• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Współpraca okrętów 8. FOW z siłami 7. BOW [foto]

16.09.2020 14:32 Źródło: 8. FOW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Współpraca okrętów 8. FOW z siłami 7. BOW [foto]

Partnerzy portalu

Współpraca okrętów 8. FOW z siłami 7. BOW [foto] - GospodarkaMorska.pl
fot. 8. FOW

Mijający weekend, 12-13 czerwca, upłynął na intensywnym szkoleniu sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 7. Brygady Obrony Wybrzeża na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Przetrenowana została między innymi operacja załadunku i wyładunku techniki wojskowej z nieprzygotowanego brzegu na pokłady okrętów.

Podczas treningu na ładownię okrętu transportowo-minowego ORP "Toruń" i kutra transportowego "851" wprowadzane były bojowe wozy piechoty BWP-1 oraz gąsienicowe transportery pływające PTS-M. Miało to na celu zapoznanie operatorów pojazdów ze specyfiką okrętów oraz sposobem sygnalizacji i manewrowania podczas procesu załadunku i wyładunku z nieprzygotowanego brzegu.

Marynarze z 8.FOW często biorą udział w tego typu ćwiczeniach. W trakcie załadunku techniki wojskowej na okręty bezpośrednio z plaży doskonalona jest metodyka wprowadzania pojazdów na ich pokład oraz procedury związane z bezpieczeństwem operacji transportowych. O ile dla marynarzy jest to rutynowe zadanie, o tyle dla żołnierzy Wojsk Lądowych jest to operacja wymagająca dużej koncentracji i doświadczenia. W trakcie współpracy 8.FOW z 7.BOW przeprowadzono wielogodzinne treningi aby w praktyce przeszkolić wszystkich kierowców pojazdów, co pozwoli w przyszłości sprawniej realizować załadunek i wyładunek z nieprzygotowanego brzegu.

Tego typu treningi stanowią niezbędny element szkolenia i umożliwiają dowódcom wszystkich szczebli ocenę wyszkolenia swoich podwładnych, a przy tym poszczególne obsady doskonalą umiejętności nabyte w trakcie zajęć teoretycznych. Jest to również doskonała okazja do szerszej współpracy pomiędzy siłami wchodzącymi w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 12 Dywizji Zmechanizowanej przed realizacją przyszłych zadań.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.