• <
nauta_2024

Kobiety łączą siły. I Konwencja Kobiet Branży Morskiej za nami

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Kobiety łączą siły. I Konwencja Kobiet Branży Morskiej za nami

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

W ostatnich latach obserwujemy wzrost udziału kobiet w branży morskiej. Coraz częściej włączają się one w środowisko sektora gospodarki morskiej, który staje się coraz bardziej różnorodny. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Branży Morskiej w gdyńskiej siedzibie DNV odbyła się I Konwencja Kobiet Branży Morskiej. Bezpiecznie i różnorodnie. 

Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Kobiet Branży Morskiej INSPIRA zostało podzielone na kilka części, w których wypowiedziały się przedstawicielki różnych sektorów gospodarki morskiej. Celem takich spotkań, a także ideą organizacji zrzeszających kobiety branży morskiej jest promowanie różnorodności w tym sektorze, zarówno na lądzie, jak i na morzu. Istotne jest zwiększenie widoczności kobiet w branży i realizowanie celu piątego zrównoważonego rozwoju, jakim jest promowanie równości.

Swoje wystąpienia przygotowały Izabela Klonowska-Hincka, Prezeska Zarządu, Stowarzyszenie Kobiet Branży Morskiej INSPIRA oraz Project Menedżerka i Ownerka w WindWaves, Marta Forreiter-Weiner, Członkini Zarządu, Stowarzyszenie Kobiet Branży Morskiej INSPIRA i Dyrektorka ds. Marketingu i PR w Attis Broker/MJM Holdings, Jowita Permoda, Head of Section Fire Safety & Life Saving CMC, DNV Poland, Klaudia Knapik, HR Manager for Maritime, DNV Poland, Magdalena Borejszo-Bulc, Dyrektorka Zarządzająca i Wiceprezeska w AHB Service oraz Członkini Zarządu INSPIRA oraz Katarzyna Romantowska-Jaskólska, Dyrektorka Zarządzająca, Damen Engineering Gdańsk i Członkini Komisji Rewizyjnej INSPIRA.

Na początku spotkania list w imieniu Pani Prezydent Gdyni Aleksandry Kosiorek wygłosił reprezentujący ją Ireneusz Trojanowicz. 

– Temat przewodni wydarzenia, bezpieczne i różnorodnie miał na celu zainspirowanie uczestniczek i uczestników konwencji do żywej dyskusji i owocnej wymiany doświadczeń, a także do opracowania stanowisk służących dalszemu pomyślnemu rozwojowi branży – podkreśliła prezydent Gdyni.

Fot. GospodarkaMorska.pl


Bezpieczeństwo w różnorodności w branży morskiej

Pierwsza prelekcja autorstwa Izabeli Klonowskiej-Hincka poruszyła temat bezpieczeństwa w różnorodności w branży morskiej, skupiając się na koncepcji DEI (Diversity, Equity, Inclusion). Podkreśla ona znaczenie różnorodności, równości i integracji w budowaniu silnej obecności kobiet w tej branży. Mimo międzynarodowego i wielokulturowego charakteru sektora, wciąż wiele pozostaje do zrobienia, aby zapewnić pełne uczestnictwo kobiet i innych mniejszości. Kluczowe filary obejmują mentoring, elastyczność i rozwój kultury organizacyjnej, co ma na celu tworzenie bardziej inkluzywnych i efektywnych środowisk pracy. 

Klonowska-Hincka zwróciła uwagę na konieczność zmiany przepisów, tak aby uwzględniały one zdrowie psychiczne i przeciwdziałały nękaniu na statkach. Podkreśliła, że odpowiedzialność za promowanie różnorodności i inkluzywności spoczywa na liderach i menedżerach, którzy mają kluczowy wpływ na kształtowanie polityk firmowych.

Następnie o swoich doświadczeniach związanych z różnorodnością i wychodzeniem poza swoje granice komfortu, a także szufladkowaniem zawodowym wypowiedziała się Marta Forreiter-Weiner, Członkini Zarządu Stowarzyszenia Kobiet Branży Morskiej INSPIRA, która z branżą morską i offshore związana jest już od 10 lat. Zwróciła ona uwagę na stereotypy dotyczące kobiet pracujących w branży morskiej. Podkreśliła trudności związane z dostępem do odpowiedniej odzieży ochronnej dla kobiet, co wpływa na bezpieczeństwo pracy. 

Forreiter-Weiner omówiła również psychologiczne aspekty pracy kobiet w tej branży, w tym stres i konieczność udowadniania swoich kompetencji. Ważne jest wsparcie kobiet w ciąży i matek, aby mogły godzić życie zawodowe z prywatnym, bez obaw o utratę miejsca na rynku pracy.

Fot. GospodarkaMorska.pl


Znaczenie różnorodności w organizacji

Na spotkaniu pojawiła się II Wicewojewoda Pomorska Anna Olkowska-Jacyno. W imieniu Wojewody Pomorskiej Beaty Rutkiewicz odczytała list, w którym pogratulowała i złożyła życzenia wszystkim kobietom branży morskiej. Wojewoda Pomorska wyraziła wdzięczność, że stowarzyszenie i jego członkinie podejmują temat roli kobiet w życiu społecznym i zawodowym, a także są inspiracją dla innych.

