• <
mewo_2022

Vestas zainstaluje turbiny wiatrowe o mocy 15 MW na farmie He Dreiht

13.07.2021 08:44 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Vestas zainstaluje turbiny wiatrowe o mocy 15 MW na farmie He Dreiht

Partnerzy portalu

Vestas zainstaluje turbiny wiatrowe o mocy 15 MW na farmie He Dreiht - GospodarkaMorska.pl
Fot. Vestas

Vestas został wybrany wstępnie przez EnBWjako dostawca turbin do budowanej w Niemczech morskiej farmy wiatrowej He Dreiht o mocy 800 MW. Duński koncern ma zainstalować w nich turbiny o mocy 15 MW. W przypadku finalizacji umowy będzie to pierwsza komercyjna dostawa, największej turbiny dostępnej obecnie na świecie.

Projekt He Dreiht powstanie w niemieckiej części Morza Północnego w odległości 85 km od wyspy Borkum i 104 km na zachód od wyspy Helgoland. Inwestycja będzie realizowana bez systemu wsparcia.

Jak przekonuje Vestas, dzięki wysokiemu współczynnikowi wykorzystania mocy przekraczającym 60 proc. możliwe będzie stabilna produkcja energii. W zależności od warunków pogodowych jedna turbina może wyprodukować ok. 80 GWh energii rocznie, co zapewnia wystarczającą ilość aby zasilić 20 tys. gospodarstw domowych. 

Niemcy wyznaczyli ambitne cele dla offshore wind

Nils de Baar, prezes VestasNorthern& Central Europe, stwierdził, że do 2030 roku Niemcy mają ambicje posiadania morskich farm wiatrowych o mocy 20 GW. Jego zdaniem osiągnięcie tego celu będzie wymagało wykorzystania przełomowych technologii wymieniając wśród nich oferowaną przez spółkę turbinę o mocy 15 MW. Warto zaznaczyć, że w zaledwie w lutym tego roku Vestas ogłosił, iż ma zamiar wprowadzić na rynek turbinę V236-15.0 MW.

Rozpoczęcie montażu turbin zaplanowano na drugi kwartał 2025 roku. Uruchomienie instalacji zaplanowano na czwarty kwartał tego samego roku. 

Vestas zastrzegł, że spółka poinformuje o dalszych szczegółach gdy podpisanie zostanie wiążące zamówienie na dostawę turbin. 

Duński koncern jest jednym ze światowych liderów w rozwoju lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. Turbiny Vestasa są wykorzystywane w 84 krajach, a ich łączna moc wynosi ponad 136 GW. Spółka zatrudnia ponad 29 tys. pracowników. 


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.