• <

Gdynia gospodarzem żeglarskich mistrzostw świata klas olimpijskich!

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Gdynia gospodarzem żeglarskich mistrzostw świata klas olimpijskich!

Partnerzy portalu

Fot. Polski Związek Żeglarski

Mistrzostwa Świata World Sailing, druga, po igrzyskach olimpijskich, najważniejsza i największa na świecie impreza w żeglarstwie sportowym, w 2027 roku odbędzie się w Polsce. Gospodarzem regat będzie Gdynia, do której przyjedzie około 700 żeglarzy z całego świata, aby walczyć o medale i olimpijskie kwalifikacje. O prawo do organizacji imprezy walczyło 13 krajów reprezentujących wszystkie kontynenty. Mistrzostwa zorganizuje Polski Związek Żeglarski w partnerstwie z Urzędem Miasta Gdyni, Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Samorządem Województwa Pomorskiego.

Mistrzostwa Świata World Sailing odbywają się raz na cztery lata w okresie olimpiady, czyli czterolecia między igrzyskami olimpijskimi. To pierwsza i najwyższa rangą impreza kwalifikacyjna do igrzysk. Gospodarzami poprzednich edycji mistrzostw były kolejno: Kadyks (Hiszpania) w 2003 roku, Cascais (Portugalia)– 2007, Perth (Australia) – 2011, Santander (Hiszpania) – 2014, Aarhus (Dania) – 2018 oraz Haga (Holandia) – 2023.  

Najbliższa edycja imprezy, po raz pierwszy w historii odbędzie się w nowej formule.  Dotychczas regaty we wszystkich konkurencjach olimpijskich były rozgrywane w jednym miejscu. Doświadczenia, koszty, uwarunkowania logistyczne i organizacyjne spowodowały korektę formatu i podział mistrzostw na dwie części – pierwsza odbędzie się w 2026 roku w Walencji, druga w 2027 roku w Gdyni. To bez wątpienia największa impreza w historii polskiego żeglarstwa oraz najwyższe rangą wydarzenie sportowe w Gdyni.

- Nowy format umożliwi żeglarzom efektywniejszą rywalizację, stanowiąc mniejsze obciążenie budżetowe dla gospodarzy i pozwalając realizować własne cele strategiczne, jak i oczekiwania World Sailing. Głównymi czynnikami są zrównoważony rozwój, gdzie bierzemy od uwagę listę wytycznych ekologicznych, jak dekarbonizacja, programy recyklingowe, oszczędzanie wody, wykorzystanie zielonej energii, a także kwestie parytetów – egzekwowanej przez MKOl polityki równości płci. Zarówno Gdynia, jak i Walencja podchodzą do powyższych zagadnień z pełną odpowiedzialnością. Z niecierpliwością czekam na mistrzostwa świata, które odbędą się w miastach o wielkim żeglarskim potencjale – mówi Quanhai Li, prezydent World Sailing. 

W Gdyni rywalizować będą żeglarze klas dwuosobowych: 49er, 49erFX, Nacra 17, 470 oraz żeglarze z niepełnosprawnościami. Walencja gościć będzie żeglarzy konkurencji jednoosobowych w windsurfingowej klasie iQFoil, kitesurfingowej Formula Kite oraz ILCA.

- Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że światowa federacja żeglarska World Sailing podjęła decyzję o organizacji Mistrzostw Świata klas olimpijskich w Gdyni. Żeglarstwo w naszym kraju rozwija się intensywnie. Polscy żeglarze zdobywają medale w najważniejszych imprezach, z igrzyskami olimpijskimi na czele, mamy bardzo zdolną młodzież. Organizacja mistrzostw będzie dodatkowo świetną promocją dla naszego kraju, a dla samego polskiego żeglarstwa to duży impuls do rozwoju - mówi Sławomir Nitras, Minister Sportu i Turystyki.

Mistrzostwa Świata World Sailing to największa w historii impreza żeglarska w Polsce. Praca nad samą aplikacją trwała wiele tygodni, a w przygotowanie wniosku zaangażowana była liczna grupa osób. Poza zespołem Polskiego Związku Żeglarskiego w przygotowaniach udział wzięli przedstawiciele miasta Gdyni i Gdyńskiego Centrum Sportu, Ministerstwa Sportu i Turystyki, samorządu województwa pomorskiego oraz zewnętrzni konsultanci. 

- To był żmudny proces, bo wymagania World Sailing są bardzo duże. W aplikacji musieliśmy wykazać nie tylko zdolność organizacyjną i finansową do sprawnego przeprowadzenia tak ważnej imprezy, ale też przedstawić długofalowe korzyści dla światowego żeglarstwa, Polski i Pomorza będące pokłosiem organizacji mistrzostw. To m.in. popularyzacja żeglarstwa w każdej grupie wiekowej i społecznej, żeglarska aktywizacja osób z niepełnosprawnością, impuls dla gospodarki i rozwój infrastruktury, a także kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem - mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. 

