• <

Wynik wyszukiwania - "siła" - Wiadomości

Norwegia na kursie innowacji, autonomii i dekarbonizacji. Siła klastrowych inicjatyw

Norweski klaster Maritime CleanTech to przykład sprawnie działającego hubu wytyczającego kierunki innowacji w transporcie morskim i kreujące innowacyjne rozwiązania, które powielane są następnie przez naśladowców z innych krajów. W niektórych przypadkach również w Polsce.
02.05.2024

HNLMS Vlaardingen kończy służbę w siłach morskich Holandii. Zostanie przekazany Ukrainie

Królewska Marynarka Wojenna Holandii (Koninklijke Marine) uroczyście pożegnała niszczyciel min typu Alkmaar, HNLMS Vlaardingen po 35 latach służby. Ceremonia ostatniego opuszczenia bandery nastąpiła w gminie od której pochodziła jego nazwa. Wycofanie niszczyciela min wiąże się z wymianą okrętów na nowsze. Co istotne, dla odchodzącego okrętu nie oznacza to końca działalności, gdyż ta ma być kontynuowana pod ukraińską banderą.
28.03.2024

PFR: Rada Nadzorcza ogłosiła konkurs na prezesa i 3. wiceprezesów funduszu

Rada Nadzorcza Polskiego Funduszu Rozwoju ponownie ogłosiła konkurs na prezesa i 3. wiceprezesów funduszu - poinformował PFR w piątek. Poprzedniego konkursu na stanowisko prezesa nie rozstrzygnięto, bo nie zgłosił się żaden chętny.
15.03.2024

Rosja ogłosiła zakaz eksportu benzyny, który będzie obowiązywał przez pół roku

Władze Rosji ogłosiły we wtorek zakaz eksportu benzyny, który ma obowiązywać przez pół roku, poczynając od 1 marca. Wstrzymanie sprzedaży paliwa na rynki zagraniczne ma ułatwić konserwację rafinerii i zaspokoić rosnący popyt konsumentów na rynku wewnętrznym.
27.02.2024

Deltamarin i BAR Technologies rozwijają wspólny projekt statku napędzanego siłą wiatru

Deltamarin i BAR Technologies wprowadzają nową, wspólnie opracowaną konstrukcję kadłuba, zoptymalizowaną pod kątem wiatru. Obie firmy podkreślają, że ich partnerstwo w ramach tego przedsięwzięcia wskazuje na ich ciągłe zaangażowanie w dekarbonizację żeglugi oraz sięganie po przyszłościowe rozwiązania dla żeglugi. Wiatr, który niegdyś był głównym napędem statków i okrętów przemierzających morza i oceany w ich wizji wraca do łask, zaczynając nowy rozdział w historii transportu morskiego.
15.02.2024

Rada nadzorcza Orlenu ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa i członków zarządu

Na stronach internetowych Orlenu zostały opublikowane w środę ogłoszenia o rozpoczęciu przez radę nadzorczą spółki postępowań kwalifikacyjnych na stanowisko prezesa i członków zarządu spółki.
14.02.2024

Macron: współpraca między Polską i Francją jest siłą napędową w zakresie energii jądrowej

Współpraca między Polską i Francją jest również siłą napędową w zakresie energii jądrowej, nasze kraje w największym stopniu rozwijają programy budowy elektrowni jądrowych w Europie - powiedział w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron na konferencji z premierem Donaldem Tuskiem.
12.02.2024

Hapag-Lloyd bada możliwość napędzania swoich kontenerowców siłą wiatru

Jedna z czołowych firm z branży transportowej przekazała, że rozpoczyna prace koncepcyjne kontenerowca o wyporności 4 500 TEU, wyposażonego w układ napędowy wspomagany wiatrem. Inwestując w odnawialne źródła energii Hapag-Lloyd w ten sposób chce zbliżyć się do celu, jakim jest dekarbonizacja żeglugi i osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla
28.12.2023

Ukraina zawiesiła funkcjonowanie nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne

Ukraina zawiesiła funkcjonowanie nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne z powodu zagrożenia ze strony rosyjskich samolotów bojowych - poinformowała w czwartek firma konsultingowa Barva Invest z siedzibą w Kijowie.
26.10.2023

Komisja Europejska ogłosiła plan utrzymania europejskiego przemysłu wiatrowego, w tym morskiego, na światowej pozycji lidera

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek plan działania mający na celu utrzymanie unijnego przemysłu wiatrowego na pozycji światowego lidera. Chodzi o zwiększenie wsparcia finansowego za pośrednictwem agencji kredytów eksportowych i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
24.10.2023

Lampedusa ogłosiła stan wyjątkowy: na wyspie przebywa 4,5 tysiąca imigrantów

Rada miasta Lampedusa ogłosiła w środę wieczorem stan wyjątkowy po 48 godzinach ciągłego napływu imigrantów na wyspę. Przed ratuszem zebrali się mieszkańcy, którzy następnie wzięli udział w posiedzeniu rady miasta. Szef MSZ Antonio Tajani apeluje o stabilizację Sahelu - podały w czwartek media.
14.09.2023

Izraelska armia zawiesiła jednego z dowódców marynarki wojennej za sprzeciw wobec reformy sądownictwa

Szef izraelskiej marynarki wojennej, kontradmirał David Saar Salama, zawiesił w czwartek w obowiązkach kontradmirała Ofera Dorona, który zapowiedział wcześniej w tym miesiącu, że nie będzie już stawiał się do służby ochotniczej w proteście przeciwko kontrowersyjnym planom rządu dotyczącym reformy systemu sądownictwa.
17.08.2023

BAR Technologies i Deltamarin realizują wizję kontenerowca zasilanego siłą wiatru

Fińsko-brytyjski duet technologicznej branży morskiej dąży do urzeczywistnienia innowacyjnego projektu budowy kontenerowców Aframax napędzanych siłą wiatru. Powrót do historycznych rozwiązań ma być kluczem do dekarbonizacji żeglugi.
06.06.2023

Grupa Orlen ogłosiła politykę klimatyczną - celem osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r.

