• <
BOTA_FILM_2021

Nowa atrakcja na Molo Południowym w Gdyni

15.10.2020 09:59 Źródło: gdynia.pl
Nowa atrakcja na Molo Południowym w Gdyni - GospodarkaMorska.pl
fot. ZDiZ

Od czerwca tego roku gdynianie mogą korzystać ze zmodernizowanej przestrzeni mola Południowego. W ramach projektu KLIMATyczne Centrum teren ten zyskał nie tylko małą architekturę w postaci klasycznych oraz nowoczesnych ławek. Metamorfozę dopełniły różnorodne nasadzenia. Ostatnim elementem przemiany mola są podświetlane litery tworzące napis GDYNIA.

- Dotarliśmy do finału metamorfozy mola Południowego. Oprócz specjalnie zaprojektowanych stref wypoczynku i zieleni mieszkańcy mogą doładować swój telefon na nowoczesnej ławce solarnej. Jednak najbardziej spektakularną atrakcją jest 8-metrowy przestrzenny napis „GDYNIA”. Teraz każdy będzie mógł wykonać pamiątkowe zdjęcie nie tylko w słoneczny dzień, ale również po zmroku, bo litery posiadają modułowe podświetlenie LED. Jestem przekonany, że napis szybko zyska popularność i będzie jednym z ulubionych punktów fotograficznych w Gdyni - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Litery napisu zostały wykonane w białym, półmatowym kolorze. Ich kształt nawiązuje do gdyńskiego modernizmu. Wysokość każdej z liter to ponad 1,5 metra. Wewnątrz nich umieszczono podświetlenie modułowe LED. Napis zlokalizowany jest na tzw. siedzisku.

- Podświetlane napisy z nazwą miasta nie są nowością w Polsce i na świecie, ale nadal są atrakcją dla mieszkańców i turystów. Koncepcja tego typu identyfikacji wizualnej miasta powstała w Wydziale Strategii. Skupiliśmy się na tym, co jest absolutnym wyróżnikiem Gdyni, a zatem na jej modernistycznym rodowodzie. Inspiracją do ostatecznej wersji napisu stała się czcionka o nazwie Bauhaus 93, która z kolei jest inspirowana krojem pisma z 1925 roku. Charakterystyczne zaokrąglenia liter i ich przestrzenność w znakomity sposób wpisują się w architekturę i charakter Gdyni. Rozstawienie liter oraz siedzisko na obudowie napisu pozwalają na atrakcyjne ustawienie postaci podczas robienia zdjęć, będących potem sentymentalną pamiątką z Gdyni – mówi Katarzyna Gruszka, naczelnik Wydziału Strategii.

Projekt napisu został uzgodniony m.in. z Plastykiem Miasta oraz Miejskim Konserwatorem Zabytków.

W ramach metamorfozy na molo Południowym pojawiło się:

- 18 wygodnych ławek,
- jasne koła, które optycznie wypełniły przestrzeń,
- 26 okrągłych, betonowych siedzisk tzw. dropsów,
- 24 ozdobnych donic z tworzywa,
- 12 białych, okrągłych donic ozdobnych z betonu architektonicznego,
- 13 donic wygradzających,
- 500 m2 trawnika,
- 39 brzóz pożytecznych i 117 sosen górskich,
- 234 sztuk ozdobnych trawy z gatunku sesleria lśniąca,
- 234 sztuki bylin z gatunku kocimiętka „Fassena”,
- ławka solarna,
- 8-metrowy, podświetlany napis „GDYNIA”.

 - Zachęcamy mieszkańców Gdyni do odwiedzin mola Południowego, które w nowej odsłonie prezentuje całkiem nową jakość, choć to tylko pierwszy zwiastun znacznie dalej idących zmian w niedługiej, mam nadzieję, przyszłości. Klimatyczne strefy wypoczynku są atrakcyjne również w okresie jesiennym, a spektakularny napis z pewnością wzbudzi entuzjazm starszych i młodszych gdynian. To wyjątkowe miejsce, które dzięki nowoczesnej aranżacji i efektownemu napisowi GDYNIA, jeszcze zwiększy atrakcyjność tego, obowiązkowego punktu popularnej trasy spacerowej - podkreśla Andrzej Bień, radny Miasta Gdyni.

KLIMATyczne Centrum to szereg inwestycji, które zmienią przestrzeń miejską w bardziej przyjazną dla mieszkańców. Bezpieczne przejścia dla pieszych, trasy rowerowe, miejsca odpoczynku w otulinie zieleni. Plan Klimatycznego Centrum obejmuje lata 2020-21, a przewidziany budżet wynosi 18 milionów złotych. Koszt metamorfozy na terenie mola Południowego to ponad 700 tys. zł.

Gospodarka Morska
fot. gdynia.pl
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35760,00 $ tona 0,25% 27 lip
 Cynk 2948,00 $ tona 0,07% 27 lip
 Aluminium 2497,00 $ tona -0,08% 27 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.