• <

Wynik wyszukiwania - "żegluga" - Wiadomości

Huti wrócili do ataków na żeglugę. Siły USA ponownie zneutralizowały pociski i drony bojowników

Z obszaru zachodniego Jemenu, kontrolowanego przez bojowników Huti od 2014 roku, ponownie doszło do ataków na stali i okręty obecne w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. To kolejna seria ataków na przestrzeni kilku dni, która następuje po dłuższej przerwie w aktywności rebeliantów wspieranych przez Iran, działających od listopada przeciwko międzynarodowej żegludze.
26.04.2024

W skład floty PŻM wszedł nowy statek, Polsteam Koprowo

Polska Żegluga Morska (Polsteam) ma nowy statek. To m/s Polsteam Koprowo, nazwany tak na cześć jeziora, znajdującego się na Wyspie Wolin. Nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ Polsteam Koprowo to tzw. jeziorowiec, a więc statek wymiarami przystosowany do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.
25.04.2024

Wiceminister Marchewka: park narodowy nie zagraża żegludze na Odrze

Budowa Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry nie zagraża żegludze na Odrze - powiedział wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
25.04.2024

Holandia wspiera bezpieczeństwo na Morzu Czerwonym. HNLMS Tromp kończy misję, na swoją wyrusza HNLMS Karel Doorman

Od marca do niemal końca kwietnia trwała misja fregaty HNLMS Tromp, należącej do Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). 21 kwietnia do działań wysłano okręt desantowy-dok HNLMS Karel Doorman. Ich celem jest ochrona żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Udział sił morskich Holandii w międzynarodowych misjach są wkładem państwa w międzynarodowe bezpieczeństwo morskie i ma dowodzić jego gotowość do działań w zakresie ochrony newralgicznych akwenów, ważnych dla gospodarki krajowej i światowej.
25.04.2024

USA zaproponowały bojownikom Huti "zachęty" za odstąpienie od ataków na Morzu Czerwonym

Władze USA zaproponowały jemeńskim rebeliantom Huti "zachęty" w zamian za odstąpienie od ataków na statki na Morzu Czerwonym - podał portal wychodzącej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich gazety "The National", powołując się na źródła we władzach Jemenu.
25.04.2024

Zmiany w Chińsko-Polskim Towarzystwie Okrętowym S.A. "Chipolbrok"

17 kwietnia br. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka powołał na stanowisko Dyrektora Oddziału w Gdyni Radosława Chmielińskiego, piastującego do tej pory stanowisko Dyrektora Wydziału Żeglugi. Jednocześnie Dyrektorem Wydziału Żeglugi został Janusz Kuźmicki, a pracami działu handlowego w Gdyni pokieruje Arkadiusz Kłosowski.
25.04.2024

Siły USA udaremniły atak rakietowy Huti na statek handlowy w Zatoce Adeńskiej

Jak poinformowało Centralne dowództwo Armii USA (Centcom) 24 kwietnia o godzinie 11:51 (czasu sanajskiego) okręt należący do międzynarodowej koalicji pomyślnie zestrzelił jeden przeciwokrętowy pocisk balistyczny (ASBM) wystrzelony z obszaru zachodniego Jemenu, kontrolowanego przez bojowników Huti, wspieranych przez Iran. To pierwszy od dłuższego czasu atak w tym regionie.
25.04.2024

W Baltimore otwarto trzecią, tymczasową trasę w pobliżu zniszczonego mostu

Kapitanat Portu ustanowił Tymczasowy Kanał Alternatywny Fort Carroll, który znajduje się po północno-wschodniej stronie głównego kanału w pobliżu zawalonego w ubiegłym miesiącu mostu Francis Scott Key i zapewni ograniczony dostęp dla statków o znaczeniu komercyjnym.
24.04.2024

Warunki klimatyczne i zagrożenie tras morskich zmartwieniem Włochów. Chodzi o wzrost cen... kawy

We Włoszech drożeje kawa, co budzi coraz większe zaniepokojenie milionów jej miłośników. Za filiżankę espresso trzeba zapłacić w dużych miastach nawet 1,40 euro. Coraz mniej jest barów, które serwują ją za mniej niż 1 euro.
24.04.2024

Na Morzu Czarnym bez zmian? Po sukcesie ukraińskiego ataku na bazę morską w Sewastopolu Rosja ogranicza aktywność okrętów

Flota Czarnomorska nie wysłała 23 kwietnia żadnych okrętów bojowych na Morze Czarne. Rosja ogranicza aktywność morską po ostatnim ataku na bazę marynarki wojennej w Sewastopolu.
23.04.2024

Unibaltic wzbogaca swoją flotę o nowy statek. To także drugi w jej historii, jaki otrzymał nazwę Apatyth

Powiązane z polską firmą Unibaltic Sp. z o.o. przedsiębiorstwo z siedzibą na Cyprze Unibaltic Shipping nabyło nowy statek przeznaczony do transportu chemikaliów. Jednostka o nazwie Apatyth ma stanowić krok ku odmłodzeniu floty firmy i zapewnić skuteczne realizowanie zleceń w zakresie transportu ładunków.
22.04.2024

EST-Floattech dostawcą kontenerowego systemu akumulatorów dla pierwszego w pełni elektrycznego pchacza

Kotug International B.V. wybrał kontenerowe rozwiązanie magazynowania energii EST-Floattech z serii Octopus dla E-Pusher 1 (typ M). Na pokładzie pierwszego na świecie w pełni elektrycznego pchacza znajduje się kontener z systemem akumulatorów EST-Floattech, który ma zaspokoić wszelkie potrzeby energetyczne statku. E-pusher Type M to innowacyjny, bezemisyjny pchacz, który transportuje ładunki na śródlądowych drogach wodnych, a jego konstrukcja rewolucjonizuje sposób magazynowania i dystrybucji energii w przemyśle morskim.
22.04.2024

Konferencja „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu!"

W ciągu ostatnich lat, wraz z rozwojem całej gospodarki, postępuje również rozwój gospodarki morskiej. Dynamicznie wzrastają przeładunki w polskich portach oraz umacnia się pozycja polskich stoczni. Jednak, nadal słabym punktem gospodarki morskiej pozostaje żegluga pod narodową banderą.
21.04.2024

Bezpieczeństwo morskie: klucz do stabilności. Międzynarodowe seminarium w Brukseli

W Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli odbyło się 16 kwietnia seminarium na temat bezpieczeństwa morskiego. Wydarzenie zorganizowała prezydencja Belgii w Radzie Unii Europejskiej we współpracy z Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem i Obronnością (Studiecentrum voor Veiligheid en Defensie, SCVD). Eksperci omówili kilka kluczowych obszarów morskich, w których należy zabezpieczyć interesy UE: Morze Północne, Morze Śródziemne, Zatokę Gwinejską i Morze Czarne.
19.04.2024

Dwa największe na świecie promy wodorowe powstaną w Norwegii

Torghatten Nord wybrał norweską firmę Myklebust Verft do budowy dwóch promów wodorowych, które będą przewozić do 120 samochodów na najdłuższej norweskiej trasie promowej między miejscowościami Bodø a Lofotami. Promy będą największymi na świecie statkami napędzanymi wodorem produkowanym w zakładzie mieszczącym się we wspomnianym Bodø.
19.04.2024

Rynek kontenerowy nadal w dołku

W najnowszym wydaniu „Shipping Number of the Week” BIMCO analizuje wpływ pandemii koronawirusa COVID-10 na światowy rynek kontenerowy, który z powodu pandemii wzrósł od 2019 roku tylko o 1,5 proc.
18.04.2024

Powstające Muzeum Kanału Sueskiego szykuje się do otwarcia na turystów

Zarząd Kanału Sueskiego dokonał w marcu pierwszego, próbnego otwarcia Muzeum Kanału Sueskiego, w ramach którego zwiedzanie było bezpłatne. W niedalekiej przyszłości placówka ma stać się popularnym miejscem wizyt turystów zainteresowanych historią oraz działalnością jednej z najważniejszych tras morskich na świecie.
17.04.2024

Ministrowie obrony USA i Chin rozmawiali po raz pierwszy od ponad roku, m.in. o sytuacji na Morzu Południowochińskim

Minister obrony USA Lloyd Austin rozmawiał we wtorek przez łącze wideo ze swoim chińskim odpowiednikiem Dong Junem, m.in. na temat Tajwanu, Ukrainy oraz sytuacji na Morzu Południowochińskim – poinformował Pentagon. Był to pierwszy kontakt szefów resortów obrony obu krajów od ponad roku.
17.04.2024

Belgia nie wyśle fregaty na Morze Czerwone. Winna awaria uzbrojenia

Belgijska fregata typu Karel Doorman Louise-Marie (F931) nie weźmie udziału w operacji Unii Europejskiej EUNAVFOR Aspides. Jest to spowodowane awarią wyrzutni rakiet, w której... utknął pocisk przeciwlotniczy. Resort obrony Belgii przyznał, że okręt zostanie poddany oględzinom i naprawom, przez co zostanie wyłączony czasowo ze służby. To kolejny okręt, po duńskim Iver Huitfeldt związany z uczestnictwem w tej operacji, któremu to uniemożliwiła awaria sprzętu.
16.04.2024

Morze Śródziemne. Turystyka od Cabo Verde, po Wenecję i Istambuł

Morze Śródziemne i wschodni Atlantyk oraz morza przyległe to akweny niezwykle atrakcyjne dla turystów korzystających z rejsów wycieczkowych. To drugi co do wielkości rynek cruisów na świecie, z 21,5% udziałem w rynku i miejscem docelowym ponad 7 mln pasażerów rocznie.
15.04.2024

Ropa w USA tanieje. Inwestorzy czekają na dalszy rozwój wydarzeń na Bliskim Wschodzie

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, a inwestorzy czekają na dalszy rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie, po bezprecedensowym ataku Iranu na Izrael podczas weekendu - podają maklerzy.
15.04.2024

Dowództwo operacji EUNAVFOR Atalanta potwierdza uwolnienie masowca prowanego przez piratów

Masowiec Abdullah, który 14 kwietnia został wypuszczony przez somalijskich piratów po zapłacie 5 mln dolarów okupu znalazł się na bezpiecznych wodach. Dowództwo operacji Unii Europejskiej EUNAVFOR Atalanta potwierdziło, że zarówno statek, jak i 23 członków jego załogi jest bezpiecznych.
15.04.2024

Normalizacja żeglugi na Kanale Panamskim ma nastąpić do 2025 roku, o ile dopisze pogoda

Z racji na zbliżający koniec pory suchej w Ameryce Środkowej, Zarząd Kanału Panamskiego liczy na normalizacje w kwestii poziomu wody i możliwości zwiększenia liczby statków przemieszczających się przez tę istotną trasę morską. W oparciu o obecny i prognozowany poziom wody w jeziorze Gatun oraz w związku z operacyjną strategią wodną (OWS) wdrożoną przez zarząd oraz władze Panamy, stopniowo ma zwiększać się ilość oferowanych tranzytów. Od 25 marca jest to 27 dziennie, gdy jeszcze w lutym spadła do zaledwie 18.
12.04.2024

MI: żeby pomóc armatorom rybołówstwa rekreacyjnego kluczowe będą zmiany ustawowe

Żeby odpowiedzieć na potrzeby armatorów rybołówstwa rekreacyjnego kluczowe będą zmiany ustawowe - poinformował w czwartek wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Dodał, że jest wniosek o włączenie do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu ustawy o pomocy państwa skierowanej do armatorów jachtów komercyjnych.
11.04.2024

Dwa niszczyciele min na Mierzei Wiślanej. Kanał dostępny dla okrętów

Niszczyciele min proj. 258 ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603) prowadziły działania na obszarze Zatoki Gdańskiej. W związku z tym pojawiły się w kanale prowadzącym przez Mierzeję Wiślaną i weszły na Zalew Wiślany.
10.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Star Bulk sfinalizował fuzję z Eagle Bulk Shipping

Star Bulk Carriers Corp., globalna firma żeglugowa koncentrująca się na transporcie suchych ładunków masowych, ogłosiła dziś, że zakończyła fuzję z Eagle Bulk Shipping Inc.
09.04.2024

W Baltimore rozpoczął się rozładunek kontenerów z feralnego statku, który uderzył w most

Służby portowe oraz wojskowi inżynierowie rozpoczęli rozładunek kontenerów znajdujących się na statku Dali, który 26 marca zderzył się z przęsłem mostu Francis Scott, doprowadzając do katastrofy, w wyniku której zginęło sześć osób oraz doszło do zablokowania dostępu do portu w Baltimore. Prace nad udrożnieniem trasy żeglugowej mają potrwać do końca maja.
09.04.2024

Rozpoczęło się znakowanie szlaków żeglugowych na Wielkich Jezior Mazurskich

Rozpoczęło się znakowanie szlaków żeglugowych na Mazurach. Szlak rozstawiany jest na długości około 150 km za pomocą boi i znaków brzegowych; znakowane są przeszkody znajdujące się pod wodą i wyznaczana głębokość szlaku - poinformowały PAP Wody Polskie.
09.04.2024

Czy gospodarka chińska przebudzi się? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 11-14/2024)

Ostatnie tygodnie to raczej stabilizacja warunków frachtowych i czarterowych wokół określonych zakresów parametrów rynku segmentu masowców i zbiornikowców. Krótkoterminowe tendencje mogą wskazywać na drobne korekty w dół czołowych indykatorów, wskazujących na kondycję żeglugi.
08.04.2024

Eskorta statków i zwalczanie ataków z morza i powietrza zadaniami okrętów w ramach EUNAVFOR Aspides

Prowadzona pod egidą Unii Europejskiej międzynarodowa operacja EUNAVFOR Aspides od lutego chroni statki znajdujące się na obszarze Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej i poruszające na trasie obejmującej m.in. Kanał Sueski. Trwające od listopada 2023 roku ataki jemeńskich bojowników Huti doprowadziły do największego od dekad kryzysu w branży morskiej.
08.04.2024

Szczątki mostu w Baltimore po katastrofie pójdą na złom. Trwa wywóz wielotonowych elementów

Amerykańskie służby kontynuują demontaż elementów mostu Francis Key, który zawalił się 26 marca po tym, jak w jedno z jego przęseł uderzył kontenerowiec Dali. Wielotonowe fragmenty są ładowane na barki wywożone celem ich przyszłej utylizacji. Udrożnienie trasy żeglugowej, prowadzącej do portu w Baltimore, ma potrwać przynajmniej kilka tygodni.
08.04.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – marzec 2024 r.