Naszym celem jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r. - przypomina m.in. dokument Polityka klimatyczna Grupy Orlen, który w czwartek opublikował koncern. Wskazano w nim, że motywem przewodnim zaktualizowanej strategii Grupy Orlen do 2030 r. jest transformacja energetyczna.
01.06.2023

Siła polskiej nauki, czyli projekty kół naukowych na VI edycji Forum Wizja Rozwoju

Na przyszłość polskiej gospodarki z całą pewnością wpływ będą miały innowacje i osiągnięcia polskich naukowców – tak cenionych w środowiskach akademickich, ale i na rynku pacy na całym świecie. Podczas VI edycji Forum uczestnicy będą mogli zapoznać się z rodzimą myślą technologiczną i innowacyjnymi projektami powstającymi w kołach naukowych renomowanych polskich uczelni.
31.05.2023

Ostatni rejs ORP Kondor. Były okręt opuszcza Port Wojenny Gdynia. Co dalej z siłami podwodnymi dla polskiej Marynarki Wojennej?

Służący pod biało-czerwoną banderą w latach 2004-2017 okręt podwodny typu Kobben ex-ORP Kondor (297) został 14 kwietnia br. o godzinie 14.00 odholowany do Basenu Prezydenta przy Nabrzeżu Kutrowym w Gdyni.
15.04.2023

Współpraca okrętów 8. FOW z siłami 16. DZ w ramach ćwiczenia Zalew-23

W tym tygodniu 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana z Olsztyna realizuje ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Zalew-23. Głównym celem jest demonstracja zdolności największego związku taktycznego północno-wschodniej Polski do odpowiedzi na zagrożenia militarne i niemilitarne od strony morza. Innowacją jest wykorzystanie nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną.
30.03.2023

Synergia Europy z Afryką będzie siłą napędową gospodarki wodorowej

Część niedawno opublikowanego planu przemysłowego Unii Europejskiej ma na celu promowanie projektów związanych z OZE i zielonym wodorem w całej Afryce. Europa w dobie kryzysu energetycznego poszukuje partnerów i jednym z kluczowych może być właśnie ten kontynent. Biometan i wodór ma wspomóc Europę w odejściu od spalania tradycyjnego gazu. Ambicje są duże, dużo słabiej prezentuje się liczba ostatecznych decyzji inwestycyjnych.
30.03.2023

Terntank zamawia nowe, hybrydowe tankowce poruszane metanolem i siłą wiatru

Szwedzka firma żeglugowa rozwija się w kierunku zeroemisyjnego transportu morskiego, składając zamówienie na dwa plus dwa nowe zbiornikowce hybrydowe przystosowane do wspomagania się wiatrem i metanolem.
30.11.2022

Rosja ogłosiła wyjście z inicjatywy zbożowej; ukraińskie władze: to agonia zbrodniarzy

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło w sobotę, że Rosja opuszcza tzw. inicjatywę zbożową dotyczącą transportu żywności z ukraińskich portów. Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy, skomentował, że na Kremlu trwa "agonia zbrodniarzy".
30.10.2022

Nadchodzi renesans żaglowców. Wind Challenger przewozi węgiel siłą wiatru

Pierwszy na świecie masowiec przewożący węgiel zaopatrzony w Wind Challenger – system napędu wiatru z twardym żaglem – został dostarczony i działa od 7 października. Informację przekazał japoński armator MOL. To przełomowe osiągnięcie w dziedzinie transportu morskiego może oznaczać odrodzenie idei żaglowców.
10.10.2022

Nikaragua zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Holandią

Nikaragua zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Holandią - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Managui, cytowane w sobotę przez agencję Reutera. Resort dyplomacji Nikaragui określił Holandię mianem "interwencjonistycznego i neokolonialnego" kraju, który "obraża nikaraguańskie rodziny".
01.10.2022

„Siła w prawdzie” i dzieci w mundurach. Rosyjska propaganda wojskowa wyruszyła w rejs

Rosyjski duży okręt desantowy Ivan Gren nie bierze udziału w bezpośrednich zmaganiach światowych armii na morzach i oceanach, ale wyruszył z równie ważną dla rosyjskich władz misją – niesienia rosyjskiej militarnej propagandy i zaszczepiania jej najmłodszym.
28.08.2022

Siłą kreatywnych przedsiębiorstw jest szacunek dla edukacji

Absolwenci szkół podstawowych wciąż chętniej wybierają naukę w szkołach średnich niż edukację w szkołach branżowych. Tymczasem rynek pracy ma inne potrzeby i młodzież wykształcona w konkretnym kierunku ma większą szansą na dobrze płatną i stabilną pracę niż absolwenci liceum, nieposiadający konkretnych umiejętności.
07.07.2022

Prezydent: Trójmorze to siła, która może dać nowy impuls Europie

Razem stanowimy siłę, która może dać nowy impuls Europie, razem możemy zbudować pomyślną przyszłość dla naszego regionu; widać to zwłaszcza dziś, gdy solidaryzujemy się z walczącymi Ukraińcami - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników konferencji banków centralnych państw Trójmorza.
10.06.2022

