• <
mewo_2022

Vestas i Port Gdynia współpracują przy morskiej energetyce wiatrowej

ac

13.07.2021 13:12 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Vestas i Port Gdynia współpracują przy morskiej energetyce wiatrowej

Partnerzy portalu

Vestas i Port Gdynia współpracują przy morskiej energetyce wiatrowej - GospodarkaMorska.pl

Opierając się na doświadczeniu w dostawie energii wiatrowej na lądzie w Polsce, Vestas rozpoczął rozmowy techniczne z Portem Gdynia, odnośnie rozwoju portu jako kluczowej infrastruktury dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Współpraca ma na celu propagowanie atrakcyjności portu jako głównego hubu w zbliżającej się rozbudowie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i całym regionie Morza Bałtyckiego.

Vestas i Port Gdynia współpracują w zakresie wielu tematów, m.in prowadzą szereg dyskusji odnośnie specyfikacji technicznych wymaganych przez producentów instalacji turbin, w tym wiodącej w branży turbiny V236-15,0. 

Polska ogłosiła cel dostarczenia 11 GW morskiej energetyki wiatrowej do 2040 r. Ambicje w regionie zostały podkreślone w Baltic Sea Offshore Wind Declaration podpisanej przez osiem krajów nadbałtyckich i Komisję Europejską we wrześniu 2020 r. Z silnym portem Polska może stać się hubem eksportowym dla branży morskiej energetyki wiatrowej.

– Cieszymy się, że możemy współpracować z Portem Gdynia, pomóc w jego rozwoju i uczynić go jak najbardziej atrakcyjnym dla polskich inwestorów” – powiedział Tommy Rahbek Nielsen, dyrektor operacyjny Vestas. 

– Od 2018 roku Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. nieprzerwanie pracuje nad przygotowaniem Portu Gdynia do stania się portem instalacyjnym dla morskich projektów wiatrowych. Wierzymy, że współpraca z światowymi potentaci branży, takimi jak Vestas pozwoli nam projektować i rozwijać infrastrukturę, która w najlepszy możliwy sposób zaspokoi potrzeby inwestorów – powiedział Jacek Sadaj, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.