Ostatni miesiąc pierwszego kwartału roku to nie tylko nadal napięta sytuacja międzynarodowa na wielu akwenach świata, skutkująca ograniczonym bezpieczeństwem żeglugi i pierwszymi śmiertelnymi ofiarami wśród cywilnych marynarzy, ale również jedna z największych katastrof z udziałem statku handlowego w ostatnich latach. Zderzenie dużego kontenerowca oceanicznego z mostem w Baltimore USA, bo o tym wypadku mowa będzie miało szereg wielopłaszczyznowych konsekwencji.
07.04.2024

Kolejny okręt dołącza do misji pk. "Prosperity Guardian". Jest to holenderska fregata

HNLMS Tromp minął Kanał Sueski i rozpoczął swój udział w międzynarodowej misji pod auspicjami USA. Jej celem jest ochrona żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej, zagrożonych atakami Huti od listopada 2023 roku.
05.04.2024

IMO prezentuje liderów dołączających do programu szkoleniowego dotyczącego ekologicznej żeglugi

Specjaliści z branży morskiej z 14 małych wyspiarskich państw rozwijających się (small island developing states, SIDS) i krajów najsłabiej rozwiniętych (least developed countries, LDC) dołączą w tym roku do sztandarowego programu szkoleniowego IMO, aby promować globalne przejście na żeglugę o zerowej wartości netto.
05.04.2024

Korpus inżynieryjny armii USA podaje wstępną datę otwarcia kanału żeglugowego w Baltimore po katastrofie

Z udziałem inżynierów US Army trwają prace nawodne i podwodne związane z oceną stanu uszkodzeń mostu Francis Scott Key i prac związanych z udrożnieniem kanału żeglugowego połączonego z portem w Baltimore. Wojskowi specjaliści ustalili wstępny harmonogram renowacji w celu bezpiecznej nawigacji na wodnej trasie.
05.04.2024

Raport BIMCO: poziom recyklingu statków najniższy od 20 lat

Największe na świecie międzynarodowe stowarzyszenie żeglugowe BIMCO opublikowało raport dotyczący recyklingu statków w pierwszym kwartale roku. Wyniki jasno wskazują na to, że jest to najniższy poziom od dwóch dekad.
05.04.2024

Siły USA zlikwidowały kolejne zagrożenie ze strony Huti

Siły Centralnego Dowództwa USA (CENTCOM) pomyślnie zaatakowały i zniszczyły pocisk przeciwokrętowy (ASM) na kontrolowanym przez Huti terytorium w zachodniej części Jemenu. Miało to miejsce 4 kwietnia około godziny 14:20 (czasu sanajskiego). Nie zgłoszono żadnych obrażeń ani uszkodzeń przez okręty amerykańskie, koalicyjne ani statki handlowe. To było kolejne działanie skierowane przeciwko lądowej infrastrukturze szyickich bojowników, zrealizowane "w samoobronie".
05.04.2024

Pierwsze bunkrowanie metanolem kontenerowca Ane Maersk w Antwerpii

Pierwszy na świecie duży kontenerowiec napędzany metanolem Ane Maersk zawinął 1 kwietnia do mieszczącego się w porcie w Antwerpii MSC PSA European Terminal (MPET). ​ Statek zakończył w nim swoją pierwszą operację bunkrowania na wodach europejskich. Skutecznie zrealizowana procedura ma wpisywać się w ideę dekarbonizacji transportu morskiego i Portu Antwerpia-Bruga, aby stać się miejscem obsługi jednostek z napędem konwencjonalnym, jak i coraz popularniejszym ekologicznym, o niższej lub zerowej emisji CO2.
04.04.2024

Katastrofa mostu w Baltimore przyczyną strat dla żeglugi

Wiele firm wskazuje, że ubiegłotygodniowa katastrofa, w wyniku której doszło do zawalenia mostu w Baltimore, doprowadziła do zaburzenia żeglugi w regionie. Wallenius Wilhelmsen wskazuje u siebie straty wynoszące do 10 mln dolarów.
03.04.2024

USA są gotowe cofnąć bojownikom Huti statusu terrorystów, jeśli zaprzestaną ataków na żeglugę

Władze amerykańskie przekazały, że Biały Dom może zdecydować się na zmianę postrzegania jemeńskich bojowników Huti, jeśli zdecydują się zakończyć agresywne działania w stosunku do statków i okrętów na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej.
03.04.2024

We francuskiej stoczni Chantiers de l’Atlantique odbyło się cięcie blach pod największy żaglowiec

Z udziałem francuskich władz, przedstawicieli branży stoczniowej oraz zamawiającego odbyła się ceremonia inaugurująca rozpoczęcie budowy wyjątkowego statku pasażerskiego napędzanego wiatrem, który ma stać się pionierską jednostką we flocie Orient Express Silenseas, należącej do grupy Accor. Z racji na wykorzystywany napęd wpisuje się w ideę dekarbonizacji żeglugi oraz morskiej branży turystycznej i pasażerskiej. Wydarzenie miało miejsce we francuskiej stoczni mieszczącej się w Saint Nazaire.
03.04.2024

Fregata Iver Huitfeldt opuszcza Morze Czerwone i wraca do Danii

Duński okręt kończy swój udział w misji pk. "Prosperity Guardian", której celem jest ochrona żeglugi na trasie przez Kanał Sueski przed atakami jemeńskich bojowników Huti. Aktualnie fregata przekroczyła Kanał Sueski i jest w drodze z powrotem do kraju.
03.04.2024

Sea Cargo Charter rozszerza swoją działalność aby przyspieszyć dekarbonizację żeglugi

Cztery lata po utworzeniu Sea Cargo Charter (SCC), inaczej Karta Ładunków Morskich ma określać globalne ramy umożliwiające dostosowanie działalności czarterowej do odpowiedzialnych zachowań środowiskowych w celu promowania dekarbonizacji międzynarodowej żeglugi. Inicjatywę wspiera 37 sygnatariuszy by wpłynąć na postęp dekarbonizacji żeglugi w całej branży morskiej, umożliwiając podmiotom czarterującym i armatorom monitorowanie i raportowanie swoich emisji w ramach wspólnych ram.
02.04.2024

Rosyjskie okręty wkraczają na Morze Czerwone. Niekomfortowa sytuacja dla wszystkich

Okręty rosyjskiej Floty Pacyfiku weszły na Morze Czerwone i kieruje się w stronę zachodniego wybrzeża Jemenu, gdzie regularnie dochodzi do ataków na statki, przeprowadzanych przez jemeńskich bojowników. Cele Rosjan związane z zabezpieczeniem żeglugi budzą wielkie kontrowersje z racji na to, że Huti nie kryją się z sympatią do nich i zapowiadali, że nie będą atakować ich jednostek morskich.
29.03.2024

Szwedzi wybudują rezerwowy port dla wojska i żeglugi cywilnej na Gotlandii

Rząd Szwecji ogłosił w czwartek zamiar wybudowania na strategicznie położonej na Morzu Bałtyckim wyspie Gotlandia drugiego, rezerwowego portu dla marynarki wojennej i żeglugi cywilnej. Wymaga tego m.in. członkostwo kraju w NATO, aby móc przyjąć pomoc od sojuszników.
28.03.2024

Kryzysy powodują wzrost kosztów w żegludze, ale frachty znów spadają. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 8-11/2024)

Ostatnie tygodnie to dalsze reperkusje światowego chaosu i panujących na szlakach żeglugowych niebezpieczeństw. Ma to swój oddźwięk również w kosztach, jakie musi ponosić żegluga. Chodzi tutaj przede wszystkim o wzrost kosztów eksploatacji statków między innymi na skutek potrzeby zachowania ich większego bezpieczeństwa. Oprócz dłuższych tras, stosowanej zwiększonej ochrony i środków bezpieczeństwa na rynku obserwuje się wysokie stawki ubezpieczeniowe np. od tzw. ryzyk wojny (ang. war risks).
28.03.2024

Pierwszy duży kontenerowiec na metanol już w Europie

Brytyjski Port Felixstowe przywitał Ane Maersk, pierwszy na świecie duży kontenerowiec zasilany metanolem. To także pierwsze zawinięcie tego statku do portu w Europie Zachodniej w ramach ustalonej trasy żeglugowej, która wpisuje się w ideę dekarbonizacji żeglugi i branży morskiej.
27.03.2024

Ørsted otrzyma fundusze od Departamentu Energii USA w celu dekarbonizacji przemysłu

Amerykańskie władze przekażą dotację w wysokości 100 mln dolarów duńskiemu koncernowi. Dofinansowanie ma pomóc w rozwoju zakładu Ørsted zajmującego się wytwarzaniem ekologicznego metanolu w Teksasie, a także dekarbonizacji trudnego do elektryfikacji sektora morskiego i utworzeniu miejsc pracy w USA w ramach nowej branży związanej z czystą energią.
25.03.2024

Ubezpieczenia Kadłuba i Maszyn (Hull & Machinery) – podstawowe ryzyka morskie jednostek pływających

Każda jednostka pływająca po otwartych akwenach powinna mieć ubezpieczenie H&M, choć nie są to ubezpieczenia stricte obowiązkowe. Ubezpieczenie casco (H&M) mają zarówno jednostki przybrzeżne, jak holowniki, barki, dźwigi pływające pontony, jak również znacznie większe statki pełnomorskie typu tankowce, kontenerowce, samochodowce, chemikaliowce, promy czy też potężne statki pasażerskie.
25.03.2024

Zaawansowana żegluga sprzed siedmiu tys. lat

Ponad siedem tys. lat temu na Morzu Śródziemnym rozwinięta była zaawansowana żegluga – informują naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.
25.03.2024

Ane Maersk na Morzu Śródziemnym. Największy statek zasilany metanolem prowadzi działalność

Ochrzczony w styczniu tego roku kontenerowiec Ane Maersk zawinął do marokańskiego portu w Tanger Med nad Morzem Śródziemnym. Jednostka jest gotowa do przeładunków i dalszej działalności zgodnie z przeznaczeniem. Będąc obecnie największym statkiem transportującym kontenery, który jest zasilany ekologicznym metanolem, wpisuje się w działanie Maersk na rzecz dekarbonizacji żeglugi.
22.03.2024

Francuski okręt zestrzelił rakiety i drony Huti, zagrażające żegludze

Z pokładu francuskiej fregaty typu Aquitaine, FS Alsace (D656), wystrzelono pociski, które strąciły rakiety przeciwokrętowe, wystrzelone z zachodniego terytorium Jemenu, kontrolowanego przez Huti. Była to kolejna, udana akcja okrętu biorącego udział w operacji EUNAVFOR Aspides.
22.03.2024

100 dni Ministerstwa Infrastruktury. Podsumowanie prac rządu

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka podsumował 100 dni prac resortu w zakresie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
21.03.2024

Udana akcja niemieckiej fregaty. FGS Hessen skutecznie obronił statki przed atakiem Huti

Niemieckie dowództwo poinformowało, że dziś rano niemiecka fregata FGS Hessen odparła atak na statki poruszające się przez Morze Czerwone.
21.03.2024

Portugalskie okręty śledziły trzy podejrzane, rosyjskie statki

Marynarka Wojenna Portugalii od 15 do 16 marca śledziła obecne na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej państwa trzy statki należące do Rosji. Choć były to oficjalnie jednostki cywilne, stale istnieje podejrzenie, że Moskwa wykorzystuje takie do operacji wywiadowczych a także transportu ładunków objętych sankcjami.
18.03.2024

Hapag Lloyd w sztormach w 2023 i 2024 r.