Siła wiatru odbuduje powojenną Ukrainę. O tym będzie dyskutować branża na Konferencji PSEW

Powojenna odbudowa Ukrainy powinna opierać się na energii odnawialnej. Zgodnie z założeniami Zielonego Ładu, dekarbonizacja gospodarki ukraińskiej, której trzonem będzie energia wiatrowa, zapewni Ukrainie niezależność, dobrobyt, zatrudnienie i pokój. Dla osiągnięcia tych celów ogromne znaczenie będzie miało rzeczywiste partnerstwo technologiczne i przemysłowe pomiędzy Ukrainą i Polską. Powojenna odbudowa ukraińskiego sektora energetycznego - cele, wyzwania i rola odnawialnych źródeł energii to będą główne tematy Ukraińsko-Polskie
26.05.2022

Jak będą wyglądały sankcje na ropę z Rosji? Polska zgłosiła poprawki

Państwa UE nadal nie mogą dojść do konsensusu w sprawie szóstego pakietu sankcji, który zakłada embargo na dostawy ropy naftowej z Rosji. Polska, w nadziei na przełamanie impasu w Brukseli, zaproponowała do niego poprawki – wynika ze źródeł PAP.
19.05.2022

Sejmowa komisja zgłosiła poprawki doprecyzowujące do ustawy terminalowej

Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych zaproponowała podczas czwartkowego posiedzenia kilka poprawek doprecyzowujących i o charakterze legislacyjno-redakcyjnym do projektu nowelizacji, który zakłada, że następcy prawni PGNiG będą mogli realizować inwestycje w terminalu LNG.
07.04.2022

Polska zawiesiła współpracę transgraniczną z Rosją i Białorusią

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje podało, że zamknięta została współpraca transgraniczna między Polską a Rosją i Białorusią.
09.03.2022

Spółka Nord Stream 2 AG ogłosiła upadłość!

Spółka Nord Stream 2 AG z siedzibą w Zug, która miała być operatorem gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję z Niemcami, jest w stanie upadłości – informuje we wtorek portal „Tages Anzeiger” (TA).
01.03.2022

Ukraina poprosiła Turcję o zamknięcie cieśniny Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów

Ukraina zwróciła się do Turcji o zamknięcie cieśnin Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów i apeluje o sankcje na Rosję - przekazał ambasador Ukrainy w Turcji.
24.02.2022

Siła wiatru wesprze technologie odsalania wody

Startup technologiczny Hydro Wind Energy jest w trakcie opracowywania prototypów latawców napędzanych wiatrem morskim, które mają mogą znacząco wpłynąć na globalny rynek energii i odsalania wody.
10.01.2022

Incydent na Morzu Południowochińskim między siłami morskimi Filipin i Chin

Filipiny potępiły "w najostrzejszy sposób" działania trzech chińskich jednostek Straży Przybrzeżnej, które zablokowały i użyły armatek wodnych przeciwko dwóm okrętom zaopatrzeniowych filipińskiej marynarki wojennej na Morzu Południowochińskim - poinformował w czwartek szef dyplomacji Filipin Teodoro Locsin.
18.11.2021

PERN kontynuuje trzeci etap rozbudowy baz paliw - spółka ogłosiła przetarg na 8 kolejnych zbiorników

PERN kontynuuje rozbudowę swych baz paliw w ramach trzeciego już etapu tego projektu. Spółka ogłosiła przetarg na wybór wykonawcy kolejnych 8 zbiorników o łącznej pojemności 256 tys. metrów sześc. w bazach w Nowej Wsi Wielkiej, Boronowie, Rejowcu i Dębogórzu.
28.10.2021

Bezzałogowe pojazdy podwodne ukrytą siłą Polskiej Marynarki Wojennej

W ramach wspólnych operacji NATO, polskie jednostki poszukują, klasyfikują i niszczą powojenne pozostałości, pozostawiając akweny bezpiecznym miejscem dla środowiska naturalnego i ludzi.
18.07.2021

Rosja zmusiła do odwrotu brytyjski okręt w pobliżu Krymu, Londyn zaprzecza

Rosyjska marynarka wojenna i siły powietrzne zmusiły do odwrotu w październiku zeszłego roku brytyjski okręt wojenny z wód w pobliżu Krymu - poinformował w piątek Władimir Kuliszow, pierwszy zastępca szefa rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa FSB.
28.05.2021

PGE zgłosiła do KPO projekty o wartości 74 mld zł

Największa polska spółka energetyczna PGE poinformowała, że do Krajowego Planu Odbudowy zgłosiła 24 projekty o wartości 74 mld zł. 80 proc. mają stanowić inwestycje w odnawialne źródła energii.
02.03.2021

PGE zgłosiła projekt budowy morskich farm wiatrowych o wartości 35 mld zł

PGE zgłosiła projekt budowy morskich farm wiatrowych o wartości 35 mld zł do Krajowego Planu Odbudowy - poinformował prezes spółki Wojciech Dąbrowski. W KPO znajdą się projekty finansowane z Europejskiego Instrumentu Odbudowy RRF.
24.02.2021

Gowin: przemysł jest siłą polskiej gospodarki

Przemysł jest siłą polskiej gospodarki; rolą państwa jest wspieranie przedsiębiorczości i najlepszych warunków do rozwoju - przekazał w piątek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Ważne są dla mnie prace nad polityką przemysłową - dodał.
19.02.2021

