• <

Stabilne finanse Grupy ORLEN: zysk, spadek długu i ogromne inwestycje

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Stabilne finanse Grupy ORLEN: zysk, spadek długu i ogromne inwestycje

Partnerzy portalu

Grupa ORLEN zakończyła pierwszy kwartał 2024 r. z zyskiem operacyjnym EBITDA LIFO na poziomie 8,4 mld zł i zyskiem netto w wysokości 2,8 mld zł. Jednocześnie zmniejszono dług netto o miliard złotych. Koncern przeznaczył na inwestycje blisko 6,4 mld zł. Inwestorzy dostaną 4,15 zł dywidendy za jedną akcję.

„Transformacja energetyczna stanowi jedną z największych szans biznesowych w historii. ORLEN musi ją wykorzystać. Dlatego koncentrujemy się na najbardziej perspektywicznych projektach i technologiach. Kładziemy większy nacisk na efektywność” - powiedział Ireneusz Fąfara, prezes zarządu ORLEN-u.

Prezes Fąfara oświadczył, że ORLEN musi nadrabiać zaległości, a tam gdzie to nie będzie możliwe lub uzasadnione biznesowo - zweryfikować wcześniejsze założenia.

„Aby możliwa była realizacja strategicznych celów, część projektów inwestycyjnych wymaga znacznego przyspieszenia. Wiemy, jak to zrobić. Szczegółowy kierunek zweryfikowanych działań przedstawimy w aktualizacji strategii, którą opublikujemy do końca tego roku” - dodał prezes ORLEN-u.

W efekcie wzrostu popytu na produkty Grupy ORLEN w Polsce oraz jej wejścia na nowy rynek i przejęcia ponad 260 stacji paliw w Austrii, segment detaliczny odnotował o 20 proc. wyższą sprzedaż (r/r). Stabilne wyniki wypracował segment energetyki, który zwiększył do blisko 70 proc. produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i niskoemisyjnych.

„Grupa ORLEN osiągnęła w I kwartale 2024 roku rezultaty, które naprawdę były bardzo solidne - w trudnym i dużo bardziej wymagającym niż w poprzednich latach otoczeniu makroekonomicznym i regulacyjnym” - oświadczyła Magdalena Bartoś, wiceprezes zarządu ORLEN ds. finansowych.

W pierwszym kwartale 2024 r. Grupa ORLEN wypracowała: przychody na poziomie 82,3mld zł, EBITDA LIFO w wysokości: 8,4 mld zł (wynik operacyjny przed odpisami aktualizującymi wartość aktywów trwałych w wysokości 0,7 mld zł) oraz zysk netto 2,8 mld zł.

„ORLEN, rozwijając wszystkie obszary swojej działalności, utrzymuje dobrą i stabilną sytuację finansową. Mamy mocne fundamenty, które umożliwiły zarządowi - zgodnie z obowiązującą polityką dywidendową - zarekomendowanie wypłaty dywidendy za 2023 rok na poziomie 4,15 zł na akcję” - przekazała wiceprezes Magdalena Bartoś.

Wyniki ORLEN-u są bardzo dobre również w kontekście zapłaconego przez firmę podatku od nadmiarowych zysków - w wysokości prawie 8 mld zł, który spółka musiała zapłacić w pierwszym kwartale. Finansowane są z niego m.in. dopłaty do rachunków za energię elektryczną. Gdyby nie to, ogłoszone dziś wyniki byłyby jednymi z najlepszych w historii Grupy.

Co istotne z punktu widzenia inwestorów i akcjonariuszy, stabilne finanse ORLEN-u docenili analitycy wielkich agencji ratingowych. Firma utrzymała najwyższe w historii oceny ratingowe: A3 - przyznaną przez Agencję Moody’s Investors Service i „BBB+” - przyznaną przez Agencję Fitch Ratings.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.