Hamburski operator Hapag-Lloyd (HLAG) ogłosił wyniki finansowe za 2023 r. Armator zanotował spadek sprzedaży w IV kwartale o 48,8% r/r do 3,8 mld EUR. Koszty operacyjne zmniejszyły się jednak jedynie o 6,9% r/r do około 4 mld EUR. Tym samym HLAG dołączył do innych przewoźników odnotowujących straty operacyjne, notując stratę EBIT w wysokości 200 mln EUR w 4Q23 – informuje w najnowszym komunikacie kierownictwo Hapag-Lloyd.
16.03.2024

Royal Caribbean zawiesza swoje rejsy na Haiti ze względów bezpieczeństwa

Jedna z czołowych firm branży turystyki morskiej zapowiedziała, że zawiesza swoje wizyty w haitańskim porcie w Labadee ze względu na postępującą destabilizację państwa. Od miesięcy w Haiti postępuje anarchia ze względu na walki gangów, a władze tracą kontrolę nawet nad dzielnicami w stolicy. To odbija się również na gospodarce, w tym ruchu morskim do tego wyspiarskiego państwa.
15.03.2024

Damen Marine Components dostarczy systemy sterów dla największych przewoźników pojazdów drogą morską

Firma Damen Marine Components (DMC) otrzymała kontrakt na dostawę systemów steru dla czterech przewoźników samochodów osobowych i ciężarówek (Pure Car and Truck Carriers, PCTC), z których każdy może przewieźć do 9200 CEU (jednostek równoważnych samochodom). Statki są budowane w stoczniach China Merchants Jinling Shipyard i China Merchants Heavy Industry dla ich klienta BYD Auto, największego chińskiego producenta pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Budowane PCTC będą obecnie największymi na świecie w swojej klasie.
14.03.2024

Po porwaniu masowca piraci żądają 5 mln dolarów okupu, grożąc śmiercią załogi

Po zajęciu statku Abdullah (IMO: 9745598), które miało miejsce 13 marca, porywacze przedstawili swoje żądania. Piraci grożą, że będą zabijać członków załogi, jeśli nie otrzymają okupu. Sytuacja jest dramatyczna, acz wciąż pozostaje wiele niewiadomych.
14.03.2024

Holenderska fregata HNLMS Tromp wyrusza na Morze Czerwone strzec bezpieczeństwa żeglugi

Kolejne państwo dołącza do ochrony międzynarodowej żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej. W ten sposób Holandia chce wzmocnić międzynarodowe wysiłki na rzecz bezpieczeństwa żeglugi oraz chronić swoje morskie interesy. Odbywa się to w momencie, gdy władze tego kraju planują wydać miliardy na modernizację sił morskich i wymianę jednostek nawodnych na nowe.
11.03.2024

Duńska fregata Iver Huitfeld pierwszy raz strąciła drony Huti. Ten okręt to wzór dla "Miecznika"

Podczas misji na Morzu Czerwonym fregata HDMS Iver Huitfeldt (F361) zestrzeliła cztery drony wysłane w sobotę w nocy przez wrogie siły ruchu Huti. Zarówno okręt jak i jego załoga nie ponieśli szkód. Zdarzenie jest z polskiej perspektywy interesujące, gdyż jednostka była wzorem dla platformy Arrowhead 140. To na jej podstawie powstają fregaty, brytyjskie typu 31 i polskie programu "Miecznik".
10.03.2024

Cyfrowe bliźniaki na statku i w porcie. Logistyka morska pod okiem Wielkiego Brata

"Cyfrowe bliźniaki" i wirtualne społeczności logistyczne mogą pomóc w radzeniu sobie z zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Cyfrowe bliźniaki wypłynęły już na szerokie wody i opanowują porty morskie. Zaatakowana przez pandemię Covid-19 logistyka morska na szeroką skalę zaczęła w prowadzać narzędzia informatyczne do obsługi połączeń między kontynentami.
10.03.2024

Morskie siły USA, Wielkiej Brytanii i Francji notują dziesiątki kolejnych zestrzeleń dronów Huti

Nawet 28 bezzałogowych statków powietrznych miały zestrzelić amerykańskie, brytyjskie i francuskie siły morskie działające na Morzu Czerwonym. W ostatnim czasie jemeńscy bojownicy, którzy od listopada ub. r. prowadzą działania przeciwko żegludze w rejonie, dokonują zwielokrotnionych ataków z użyciem rakiet i dronów. Choć zdecydowana większość z nich kończy się niepowodzeniem, w ostatnim czasie udało im się pierwszy raz skutecznie zniszczyć dwa statki.
10.03.2024

Huti twierdzą, że skutecznie zaatakowali masowiec oraz amerykańskie okręty

Jemeńscy Huti zaatakowali w piątek "Propel Fortune", masowiec płynący pod banderą Singapuru przez Zatokę Adeńską i "kilka amerykańskich niszczycieli wojennych", w kierunku których wystrzelono 37 dronów” - podała agencja Reutera, powołując się na sobotnie telewizyjne wystąpienie Yahya Sarea, rzecznika wojskowego wspieranych przez Iran rebeliantów.
09.03.2024

Morze Czerwone pod ostrzałem. Siły USA strąciły jednego dnia kilkanaście dronów Huti

Wciąż jest niespokojnie na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski. Obecni w Jemenie bojownicy Huti dokonali zmasowanego ataku na żeglugę w regionie. Tym razem obyło się jednak bez zniszczeń i ofiar.
09.03.2024

Höegh Autoliners otrzymuje dofinansowanie budowy dwóch statków napędzanych amoniakiem

Przedsiębiorstwo żeglugowe Höegh Autoliners czyni znaczne postępy w realizacji swoich ambicji uczynienia z planowanych jednostek klasy Aurora pierwszymi na świecie statkami PCTC (Pure Car, Truck Carrier) zasilanych amoniakiem. 5 marca otrzymało prawie 14 mln dolarów (146 mln NOK) z funduszy Enova w ramach wdrażania rozwiązań zapewniających im wykorzystanie alternatywnego i zrównoważonego paliwa w dwóch swoich zaplanowanych statkach.
06.03.2024

Morskie siły USA zneutralizowały zagrożenie ze strony Huti na Morzu Czerwonym

W ciągu kilku godzin niszczyciel typu Arleigh Burke USS Carney (DDG 64) zneutralizował rakietę i bezzałogowe systemy powietrzne wystrzelone z terytorium Jemenu kontrolowanego przez Huti. Centralne Dowództwo USA (CENTCOM) poinformowało, że okręt nie odniósł przy tym żadnych obrażeń. To nie była też jedyna akcja przeprowadzona tego dnia w ramach bezpieczeństwa żeglugi w rejonie.
06.03.2024

CMA CGM współpracuje z Nike na rzecz zrównoważonej żeglugi

Z radością ogłaszamy współpracę z firmą Nike w celu zmniejszenia śladu węglowego generowanego przez jej transport morski. Inicjatywa ta płynnie wpisuje się w kompleksową strategię grupy CMA CGM dotyczącą dekarbonizacji, dążąc do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. i wspierając naszego klienta w dekarbonizacji jego łańcucha dostaw. Oznacza to cenny postęp w zaangażowaniu obu firm w zrównoważony rozwój.
05.03.2024

Czas na dekarbonizację żeglugi. Nowe technologie w sektorze morskim i żeglugi śródlądowej

Dekarbonizacja sektora transportu dotyka także sektora morskiego. W swoim raporcie z 13 marca 2023 roku Komisja Europejska zwraca uwagę, że „Na poziomie UE transport morski odpowiada za 3–4% całkowitej emisji CO2 w UE, co oznacza ponad 124 mln ton CO2 w 2021 r.” Co za tym idzie transformacji będzie podlegał cały sektor żeglugi wraz z portami. Już teraz limity emisji reguluje międzynarodowa agencja IMO, niedługo statki zaczną również podlegać pod system emisji ETS.
05.03.2024

MOL Chemical Tankers przejmuje Fairfield Chemical Carriers i zwiększa swoją flotę chemikaliowców

MOL Chemical Tankers i Fairfield-Maxwell ogłosiły dzisiaj, że osiągnęły zasadnicze porozumienie, na mocy w zakresie sprzedaży udziałów. Przejęcie zostało zatwierdzone przez zarządy obu spółek, z zastrzeżeniem zwyczajowych warunków określonych w umowie sprzedaży udziałów.
04.03.2024

Kurczy się dostęp do szemranych tankowców, Rosja sięga po barki rzeczne

Rosja zaczęła wykorzystywać barki rzeczne do realizacji eksportu ropy i produktów naftowych. W sezonie będą mogły docierać nawet na Bałtyk.
01.03.2024

Okręt Royal Navy z wizytą w Manili. Wielka Brytania wzmacnia partnerstwo z Filipinami

Patrolowiec HMS Spey (P234) złożył krótką wizytę w filipińskiej stolicy Manili w ramach swojego rejsu przez Ocean Indyjski i Spokojny. Obecność na wodach Filipin ma być dowodem wsparcia dla państwa zagrożonego przez ekspansję i roszczenia ze strony Chin, które wielokrotnie naruszały wody terytorialne i dopuszczały się prowokacji.
01.03.2024

Miliardowy kontrakt CMA CGM. Francuski gigant kupuje Bolloré Logistics

Bolloré i CMA CGM ogłosiły 29 lutego zakończenie sprzedaży wszystkich udziałów spółki Bolloré Logistics na rzecz CMA CGM. Przy tym zaznaczono, że przeniesienie Bolloré Logistics Sweden AB do Grupy CMA CGM pozostaje uzależnione od uzyskania przez tę ostatnią zgody na inwestycje zagraniczne na terenie Szwecji. Cena zakupu wynosi 4,85 miliardów euro.
01.03.2024

Kolejne ataki Huti na międzynarodową żeglugę odparte. Sytuacja pozostaje napięta

Siły morskie USA zneutralizowały w ramach dwóch akcji przeciwokrętowe pociski manewrujące, które bojownicy Huti przygotowywali do ataku na międzynarodową żeglugę w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. To, jak i zestrzelenie wrogiego bezzałogowca wpisuje się w międzynarodowe wysiłki na rzecz ochrony transportu morskiego na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski.
01.03.2024

Do Portu Gdynia zawijają coraz większe statki. Wczoraj z terminalu BCT wypłynął rekordzista

Port w Gdyni opuścił wczoraj kolejny rekordowy statek należący do jednego z gigantów branży żeglugowej, Mediterranean Shipping Company (MSC). Statki należące do tej firmy przybywają do Polski w ramach serwisu SWAN, łączącego chińskie porty z europejskimi.
01.03.2024

Kłopoty finansowe Portu Hamburg. Spadki dochodów i przeładunków

Wyzwania geopolityczne i gospodarcze wpłynęły na przepustowość wszystkich portów w 2023 roku. Port Gdańsk i Port Gdynia chwaliły się rekordowymi przeładunkami. Tymczasem czołowy port Niemiec jak i Europy narzeka na pogarszający się rozwój krajowej gospodarki i słabą atmosferę konsumencką, które miały również wpływ na jego działalność. Dla Hamburga rok 2023 okazał się dużo słabszy niż 2022, mimo wychodzenia ze skutków pandemii COVID-19.
28.02.2024

Hanwha Ocean wprowadza inteligentne rozwiązanie dla statków, pomagające armatorom zmniejszyć emisję CO2

Południowokoreański gigant branży stoczniowej ogłosił, że opracował inteligentną technologię statku, która monitoruje wskaźnik intensywności emisji dwutlenku węgla. Rozwiązanie ma zapewnić armatorom szereg możliwości spełnienia rygorystycznych przepisów środowiskowych.
27.02.2024

Polska potępia prowadzone przez Huti ataki na żeglugę w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że Polska potępia trwające ataki podejmowane z terytoriów kontrolowanych przez Hutich w Jemenie przeciwko statkom handlowym i okrętom marynarki wojennej płynącym przez Morze Czerwone i Zatokę Adeńską.
27.02.2024

Niemiecki i grecki okręt wchodzą na Morze Czerwone. Rozpoczyna się praktyczny wymiar operacji "Aspides"

Dwie fregaty, niemiecka FGS Hessen (F221) i grecka Hydra (F-452) wchodzą na Morze Czerwone, aby ochraniacz żeglugę przed atakami ze strony jemeńskich bojowników Huti. Tym samym rozpoczyna się fizyczny wymiar operacji EUNAVFOR "Aspides". Misja okrętów pod auspicjami Unii Europejskiej jest wkładem w tworzenie bezpieczeństwa transportu morskiego w zagrożonym rejonie.
27.02.2024

Gdańsk istotny dla gigantów żeglugi. To tam popłynie w pierwszy rejs nowy kontenerowiec OOCL

Orient Overseas Container Line Ltd. (OOCL) wprowadza do działalności nowy kontenerowiec OOCL Abu Dhabi. Mający nośność 24 188 TEU zalicza się do największych na świecie, a jednocześnie wyróżnia się ekologicznymi rozwiązaniami, wprowadzanymi z myślą o dekarbonizacji żeglugi. Jak wiele innych jednostek tego chińskiego giganta, ten również będzie działał na trasie, na której znajduje się Gdańsk.
26.02.2024

Kolejny statek ONE z rekordem załadunku

Po niecałych dwóch miesiącach Ocean Network Express chwali się kolejny rekordem w załadunku kontenerowym. Tym razem na ONE Infinity pojawił się ładunek mający równowartość 22 206 pełnych kontenerów.
23.02.2024

„Miecznik” i offshore kluczami do uzdrowienia branży stoczniowej. Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zebrała się, aby omówić temat realizacji programu „Miecznik” ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania infrastruktury stoczniowej do budowy okrętów dla marynarki wojennej w ramach tego programu. Zajęto się także tematem polityki rządu w stosunku do sektora stoczniowego.
22.02.2024

206 milionów GPB rządowych dotacji na zielone porty, żeglugę, offshore

Rząd Wielkiej Brytanii zagwarantował 33 miliony GPB ma rozwój zielonej żeglugi i portów. Te jedna z transz programu UK SHORE na który przeznaczono w 2022 r. 206 milionów GPB. W br. dotacje przyznano 33 projektom zgłoszonym przez porty i firmy żeglugowe. Przeznaczone zostaną na nowe technologie mające na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji przez transport morski. Zapewnią również utrzymanie miejsc pracy na obszarach przybrzeżnych i pobudzenie lokalnej gospodarki – podkreśla rząd Wielkiej Brytanii w komunikacie.
22.02.2024

Ukraina chce rozwinąć żeglugę kontenerową na Dunaju

Ukraina planuje uruchomienie żeglugi kontenerowej na środkowym i górnym Dunaju jako alternatywę dla transportu ładunków skonteneryzowanych drogą lądową.
21.02.2024

Badanie opinii Polaków na temat narodowej bandery. Co sądzą o flocie handlowej?

