• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyło się otwarcie Centrum Sportu i Rekreacji

23.05.2024 15:14 Źródło: Uniwersytet Morski w Gdyni
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyło się otwarcie Centrum Sportu i Rekreacji

Partnerzy portalu

Fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

23 maja 2024 roku w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W wydarzeniu udział wzięło wielu znamienitych gości ze świata nauki, sportu, gospodarki oraz polityki.

Nowo otwarte Centrum Sportu i Rekreacji UMG powstało w miejscu wyburzonej w 2020 roku hali sportowej, której modernizacja z uwagi na zły stan techniczny okazała się zbyt kosztowna i niecelowa. Stąd też władze Uczelni podjęły decyzję o realizacji nowej inwestycji, której budowa wpisała się w cele strategiczne Uniwersytetu w zakresie rozwoju infrastruktury dydaktycznej, naukowo-badawczej i socjalnej. Nowo otwarty budynek stanowi pierwszy etap budowy zaplanowanego w tym miejscu kompleksu sportowo-akademickiego.

Część oficjalna uroczystości otwarcia Centrum Sportu i Rekreacji UMG rozpoczęła się przed wejściem do budynku, gdzie nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi z udziałem władz Uczelni oraz przedstawicieli władz krajowych. Następnie goście wydarzenia przeszli do wnętrza budynku, gdzie w nowoczesnej hali sportowej odbyła się dalsza część uroczystości.

- Ostateczna decyzja o budowie Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego przypadła na 2 sierpnia 2022 roku. Zaś cała inwestycja była już gotowa w dwa lata później. Uznano, że najlepszą datą na otwarcie tego obiektu będą obchody Dnia Sportu Uniwersytetu Morskiego. Jego Magnificencja zauważył, iż w Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni znajdują się: znakomicie wyposażona siłownia ze strefą cardio oraz fitness, a także sauny oraz hala, gdzie niezależnie od siebie, w tym samym czasie będą mogły być rozgrywane 3 mecze z różnych dyscyplin. […] W tym miejscu znajdują się również sale konferencyjne, pokoje gościnne oraz podziemny parking z miejscami postojowymi. Jego Magnificencja dodał również: Wierzę, że dzięki temu obiektowi nasi studenci będą zdobywali medale oraz rywalizowali z Uczelniami z całego kraju. – powiedział rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit podczas uroczystości otwarcia Centrum Sportu i Rekreacji UMG.

Fot. Uniwersytet Morski w Gdyni


Rektor uczelni podziękował również osobom szczególnie zaangażowanym w powstanie tego obiektu: Kanclerzowi Uniwersytetu Morskiego w Gdyni mgr. Filipowi Malacie, Dyrektorowi Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, dr. Andrzejowi Lachowiczowi, realizatorom inwestycji, a w sposób szczególny firmie Budimex S.A. Osobne podziękowania za wsparcie finansowe tego projektu, jak również pozostałych inwestycji realizowanych przez UMG, złożył na ręce Dyrektora Departamentu Edukacji Morskiej z Ministerstwa Infrastruktury, Wojciech Gąsowskiego. JM Rektor dodał również: Żywię nadzieję, iż w nowej kadencji rektorskiej wybudowany zostanie nowy akademik oraz uda się zagospodarować tereny wokół domu studenckiego, a także otwartego dzisiaj Centrum Sportu i Rekreacji. Jego Magnificencja zachęcił również gości uroczystości do pozostania oraz zwiedzenia obiektu, a także włączenia się w pozostałą część obchodów Dnia Sportu UMG.

Kolejno głos zabrał Dyrektor Departamentu Edukacji Morskiej z Ministerstwa Infrastruktury, Wojciech Gąsowski, który odczytał list przekazany przez dr. Arkadiusza Marchewkę Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury: "Otwierane dziś Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przyniesie wiele korzyści dla całej społeczności akademickiej, podniesie atrakcyjność różnorodnych aktywności prowadzonych przez wspólnotę Uczelni oraz zwiększy komfort prowadzonych zajęć, przyczyniając się jednocześnie do rozwoju kultury fizycznej zarówno wśród studentów, doktorantów oraz pracowników Uczelni.  Mam nadzieję, że ten nowoczesny […] obiekt będzie następnym argumentem zachęcającym do podjęcia przez kolejne pokolenia młodych marynarzy kształcenia na Uniwersytecie Morskim w Gdyni"

Następnie głos zabrał Wicewojewoda Pomorski, Emil Rojek, który w swoim wystąpieniu stwierdził: […] niezwykle cieszę się, że Uniwersytet Morski w Gdyni w dalszym ciągu prężnie się rozwija, stale podnosi jakość oferty kształcenia i inwestuje w swoją infrastrukturę, a absolwenci tej Uczelni idą w świat i pływają po morzach, oceanach pod wszystkimi banderami.

Tego dnia przemawiali również Kanclerz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni mgr Filip Malata oraz Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dr Andrzej Lachowicz.

Wiele osób skorzystało z możliwości zwiedzenia obiektu i przyjrzeniu się z bliska znakomicie wyposażonej siłowni, nowoczesnym rozwiązaniom technologiczno-architektonicznym zastosowanym zarówno w hali sportowej, jak i w części konferencyjnej. Goście mogli obejrzeć również strefę hotelową Centrum. Pokoje gościnne będą dostępne dla gości z zewnątrz, z czego z pewnością skorzystają sportowcy i sztab szkoleniowy uczestniczący w zawodach rozgrywanych w uniwersyteckiej hali sportowej.

Inwestycja zrealizowana została ze środków budżetu państwa, w postaci dotacji celowej Ministerstwa Infrastruktury oraz środków własnych Uczelni.

Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w liczbach:

- Koszt inwestycji: ok. 60 mln zł
- Powierzchnia zabudowy: 2.192,44 m2
- Kubatura: 38 460,21 m3
- Powierzchnia całkowita: 9.491,87 m2
- Wysokość budynku: 17,0 m
- Liczba kondygnacji nadziemnych: 4
- Liczba kondygnacji podziemnych: 1

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.