• <

Pentagon: nie udaje się prawidłowo dostarczać pomocy napływającej do Strefy Gazy drogą morską

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Pentagon: nie udaje się prawidłowo dostarczać pomocy napływającej do Strefy Gazy drogą morską

Partnerzy portalu

Fot. CENTCOM

Żadna część spośród 569 ton pomocy humanitarnej, dostarczonej do Strefy Gazy dzięki tymczasowemu molo zbudowanemu przez USA, nie została dotychczas prawidłowo przekazana palestyńskim cywilom - oznajmił rzecznik Pentagonu Patrick Ryder, cytowany w środę przez portal Times of Israel.

"W pełni popieramy (stanowisko), że optymalnym sposobem dostarczania pomocy jest (przekazywanie jej) drogą lądową. Ważne również, aby pamiętać, że jest to strefa działań zbrojnych, a (misje humanitarne w Strefie Gazy) mają złożony charakter" - podkreślił Ryder.

Times of Israel powiadomił, że część pomocy dostarczonej drogą morską trafiła do magazynów, a inne transporty, które załadowano do ciężarówek, zostały szybko "przejęte" przez tłumy Palestyńczyków, niecierpliwie oczekujących na żywność i wsparcie materialne.

Pentagon poinformował 25 kwietnia, że wojsko amerykańskie rozpoczęło budowę molo na wybrzeżu Strefy Gazy, co umożliwi dostarczanie transportów z pomocą humanitarną dla palestyńskich cywilów drogą morską. Jak wówczas zapowiadano, oddanie tej konstrukcji do użytku na początku maja powinno zapewnić przekazywanie Palestyńczykom nawet 2 mln dodatkowych posiłków dziennie.

Izraelskie wojsko zadeklarowało, że zajmie się kwestiami bezpieczeństwa w okolicach molo i wsparciem logistycznym.

W marcu prezydent USA Joe Biden ogłosił plan budowy tymczasowego portu w Strefie Gazy.

Rządząca na tym terytorium palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas dokonała 7 października 2023 roku zbrojnego najazdu na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło prawdopodobnie niemal 36 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy.

szm/ ap/

arch.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.