PIE: kraje Grupy Wyszehradzkiej 6. siłą gospodarczą i 3. rynkiem konsumenckim Europy

Kraje Grupy Wyszehradzkiej są szóstą siłą gospodarczą i trzecim rynkiem konsumenckim w Europie - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodano, że na tle państw regionu Polskę wyróżnia dynamika wzrostu.
15.02.2021

Politechnika Gdańska ogłosiła przetarg na budowę Centrum Ekoinnowacji

Władze Politechniki Gdańskiej poczyniły kolejny, duży krok w kierunku budowy Centrum Ekoinnowacji PG, które będzie jedną z najważniejszych jednostek w Polsce zajmujących się rozwojem proekologicznych rozwiązań i technologii środowiskowych.
13.01.2021

Straż przybrzeżna zawiesiła poszukiwania statku z 20 osobami

Niewielki statek pasażerski z 20 osobami na pokładzie zaginął między Bahamami a Florydą - ogłosiła w sobotę straż przybrzeżna Stanów Zjednoczonych. Poszukiwania zostały przerwane po trzech dniach niepowodzenia.
03.01.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu: siła lokalizacji

To idealne miejsce na tego typu biznes. Świnoujście to bliskość Cieśnin Duńskich, zaplecze południowo-zachodniej Polski, korytarz Bałtyk-Adriatyk. Słowacja, Czechy, Austria mogą transportować ładunki przez Polskę, nawet Węgry i państwa znad morza Adriatyckiego - podkreśla Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskiego Portu Szczecin i Świnoujście. Zarząd portów ogłosił postępowanie mające wyłonić wykonawcę i operatora terminala głębokowodnego w Świnoujściu. Oferty można składać do 28 stycznia 2021 r.
03.12.2020

Grupa Lotos ogłosiła konkurs na prezesa spółki

Rada nadzorcza Grupy Lotos ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa spółki - poinformowano na stronie internetowej firmy. Kandydaci mogą się zgłaszać do 3 grudnia, a rozmowy kwalifikacyjne ruszą od 7 grudnia br.
30.11.2020

Sektor prywatny będzie siłą napędową zielonej gospodarki

Środki publiczne na zieloną transformację polskiej gospodarki są coraz większe, ale żeby zostały dobrze wykorzystane, muszą płynnie i szybko trafiać do sektora prywatnego, który jest siłą napędową proklimatycznych zmian – uznali uczestnicy debaty podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.
15.10.2020

Wspólne ćwiczenia Ukrainy z siłami NATO na brytyjskim niszczycielu

Ukraińscy żołnierze odbyli wspólne ćwiczenia z siłami NATO na niszczycielu rakietowym Dragon brytyjskiej Royal Navy - poinformowało dziś ministerstwo obrony Ukrainy.
10.10.2020

Współpraca okrętów 8. FOW z siłami 7. BOW [foto]

Mijający weekend, 12-13 czerwca, upłynął na intensywnym szkoleniu sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 7. Brygady Obrony Wybrzeża na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Przetrenowana została między innymi operacja załadunku i wyładunku techniki wojskowej z nieprzygotowanego brzegu na pokłady okrętów.
16.09.2020

ARiMR ogłosiła nabór wniosków o wsparcie dla zakładów przetwórstwa rybnego

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła pierwszy z trzech planowanych naborów wniosków o wsparcie dla zakładów przetwórstwa rybnego. Rozpocznie się on 31 lipca i potrwa do 6 sierpnia 2020 r. - poinformowała ARiMR w piątkowym komunikacie.
24.07.2020

Litwa zaprosiła Polskę do udziału w bałtyckim rynku energii elektrycznej i gazu

Litwa zaprosiła Polskę do aktywnego uczestnictwa w bałtyckim rynku energii elektrycznej i gazu - poinformował w środę w komunikacie szef litewskiego resortu energetyki Żygimantas Vaicziunas.
15.07.2020

Żeglarska siła w różnorodności klas i doświadczeń - blok IV LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020 [foto, wideo]

Za nami kolejny bardzo intensywny i zróżnicowany etap regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020. Już w piątek licznie stawiły się na starcie w Górkach Zachodnich klasy 420, Flying Dutchman, Hobie Cat 14 i 16, Nautica 450 i Delphia 24 OD. W sobotę różne doświadczenia i style żeglowania połączyły się podczas wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Jachty morskie zmierzyły się także w krótkich wyścigach w ramach Pantaenius Nord Cup Classic.
06.07.2020

Pandemia zmusiła armatorów do porzucenia planów instalacji skruberów

Właściciele statków odraczają lub odwołują instalację płuczek spalin, gdyż pandemia koronawirusa powoduje duże straty finansowe.
14.06.2020

GDDKiA ogłosiła przetargi na projekt i budowę dwóch odcinków S19 Via Carpatia

Przetargi na projekt i budowę dwóch podlaskich odcinków S19 Via Carpatia ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. W sumie chodzi o 23 km tej drogi na północ i południe od Białegostoku.
03.06.2020

COVID-19 może być siłą napędową dekarbonizacji żeglugi przed 2050 rokiem

Pandemia koronawirusa otwiera wiele nowych możliwości dla branży transportowej, powiedziała Cristina Aleixendri, dyrektor operacyjny w bound4blue podczas konferencji wideo prowadzonej przez SMM.
17.05.2020

Raport: siła nabywcza wynagrodzeń w Polsce może osiągnąć poziom średniej UE w 2037 r.