Polska nie posiada morskiej floty handlowej pod narodową banderą. Brak nowoczesnych regulacji dotyczących żeglugi i pracy na morzu spowodował, że eksploatacja statków pod narodową banderą, jest ekonomicznie nieopłacalna. W związku z tym armatorzy eksploatują swoje statki pod obcymi banderami a ci z innych państw nie są zainteresowani rejestrowaniem statków pod polską banderą. W świetle tych narastających problemów Pracownia Badań Społecznych w Sopocie przeprowadziła sondaż opinii publicznej na temat polskiej bandery
20.02.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym wpływa na rynki żeglugowe. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 2-5/2024)

Jak do tej pory groźna dla żeglugi sytuacja na Morzu Czerwonym nie miała aż tak bardzo znaczącego wpływu na poziom obserwowanych stawek czarterowych oraz oferowanych frachtów. To jednak zaczyna się coraz bardziej zmieniać. Dostępność przestrzeni ładunkowych oferowanych na rynkach maleje. Pogłębiający się kryzys i potrzeba wykorzystania przez statki dłuższych i zarazem bezpieczniejszych tras zwiększają koszty. Tworzy się presja wśród armatorów na zwiększanie oferowanych cen frachtów.
20.02.2024

Rusza misja Aspides. UE będzie chronić żeglugę na Morzu Czerwonym i w Zatoce Perskiej

Szefowie MSZ państw unijnych zdecydowali w poniedziałek w Brukseli, że UE uruchomi operację morską, której celem jest przywrócenie i ochrona wolności żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Perskiej.
19.02.2024

Ożywienie na rynku tonażowym. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 2-5/2024)

Początkowe tygodnie nowe roku to mocny wzrost w obrocie używanym tonażem, a także w składaniu nowych zamówień. Wskazywały na to między raporty Golden Destiny. Wzrasta również zapotrzebowanie na złomowany tonaż. Brakuje jednak nadal znaczącego zasilania branży recyklingu okrętowego w przeznacozne do tego celu statki. Taki impas według analityków tego rynku ma nadal trwać w tym zakresie.
19.02.2024

Do Portu Gdańsk pierwszy raz wpłynął kontenerowiec MSC w ramach samodzielnego serwisu Swan

W gdańskim porcie pojawił się statek MSC Ivana (IMO 9398371). Jego "wizyta" odbywa się w ramach serwisu Swan, łączącego porty chińskie z europejskimi.
18.02.2024

Siły zbrojne USA odpowiadają na ataki Huti. Bojownicy pierwszy raz użyli dronów podwodnych

W sumie pięć ataków w ramach samoobrony przeprowadziły amerykańskie siły po zlokalizowaniu systemów uzbrojenia używanych przez jemeńskich rebeliantów. Zaniepokojenie powoduje fakt, że są one skierowane do działań powietrznych, nawodnych i pierwszy raz podwodnych. Stwarza to ogromne zagrożenie dla żeglugi w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej.
18.02.2024

Rakietowe uderzenia na Morzu Czerwonym. Statki wciąż zagrożone

Ponownie dali o sobie znać jemeńscy bojownicy Huti, którzy ponownie przystąpili do ataku na żeglugę, w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Choć większość ich prób ataków kończy się niepowodzeniem, stale istnieje niebezpieczeństwo dla statków, które muszą być ochraniane przez okręty międzynarodowej koalicji.
17.02.2024

Pierwszy kontenerowiec na amoniak będzie pływał po Morzu Północnym

Yara Eyde – tak nazywać się będzie pierwszy na świecie kontenerowiec napędzany amoniakiem. Powstanie w Chinach i docelowo będzie pływał między Norwegią i Niemcami.
16.02.2024

Duńska fregata Iver Huitfeldt patroluje Morze Czerwone. Była wzorem dla "Miecznika"

Okręt sił morskich Danii rozpoczął zadania związane z ochroną żeglugi na Morzu Czerwonym. To wkład kraju w ochronę tras morskich w ramach misji "Prosperity Guardian" pod auspicjami USA. Iver Huitfeldt to interesująca jednostka dla polskich specjalistów morskich, gdyż była wzorem dla projektu platformy Arrowhead 140, na której są oparte przyszłe fregaty programu "Miecznik".
16.02.2024

Deltamarin i BAR Technologies rozwijają wspólny projekt statku napędzanego siłą wiatru

Deltamarin i BAR Technologies wprowadzają nową, wspólnie opracowaną konstrukcję kadłuba, zoptymalizowaną pod kątem wiatru. Obie firmy podkreślają, że ich partnerstwo w ramach tego przedsięwzięcia wskazuje na ich ciągłe zaangażowanie w dekarbonizację żeglugi oraz sięganie po przyszłościowe rozwiązania dla żeglugi. Wiatr, który niegdyś był głównym napędem statków i okrętów przemierzających morza i oceany w ich wizji wraca do łask, zaczynając nowy rozdział w historii transportu morskiego.
15.02.2024

Kolejny atak sił koalicji na instalacje Huti w Jemenie. Bojownicy dostaną zadyszki?

Jak donosi Centralne Dowództwo Sił USA (CENTCOM) kolejny raz udało się, w ramach samoobrony, zneutralizować pocisk przeciwokrętowy, który jemeńscy rebelianci planowali wykorzystać przeciwko międzynarodowej żegludze na Morzu Czarnym i Zatoce Adeńskiej. Celem międzynarodowych sił morskich stało się skuteczne neutralizowanie zagrożenie jeszcze zanim znajdzie się ono w powietrzu.
14.02.2024

Niemiecka fregata będzie ochraniać żeglugę na Morzu Czerwonym

Na obecnie jeden z najbardziej newralgicznych akwenów na świecie weszła fregata FGS Hessen (F221). W ramach międzynarodowej misji pk. EUNAVFOR pod auspicjami Unii Europejskiej będzie ochraniać żeglugę w rejonie, zagrożonej przede wszystkim atakami ze strony jemeńskich Huti.
12.02.2024

Tak ma wyglądać przyszłość luksusu? Prywatna łódź podwodna nową ofertą dla bogatych klientów

Branża stoczniowa specjalizująca się w budowie dużych jachtów dla indywidualnych klientów dynamicznie się rozwija. Dzięki temu powstają coraz większe jednostki, które mają spełniać wymagania postawione przez przyszłego właściciela, nie ustępujące rozmiarami statkom oraz okrętom. Chcąc wybić się w tym sektorze austriacka firma Migaloo wprowadziła do swojej oferty... łodzie podwodne, przywodzące na myśl projekty rodem z filmów czy książek science fiction.
08.02.2024

Nowy bezemisyjny statek towarowy napędzany wodorem gotowy do eksploatacji na Renie

Holenderski armator Future Proof Shipping (FPS), finansowany przez UE projekt Flagships oraz finansowany przez Interreg projekt ZEM Ports NS uruchamiają przełomową jednostkę H2 Barge 2. Statek napędzany wodorem będzie przewoził towary całkowicie bezemisyjnie na Renie między Rotterdamem (NL) a Duisburgiem (DE).
08.02.2024

Wielka Brytania dokonuje wymiany okrętów odpowiedzialnych za ochronę żeglugi na Morzu Czerwonym

Royal Navy kontynuuje misję zabezpieczania żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. W związku z tym, że trwa to już od wielu miesięcy, pojawia się potrzeba wymiany okrętów wykonujących związane z tym zadania, celem dokonania przeglądu na jednostkach, uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi. Stąd fregata typu 23 HMS Richmond (F239) przejmuje funkcję w ramach operacki pk. "Prosperity Guardian" od okrętu tej samej klasy, typu 45 HMS Diamond (D34).
08.02.2024

Rząd Indii zapewni 30% dotację na zielone porty i stocznie. Na kursie wodór, ekologiczne paliwa i informatyzacja

Indie intensywnie przekształcają duże i małe porty w centra logistyczne przyjazne dla środowiska. Rząd Indii przedstawił niedawno szereg inicjatyw mających na celu zachęcenie do stosowania ekologicznych technologii w portach. W 2024 r. programy wchodzą w życie przy istotnym wsparciu rządu w Delhi. Jest to szerszy program rozwoju żeglugi Indii ogłoszony przez indyjskie Ministry of Ports, Shipping & Waterways (MoPSW).
06.02.2024

Amoniak przyciąga branżę żeglugową, ale naukowcy ostrzegają przed zagrożeniami z nim związanymi

Amoniak jako paliwo żeglugowe, mające na celu dekarbonizację, może zamiast tego stworzyć zupełnie nowe problemy. Pokazuje to badanie przeprowadzone przez Chalmers University of Technology w Szwecji, w którym naukowcy przeprowadzili analizy cyklu życia baterii i trzech elektropaliw, w tym amoniaku. Eutrofizacja i zakwaszenie to niektóre z problemów środowiskowych, które można przypisać stosowaniu amoniaku - podobnie jak emisje gazu rozweselającego, który jest bardzo silnym gazem cieplarnianym.
05.02.2024

Trzy ataki Huti jednego dnia. Okręty US Navy powstrzymują zagrożenie dla żeglugi

Centralne Dowództwo USA podało, że okręty ponownie dokonały zestrzeleń wrogich obiektów zagrażających ruchowi statków na trasie prowadzącej do Kanału Sueskiego. Wrogie drony zostały wystrzelone z zachodniego terytorium Jemenu, znajdującego się pod kontrolą szyickich bojowników wspieranych przez Iran.
02.02.2024

Do IMO złożono wniosek dotyczący osiągnięcia zerowej emisji CO2 w żegludze. Dekarbonizację ma wesprzeć fundusz opłat

Międzynarodowa Izba Żeglugi ( International Chamber of Shipping, ICS), Wspólnota Bahamów i Republika Liberii przedstawiły Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) szczegółową propozycję dotyczącą Funduszu Żeglugi Zeroemisyjnej w celu przyspieszenia przejścia na zerową emisję do 2050 roku. Ma on zachęcać do produkcji i stosowania paliw oraz technologii morskich o zerowej emisji gazów cieplarnianych oraz zapewnić miliardy dolarów na wsparcie transformacji energetycznej w krajach rozwijających się.
01.02.2024

MFW: ruch kontenerowców na Morzu Czerwonym zmniejszył się o 30 proc.

