• <
attis_konferecnja_2024

Macron: współpraca między Polską i Francją jest siłą napędową w zakresie energii jądrowej

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Macron: współpraca między Polską i Francją jest siłą napędową w zakresie energii jądrowej

Partnerzy portalu

Współpraca między Polską i Francją jest również siłą napędową w zakresie energii jądrowej, nasze kraje w największym stopniu rozwijają programy budowy elektrowni jądrowych w Europie - powiedział w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron na konferencji z premierem Donaldem Tuskiem.

Szef polskiego rządu przybył w poniedziałek do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji; rozmowy w Pałacu Elizejskim poprzedziła wspólna konferencja obu polityków.

Macron podkreślił, że "współpraca między Polską i Francją jest również siłą napędową w zakresie energii jądrowej". "Nasze dwa kraje, są krajami, które w największym stopniu rozwijają programy budowy elektrowni jądrowych w Europie. Powinniśmy działać na rzecz wzmocnienia naszego bezpieczeństwa energetycznego i w celu osiągnięcia zerowego śladu węglowego w 2050 roku" - powiedział prezydent Francji.

Dodał, że z Tuskiem będzie także rozmawiał nt. kierunków strategicznych, jakie chcieliby nadać UE. "Mamy bardzo wiele tematów, które znajdują się w sercu naszych relacji dwustronnych. Polska będzie pracowała nad tymi wszystkimi tematami, przygotowując polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku i Polska może liczyć na nasze wsparcie w tym zakresie" - zadeklarował Macron.

Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej 1 stycznia 2025 roku.

"Chciałem jeszcze raz podkreślić nasze uczucia przyjaźni i wielką radość, że jest pan dzisiaj z nami i reprezentuje pan partnera europejskiego w celu stawienia czoła wielkim wyzwaniom, które na nas czekają" - powiedział Macron, zwracając się do polskiego premiera.

autor: Karol Kostrzewa, Mikołaj Małecki

kos/ mml/ sdd/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.