• <
mewo_2022

Ruszył pierwszy przetarg na potrzeby infrastruktury hydrotechnicznej dla elektrowni jądrowej na Pomorzu

rk

11.01.2024 14:45 Źródło: Urząd Morski w Gdyni
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ruszył pierwszy przetarg na potrzeby infrastruktury hydrotechnicznej dla elektrowni jądrowej na Pomorzu

Partnerzy portalu

Fot. Polskie Elektrownie Jądrowe

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na wykonanie raportu o oddziaływaniu na środowisko, w celu uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej infrastruktury hydrotechnicznej na potrzeby planowanej elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalinie.

Zlecenie dotyczy również dostarczenia obligatoryjnych załączników graficznych do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Raport ma zostać opracowany w pełnym zakresie, zgodnie z art. 66 Ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U.2023.1094 t.j.).

Inwestycja jest przewidywana jest na 167,8–167,9 km brzegu morskiego, w województwie pomorskim, powiecie wejherowskim, gminie Choczewo, obrębie 0001 Jackowo. Zakres rzeczowy wielobranżowego opracowania, zgodnie z koncepcją i przyjętym wariantem realizacyjnym (wariant I), obejmuje budowę konstrukcji pomostu rozładunkowego MOLF (Marine Off-Loading Facility) tj. stałej konstrukcji morskiej o strukturze ażurowej, do rozładunku niepodzielnych ładunków ponadnormatywnych (AIL) oraz innych wielkogabarytowych materiałów i urządzeń niezbędnych do budowy i eksploatacji EJ, wraz z budową odcinka drogi technicznej o długości ok. 20 metrów.

Podstawowe założenia to:
− pomost rozładunkowy o wymiarach dł. ok 1100 metrów, szerokość ok. 18,0, konstrukcja pomostu dostosowana do przeładunku typu ro-ro i lo-lo i transportu ładunku 1010 ton przez moduły transportowe samojezdne SPMT oraz auta ciężarowe;
− rzędna korony MOLF na odcinku końcowym 4,5 metra n.p.m.;
− zachowanie odpowiedniej przestrzeni dla pieszych wzdłuż plaży (min. 2,5 metra od strony wydmy);
− przyczółek dla MOLF i połączenie z drogą techniczną za pierwszą wydmą od strony plaży;
− fragment nowej drogi technicznej (o długości do 20 metrów) o szerokości jezdni15 m oraz nośności 115 kN/oś, umożliwiającej połączenie MOLF z planowaną drogą techniczną;
− głębokość w strefie przeładunkowej: 8,00 metrów.

Zamawiający zastrzegł możliwość wprowadzenia zmian do podanych powyżej założeń.

Wykonawca będzie zobowiązany do odpowiedzi na wezwania Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku dotyczące opracowanego raportu o oddziaływaniu na środowisko. Przedmiot zamówienia obejmuje również zapewnienie wsparcia zamawiającego oraz dokonanie wszelkich zmian w opracowywanym raporcie, związanych z uwzględnieniem uwag podmiotów trzecich. Wykonawca ponadto we własnym zakresie uzyska wypisy i wyrysy z ewidencji gruntów oraz opracuje załączniki graficzne, niezbędne do złożenia wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a także wykona brakujące inwentaryzacje przyrodnicze niezbędne do opracowania raportu.

Przypomnijmy, że Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowały w poniedziałek o tym, że decyzja związana z lokalizacją pierwszej polskiej elektrowni jądrowej uzyskała status ostatecznej. Jak już oficjalnie wiadomo będzie się ona mieściła w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”, w gminie Choczewo.

Decyzja lokalizacyjna to jedna z najważniejszych zgód administracyjnych koniecznych do rozpoczęcia budowy elektrowni jądrowej, określająca m.in. zakres terytorialny inwestycji zarówno na lądzie, jak i na morzu oraz precyzująca warunki jej realizacji. Inwestycja jest planowana na działkach lądowych i wodnych, w granicach pasa technicznego, w akwenie Pom.39a.I „planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej w skali 1:200 000” przyjętego Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 2021 roku.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.