Ruch kontenerowców na Morzu Czerwonym zmniejszył się o 30 proc. w stosunku do listopada ubiegłego roku - poinformował szef wydziału Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Jihad Azour, dodając, że liczba przewozów spadła szczególnie od początku stycznia.
01.02.2024

Mgła utrudnia żeglugę w Chinach

Gęsta mgła utrudniała w środę żeglugę w cieśninie Qiongzhou i u wybrzeży prowincji Guangdong. Kilka portów zawiesiło operacje.
31.01.2024

Masdar podpisuje z CMA CGM umowę o partnerstwie w zakresie wdrażania ekologicznych paliw dla branży morskiej

Zajmująca się rozwojem technologii odnawialnych firma ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Masdar, podpisała umowę o strategicznym partnerstwie w zakresie dostaw (Strategic Supply Partnership, SSP) z francuskim gigantem branży żeglugowej CMA CGM. Dokument obejmuje długoterminowe umowy na odbiór ekologicznych paliw morskich. Ma być to także początek mocnego partnerstwa na rzecz dekarbonizacji żeglugi dzięki czystej energii.
30.01.2024

Kolejna akcja indyjskich sił morskich przeciwko piratom. Komandosi odbili porwany statek

W niedługich odstępach czasu patrolowiec Marynarki Wojenna Indii INS Sumitra (P59) dokonał kolejnej, brawurowej akcji odbicia jednostki morskiej porwanej przez piratów z Somalii. W ostatnim czasie, obok ataków ze strony jemeńskich bojowników Huti, mocno uaktywniły się uzbrojone grupy, których celem są statki pływające w rejonie Morza Czerwonego, Zatoki Adeńskiej oraz wybrzeża "Rogu Afryki".
30.01.2024

HMS Diamond powstrzymał atak jemeńskich bojowników. Celem Huti był właśnie okręt

Załoga brytyjskiego niszczyciela typu 45 HMS Diamond (D34) odparła atak bezzałogowego drona, który był wymierzony w jednostkę. To już trzeci raz, gdy Huti próbowali trafić ten okręt i kolejny raz im się to nie powiodło.
28.01.2024

Alarm 3 stopnia dla floty Norwegii. Marynarz może zejść ze statku pływającego w strefie wojny

Podczas, gdy wielu operatorów zmienia trasy swoich statków, norweska administracja morska podeszła do zagadnienia kompleksowo i wyznaczyła strefy zagrożeń statkom pływającym pod banderą tego kraju. A trzeba podkreślić, że flota norweska to czwarta flota narodowa na świecie pod względem wartości.
27.01.2024

Indie rozmieściły 10 okrętów w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej celem ochrony żeglugi

W związku z zagrożeniem dla międzynarodowej żeglugi władze w New Delhi zdecydowały o wysłaniu znacznych sił morskich w rejon zagrożony atakami jemeńskich bojowników Huti. Rząd podkreśla, że operacja nie odbywa się w ramach międzynarodowej misji pk. "Prosperity Guardian", realizowanej pod auspicjami USA od grudnia 2023 roku. Ma jednak podobne cele.
27.01.2024

Kolejny atak Huti na statek. Doszło do pożaru na pokładzie

Wspierani przez Iran bojownicy Huti z Jemenu wystrzelili 26 stycznia ok. godziny 19:45 (czasu sanajskiego) przeciwokrętowy pocisk balistyczny, który trafił tankowiec M/V Marlin Luanda, pływający pod banderą Wysp Marshalla. Z pomocą statkowi przybyły okręty.
27.01.2024

Nie będzie niemieckiego sprzeciwu wobec terminalu kontenerowego w Świnoujściu? Meklemburgia-Pomorze Przednie nie wnosi sprawy do sądu

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie ma nie podejmować działań prawnych przeciwko planowanej budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Jak przekazał minister gospodarki Reinhard Meyer podczas czwartkowej wizyty w Schwerinie, uzyskano odpowiedzi w tej sprawie od strony polskiej. W efekcie władze landu miały zrezygnować z dalszego sprzeciwu wobec polskiej inwestycji.
25.01.2024

Kto zyskuje, a kto traci na atakach Huti na Morzu Czerwonym? Milionowe koszty opływania Przylądka Dobrej Nadziei

Trwające od listopada ataki bojowników Huti na statki i okręty w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej wpłynęły na to, że czołowe firmy branży żeglugowej zrezygnowały z trasy prowadzącej przez Kanał Sueski, wybierając dłuższą nieopodal Przylądka Dobrej Nadziei w Republice Południowej Afryki. Gdy Zarząd Kanału Sueskiego liczy straty w związku z spadkiem liczby statków płacących za pokonanie przeprawy, na południu ma miejsce rekordowy ruch na trasie morskiej.
25.01.2024

Polski Rejestr Statków i Rejestr Żeglugi Ukrainy na wspólnym kursie [wideo]

Polski Rejestr Statków podpisał dziś umowę o współpracy z Rejestrem Żeglugi Ukrainy. To pokłosie zawartego w ubiegłym roku Memorandum of Agreement (MOA), w ramach którego Polskie Forum Technologii Morskich oraz Ukraiński Klaster Morski podjęły ambitną inicjatywę modernizacji przemysłu stoczniowego pogrążonego w wojnie kraju.
25.01.2024

Huti chcą, by brytyjski i amerykański personel ONZ opuścił Jemen

Jemeńscy rebelianci Huti nakazali opuszczenie Jemenu w ciągu miesiąca całemu amerykańskiemu i brytyjskiemu personelowi ONZ oraz wszystkich organizacji pomocowych - poinformowała we wtorek agencja AFP.
23.01.2024

Wielka Brytania nie dąży do konfrontacji z Huti, ale będzie reagować na ich agresję

Wielka Brytania nie dąży do konfrontacji z jemeńskimi rebeliantami Huti, ale uderzy ponownie, jeśli ich ataki na statki na Morzu Czerwonym nie ustaną - oświadczył we wtorek brytyjski premier Rishi Sunak.
23.01.2024

Do Kanału Sueskiego dotarł grecki masowiec uszkodzony przez atak Huti. Widać efekt uderzenia rakiety

Jak podał Zarząd Kanału Sueskiego, do stoczni Suez Shipyard przybył masowiec MT Zografia. Jednostka pływająca pod banderą Malty została 16 stycznia trafiona pociskiem rakietowym w trakcie żeglugi przez wody Morza Czerwonego, ok. 140 km na północny zachód od jemeńskiego portu Salif. Choć nie znajdował się na niej żaden ładunek, bojownicy Huti dokonali ataku, gdyż statek płynął z Wietnamu do Izraela.
23.01.2024

Bezpieczniej na Bałtyku. Nowe projekty Instytutu Łączności

Zakład Systemów i Sieci Bezprzewodowych Instytutu Łączności w Gdańsku, oddziału Polskiego Instytutu Badawczego, podjął się dwóch ambitnych inicjatyw wspieranych finansowo przez Unię Europejską. Celem tych projektów jest rozwój technologii, które znacząco podniosą poziom bezpieczeństwa żeglugi w regionie Morza Bałtyckiego.
22.01.2024

Huti przemieszczają swoje siły. Istnieje groźba kolejnych ataków na Morzu Czerwonym

Według mediów w Jemenie i komentujących w mediach społecznościowych, rebelianci Huti szykują się do kolejnych działań przeciwko międzynarodowej żegludze. Mają teraz przenosić znaczne ilości uzbrojenia w kierunku Morza Czerwonego, planując rozległą operację przeciwko międzynarodowej koalicji pod przywództwem USA.
22.01.2024

Świąteczno – noworoczny zastój. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 50/2023-1/2024)

Przełom roku to okres podsumowań dotychczasowych trendów, a także ocena perspektyw na nowy rok. Jest to również czas krótkoterminowego zastoju, kiedy to większość świata skupia się nie na biznesie, ale na obchodzeniu okresu świąt i nowego roku. Od listopada do grudnia 2023 roku oceniono, że globalny handel spadł o około 1.3 %, co spowodowane jest kryzysem bezpieczeństwa zachowania wolnej żeglugi na Morzu Czerwonym.
21.01.2024

Przez Mierzeję Wiślaną w 2023 roku przepłynęło ponad 1500 jednostek

Port Nowy Świat oraz Urząd Morski w Gdyni pokazują wyniki w kwestii ruchu żeglugowym na Mierzei Wiślanej, kluczowej inwestycji łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.
19.01.2024

Bomba w greckiej siedzibie ZIM

Przy greckiej siedzibie izraelskich linii żeglugowych ZIM wybuchła niewielka bomba podłożona przez propalestyńskich aktywistów.
18.01.2024

Maersk i Hapag-Lloyd połączą floty w ramach nowego sojuszu

Giganci żeglugi kontenerowej, Maersk i Hapag-Lloyd, ogłosili współpracę w ramach sojuszu Gemini Cooperation. Inicjatywa ta, mająca na celu zwiększenie efektywności operacyjnej i przyspieszenie dekarbonizacji flot, rozpocznie się w lutym 2025 r.
17.01.2024

ONE również stawia na metanol i zamawia kontenerowce z ekologicznym napędem

Japońskie przedsiębiorstwo żeglugowe Ocean Network Express (ONE), podpisało 17 stycznia w Singapurze kontrakty na budowę nowoczesnych kontenerowców z chińskimi stoczniami Jiangnan Shipyard i Yangzijiang Shipbuilding. W ramach umowy wykonawcy dostarczą zamawiającemu do 2027 roku 12 kontenerowców o pojemności 13 000 TEU. Będą one zasilane metanolem.
17.01.2024

Pół wieku jasnoniebieskich kontenerowców. Maersk obchodzi wyjątkowy jubileusz

50 lat temu komercyjną działalność rozpoczął pierwszy kontenerowiec w charakterystycznym odcieniu błękitu. Duńska firma chwali się ważną rocznicą w ramach swojej działalności, w trakcie której urosła do rangi giganta branży żeglugowej.
17.01.2024

Shell kolejną firma, która rezygnuje z tras prowadzących przez Morze Czerwone

Koncern naftowy z Wielkiej Brytanii zawiesił połączenia przez Morze Czerwone i Kanał Sueski na czas nieokreślony. Jest to spowodowane trwającą eskalacją konfliktu w regionie, po tym jak 12 stycznia amerykańskie i brytyjskie siły zbrojne przystąpiły do bombardowania pozycji bojowników Huti w Jemenie. Ci z kolei ponawiają ataki na statki w regionie.
17.01.2024

Francja wzmacnia swoją obecność na newralgicznym obszarze. Fregata Languedoc osłania statki na trasie żeglugowej

Zagrożenie atakami rakietowymi ze strony jemeńskich bojowników Huti, próby porwań statków i ogólnie niestabilność tras morskich pozostają wyzwaniem dla międzynarodowych sił morskich. W dążenie do utrzymania niezakłóconej żeglugi jest również zaangażowana Marynarka Wojenna Francji (Marine nationale) która również rozmieściła swoje siły morskie w newralgicznym regionie.
16.01.2024

Niemcy mają wysłać fregatę na Morze Czerwone. W kraju trwa dyskusja, czy marynarka wojenna jest... za mała

Rząd w Berlinie zdecydował się wesprzeć międzynarodowe działania na rzecz bezpieczeństwa żeglugi w ramach misji pod auspicjami Unii Europejskiej. Jednocześnie w kraju rozpoczęła się debata nad stanem sił morskich państwa, które zdaniem komentatorów mogą nie być w stanie zapewnić bezpieczeństwa interesom państwa na morzu, jak i skutecznie wypełniać zobowiązania w ramach sojuszy.
15.01.2024

Konflikt z Huti wpłynął na ograniczenie ruchu statków przez Kanał Sueski. Spadek jest wyraźny

Trwająca od listopada agresja jemeńskich bojowników na międzynarodową żeglugę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej nie pozostała bez wpływu na ruch przez kluczowy przesmyk łączący je z Morzem Śródziemnym. Oprócz tego, że konflikt wpłynął na światowy łańcuch dostaw nie pozostał bez wpływu na ilość statków pokonujących Kanał Sueski.
15.01.2024

Nad Morzem Czerwonym bez zmian. Trwa dalsza wymiana ognia z Huti. Strącono kolejną rakietę bojowników

Po tym jak w piątek rozpoczął się atak sił koalicji przeciwko jemeńskim bojownikom wspieranym przez Iran, nasiliły się ataki rakietowe skierowane przeciwko statkom i okrętom przemierzającym trasę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Mimo szeregu uderzeń na cele w Jemenie Huti zapowiadają dalsze działania przeciwko międzynarodowej żegludze.
15.01.2024

Niepokojący raport OOCL. Przewozy w górę, przychody drastycznie w dół

Opublikowano niezaudytowany raport finansowy Orient Overseas Container Line (OOCL) za czwarty kwartał 2023 r. Wyniki zaskakują i niepokoją.
11.01.2024

Kolejne państwo dołącza do "Prosperity Guardian". Grecja wysyła fregatę na Morze Czerwone

Do trwającej od 18 grudnia międzynarodowej misji pod auspicjami USA w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej dołącza kolejne państwo. Ma to miejsce w sytuacji eskalacji działań prowadzonych przez jemeńskich rebeliantów Huti wspieranych przez Iran i ponawianych przez społeczność międzynarodową wezwań do zneutralizowania zagrożenia i zapewnienia bezpieczeństwa dla żeglugi.
11.01.2024

Wielka Brytania wysyła fregatę do Zatoki Perskiej celem ochrony międzynarodowej żeglugi

Wchodząca w skład Royal Navy fregata typu 23 HMS Richmond dołącza do HMS Diamond i HMS Lancaster w ramach misji ochrony transportu morskiego przez newralgiczny szlak, zagrożony atakami rakietowymi oraz pirackimi.
10.01.2024

USA odnotowują zaskakujący spadek deficytu handlowego

W listopadzie deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych zaskakująco zmalał, osiągając poziom 63,2 miliarda dolarów, co jest wynikiem znaczącego spadku importu dóbr konsumpcyjnych.
10.01.2024

Brytyjskie i amerykańskie siły morskie odparły kolejny, duży atak Huti na Morzu Czerwonym

Wciąż niespokojnie na Morzu Czerwonym. Jemeńscy bojownicy Huti, wspierani przez Iran, otwarcie zadeklarowali wojnę siłom międzynarodowej koalicji. 9 stycznia, około godziny 21:15 czasu miejscowego, przypuścili kolejny atak z użyciem bezzałogowych pojazdów (UAV), przeciwokrętowych pocisków manewrujących oraz przeciwokrętowego pocisku balistycznego. Ich celem były zarówno okręty, jak i statki korzystające z morskiej trasy prowadzącej przez Morze Czerwone i Zatokę Adeńską.
10.01.2024

