• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Uniwersytet Morski w Gdyni gości delegację z Angoli

jm

21.10.2021 17:45 Źródło: Inf. prasowa
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Uniwersytet Morski w Gdyni gości delegację z Angoli

Partnerzy portalu

Uniwersytet Morski w Gdyni gości delegację z Angoli - GospodarkaMorska.pl
Fot. Biuro ds. Promocji UMG

Uniwersytet Morski w Gdyni gościł w tym tygodniu delegację z Angoli. Rozmawiano o kontynuacji projektu, który UMG prowadziło w latach 2008-2010 oraz 2013-2019.

Do Gdyni przybyła we środę 20 października 14-osobowa delegacja Angoli. Przewodniczył jej ambasador Angoli Feliciano Antonio dos Santos oraz sekretarz stanu Angoli Esmeralda Mendonꞔa. Goście zwiedzili uczelnię w towarzystwie jej władz. Obejrzeli m.in. laboratoria na Wydziale Elektrycznym, Mechanicznym i Nawigacyjnym. Wcześniej Angolczycy odwiedzili firmę Navimor, po spotkaniu na

Uniwersytecie udali się z wizytą do marszałka województwa pomorskiego.

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni goście rozmawiali z władzami uczelni o kontynuacji trzeciego etapu projektu, który UMG prowadziło w Angoli w latach 2008-2010 i 2013-2019.

– Dzisiejsze spotkanie prawdopodobnie jest pokłosiem naszych rozmów z panią rektor uczelni w Namibe, która deklarowała chęć kontynuacji trzeciego etapu budowy szkoły, którą w latach 2008–2010 oraz 2013-2019 wybudowała firma Navimor, a partnerem edukacyjnym i naukowym była nasza Uczelnia – wyjaśnia rektor UMG prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit. – Warto pamiętać, że był to jak dotąd największy projekt dydaktyczny Unii Europejskiej w krajach afrykańskich.

W ramach projektu od zera wybudowano w Namibe budynek Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu. Koncepcja organizacyjna jednostki, plany jej działania od strony naukowej i dydaktycznej, a także plany i programy studiów wraz z podręcznikami oraz plany laboratoriów zostały opracowane przez pracowników UMG. Akademia miała pełnić funkcję wyższej uczelni publicznej, zajmującej się kształceniem kadr dla rybołówstwa, floty handlowej, przetwórstwa rybnego, badań zasobów wodnych i administracji morskiej. Była to odpowiedź na zainteresowanie afrykańskich armatorów pozyskiwaniem kadr na własnym kontynencie. Uczelnia w Namibe szkoli nie tylko Angolczyków – studiuje w niej także duża grupa młodzieży z innych krajów Afryki. Część przyszłej kadry Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu kształciła się w Gdyni.

Trzeci etap projektu dotyczy współpracy i patronatu UMG nad kształceniem kadr do pracy na morzu zgodnie ze standardami międzynarodowymi, aby dyplomy uczelni były uznawane na świecie.

– Podczas naszych rozmów pojawił się również temat czwartego etapu, którym byłaby współpraca w zakresie wspólnych badań naukowych – mówi rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.