W 2037 r. siła nabywcza wynagrodzeń w Polsce mogłaby osiągnąć poziom średniej UE, a w 2032 r. nasz kraj byłby w stanie skutecznie walczyć z cyberzagrożeniami - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
27.04.2020

Sztorm na Bałtyku, powieje z siłą 9 st. w skali Beauforta

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku południowym i południowo-wschodnim, wybrzeżu środkowym oraz na Zatoce Gdańskiej.
16.04.2020

Koronawirus jako siła wyższa dla marynarzy- rosnąca niepewność

W chwili obecnej świat został pochłonięty tematyką koronawirusa COVID-19. Szybko rozprzestrzeniający się wirus, zbierający swoje rezultaty rządzi się swoimi prawami, tym samym ograniczając podstawowe prawa jednostek. Nie tylko osoby przebywające na lądzie są narażone na potencjalne zakażenie wirusem, ale również świat morski. Czy świat ten nie jest nawet bardziej zdominowany przez nowego wirusa niż osoby przebywające na lądzie?
20.03.2020

Koronawirus jako „siła wyższa” w polskich realiach prawnych

Od czasu zdiagnozowania pierwszego zakażenia koronawirusem w Polsce sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie i rodzi coraz więcej obaw nie tylko związanych ze zdrowiem, ale również z wieloma kwestiami prawnymi. Rozpowszechnianie wirusa SARS-CoV-2, zaczyna wpływać na coraz więcej obszarów sfery publicznej, w tym także oddziałuje na relacje między przedsiębiorcami. Polscy przedsiębiorcy już teraz zaczynają odczuwać skutki epidemii, czego przejawem są pojawiające się coraz liczniej w Kancelarii zapytania dotyczące tzw. siły wy
18.03.2020

Rada Nadzorcza Grupy Lotos ogłosiła konkurs na prezesa zarządu

Rada Nadzorcza Grupy Lotos poinformowała dziś (16.01) o ogłoszeniu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu X wspólnej kadencji. Zgodnie ze statutem spółki, kadencja zarządu trwa trzy lata. Obecna zaczęła się w połowie 2018 roku. Poprzedni prezes Lotosu został odwołany 6 grudnia 2019 roku.
16.01.2020

UE: Polska poprosiła o więcej czasu w sprawie klimatu

Wszystkie kraje członkowskie mają różne punkty wyjścia, jeśli chodzi o transformację energetyczną i problemy, z którymi muszą się zmagać; na szczycie UE Polska poprosiła o więcej czasu - powiedziała w środę podczas debaty w PE w Strasburgu szefowa KE Ursula von der Leyen.
18.12.2019

Rada Nadzorcza PGNiG ponownie ogłosiła konkurs na członków zarządu spółki

Rada Nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa i czterech wiceprezesów zarządu. Trzyletnia kadencja zarządu kończy się 31 grudnia 2019 r. Poprzedni konkurs zakończono bez rozstrzygnięcia.
06.12.2019

Władimir Putin i Xi Jinping zainaugurowali gazociąg Siła Syberii

Przywódcy Rosji i Chin, Władimir Putin i Xi Jinping zainaugurowali w poniedziałek, w formacie telemostu, dostawy rosyjskiego gazu do Chin za pośrednictwem gazociągu Siła Syberii. To największy projekt eksportowy rosyjskiego koncernu Gazprom.
02.12.2019

Rosnąca siła wiatru na Ziemi dobrą wiadomością dla rynku energii offshore

Wraz z rosnącą siłą wiatru na świecie, rośnie także liczba instalowanych turbin wiatrowych.
20.11.2019

Rada Nadzorcza PGNiG ogłosiła konkurs na członków zarządu spółki

Rada Nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa i czterech wiceprezesów zarządu spółki. Trzyletnia kadencja obecnego zarządu kończy się 31 grudnia 2019 r.
14.11.2019

Amerykańska Straż Przybrzeżna zawiesiła poszukiwania 26-letniego mężczyzny, który w czwartek wypadł za burtę wycieczkowca Carnival Dream

W ciągu dwudniowego poszukiwania amerykańska straż przybrzeżna i samarytańskie statki przeszukały prawie 600 mil kwadratowych powierzchni, pomimo złych warunków pogodowych.
28.10.2019

Kaczyński: na koniec 2020 r. minimalna pensja będzie wynosiła 3 tys. zł; na koniec 2023 r. - 4 tys. zł

Na koniec 2020 r. minimalna pensja będzie wynosiła 3 tys. zł, a na koniec 2023 r. będzie wynosiła 4 tys. zł - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.
07.09.2019

USA/NHC: Huragan Dorian z ogromną siła uderzył w Bahamy

Huragan Dorian dotarł w niedzielę do Bahamów. Wiatr o sile 295 km/godz. uderzył w niewielką wyspę Elbow Cay, należącą do wysp Abaco na północnym zachodzie tego kraju - poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC).
02.09.2019

GDDKiA ogłosiła nowy przetarg na odcinek Via Baltica Suwałki-granica z Litwą

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła w piątek nowy przetarg, w którym szuka wykonawcy 24 km drogi S61 Via Baltica, na odcinku od obwodnicy Suwałk do granicy z Litwą. W czerwcu rozwiązała umowę z firmą Impresa Pizzarotti uznając, że wykonawca nie wypełniał warunków kontraktu.
09.08.2019

GDDKiA ogłosiła nowy przetarg na odcinek Suwałki-Budzisko Via Baltica

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę 24-kilometrowego odcinka drogi z Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku drogi S61 Via Baltica. To drugi przetarg, bo GDDKiA zerwała umowę z poprzednim wykonawcą.
07.08.2019