Morze Czerwone pod ostrzałem. Szlak kolejowy przez Rosję wzbudza zainteresowanie spedytorów

Sytuacja na Morzu Czerwonym spowodowała, że spedytorzy szukają alternatyw dla transportu morskiego z Azji do Europy. Jak donosi branżowy portal The Loadstar, coraz częściej pojawią się zapytania o szlak kolejowy z Chin przez Rosję.
09.01.2024

Pierwsza w tym roku dostawa amerykańskiego uzbrojenia w Porcie Świnoujście. Kolejne Abramsy w Polsce

Na podstawie umów zawartych przez Agencję Uzbrojenia do Świnoujścia dotarł kolejny transport uzbrojenia z USA, które będzie stanowić kluczowe wyposażenie dla modernizowanych wojsk lądowych. To efekt umowy zawartej przez MON w styczniu ubr. Uzbrojenie to ma zapewnić kluczowe zdolności obronne, konstruując nowoczesny model odstraszania.
08.01.2024

OOCL wprowadza pierwszy ekologiczny statek o pojemności 24 188 TEU w 2024 roku. Nazwano go OOCL Valencia

Podczas ceremonii, która odbyła się dzisiaj w stoczni Nantong COSCO KHI Ship Engineering Co., Ltd. (NACKS) zaprezentowano najnowszy statek firmy Orient Overseas Container Line Ltd. („OOCL”) o nośności 24 000 TEU. Jest także siódmą jednostką o ekologicznym napędzie i tak dużej wyporności z zaplanowanej serii dwunastu. To także pierwszy z nich, który będzie obsługiwał trasę między Europą a Azją.
05.01.2024

Wszystkie statki Maersk będą omijać Morze Czerwone

Mająca swoją siedzibę w Danii jedna z największych firm żeglugowych na świecie zdecydowała, że w najbliższym czasie wszystkie jej statki będą omijać Morze Czerwone i Zatokę Adeńską. W związku z tym w ramach tras alternatywnych opłyną Przylądek Dobrej Nadziej w Republice Południowej Afryki.
05.01.2024

Ekstremalna susza wciąż dotyka Kanał Panamski. To rodzi ogromne problemy dla międzynarodowej żeglugi

Zmiany klimatyczne wpływają na globalne przepływy handlowe, w tym przez Kanał Panamski, obsługujący statki przewożące produkty i surowce ze 160 krajów oraz ponad 40 proc. amerykańskich kontenerów - wskazuje portal Xataka w piątek. W normalnych warunkach tą drogą przepływa co roku 12 tys. statków z ładunkami.
05.01.2024

Groźny wypadek na Dunaju. Zatonęła barka z tysiącem ton nawozu. Poważne konsekwencje dla środowiska i żeglugi?

Barka, która zatonęła w piątek w Serbii na Dunaju, przy granicy z Chorwacją, przewoziła tysiąc ton nawozu - powiadomiły serbskie władze. Eksperci ds. ochrony środowiska ostrzegli, że wypadek negatywnie wpłynie na florę i faunę wodną drugiej najdłuższej rzeki w Europie.
05.01.2024

Airbus stawia na niskoemisyjne statki transportowe. Ich obsługą zajmie się firma Louis Dreyfus Armateurs

Firma Louis Dreyfus Armateurs (LDA) została wybrana przez Airbusa do odnowienia całej floty czarterowanych statków przewożących podzespoły samolotów między zakładami produkcyjnymi w Europie i USA za pomocą trzech nowoczesnych, niskoemisyjnych statków typu roll-on/roll-off, wspieranych przez napęd wspomagany wiatrem. Airbus zlecił przedsiębiorstwu ich budowę oraz eksploatację. Mają one być dzięki innowacyjnemu napędowi zgodne z polityką dekarbonizacji żeglugi. Ich rozpoczęcie działalności ma następować od 2026 roku.
04.01.2024

Polki rozpoczynają żeglarskie mistrzostwa świata. W tle walka o Igrzyska Olimpijskie

Agata Barwińska (SSW MOS Iława) oraz Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) w najbliższy piątek rozpoczynają rywalizację w Mistrzostwach Świata klasy ILCA 6. Regaty odbędą się w Mar del Plata w Argentynie i potrwają do środy 10 stycznia. Stawką są medale, ale w tle toczy się wewnętrzna rywalizacja o imienną przepustkę na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024.
04.01.2024

Członkowie załogi amerykańskiego niszczyciela odznaczeni za skuteczne zwalczanie rakiet i dronów Huti

Marynarze z niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke USS Carney (DDG 64) zostali wyróżnieni za działania w związku z zapewnieniem niezakłóconej żeglugi w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Okręt od wielu miesięcy bierze udział w akcjach na rzecz bezpieczeństwa, a w ostatnim czasie regularnie prowadził skuteczne działania w związku z neutralizacją rakiet i dronów wystrzeliwanych z terytorium Jemenu przez bojowników Huti.
04.01.2024

Izrael zezwala na transport pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy drogą morską

Izrael jest gotowy pozwolić statkom na "natychmiastowe" dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy w ramach proponowanego korytarza morskiego z Cypru - oznajmił w niedzielę izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen. Jego zdaniem w projekcie mają brać udział Wielka Brytania, Francja, Grecja i Holandia.
02.01.2024

Amerykanie wycofują lotniskowiec z Morza Śródziemnego

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN-78) spędził 243 dni w ramach rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie, gdzie tworzył główną siłę zapewniającą stabilizację w regionie. Był też obecny przy trwającej eskalacji konfliktu w Izraelu. Pentagon już dwukrotnie przedłużał jego misję.
02.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Noworoczne przesłanie w związku z nagrodą Rejs Roku

Nagroda Rejs Roku - Srebrny Sekstant to prestiżowe, nadawane od 1970 roku, honorowe trofea w polskim żeglarstwie morskim. Coroczna gala żeglarska wręczenia nagród odbywa się w Gdańsku, tradycyjnie w pierwszy piątek marca. Historia nagrody to też dzieje całego polskiego żeglarstwa morskiego od rozpoczęcia jej przyznawania. Listy laureatów, to kompletne listy najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy kiedykolwiek pojawili się na morzach.
31.12.2023

Dania wysyła fregatę na Morze Czerwone w związku z misją pk. "Prosperity Guardian"

Władze Danii zdecydowały się wysłać okręt w ramach międzynarodowych wysiłków na rzecz stabilizacji i bezpieczeństwa w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Odbywa się to w ramach misji pk. "Prosperity Guardian" pod auspicjami USA. Jest to odpowiedź na atak skierowane przeciwko statkom i okrętom prowadzone przez szyickich bojowników Huti z Jemenu. W wyniku tego wiele firm i armatorów zrezygnowało z poruszania się tą trasą żeglugową, co nie zostaje bez wpływu na światową gospodarkę.
31.12.2023

Nadzieja w 2024 roku w Przylądku Dobrej Nadziei. Połączenia z Azją ważne dla bezpieczeństwa Polski

W 2023 roku zawiodły dwa główne przejścia łączące globalne rynki. Przejście przez Kanał Panamski w 2024 roku będzie zgodnie z zapowiedziami obsługiwać statki o mniejszym zanurzeniu. Region wokół Kanału Sueskiego stał się znowu niebezpieczny i nic nie zapowiada, że w 2024 roku będzie bezpieczniej niż na początku obecnie mijającego 2023. A to oznacza również wyzwania dla polskich producentów, spedytorów, logistyków i gestorów ładunków.
31.12.2023

Największe elektryczne kontenerowce oddane do użytku w Chinach

Dwa zasilane bateryjnie kontenerowce, które zostały opracowane dla COSCO Shipping, zapowiadane są jako największe statki elektryczne, jakie do tej pory zbudowano. Wczoraj oficjalnie je nazwano i oddano do użytku w Chinach. Statki są częścią wysiłków zmierzających do zbudowania zelektryfikowanej sieci żeglugowej wzdłuż chińskiej rzeki Jangcy.
29.12.2023

Firma NYK przeprowadzi długoterminowe próby wprowadzenia biopaliw na pełną skalę

Począwszy od 2024 roku, firma NYK przeprowadzi na pełną skalę testy długoterminowego wykorzystania biopaliw, które są uważane za charakteryzujące się zerową emisją CO2 netto, w żegludze swoich istniejących statków opalanych ciężkim olejem.
28.12.2023

Ocean Network Express z nowym rekordem w transporcie kontenerowym

Mająca siedzibę w Singapurze jedna z czołowych firm branży żeglugowej pochwaliła się wyczynem jednego ze swoich najnowszych nabytków, kontenerowca ONE Inspiration. Statek przyjął na swój pokład 22 000 pełnych kontenerów, osiągając nowy rekord w kwestii załadunków.
27.12.2023

Maersk i MGC zawiązują współpracę w zakresie promocji metanolu w Japonii

Mitsubishi Gas Chemical Company (MGC), gigant żeglugowy z Danii i władze miasta Jokohama podpisali protokół ustaleń (MoU) w zakresie promowania stosowania ekologicznego metanolu w tamtejszym porcie. Ma to być ważny krok w zakresie popularyzacji użycia tego "zielonego paliwa" w gospodarce morskiej Japonii.
27.12.2023

CMA CGM planuje stopniowo przywracać rejsy przez Morze Czerwone

CMA CGM zawiesiła działalność na Morzu Czerwonym w odpowiedzi na falę ataków na międzynarodowe statki handlowe, za które odpowiedzialna jest wspierana przez ran grupa bojowników Huti z Jemenu. Obecne trwają prace nad planami stopniowego zwiększania liczby rejsów przez Morze Czerwone.
27.12.2023

Znowu gorąco na Morzu Czerwonym. Siły morskie USA broniły się przed atakami ze strony Huti

W południowej części Morza Czerwonego w przeciągu 10 godzin US Navy przeprowadziła akcję zestrzeleń wielu dronów i rakiet wystrzeliwanych przez jemeńskich rebeliantów. Starcie miało miejsce już po ogłoszeniu rozpoczęcia wielonarodowej misji pk. "Prosperity Sentinel".
27.12.2023

Na fali chaosu sporo inwestycji w tonażu. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 45-49/2023)

Ostatnie kilka tygodni to mocna aktywizacja rynków inwestycji tonażowych, co obrazowały między innymi raporty publikowane przez Golden Destiny. W segmentach statków masowych, zbiornikowców oraz gazowców pojawiło się wiele transakcji zarówno tonażem używanym jak i tych związanych z nowymi zamówieniami. Niewielka aktywność występowała w zakresie złomowań wyżej wymienionych typów jednostek.
23.12.2023

Władze Grecji odradzają krajowym armatorom żeglugę przez Morze Czerwone. To oznacza konsekwencje dla światowego transportu morskiego

Rząd w Atenach przedstawił zalecenia w zakresie poruszania się po trasie prowadzącej do Kanału Sueskiego. Odradzając korzystanie z niej przypomina, że pozostaje jednym z czołowych krajów morskich, którego armatorzy kontrolują niemal 20% światowej floty pod względem nośności. Jest to ponad 4 900 statków.
22.12.2023

Polski MSZ również potępia działania Huti na Morzu Czerwonym i wspiera poczynania UE oraz NATO

Razem z naszymi partnerami z UE i NATO oraz pozostałymi krajami sygnatariuszami oświadczenia potępiamy działania Huti w okolicach Półwyspu Arabskiego, w szczególności na Morzu Czerwonym, mające na celu ingerencję w swobodę żeglugi - oświadczyło w czwartek MSZ.
21.12.2023

Włochy dołączają do misji ochrony żeglugi na Morzu Czerwonym i wysyłają w tym celu fregatę

Zainaugurowana przez USA międzynarodowa misja pk. "Prosperity Sentinel" wiąże się ze zwiększeniem obecności sił morskich na zagrożonym przez bojowników akwenie. Morze Czerwone, będące trasą prowadzącą do Kanału Sueskiego, jest kluczowe do utrzymania bezpiecznej żeglugi oraz łańcucha dostaw dla różnych sektorów gospodarki. Kolejne kraje deklarują wysłanie wsparcia celem zapewnienie realizacji tego przedsięwzięcia, a nawet już wysyłają swoje siły. W tej sytuacji okręty są najszybciej dostępnym rodzajem sił zbrojnych.
21.12.2023

ONE dołącza do firm rezygnujących z tras żeglugowych prowadzących przez Morze Czerwone

Japoński gigant transportu morskiego ogłosił wczoraj, że zaprzestaje korzystać z tras prowadzących przez obszar zagrożony atakami ze strony jemeńskich bojowników. W ten sposób rośnie grono firm, które zmieniając swoje trasy mogą mocno wpłynąć na międzynarodowy handel i łańcuch dostaw.
20.12.2023

Minister Infrastruktury pokieruje gospodarką morską, wodną, transportem i żeglugą śródlądową

Gospodarka morska, gospodarka wodna, transport, żegluga śródlądowa będą tymi działami administracji rządowej, za które odpowiadać ma Minister Infrastruktury - wynika z rozporządzenia premiera ws. szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
19.12.2023

Rośnie grono firm rezygnujących z żeglugi przez Morze Czerwone

Po tym jak cztery z największych przedsiębiorstw żeglugi kontenerowej na świecie ogłosiły w ciągu zaledwie dwóch dni zaprzestanie i zawieszenie wszystkich operacji żeglugowych przez Morze Czerwone w następstwie ataków rebeliantów Huti na statki, dołączają do nich kolejne firmy. Rosną obawy w związku z ostrzałami rakietowymi i próbami porwań jednostek morskich.
19.12.2023

Ukraińskie porty zwiększyły w tym roku przeładunki o 15,8%.

