• <

Holendrzy chcieli odzyskać kokainę z kontenera w gdyńskim porcie, staną przed sądem

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Holendrzy chcieli odzyskać kokainę z kontenera w gdyńskim porcie, staną przed sądem

Partnerzy portalu

Fot. Pixabay

Do Sądu Okręgowego w Gdańsku trafił akt oskarżenia przeciwko ośmiu Holendrom, na których ciąży zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu przewóz środków odurzających na teren RP oraz udziału w obrocie znaczną ilością środków odurzających.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk poinformowała w czwartek, że akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku w czerwcu br.

"Oskarżeni to obywatele Holandii. Jak ustalono w toku śledztwa, na terenie Holandii zostali zwerbowani przez nieustalone osoby, za pośrednictwem aplikacji służących do komunikowania się. W zamian za odzyskanie z zamkniętego kontenera kokainy, zaoferowano im wynagrodzenie. Były to kwoty od 500 do kilku tysięcy euro. Kontener ten znajdował się na terenie Terminala Kontenerowego w Gdyni i przypłynął z portu w Hamburgu. Na teren Polski dostali się samochodami, których kierowcy nie brali bezpośredniego udziału, ale również należeli do grupy przestępczej. W każdej grupie znajdowała się jedna osoba, która pozostawała w kontakcie telefonicznym z osobą, która przekazywała niezbędne informacje" – przekazała prokurator Wawryniuk.

Wyjaśniła, że w kilka dni oskarżeni, w kilkuosobowych grupach wdzierali się na teren terminal celem zlokalizowania kontenera.

"W tym czasie narkotyków nie było już w kontenerze. Zostały wcześniej przejęte przez niemieckie służby celne. Ujawnione zostały w transporcie z cukrem z Belize. Było to nie mniej niż 109 opakowań z kokainą w pięciu torbach. Od 8 do 10 grudnia 2023 roku na terenie terminala, bądź też na terenie bezpośrednio przylegającym do jego ogrodzenia funkcjonariusze policji zatrzymali łącznie 9 osób, w tym jedna z tych osób była nieletnia" – podała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Ośmiu oskarżonym prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu przewóz środków odurzających na teren Rzeczpospolitej oraz udziału w obrocie znaczną ilością środków odurzających oraz popełnienie przestępstwa w ramach zorganizowanej grupy.

Pierwszy czyn zagrożony jest karą do 5 lat więzienia, natomiast drugi karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

"Z uwagi na to, że czyn ten został popełniony w związku z działaniem w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, Sąd może wymierzyć karę pozbawienia wolności do górnej granicy zagrożenia zwiększonego o połowę. W toku śledztwa wobec oskarżonych stosowane było tymczasowe aresztowanie" – poinformowała prokurator Wawryniuk i dodała, że odrębne postępowanie toczy się przed Sądem Rejonowy w Gdyni Wydział Rodzinny i Nieletnich wobec nieletniego.

autor: Dariusz Sokolnik
dsok/ mark/

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.