• <
nauta_2024

Najwyższa choinka w Trójmieście rozbłyśnie na Darze Młodzieży

jb

16.12.2022 11:27 Źródło: UMG
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Najwyższa choinka w Trójmieście rozbłyśnie na Darze Młodzieży

Partnerzy portalu

Najwyższa choinka w Trójmieście rozbłyśnie na Darze Młodzieży - GospodarkaMorska.pl
Fot. UMG

Jedyna taka choinka w Polsce rozbłyśnie w niedzielę, 18 grudnia o godz. 15.40 na grotmaszcie najpiękniejszej polskiej fregaty, Daru Młodzieży.

Najwyższa choinka w Trójmieście mierzy 49,5 metra i zdobi grotmaszt Daru Młodzieży cumującego przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Świąteczną iluminacje uruchomią JM Rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit wspólnie z Joanną Zielińską, Przewodniczącą Rady Uczelni i Przewodniczącą Rady Miasta.

Choinkową ozdobę na Darze Młodzieży tworzy konstrukcja z 500 żarówek rozciągniętych pomiędzy rejami na półkilometrowym sznurze. Dar Młodzieży jest trzymasztową fregatą, której najwyższe dwa maszty – grot i fok – mają po 49,5 m wysokości, a nieco mniejszy krojc – 46,5 m wysokości. Światełka w najwyższym punkcie osiągają wysokość około 60 metrów od poziomu morza.

Tradycja zapalania światełek na „Darze Młodzieży” zrodziła się podczas Rejsu Niepodległości w 2018 roku. Wówczas (w okresie świątecznym) żaglowiec był u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w Los Angeles.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.