Powołana przez World Sailing komisja oceniająca wnioski brała też pod uwagę kwestie logistyczne, potencjał turystyczny miasta i regionu, stopień zaawansowania ekologicznych standardów, potencjalne atrakcje dla uczestników mistrzostw, możliwości budżetowe, wsparcie organizacji rządowych i samorządowych, współpracę różnych grup interesariuszy. Wszystkie elementy znalazły odzwierciedlenie w złożonej aplikacji i finalnej prezentacji, którą przedstawiał zespół pod przewodnictwem prezesa PZŻ Tomasza Chamery. W zespole znaleźli się również: Agnieszka Pomaska – posłanka RP (doświadczona żeglarska), Katarzyna Gruszecka – Spychała (Przewodnicząca Rady Społeczno – Gospodarczej dla obszaru metropolitalnego Trójmiasta) oraz współpracownicy PZŻ Paweł Brach i Piotr Oleksiak.

- Uzyskałem informacje, że nasza bardzo obszerna i szczegółowa aplikacja, uzyskała najwyższe oceny merytoryczne. W kuluarach mówiło się, że dotąd nikt w całej historii nie przygotował tak dobrego wniosku. Ale konkursu na najważniejszą w żeglarskim świecie olimpijskim imprezę nie wygrywa się dokumentacją, lecz argumentami w niej zawartymi oraz wieloletnim doświadczeniem. Prezentowane przez nas argumenty były bardzo mocne i przekonywujące. Fakt, że w pokonanym polu zostawiliśmy 12 bardzo mocnych kandydatur świadczy o naszym dotychczasowym potencjale i skali zaufania jakie mają do nas władze światowego żeglarstwa. Opłaciła się m. in. rozpoczęta w 2000 roku inwestycja władz Miasta Gdyni w proces budowania marki festiwalu żeglarskiego Gdynia Sailing Days – dodaje Tomasz Chamera. 

Na powyższe zaufanie Polski Związek Żeglarski pracuje od wielu lat, regularnie organizując międzynarodowe zawody rangi mistrzowskiej w wielu klasach olimpijskich i nieolimpijskich. Po każdych regatach podkreślany jest profesjonalizm, znakomita organizacja, dobre warunki do żeglowania na polskich akwenach, zaplecze oraz realizacja działań pozażeglarskich. Większość z tych imprez organizowanych jest w Gdyni, w ramach odbywającego się tutaj od 25 lat regatowego festiwalu Gdynia Sailing Days. W efekcie właśnie to miasto gościć będzie najlepszych na świecie żeglarzy w klasach olimpijskich. 

- Bardzo się cieszę, że Gdynia będzie gospodarzem tak dużej i ważnej imprezy. Żeglarstwo to bardzo ważny dla Gdyni sport, a Gdynia konsekwentnie buduje swoją żeglarską tożsamość. Mistrzostwa świata w klasach olimpijskich to impreza bez precedensu w historii naszego miasta. Wierzę, że okaże się ona nie tylko sukcesem sportowym, ale też będzie kołem zamachowym dla popularyzacji żeglarstwa wśród najmłodszych gdynian, a miasto stanie się dzięki temu jeszcze bardziej atrakcyjne turystycznie dla gości z całego świata – mówi Aleksandra Kosiorek, Prezydent Miasta Gdyni.

Na organizacji Mistrzostw Świata World Sailing skorzysta nie tylko Gdynia, ale też cały region. 

- Jako żeglarz z zamiłowania bardzo się cieszę z faktu, że najważniejsza impreza w olimpijskim żeglarstwie regatowym zostanie zorganizowana w Polsce, na Pomorzu. Dla naszego regionu to szansa na pokazanie jego walorów, turystycznego potencjału, szczególnie jeśli chodzi o turystykę wodną. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak dużym kołem zamachowym dla regionu było Euro 2012. Mistrzostwa Świata World Sailing z pewnością będą kolejnym impulsem rozwojowym dla lokalnej gospodarki, nie tylko w perspektywie samego wydarzenia, ale też w perspektywie długoterminowej – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

I właśnie korzyści długoterminowe, jakie z tego typu wydarzenia może odnieść Polska, województwo pomorskie i miasto Gdynia stanowią jeden z priorytetów World Sailing.  

- Oddziaływanie mistrzostw widoczne będzie w kolejnych latach na wielu płaszczyznach. Chcemy maksymalnie wykorzystać ich potencjał i skalę. Mistrzostwa świata są wydarzeniem budzące zainteresowanie mediów z całego świata, a transmisje telewizyjne i internetowe uzyskują milionowe zasięgi wśród mieszkańców sześciu kontynentów. Do Polski, oprócz żeglarzy, zespołów wspomagających, kibiców i turystów, przyjedzie liczne grono dziennikarzy z całego świata, aby relacjonować przebieg rywalizacji i pokazać piękno naszego kraju. Jestem pewien, że przy współpracy wszystkich interesariuszy Mistrzostwa Świata World Sailing będą kolejnym kołem zamachowym dla rozwoju Polski i naszego żeglarstwa – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. 

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.