Trwająca od lutego ubr. wojna na Ukrainie okazała się wyjątkowo bolesna dla krajowej branży żeglugowej, jednak w ostatnim czasie udało się jej częściowo podźwignąć z kryzysu. Krajowe statystyki podają, że w okresie styczeń-listopad br. porty zwiększyły przeładunki w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku o 15,8%, do 52,8 mln ton. Jest to efekt wykorzystania tzw. "korytarza zbożowego", współpracy międzynarodowej i sukcesów w zakresie zabezpieczenia ukraińskich wód terytorialnych i infrastruktury morskiej.
19.12.2023

USA inicjują międzynarodową misję wojskową celem ochrony statków na Morzu Czerwonym i w Cieśninie Ormuz

W związku z coraz częstszymi atakami na statki w rejonie Morza Czerwonego, po których kilka firm zdecydowało się zmienić swoje trasy, Waszyngton zamierza ogłosić w nadchodzącym czasie zakrojoną na szeroką skalę misję z użyciem wielonarodowych sił morskich. Ma to na celu zabezpieczenie ruchu morskiego oraz powstrzymanie eskalacji przemocy w regionie, której ofiarą padają statki i ich załogi.
18.12.2023

Bułgaria, Rumunia i Turcja przeprowadzą wspólne działania w zakresie rozminowania Morza Czarnego

Trzy państwa leżące regionu czarnomorskiego planują podpisanie trójstronnego porozumienia w sprawie rozminowania akwenu morskiego celem zabezpieczenia wybrzeży oraz żeglugi. Umowa ma wejść w życie 11 stycznia przyszłego roku i wiąże się z rozwojem współpracy w zakresie obrony przeciwminowej.
18.12.2023

Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury, Arkadiusz Marchewka wiceministrem

Prezydent RP Andrzej Duda powołał w skład Rady Ministrów Dariusza Klimczaka na urząd ministra infrastruktury. Zastąpił on na tym stanowisku pełniącego ten urząd od 27 listopada Alvina Gajadhura. Znamy również pierwszego wiceministra w resorcie. Będzie to Arkadiusz Marchewka, który prawdopodobnie zostanie sekretarzem stanu ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej czyli następcą Marka Gróbarczyka.
13.12.2023

Statek pasażerski MS Amera przechodzi ekologiczną transformację w Stoczni Remontowej

Należący do Phoenix Reisen GmbH wycieczkowiec znajduje się w gdańskiej stoczni w związku z planowanym gruntownym remontem, który przeobraża jednostkę, aby była zgodna z nowymi wytycznymi w zakresie dekarbonizacji żeglugi. Oprócz tego przejdzie kompleksowy przegląd, a także zostanie wprowadzonych na nim szereg zmian z myślą o komforcie podróży pasażerów.
13.12.2023

Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. zbuduje prom o napędzie hybrydowym dla norweskich linii żeglugowych

Należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding S.A. stocznia z Gdańska podpisała kontrakt z jedną z największych firm żeglugowych w Norwegii, Torghatten Nord AS, na budowę nowoczesnego promu pasażersko-samochodowego o napędzie hybrydowym.
13.12.2023

COSCO Shipping i bp partnerami strategicznymi

5 grudnia w Szanghaju COSCO Shipping i bp podpisały protokół ustaleń (MoU) o strategicznej współpracy. Tym samym będą mogli w jeszcze większym stopniu wykorzystać przewagę biznesową obu stron, zwiększyć synergię oraz osiągnąć uzupełniające się korzyści i wspólny rozwój.
13.12.2023

Port Antwerpia-Brugia i CMB.TECH zwodowali pierwszy na świecie holownik napędzany wodorem

Port Antwerpia-Brugia i CMB.TECH ogłosili, że Hydrotug 1, pierwszy holownik napędzany wodorem, jest gotowy do pracy na terenie portu w Antwerpii. To przełomowe osiągnięcie odegra kluczową rolę w wysiłkach portu na rzecz ekologii swojej floty i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Dzięki Hydrotug 1 CMB.TECH potwierdza swoją międzynarodową rolę lidera w przejściu na paliwo przyjazne dla środowiska.
12.12.2023

IMO decyduje się na poważniejsze działania w sprawie zwalczania "floty cieni"

W środę Międzynarodowa Organizacja Żeglugi (International Maritime Organization’s, IMO), będąca agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję dotyczącą prowadzonych od lat nielegalnych praktyk żeglugowych ze strony tak zwanej „floty cieni” (zwanej też "flotą widmo" oraz "flotą zombie"). Działające nieregulaminowo, w sposób nierejestrowany state statki transportowe są zmorą żeglugi i metodą dla państw objętych sankcjami, aby omijać międzynarodowe przepisy. Organizacja chce wreszcie ukrócić ten proceder.
07.12.2023

W stoczni Meyer Turku zwodowano pierwszy na jej terenie wycieczkowiec napędzany metanolem

W fińskim zakładzie odbyła się tradycyjna ceremonia wodowania przyszłego statku wycieczkowego Mein Shiff 7, budowanego dla TUI Cruises, części koncernu Royal Carribean. To ostatnia jednostka z budowanej serii, którą wyróżnia możliwość zasilania ekologicznym paliwem, w myśl dekarbonizacji żeglugi.
04.12.2023

Izrael wysyła siły morskie, w tym okręt podwodny, do ochrony statków na Morzu Czerwonym

Eskalacja działań rebeliantów Huti przeciwko Izraelowi, w tym w postaci ataków na statki związane z tym państwem, wymusiły reakcję władz w Tel Awiwie. W związku z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi wysyłają zespół okrętów, który ma patrolować trasy morskie i eskortować statki.
04.12.2023

Maersk stawia na dekarbonizacje i zamawia 10 tankowców napędzanych amoniakiem

Maersk złożył zamówienie na dziesięć dużych tankowców napędzanych pochodną wodoru amoniakiem. Projekt zostanie zrealizowany przez Hyundai Samho Heavy Industries w Korei. Jest to kolejny krok w stronę zielonej żeglugi podejmowany przez duńską firmę.
03.12.2023

Chaos, czyli codzienność dla żeglugi. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 43-46/2023)

Chaotyczna sytuacja światowych rynków nadal nie sprzyja długofalowym i kapitałochłonnym inwestycjom, takim jak żegluga. W ostatnich tygodniach było to szczególnie w nowych zamówieniach. Całkowity brak zamówień nowych statków zaobserwowano w segmencie kontenerowców. Jest to zapewne pokłosiem bardzo słabych wyników rynków frachtowych i słabnących warunków czarterowych. Podobne tendencje obserwowano w segmencie drobnicowców wielozadaniowych.
29.11.2023

Ocean Network Express z nowym rekordem załadunku kontenerów na jednym statku

Giganci branży żeglugowej rywalizują z sobą na różnych polach. Dotyczy to nie tylko ogólnego wzrostu wolumenów czy przeładunków, czy wdrażania innowacji, ale też bicia kolejnych, morskich rekordów. Tym razem japoński przewoźnik ONE chwali się wynikiem załadowania pełnych kontenerów na pojedynczy statek.
28.11.2023

Silne powiązania między różnorodnością a dobrym przywództwem w żegludze. Roczny przegląd DSG 2023

Diversity Study Group (DSG) przeprowadziło badanie dotyczące obrazu ludzi pracujących w branży żeglugowej w mijającym roku. Wyniki opierają się na ankiecie przeprowadzonej wśród respondentów z całego sektora morskiego. Przeprowadzono ją we współpracy z 15 organizacjami żeglugowymi, obejmującymi właścicieli i menedżerów statków, klasyfikację, technologię, porty i usługi morskie. Odpowiedzi udzieliło 2500 osób 99 narodowości i z sześciu kontynentów.
28.11.2023

Międzynarodowa Organizacja Morska nie dla Rosji - tego chce Ukraina

W Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) nie ma miejsca dla Rosji; w ciągu dziesięcioleci nikt nie wyrządził większej szkody wolnej żegludze niż Rosja – oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w zdalnym przemówieniu do członków 33. zgromadzenia IMO.
27.11.2023

Grzegorz Puda: polskie porty stanowią konkurencję dla niemieckich

Nasze porty na Bałtyku stanowią głównie konkurencję dla niemieckich portów. Możliwości przeładunkowe polskich portów stale rosną. Duża część wpływów do naszego budżetu to właśnie opłaty z tytułu cła i opłaty portowe - powiedział w sobotę w TVP INFO minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
26.11.2023

Ukraina ma otrzymać okręty do eskortowania statków w ramach korytarza zbożowego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił podczas drugiego międzynarodowego szczytu „Zboże z Ukrainy” 25 listopada, że kraj zabezpieczył umowy na otrzymanie kolejnych okrętów, tym razem w związku z ochroną statków towarowych poruszających się w ramach tzw. korytarza zbożowego na Morzu Czarnym.
25.11.2023

Odrodzenie żeglugi - nowa publikacja dotycząca branży morskiej

Ukazała się nowa publikacja dotycząca spraw i dziedzin związanych z branżą oraz gospodarką morską. Jej autorem jest Radosław Marciniak, autor szeregu publikacji i analiz dotyczących spraw morskich, a także prezes PŻB Offshore Sp. z o.o.
25.11.2023

Inwestycja w port jachtowy w Krynicy Morskiej korzystna dla ruchu turystycznego i żeglugi

Największa przystań na Zalewie Wiślanym stale się rozwija. Dziś zostały zakończona modernizacja infrastruktury nabrzeżnej. Pozytywne efekty prac mają być widoczne już w trakcie nowego sezonu letniego.
23.11.2023

W niemieckim Porcie Duisburg zainaugurowano intermodalny korytarz wodorowy

Wydarzenie było połączone z wizytą króla Holandii Wilhelma-Aleksandra, który odbywa podróż po Nadrenii Północnej-Westfalii i zapoznaje się z działalnością firmy i instytucji w kraju, zaangażowanych w wodorowe projekty. Organizowany drogą morską transport ekologicznego surowca dla przemysłu chemicznego we współpracy m.in. z Portem Rotterdam będzie się odbywać w systemie trójmodalnym, łączącym transport żeglugowy, samochodowy i kolejowy.
23.11.2023

Spadek przychodów HHLA. Spółka w obliczu wyzwań makroekonomicznych

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku obserwujemy spadek przychodów i zysków spółki Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA). Napięcia geopolityczne na scenie światowej sprawiają, że popyt konsumencki i przemysłowy podlegają presji, a ożywienie gospodarcze po pandemii staje się trudniejsze.
16.11.2023

Ślady agresji. Wpływ konfliktu Rosji z Ukrainą na globalny rynek żeglugowy

Agresja Rosji przeciwko Ukrainie pozostawia trwałe ślady na globalnych rynkach żeglugi i budowy statków, wywołując zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie skutki dla branży.
15.11.2023

MSC Cruises składa zamówienia na dwa wycieczkowce o wyporności ponad 200 000 ton każdy

Jedna z czołowych firm z turystycznej branży żeglugowej inwestuje w nowe jednostki dla swojej floty, co wiąże się również z odrabianiem strat po pandemicznym okresie. To pierwsze duże statki wycieczkowe zamówione przez od ponad trzech lat, gdy wybuchła pandemia COVID-19. Zaplanowane jednostki klasy World mają być trzecie co do wielkości na świecie.
14.11.2023

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Serwis i kontrola sprzętu przeciwpożarowego we „Florianie”

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe na morzu wymaga regularnej kontroli i serwisu wyposażenia gaśniczego. To obowiązek, do którego są zobowiązani wszyscy użytkownicy jednostek morskich. Kontrole tego rodzaju wykonują wyspecjalizowane firmy i instytucje, wśród nich Portowa Straż Pożarna „Florian” zlokalizowana w Porcie Gdańsk.
14.11.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

Ukraińskie drony zbierają żniwo wśród rosyjskich okrętów. Przełom w wojnie morskiej czy przedwczesny zachwyt?

