• <

DP World inwestuje w terminale project cargo i ro-ro w Konstancy

jm

22.05.2024 13:07
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski DP World inwestuje w terminale project cargo i ro-ro w Konstancy

Partnerzy portalu

Fot. DP World

DP World, jeden z najważniejszych operatorów portowych i logistycznych na świecie, ogłosił znaczące inwestycje w Rumunii. Jedną z nich jest nowy terminal do przeładunków typu project cargo w porcie w Konstancy.

W Konstancy, która jest największym portem kontenerowym na Morzu Czarnym, a także jednym z najważniejszych hubów handlu morskiego w regionie, szczególnie po zablokowaniu portów ukraińskich, otwarto nowe inwestycje. Jedną z nich jest terminal project cargo przeznaczony do realizacji przeładunków ładunków ciężkich, ponadgabarytowych oraz wymagających skomplikowanych operacji. Terminal ma powierzchnię 5 hektarów. Drugim nowym obiektem jest terminal ro-ro, którego docelowa przepustowość ma sięgnąć 80 tys. pojazdów rocznie. DP World, jeden z największych operatorów portowych i logistycznych na świecie, zainwestował w oba terminale łącznie 65 milionów euro. Grupa chce też rozwinąć w Konstancy transport multimodalny – w tym celu planuje kolejne inwestycje na około 50 milionów euro. Pomóc w tym ma również zupełnie nowy, 8-hektarowy lądowy terminal intermodalny w Aiud, którego budowa pochłonęła 21 milionów euro. To również inwestycja DP World.

Rumunia była pierwszym europejskim rynkiem, na jakim pojawiła się przed 20 laty DP World. Od tego czasu firma rodem z Emiratów Arabskich zainwestowała w kraju nad Morzem Czarnym ponad 250 milionów euro, wliczając w to dotacje unijne. Koncern liczy, że nowe terminale przeładunkowe zamienią Rumunię w poważny hub logistyczny szczególnie dla transportu samochodów. Motoryzacja już teraz generuje 13% rumuńskiego PKB. DP World zwraca uwagę również na to, że firmy motoryzacyjne coraz chętniej inwestują także na Węgrzech, w Polsce i w Turcji, co stawia Rumunię na samym środku map łańcuchów dostaw.

– Najnowsze inwestycje DP World w Rumunii zwiększą przepływy ładunków przez ten kraj o około dwa miliony ton rocznie. Wierzymy, że dzięki tej inwestycji DP World w Konstancy znacząco wzmocni swoją pozycję jednego z najważniejszych hubów kontenerowych i ro-ro w Europie Środkowo-Wschodniej. Planujemy również otworzyć centrum doskonałości usług na Bałkanach, aby ułatwić handel z krajami wokół Rumunii – powiedział Cosmin Carstea, CEO DP World Romania.

– Rząd rumuński z zadowoleniem przyjmuje najnowszą inwestycję DP World w rumuńską infrastrukturę logistyczną. DP World jest silnym partnerem Rumunii od dwudziestu lat. Port w Konstancy otworzył Rumunię na nowe rynki i możliwości handlowe, zapewnił stabilne i wykwalifikowane miejsca pracy oraz stał się katalizatorem rozwoju całej gamy sąsiadujących przedsiębiorstw – komentował minister transportu Rumunii Sorin Grindeanu.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.