• <

Zaprezentowano aktualny etap prac przy programie Miecznik

sg

14.12.2022 23:40 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Zaprezentowano aktualny etap prac przy programie Miecznik

Partnerzy portalu

Zaprezentowano aktualny etap prac przy programie Miecznik - GospodarkaMorska.pl
Fot. PGZ Stocznia Wojenna

W środę konsorcjum PGZ-Miecznik zaprezentowało w Gdyni aktualny etap realizacji programu dotyczącego pozyskania wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP.

Jak powiedział dyrektor programu Miecznik w Polskiej Grupie Zbrojeniowej Cezary Cierzan, od momentu podpisania umowy na dostawę trzech fregat dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu "Miecznik" przygotowano kilka projektów koncepcyjnych.

"Agencja Uzbrojenia wybrała projekt, który był najbliższy ich oczekiwaniom. Zakończyliśmy bardzo ważny dla nas etap, ponieważ dostarczyliśmy zamawiającemu wstępny projekt, który mówiąc kolokwialnie jest projektem bardziej funkcjonalnym niż technicznym. W tym momencie zamawiający ocenia ten projekt, analizuje zmiany, jakie może lub chciałby wnieść do założeń taktyczno-technicznych oraz analizuje wszelkie plany, harmonogramy, procesy i standardy, które konsorcjum przygotowało" – wskazał.

Cierzan podkreślił, że dotrzymanie wszelkich terminów realizacji programu jest możliwe. "Oczywiście istnieją pewne ryzyka dla tego programu. Nie ukrywamy tego. Szczegółowo je analizujemy. Zespół pracuje nad tym, aby te ryzyka minimalizować i aktywnie zapobiegać potencjalnym zdarzeniom. Każdy program tej skali ma to do siebie, że można spodziewać się pewnych zawirowań, aczkolwiek przy wdrożeniu odpowiednich strategii działania na pewno jesteśmy w stanie skutki, chociażby czynników zewnętrznych, które są od nas niezależne, częściowo minimalizować" – stwierdził.

Wyjaśnił, że sytuacja związana z wojną na Ukrainie spowodowała, że wszystkie przedsiębiorstwa, które produkują zarówno poszczególne komponenty, jak i całe systemy mają bezprecedensowo wielka skalę zamówień. "To powoduje, że musieliśmy korygować pewne technologie i sekwencje budowy, aby zmieścić się w założonym harmonogramie" – mówił.

Zaznaczył, że w sierpniu rozpocznie się palenie blach na pierwszą jednostkę. "Oczywiście ta produkcja już ruszyła. Jest cała masa działań przygotowawczych w stoczniach. Po 1 kwietnia ruszamy już bardzo intensywnie z końcowymi przygotowaniami do budowy" – zaznaczył Cierzan.

Dodał, że Agencja Uzbrojenia wraz z końcowym użytkownikiem oraz wieloma innymi instytucjami Ministerstwa Obrony Narodowej jest w stałym kontakcie z wykonawcą. "Dokonujemy zarówno technicznych, jak i organizacyjnych uzgodnień. W tym momencie jesteśmy na bardzo ważnym etapie, ponieważ dostarczyliśmy bardzo dużo dokumentacji, która będzie teraz weryfikowana, zarówno przez użytkownika, jak i instytucję zamawiającą, czyli Agencję Uzbrojenia" – powiedział.

Dyrektor podkreślił, że pierwszy okręt w ramach programu Miecznik powinien być w służbie na przełomie roku 2028 i 2029. "Kolejne dwa okręty mniej więcej 12 miesięcy po pierwszym" – mówił.

Program Miecznik zakłada budowę trzech wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Okręty mają zabezpieczać szlaki żeglugowe i infrastrukturę krytyczną, a także zwiększać potencjał bojowy Sił Zbrojnych RP oraz wypełniać zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO.

W skład konsorcjum PGZ-Miecznik wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. oraz Remontowa Shipbuilding S.A. Partnerami zagranicznymi w projekcie są firmy Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.