• <

Silne wichury w Gdańsku. Zamknięte molo i falochron zachodni

ew

14.10.2020 10:32 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Silne wichury w Gdańsku. Zamknięte molo i falochron zachodni

Partnerzy portalu

Silne wichury w Gdańsku. Zamknięte molo i falochron zachodni - GospodarkaMorska.pl
fot. gdansk.pl

Miejscami nawet do 100 km na godzinę wieje wiatr na Pomorzu od wtorkowego wieczora. Strażacy w Gdańsku jeżdżą do wezwań mieszkańców i usuwają zwalone konary na jezdniach i chodnikach, kłopoty z wylądowaniem miał na gdańskim lotnisku samolot z Katowic. Z powodu wichur i deszczu zamknięto cmentarze, parki, molo.

- Interwencje od mieszkańców napływają cały czas - powiedział Tomasz Szulc, dyżurny stanowiska kierowania z Wojewódzkiej Stacji Koordynacji Ratownictwa w Gdańsku. - W samym Gdańsku jest ich obecnie kilkanaście. Jeździmy do zgłoszeń mieszkańców, które dotyczą przede wszystkim gałęzi, konarów na jezdniach i chodnikach na ulicach: Nadwiślańskiej, Siennej, Góralskiej, Akwenowej, Subisława. Zgłoszeń szkód będzie coraz więcej.

Od wtorku warunki atmosferyczne na Pomorzu są bardzo trudne. Porywistym wiatrom towarzyszą intensywne opady deszczu. W związku z tym Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zamknął cmentarze komunalne, Park Oliwski, Oruński i apeluje do mieszkańców Gdańska, z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa, o rezygnację z odwiedzin na cmentarzach komunalnych. Do odwołania na Cmentarzu Łostowickim oraz Cmentarzu Centralnym Srebrzysko obowiązywał będzie także zakaz wjazdu samochodów.

ZDiZ prosi też o parkowanie pojazdów w bezpiecznych miejscach i, jeśli to możliwe, nie pozostawienie ich pod drzewami:

Ze względu na warunki atmosferyczne – bardzo silny wiatr i intensywne opady deszczu – zwracamy się do mieszkańców Gdańska o niewchodzenie na cmentarze komunalne oraz na inne tereny zadrzewione. Na wejściach na 9 cmentarzy komunalnych oraz wejściach do Parków Oliwskiego i Oruńskiego wywieszone zostały stosowne informacje. Do odwołania zamknięte zostaje także molo i falochron zachodni.

Z powodu wichury na gdańskim lotnisku kłopoty z wylądowaniem miał samolot z Katowic. Przez silny podmuch wiatru musiał przerwać manewr i jeszcze raz podchodzić do lądowania, pilotowi udało się bezpiecznie wylądować. Lotnisko informuje też o opóźnieniu charteru z Turcji do Gdańska.

Według prognoz IMiGW wichura ma zmniejszyć się około południa.

Dziękujemy za wysłane grafiki.