GDDKiA ogłosiła przetarg na kontynuację robót na autostradowej obwodnicy Częstochowy

Przetarg na kontynuację robót na autostradowej obwodnicy Częstochowy, w zakresie oddania do ruchu ciągu głównego trasy, ogłosiła w piątek GDDKiA. Prace mają umożliwić udostępnienie autostrady A1 wokół Częstochowy do końca tego roku.
02.08.2019

Organizacja humanitarna SOS-Mediterranee ogłosiła nową akcję ratunkową

Organizacja humanitarna SOS-Mediterranee wraz z organizacją Lekarze bez Granic ogłosiła w niedzielę rozpoczęcie nowej kampanii ratunkowej u wybrzeży Libii w siedem miesięcy po wstrzymaniu działalności poprzedniego statku Aquarius.
21.07.2019

Dolnośląskie: GDDKiA ogłosiła przetarg na dokończenie fragmentu trasy S3

Wrocławski oddział GDDKiA ogłosił przetarg na dokończenie fragmentu drogi ekspresowej S3 od węzła Kaźmierzów do węzła Lubin Północ. Po koniec kwietnia GDDKiA rozwiązała umowę z wykonawcą tego odcinka - konsorcjum firm, którego liderem była Salini Polska.
20.06.2019

Wiceszef MON: Wdrażamy i realizujemy program cyber.mil.pl w siłach zbrojnych

Wdrażamy i realizujemy program cyber.mil.pl w siłach zbrojnych - zapewniał we wtorek wiceminister MON Tomasz Zdzikot, który wziął udział w Warszawie w konferencji wiceministrów "Polska Przyszłości".
12.06.2019

GDDKiA ogłosiła ponowny przetarg na przebudowę trasy A18

GDDKiA ogłosiła ponowny przetarg na przebudowę i dostosowanie 22-kilometrowego fragmentu drogi nr 18 z Olszyny do Golnic do parametrów autostrady. W nowym postępowaniu zmodyfikowano zakres inwestycji, a jedynym kryterium wyłonienia wykonawcy ma być cena.
06.06.2019

Hook: USA odpowiedzą siłą militarną, jeśli Iran zaatakuje ich interesy

Stany Zjednoczone odpowiedzą siłą militarną, jeśli ich interesy zostaną zaatakowane przez Iran - oświadczył w czwartek specjalny wysłannik USA ds. Iranu Brian Hook.
31.05.2019

Kanada zgłosiła roszczenia do bieguna północnego

Kanada zgłosiła w ONZ roszczenia terytorialne do bieguna północnego. Stała się trzecim krajem, po Danii i Rosji, który domaga się uznania jego zwierzchności do tej części Arktyki.
28.05.2019

Prezydent Zurabiszwili zaprosiła premiera Morawieckiego do Gruzji

Przebywająca w Polsce prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, która spotkała się w środę z premierem Mateuszem Morawieckim, zaprosiła go do złożenia wizyty w Gruzji – poinformowała Kancelaria Premiera.
08.05.2019

Malta ogłosiła, że porozumiała się ws. rozdziału 64 migrantów

Władze Malty ogłosiły w sobotę, że porozumiały się z czterema innym krajami UE w sprawie rozdziału 64 migrantów, którzy przed dziesięcioma dniami zostali uratowani na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Libii przez statek niemieckiej organizacji humanitarnej.
13.04.2019

Awanse generalskie w Siłach Zbrojnych RP

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, awansował pięciu oficerów Wojska Polskiego.
12.03.2019

Francuski koncern chce zbudować jednostki ro-ro napędzane siłą wiatru

Francuski Renault ujawnił swój ambitny plan budowy dwóch statków ro-ro napędzanych siłą wiatru. Jednostki miałaby powstać już w 2020 roku.
01.03.2019

Ruszyły testy masowców i kontenerowców napędzanych siłą wiatru

Duński armator Ultrabulk połączył siły z kilkoma firmami z Wielkiej Brytanii, by sprawdzić możliwość konstrukcji nowoczesnego masowca napędzanego siłą wiatru. Ma to pomóc w obniżeniu emisji dwutlenku węgla.
18.02.2019

Fregata ORP Gen. K. Pułaski już w Siłach Odpowiedzi NATO

Po dziesięciu latach, fregata rakietowa ORP Gen. Kazimierz Pułaski, wraca do Sił Odpowiedzi NATO. Wraz z komponentem lotniczym (śmigłowiec SH-2G) na początku lutego dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1). Jednostka opuściła dziś macierzysty port w Gdyni. Polscy marynarze i lotnicy morscy do kraju wrócą w czerwcu. Na czas trwania misji powołany został Polski Kontyngent Wojskowy (PKW Pułaski 2019).
29.01.2019

Łódzkie: GDDKiA ogłosiła nowy przetarg na budowę odcinka A1 Piotrków Trybunalski-Kamieńsk

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi ogłosiła we wtorek nowy przetarg na budowę 24-km odcinka autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem w Łódzkiem. GDDKiA przewiduje, że otwarcie ofert nastąpi pod koniec lutego przyszłego roku.
18.12.2018

Trwają testy masowców i kontenerowców napędzanych siłą wiatru

Duński armator Ultrabulk połączy siły z kilkoma firmami z Wielkiej Brytanii, by sprawdzić możliwość konstrukcji nowoczesnego masowca napędzanego siłą wiatru. Ma to pomóc w obniżeniu emisji dwutlenku węgla.
21.11.2018

