• <
siemens_gamesa_2022

Polski okręt rozpoczął służbę w siłach NATO

PMK

04.01.2016 08:45 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Polski okręt rozpoczął służbę w siłach NATO

Partnerzy portalu

Polski okręt rozpoczął służbę w siłach NATO - GospodarkaMorska.pl

ORP Xawery Czernicki od nowego roku rozpoczął dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Oznacza to, że polska jednostka w razie konieczności, może zostać skierowana do walki w każdym regionie świata.

Dyżur rozpoczął się oficjalnie 1 stycznia 2016 roku w świnoujskim porcie. W razie wybuchu wojny lub kryzysu, w który zaangażuje się NATO Xawery Czernicki może zostać tam skierowany. Z tego powodu cała załoga jednostki przeszła wcześniej specjalistyczne szkolenie.

ORP Xawery Czernicki to polski okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej. Jest jednym z najnowszych okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Należy do nielicznych, które nie zostaną wycofane w 2015 roku.

Od stycznia do grudnia 2010 roku ORP Kontradmirał Xawery Czernicki pełnił służbę jako okręt dowodzenia Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1) i prowadził działania na Morzu Bałtyckim, Północnym, Norweskim, Śródziemnym i Ocenie Atlantyckim. W tym czasie okręty SNMCMG1 pod polskim dowództwem przeprowadziły 5 operacji bojowych niszczenia materiałów wybuchowych spoczywających na dnie Morza Północnego i Bałtyckiego, podczas których zniszczono 35 różnego rodzaju materiałów wybuchowych o łącznej masie ponad 12 ton. Brały także udział w 7 międzynarodowych ćwiczeniach na morzu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.