzea, ale także zamki, pałace czy ogrody zoologiczne, które również z niej korzystają. Użytkownik może pobierać i usuwać pojedyncze wycieczki w dowolnym momencie, nie obciążając dodatkowo pamięci telefonu.

Jak to działa? Wystarczy wybrać z listy dostępnych instytucji miejsce, następnie język oraz ścieżkę zwiedzania. W zależności od oferty może to być ścieżka podstawowa (dla szerokiego grona odbiorców), rodzinna (dla rodzin z dziećmi), audiodeskrypcja (dla osób z dysfunkcją wzroku) lub wideo z lektorem Polskiego Języka Migowego (dla osób z dysfunkcją słuchu).

Interfejs aplikacji został zaprojektowany tak, by zwiedzanie odbywało się w sposób wygodny i intuicyjny. Dla osób z dysfunkcją wzroku przewidziano dodatkowo możliwość zmiany opcji widoczności, czyli rozmiaru tekstu, odstępów między wierszami i znakami oraz kontrastu kolorystycznego.

Pomysłodawcą aplikacji jest firma Movitech, która od kilkunastu lat tworzy content oraz technologię dla muzeów.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.