• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Święto Morza w Gdyni

ac

17.06.2021 11:21 Źródło: gdynia.pl

Partnerzy portalu

Święto Morza w Gdyni - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Już od najbliższego piątku, 18 czerwca, w Gdyni czeka nas tydzień pełen atrakcji – rozpoczyna się "Święto Morza"!

W tegorocznym programie znalazły się między innymi: regaty, parada żeglarska, koncerty i wystawy w przestrzeni miasta oraz interesujące wydarzenia w instytucjach kultury. A Święto Marynarki Wojennej uczcimy m.in. odnowieniem chrztu ORP "Błyskawicy", która wróci ze stoczni po generalnym remoncie.

"Święto Morza" to wydarzenie nawiązujące do tradycji z okresu II Rzeczypospolitej. Po raz pierwszy odbyło się w 1932 roku. Jego obchody okazały się ogromnym sukcesem, weszły do kanonu polskich świąt i odbywały się co roku do wybuchu II wojny światowej.

"Święto Morza" wróciło do kalendarza gdyńskich imprez w 2013 roku i jest organizowane cyklicznie w formie nawiązującej do przedwojennych tradycji miasta "z morza i marzeń".

Co nas czeka w tym roku?

– Tak naprawdę, dla mieszkańców, atrakcje zaczynają się od soboty. Koncertem o godz. 17:00 w "Muszli" uroczyście otwieramy "Święto Morza". Z kolei ostatnia niedziela czerwca to zwyczajowo święto Marynarki Wojennej. Przede wszystkim odbędzie się odnowienie chrztu "Błyskawicy". Przyjadą córki Pani Cecylii Raczyńskiej, która była matką chrzestną okrętu i o godz. 13:00 odbędzie się uroczystość na pokładzie "Błyskawicy", która do tego czasu wróci z remontu. Ciekawym wydarzeniem w Gdyni są też – dzięki Rotarianom i stowarzyszeniu Lions Club – miniatury dla osób niewidzących i wszystkich tych, którzy chcą je z bliska obejrzeć. Mamy już "Stefana Batorego", "Błyskawicę", "Dar Pomorza", a teraz będzie ORP "Orzeł" – informuje Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

– Corocznie organizowaliśmy "Cudawianki", ale wiadomo, że w tym roku nie możemy mieszkańcom zaoferować dużego koncertu na plaży. Niemniej zapraszamy przez cały weekend na atrakcje, które będą zlokalizowane właśnie tutaj, na bulwarze Nadmorskim. To będą warsztaty, spotkania, rozmowy, quizy na temat filmu. Oczywiście warsztaty robienia wianków, rzecz, na którą czekają wszystkie dziewczyny i kobiety w Gdyni. Ale to także oferta gdyńskich instytucji kultury – mówi Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury.

A na tych, którzy zgłodnieją – w otwartych po długiej przerwie lokalach gastronomicznych – czeka specjalne menu w ramach szlaku kulinarnego oraz Jarmark Morski z ofertą regionalnych wyrobów i pamiątek.

 Tegoroczne "Święto Morza" w Gdyni to także przedwojenny klimat nadmorskiego miasta, który przed Muzeum Marynarki Wojennej odtworzy Automobilklub Morski, wraz z grupami rekonstrukcyjnymi z okresu II RP, oraz Ligą Morską i Rzeczną.

– Z okazji 85 urodzin Automobilklubu Morskiego, przed muzeum staną przedwojenne samochody, a być może i motocykle. Rekonstruktorzy, odtwarzający ludność cywilną i wojsko z okresu II RP, urządzą punkt informacyjno–propagandowy Gdyńskiego Automobilklubu, oraz Ligi Morskiej i Rzecznej. Pojawimy się na bulwarze już w piątek, 25 czerwca i będziemy tam obecni aż do 27 czerwca – mówi Bartosz Gondek, członek zarządu AKM.

 Szczegółowy program tegorocznego "Święta Morza" znajdziemy na stronie gdynia.pl/swietomorza oraz na Facebooku.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.