Rosja zaprosiła Asada do odwiedzenia Krymu

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow poinformował we wtorek, że Rosja zaprosiła syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada do odwiedzenia Krymu. Propozycja miała paść w trakcie wizyty delegacji władz okupowanego przez Rosję Krymu w Damaszku.
17.10.2018

PERN rozbuduje do 2020 r. Terminal Naftowy w Gdańsku - spółka ogłosiła przetarg

PERN ogłosił przetarg na rozbudowę Terminalu Naftowego (TN) w Gdańsku. Spółka podała, iż chce zwiększyć tam do 2020 r. zdolności magazynowania ropy naftowej o prawie 400 tys. metrów sześc., co pozwoli jej na sprawniejszą obsługę tankowców, dostarczających surowiec do Naftoportu.
13.10.2018

USA: Siła huraganu Florence spadła do kategorii pierwszej

Zbliżający się do południowo-wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych huragan Florence osłabł i obecnie ma kategorię pierwszą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona - poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC).
14.09.2018

Szef MSZ: Jedynie NATO dysponuje siłami do zapewnienia nam bezpieczeństwa

Jedynie NATO pod przywództwem Stanów Zjednoczonych dysponuje odpowiednimi siłami militarnymi, by zapewnić nam bezpieczeństwo - mówił w środę minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas jednego z paneli XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.
06.09.2018

PGE chce kupić 100 proc. akcji Polenergii; spółka ogłosiła wezwanie

Największa polska spółka energetyczna PGE ogłosiła we wtorek wezwanie na zakup 100 proc. akcji Polenergii po 16,29 zł za papier. Polenergia to spółka giełdowa działająca w sektorze energetyki odnawialnej, konwencjonalnej, dystrybucji i obrotu energią.
23.05.2018

BZ WBK: Polski PKB zaskoczył swoją siłą

Zdaniem analityków z BZ WBK polski PKB zaskoczył swoją siłą w pierwszym kwartale 2018 r. We wstępnym odczycie GUS pokazał bowiem wzrost gospodarczy 5,1 proc. rok do roku wobec 4,9 proc. za czwarty kwartał 2017 r.
15.05.2018

Rada nadzorcza Lotosu ogłosiła konkurs na stanowiska w zarządzie

Rada nadzorcza Grupy Lotos wszczęła postępowania kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu spółki i wiceprezesów ds. finansowych, ds. produkcji i handlu oraz ds. inwestycji i innowacji - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.
26.04.2018

Pierwszy prom z napędem wspomaganym siłą wiatru

Jak poinformował w oficjalnym komunikacie fiński operator promowy Viking Line - zakończyła się właśnie przebudowa Viking Grace, pierwszego w historii promu pasażersko - samochodowego ze wspomaganiem systemu napędowego przez aerodynamiczne wirniki napędzane siłą wiatru.
13.04.2018

Waterfront szuka inwestora – Nauta ogłosiła już przetarg

Stocznia Remontowa Nauta szuka nabywcy na najbardziej atrakcyjnie położone tereny w Śródmieściu Gdyni – te w najbliższej przyszłości mają zostać wykorzystane jako swoiste centrum mieszkaniowo-usługowo-biurowe z częścią rekreacyjną i spacerową dla mieszkańców i turystów. To swoiste połączenie prestiżowej i nowoczesnej części miasta z częścią położoną bezpośrednio przy nabrzeżach, gwarantującą niezapomniane walory estetyczne i widokowe.
10.02.2018

Ich siłą jest prowadzenie zajęć w warunkach naturalnych. Rozmawiamy z Grzegorzem Szawarskim, dyrektorem ośrodka Mayday

- Zamiast wywiązywać się z przydzielonych zadań, to oni uciekali, wyskakiwali za burtę zostawiając płonący statek. Pierwszy raz się spotkałem z taką sytuacją. Jak widać teoria nie ma nic wspólnego z praktyką, dlatego tak ważne jest, aby szkolić w warunkach jak najbardziej przypominających prawdziwe życie - powiedział w rozmowie z naszym portalem Grzegorz Szawarski, dyrektor ośrodka szkoleniowego ratownictwa morskiego Mayday, w którym kiedy jest mowa o opuszczaniu tratwy, kursanci nie siedzą przed ekranem komputera. W Mayda
15.12.2017

Chiny siłą napędową globalnego rynku kontenerowego

W drugim kwartale obecnego roku światowy ruch kontenerowy wzrósł o 10 proc. w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku – wynika z raportu agencji Drewry. Duży wpływ na ten wynik ma import i eksport z Chin.
13.11.2017

Szef MSZ: minister pracy Francji zaprosiła Rafalską na konsultacje ws. pracowników delegowanych

Podjęliśmy rozmowy ze stroną francuską i uzyskaliśmy zaproszenie francuskiej minister pracy dla szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej, aby podjąć konsultacje z Polską ws. pracowników delegowanych - powiedział we wtorek szef MSZ Witold Waszczykowski.
05.09.2017

Libijski generał nakazał powstrzymać siłą wszelkie obce statki

Po decyzji Włoch ws. misji marynarki wojennej na wodach libijskich, mającej powstrzymać falę migracji, gen. Chalifa Haftar, przywódca zbuntowanej Libijskiej Armii Narodowej (ANL), nakazał powstrzymać siłą wszelkie statki wpływające na wody terytorialne kraju.
03.08.2017

Senacka komisja nie zgłosiła poprawek do ustawy ws. zapasów gazu

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności nie zgłosiła w środę poprawek do nowelizacji ustawy, zmieniającej m.in. zasady utrzymywania przez importerów obowiązkowych zapasów gazu za granicą.
12.07.2017