– Działania Pań to niezwykle cenny kapitał i wielka wartość społeczna. Dbacie o integrację, wspieracie się, edukujecie. I co wyjątkowo ważne, działacie opierając się na wzajemnym zaufaniu. Jesteście w branży w której kobiety na morzu stanowią około 2% pracowników i około 20% na lądzie. To wystarczająco dużo, by podkreślić i dyskutować o przeciwnościach, z którymi musicie się mierzyć i które należy zmienić – brzmiały słowa odczytanego listu. 

Jowita Permoda i Klaudia Knapik, specjalistki branży morskiej z DNV Poland opowiedziały o wymiarach różnorodności w organizacji, jaką jest DNV. 

Firma DNV obchodzi w tym roku swoje 160-lecie, konsekwentnie realizując misję ochrony życia, mienia i środowiska, zarówno na morzu, jak i w miejscach pracy. Organizacja zatrudnia obecnie 15 tysięcy pracowników w ponad 100 krajach i obsługuje ponad 100 tysięcy klientów. Firma inwestuje 5% rocznego dochodu w badania i rozwój, mając na celu zarówno certyfikację morską, jak i w innych branżach. DNV posiada dział "Accelerator", który identyfikuje nowe rynki i potencjalne partnerstwa, dbając o integrację kulturową i prawną nowych pracowników. Różnorodność w DNV jest kluczowa dla efektywności firmy, co potwierdzają dane, wskazujące na lepszą wydajność i zaangażowanie w zróżnicowanych zespołach. 

Kolejną prelegentką była Magdalena Borejszo-Bulc z prezentacją pt. „W szpilkach po trapie, czyli jak sobie radzić w morskim świecie”, która prezentowała firmę AHB Service zajmującą się remontowaniem silników na statkach w Polsce i za granicą. 

Przybliżyła ona działalność i cele firmy, w której jest dyrektorką zarządzającą oraz poruszyła temat związany z kompetencjami zarówno miękkimi, jak i twardymi. Wskazała również co ułatwia jej kontakt i współpracę z klientami. Wspominała o tym, co ukształtowało ją w zawodzie i przekazała kilka swoich rad na temat tego, co można robić, aby być bardziej pewnym siebie i efektywnym w pracy.

— Wierzmy w siebie, rozwijajmy się, uczmy. Nie spoczywajmy na tym klasycznym: „a to już wystarczy”, cały czas dążmy do tego, żeby być lepsze i przede wszystkim nie zakładajmy masek — podsumowała swoje wystąpienie Borejszo-Bulc.

Fot. GospodarkaMorska.pl


Następnie na scenie pojawiła się Katarzyna Romantowska-Jaskólska, czyli Dyrektorka Zarządzająca Damen Engineering Gdańsk, która opowiedziała o swoich doświadczeniach w branży oraz zaprezentowała stworzoną przy pomocy Pauli Paczek, HR Advisora i trenerki kompetencji miękkich w Damen Engineering Gdańsk prezentację zatytułowaną: „Kilka dobrych rad, aby cieszyć się bezpieczeństwem i komfortem”. Prezentacja w przewrotny sposób mówiła o tym, jak na co dzień każdy z nas sam sabotuje swoje własne działania i jak prawidłowo powinniśmy na to reagować. 

– Nazywaj zagrożenia w sprawie granicy. Jeżeli nie czujesz się komfortowo, to musisz to wychwycić. Jeżeli przejdziesz z tym dyskomfortem na porządek dzienny, to gdzieś to się zemści. Angażuj się w pełni. Tu i teraz. Jeśli powiesz, że coś zrobisz to to zrób. Albo jeśli ci to nie pasuje, to po prostu powiedz, że nie. Bądź szczera sama ze sobą i współpracuj zgodnie z zasadą wzajemności — zaznaczyła w swojej wypowiedzi Katarzyna Romantowska-Jaskólska.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Kobiet w Branży Morskiej INSPIRA, które podsumowało konwencję w następujący sposób: 

– Jesteśmy na początku swojej drogi jako Stowarzyszenie INSPIRA, ale już widzimy, jak ogromne znaczenie mają tego typu spotkania. Nie tylko wspólne świętowanie Międzynarodowego Dnia Kobiet Branży Morskiej, ale i cykliczne spotkania są niezmiernie istotne dla kobiet pracujących w środowisku morskim, dlatego kontynuacja ich jest absolutnie konieczna. Takie regularne wspólne rozmowy budują świadomość i zrozumienie roli kobiet w branży morskiej, co bezpośrednio przekłada się na większą inkluzywność i różnorodność w tym sektorze – mówi Izabela Klonowska-Hincka.

– Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Branży Morskiej Stowarzyszenie INSPIRA życzy kobietom sektora gospodarki morskiej inspiracji, siły i energii do dalszego działania, odwagi w realizacji marzeń, wytrwałości w dążeniu do celu i satysfakcji z osiągnięć. Niech wspólne wysiłki prowadzą do tworzenia bardziej inkluzywnego i zrównoważonego środowiska morskiego, w którym każda kobieta może w pełni wykorzystać swój potencjał – mówi Izabela Klonowska-Hincka.

– Nie bójmy się podejmować ryzyka i pamiętajmy, że w grupie siła - razem możemy więcej! – podkreśla Marta Forreiter-Weiner. 

Autorki: Weronika Świder, Karolina Wirkus

Fot. Stowarzyszenie Kobiet w Branży Morskiej Inspira

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.