• <
escort_980x120_gif_2020

„Złoty Lew” wpłynął do Gdyni [WIDEO]

ac

08.07.2021 20:00 Źródło: własne

Partnerzy portalu

„Złoty Lew” wpłynął do Gdyni [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

W czwartek, 8 lipca do Marina Yacht Parku wpłynął holenderski żaglowiec flagowy „Gulden Leeuw”. Żaglowiec jest flagową jednostką kanadyjskiego programu Class Afloat. Odbywają się na nim rejsy szkolne i pasażerskie. W Gdyni pozostanie aż do soboty. 

„Gulden Leeuw” został zbudowany 84 lata temu w Fredrikshavn na zamówienie duńskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rybołówstwa. Do eksploatacji wszedł w 1938 roku jako 45-metrowy motorowiec „Dana”. Jego głównym zadaniem było prowadzenie badań oceanograficznych. W 2010 roku przeszedł remont i otrzymał drugie życie – jako żaglowiec, trzymasztowy szkuner urejony o długości całkowitej 69,9 metrów. Łączna powierzchnia jego żagli to ponad 1400 metrów kwadratowych. 

Obecnie „Gulden Leeuw” jest przeznaczony do rejsów szkolnych i pasażerskich. Statek zabiera na pokład 60 praktykantów, a na krótszych dystansach, na jednodniowe wycieczki może się nim wybrać nawet 200 pasażerów. 

Nazwa statku, oznaczająca po polsku „Złotego Lwa”, nawiązuje do historycznego okrętu wojennego z XVII wieku, flagowej jednostki admirała Cornelisa Trompa podczas III wojny angielsko-holenderskiej.

Żaglowiec będzie można podziwiać w Marina Yacht Parku do soboty, 10 lipca.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.