GDDKiA ogłosiła przetarg dotyczący budowy fragmentu S19

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie koncepcji programowej z pełnym rozpoznaniem geologicznym budowy drogi ekspresowej S19 na odcinku Babica-Barwinek (granica państwa). Szacunkowa wartość przetargu to 32-39 mln zł.
23.04.2017

Siła nowego sojuszu Alliance wzbudza obawy

Zawiązanie nowego aliansu kontenerowego Alliance wzbudza niepokój u prawodawców z USA. Siła nowego sojuszu ma bowiem zagrażać lokalnym firmom.
06.12.2016

Unia zmusiła armatorów do zakończenia praktyk monopolistycznych

Największy armator kontenerowców na świecie, Maersk Line, do spółki z 14 innymi armatorami unikną kar od Unii Europejskiej za stosowanie praktyk monopolistycznych - wynika z nieoficjalnych źródeł. Komisja Europejska zdecydowała się przyjąć ofertę zmiany działalności tych przewoźników.
29.06.2016

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę tunelu pod Świną

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła w piątek przetarg na zaprojektowanie i budowę tunelu, który połączy wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu.
16.04.2016

W grupie siła - rozmowa z Mirosławem Kozłowskim, prezesem zarządu Vasco

Vasco S.A.wchodzi w skład grupy firm, do której należą także Elektro-Plus Sp. z o.o., Globaltic Marine Sp. z o.o. i Glomar Shipmanagement i działa aktywnie na rynku usług od 2013 roku. Działalność spółki skupia się na zagadnieniach związanych z techniką okrętową, a w szczególności na remontach silników spalinowych i urządzeń pomocniczych.
20.01.2016

Polski okręt rozpoczął służbę w siłach NATO

ORP Xawery Czernicki od nowego roku rozpoczął dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Oznacza to, że polska jednostka w razie konieczności, może zostać skierowana do walki w każdym regionie świata.
04.01.2016

Pomorskie: siłą regionu było i jest nadmorskie położenie

W 1989 r. siłą napędową Pomorza były stocznie, porty oraz turystyka – zwłaszcza ta nadmorska. Po 25 latach są to nadal największe atuty regionu, zmienił się jednak format firm w tych branżach miejsce państwowych zajęły prywatne; i radzą sobie coraz lepiej.
02.06.2014

Gryfia wystawiła działki na sprzedaż. Zgłosiła się jedna firma

Jedna firma jest zainteresowana kupnem ponad 20 hektarów stoczniowych terenów w Świnoujściu. Przetarg ogłosiła Morska Stocznia Remontowa Gryfia.
02.06.2014

Gryfia znów wystawia działki na sprzedaż. Ogłosiła kolejny przetarg

Morska Stocznia Remontowa Gryfia nie rezygnuje ze sprzedaży terenów w Świnoujściu. Spółka ogłosiła kolejny przetarg i szuka chętnego na ponad 25 hektarów.
17.04.2014

Zgłosiła się tylko jedna stocznia. Przetarg na remont promu unieważniony

Świnoujście unieważniło przetarg na remont promu Karsibór. Wpłynęła tylko jedna oferta, która jak się okazało przekracza możliwości finansowe miasta.
20.02.2014

Szczecin. Załoga chemikaliowca ugasiła pożar

Załoga chemikaliowca „Amaranth” sama ugasiła pożar, który wybuchł w środę nad ranem w siłowni statku. Nikt nie ucierpiał, a jednostka – cumująca przy nabrzeżu Fosfatowym w Szczecinie – kontynuuje wyładunek ługu posulfitowego.
13.02.2014

Ostróda ogłosiła kolejny przetarg na przebudowę statków

Samorząd Ostródy ogłosił kolejny przetarg na przebudowę wadliwych statków żeglugowych, które mają wozić turystów po Kanale Ostródzko-Elbląskim. Jeśli jednostki nie zostaną przebudowane do końca tego roku, gmina będzie musiała oddać 1,1 mln zł unijnej dotacji.
10.02.2014

Dowódca Marynarki Wojennej z wizytą w Królewskich Siłach Morskich Szwecji

Dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea rozpoczął wczoraj (środa, 3 października) dwudniową wizytę w siłach morskich Królestwa Szwecji. Podczas wizyty odbędą się rozmowy dwustronne dotyczące rozwoju dalszej współpracy pomiędzy flotami obu państw.
05.10.2012

Siła umysłu napędzi siłe wiatru nad Bałtykiem

„Chciałbym móc spoglądać na całe pole turbin wiatrowych z okien mojego własnego domu. Po prostu je uwielbiam” – mówił współtwórca sukcesu Apple, Steve Wozniak podczas sympozjum American Wind Energy Association. Miejmy nadzieję, że entuzjazm wspólnika Steva Jobsa podzielą również mieszkańcy Wybrzeża. Niedawno przyznano pierwsze decyzje lokalizacyjne dla farm wiatrowych na polskim Bałtyku i w perspektywie kilku kolejnych lat ujrzymy morskie wiatraki na horyzoncie.
27.07.2012

Dowódca Marynarki Wojennej z wizytą w siłach morskich Rumunii

Dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea w minionym tygodniu złożył trzydniową wizytę w Rumunii. Głównym tematem wizyty była wymiana wzajemnych doświadczeń oraz omówienie perspektyw rozwoju współpracy pomiędzy flotami obu państw.
22.11.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.