Pomimo ograniczonego potencjału morskiego i blokady portów, Ukraińskie Siły Zbrojne zdołały uszkodzić szereg rosyjskich okrętów. Same tylko pojazdy bezzałogowe miały zatopić bądź uszkodzić osiem z nich. Dzięki temu idą do czołówki świata w zakresie skuteczności w walce na morzu i zwalczaniu wrogich okrętów. Pomimo niedogodności sięgają po innowacyjne rozwiązania w postaci wykorzystywanej floty morskich dronów.
13.11.2023

Japonia wzmocni ochronę Filipin w ramach współpracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa

Ubiegłotygodniowa wizyta premiera Japonii Fumio Kishida na Filipinach była okazją do zacieśniana relacji między oboma krajami, które są najlepsze od lat. W obliczu chińskiej ekspansji na Morzu Południowochińskim i Pacyfiku oba kraje, naznaczone złymi doświadczeniami z czasów II wojny światowej, mocno z sobą współpracują na rzecz bezpieczeństwa. W związku z tym japońskie władze wspomogą obronność partnera.
10.11.2023

To będzie największe przedsięwzięcie w zakresie instalacji nowoczesnego ożaglowania na statku. Czegoś takiego jeszcze nie było

Brazylijski gigant górniczy Vale S.A. ogłosił, że zainstaluje pięć żagli Rotor Sails od firmy Anemoi Marine Technologies Ltd., jednego z wiodących na świecie dostawców technologii napędu wspomaganego wiatrem dla statków komercyjnych. Znajdzie się on na statku statku typu valemax o wyporności 400 000 ton, należącego do omańskiego armatora Asyad.
08.11.2023

Ruszają prace nad pierwszym na świecie kontenerowcem napędzanym amoniakiem

Nowy kontenerowiec zaplanowany do eksploatacji w Europie ma stać się pierwszym na świecie statkiem wykorzystującym czysty amoniak jako paliwo. Yara Clean Ammonia, NorthSea Container Line i Yara International łączą siły, aby zrealizować to przedsięwzięcie. Yara Eyde będzie kursować między Norwegią a Niemcami, tworząc swoją pierwszą bezemisyjną trasę morską na kontynent.
07.11.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – październik 2023 r.

W październiku doszło przede wszystkim bardzo głośnego z polskiej perspektywy zderzenia masowca PŻM – m/s Polesie z innym, brytyjskim frachtowcem. Jak się później okazało polski statek doznał niewielkich uszkodzeń, z kolei druga jednostka w konsekwencji zderzenia – zatonęła. Były też niestety ofiary tego wypadku. Miesiąc październik nie pozostawał jednak bez innych zdarzeń szkodowych odnotowywanych na całym świecie.
05.11.2023

Wypowiedzenie umowy w świetle prawa angielskiego (Część I)

Orzeczenie w sprawie „Lombard North Central Plc v European Skyjets Ltd” [2022] EWHC 728 (QB), przyniosło bardzo ciekawe i użyteczne praktycznie rozstrzygnięcie, dotyczące warunków kontraktowego wypowiedzenia umowy („contractual termination”), skutkujące rozwiązaniem umowy („cancellation of the contract”). Orzeczenie, co prawda, dotyczy umowy pożyczki związanej z transportem lotniczym, ale ustalenia i zasady przyjęte przez sąd angielski (High Court) w przedmiotowej sprawie, in extenso, mogą mieć zastosowanie do szeroko pojętych um
05.11.2023

Marynarz i pasażer pod opieką satelity. Od 2024 roku poprawi się bezpieczeństwo ludzi morza i statków

Zawód marynarza na statku handlowym, rybackim, jednostce offshore czy holowniku w porcie wciąż pozostaje zawodem niebezpiecznym. Pomocy na morzu czasami wymagają również pasażerowie cruiserów, promów oraz żeglarze. Nie wszyscy użytkownicy transportu morskiego wiedzą, że od wielu lat znajdują się pod obserwacją systemów satelitarnych, a nawet pojedynczy windsurfer może liczyć na lokalizację i pomoc morskich ratowników lub załóg statków.
03.11.2023

Innowacje kluczem do sukcesu. Zakończenie konferencji Międzynarodowej Federacji Portów i Przystani

W Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zakończyła się, trwająca od 31 października do 2 listopada, międzynarodowa konferencja podkreślająca znaczenie zwiększania cyberbezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju w sektorze morskim. Wydarzenie odbywało się pod hasłem "Nowe spojrzenie na porty".
02.11.2023

Susza nie oszczędza Kanału Panamskiego. Mniej statków może z niego skorzystać

Ameryka Środkowa zmaga się od wielu tygodni z kryzysem w związku z suszą i spadkiem opadów. Jest to wyzwanie także dla żeglugi, w tym kluczowego przesmyku łączącego Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym.
02.11.2023

Sztorm Ciaran. 14-metrowe fale, problemy w wielu krajach

Około 1,2 mln gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu we Francji po przejściu sztormu Ciaran, któremu towarzyszyły porywy wiatru przekraczające 170 km/h – podał w czwartek dostawca energii Enedis. W Wielkiej Brytanii i Holandii sztorm wywołał chaos w transporcie.
02.11.2023

Atmosfera chaosu i niepewności wpływa na rynki żeglugowe. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 36-40/2023)

Ostatnie tygodnie to wzrosty poziomów czarterów i frachtów w żegludze masowej. To również bardzo duża niepewność płynąca z wybuchu wojny na Bliskim Wschodzie, a także kontynuowanej wojny na Ukrainie. Ma to znaczący wpływ na transport morski realizowany na Morzu Czarnym. Dane rynków wskazują na dalsze spowolnienie gospodarek państw zachodnich.
30.10.2023

Tonące akcje w żegludze kontenerowej. Sztormowa reakcja giełd po decyzji DG COMP KE o cofnięciu ochrony konsorcjów

Ceny akcji głównych europejskich przewoźników oceanicznych spadły bezpośrednio po tym, jak DG COMP Komisji Europejskiej zapowiedział zniesie w przyszłym roku wyłączeń grupowych dla połączeń liniowych – informuje Aditi Niranjan, analityczka z Department of Busines Economics, Uniwersity of Delhi.
29.10.2023

Atmosfera chaosu i niepewności wpływa na rynki żeglugowe. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 36-40/2023)

Ostatnie tygodnie to wzrosty poziomów czarterów i frachtów w żegludze masowej. To również bardzo duża niepewność płynąca z wybuchu wojny na Bliskim Wschodzie a także kontynuowanej wojnie na Ukrainie. Ma to znaczący wpływ na transport morski realizowany na Morzu Czarnym. Dane rynków wskazują na dalsze spowolnienie gospodarek państw zachodnich. Niektórzy z analityków wieszczą, iż takie spowolnienie może również przenieść się w większym stopniu do Azji.
28.10.2023

Royal IHC zbuduje nową, ekologiczną pogłębiarkę dla Boskalis

Boskalis podpisał kontrakt z holenderską firmą Royal IHC na budowę dużej, nowoczesnej pogłębiarki nasiębiernej ssącej ze smokiem wleczonym (trailing suction hopper dredger, TSHD). Przyznanie zamówienia następuje po obszernej fazie projektowania. Statek będzie miał zbiornik o pojemności 31 000 m3 i zostanie zbudowany w ciągu najbliższych kilku lat w stoczni IHC w Krimpen aan den IJsselw Holandii.
27.10.2023

Izrael obiecuje zapłacić odszkodowania za statki uszkodzone podczas konfliktu

Władze w Tel-Awiwie zapowiadają, że będą wypłacać odszkodowania armatorom statków, które uległy uszkodzeniu w trakcie trwających od 7 października walk, rozpoczętych przez Hamas. Ponadto rząd ma podjąć kolejne kroki w związku z minimalizowaniem zagrożeń dla statków korzystających z izraelskich portów. Jest to kluczowe dla utrzymania gospodarki państwa, gdzie transport morski i przeładunki w portach są kluczowe.
27.10.2023

Morska broń króla Dawida. Uzbrojenie i potencjał Izraelskiego Korpusu Morskiego cz. 1

Trwający od 7 października br. konflikt w Izraelu, będący efektem ataku sił palestyńskiego Hamasu ze Strefy Gazy, to efekt tlących się od lat napięć między dwoma narodami, skłóconymi na niwie politycznej, społecznej, kulturowej i religijnej. W efekcie rozpoczęła się regularna wojna, w trakcie której cierpi ludność cywilna po obu stronach, a walki toczą się w każdej domenie. Pierwszy raz od dawna na taką skalę zaangażowano tam siły morskie. Warto poznać, jakim potencjałem na morzu dysponuje Izrael.
26.10.2023

Wicepremier Ukrainy zaprzecza informacjom o zawieszeniu nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne

Ukraina nie zatrzymywała funkcjonowania tymczasowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne, a doniesienia o zawieszeniu trasy są nieprawdziwe; porty wokół Odessy nadal obsługują statki, które przybyły tą drogą - oświadczył w czwartek wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
26.10.2023

Rosyjskie samoloty grożą atakami na statki poruszające się byłym korytarzem zbożowym na Morzu Czarnym

Siły powietrzne Rosji stały się bardziej aktywne na obszarze czarnomorskiego szlaku handlowego, który do nie dawna wyznaczał też korytarz zbożowy. Istnieje podejrzenie, że mogą być zdolne do działań przeciwko statkom zmierzającym do ukraińskich portów.
25.10.2023

Cyberatak na operatorów promowych. Wystąpiły problemy z rezerwacjami podróży

Kilka firm oferujących usługi żeglugowe z użyciem promów padło ofiarą hakerskiego ataku DDOS. w wyniku przeciążenia wiele stron było niedostępnych, przez co utrudniono dostęp do rezerwacji rejsów i zakupów biletów.
25.10.2023

PŻB: nowy prom w przyszłym roku, plany połączenia na Bornholm na razie bez rezultatów

Prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzej Madejski opowiedział w mediach m.in. o planach związanych z przyjęciem do eksploatacji nowych jednostek, a także o niezrealizowanym planie uruchomienia sezonowego połączenia Kołobrzeg – Bornholm.
25.10.2023

Kolejny gracz w wyścigu o metanol. Wallenius Wilhelmsen potwierdza zamówienie na 12 ekologicznych samochodowców

Mająca siedzibę w Norwegii firma z branży żeglugowej podpisała kontrakt z China Merchants Jinling Shipyard Co., Ltd. na budowę czterech statków PCTC klasy Shaper, zasilanych metanolem, z opcją na budowę ośmiu kolejnych. W ten sposób transport pojazdów osobowych ma pozostawać przyjazny dla środowiska, zgodnie z polityką dekarbonizacji żeglugi oraz ograniczania emisji CO2.
24.10.2023

Norweska gwiazda piłki nożnej inwestuje 1,5 mln euro w akcje armatora Hoegh Autoliners

Napastnik Manchesteru City i reprezentacji Norwegii Erling Haaland rozpoczął inwestowanie na giełdzie w Oslo kupując za 1,5 miliona euro akcje znanego armatora Hoegh Autoliners.
23.10.2023

Port Gdańsk wydzierżawia spółce BLG AutoTerminal Gdańsk teren pod przeładunki sprzętu wojskowego

Została podpisana umowa dzierżawy nieruchomości gruntowej w Porcie Gdańsk. Dzięki temu spółka BLG AutoTerminal Gdańsk będzie tam realizowała przeładunki sprzętu militarnego, niezbędnego sojusznikom Polski do gwarantowania bezpieczeństwa w całej Europie.
20.10.2023

Sztorm wywołał rekordowo wysoki stan morza i podtopienia w Danii, zagrażając żegludze

Nawet o dwa metry wzrósł w piątek stan Morza Bałtyckiego w południowo-wschodniej Danii, wywołując liczne podtopienia oraz zakłócenia w transporcie. Według mediów jest to "najgorsza fala sztormowa od 150 lat".
20.10.2023

Bułgaria, Rumunia i Turcja przystępują do wspólnej operacji oczyszczania Morza Czarnego z min

Bułgaria, Rumunia i Turcja przystępują do wspólnej operacji oczyszczania Morza Czarnego z min, poinformował w piątek bułgarski minister obrony Todor Tagarew na konferencji w Sofii poświęconej perspektywom pokoju na Ukrainie i bezpieczeństwu na Morzu Czarnym.
20.10.2023

Prezydent Łotwy chce zamknięcia żeglugi na Bałtyku, jeśli potwierdzi się udział Rosji w uszkodzeniu Balticconnector

Jeśli okaże się, że za uszkodzeniem gazociągu Balticconnector stoi Rosja, NATO powinno rozważyć zamknięcie żeglugi na Morzu Bałtyckim, by chronić infrastrukturę krytyczną - uważa łotewski prezydent Edgars Rinkeviczs.
20.10.2023

Royal Navy walczy z piratami i przemytnikami podczas misji w Afryce Zachodniej

Siły marynarki wojennej Wielkiej Brytanii pomagają państwom Afryki Zachodniej w walce z piractwem i przemytem, zacieśniając więzi w regionie i wysiłkach na rzecz bezpieczeństwa ważnych szlaków handlowych.
19.10.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

Maersk łączy siły ze znaną marką modową w celu zwiększenia niskoemisyjności paliw żeglugowych

Inditex, hiszpańska spółka matka marek modowych, takich jak Zara i Massimo Dutti, połączyła siły z duńską linią żeglugową Maersk. Wspólnie będą się starać zmniejszyć globalną emisję gazów cieplarnianych (GHG) z transportu morskiego, zobowiązując się do stosowania niskoemisyjnych paliw alternatywnych w transporcie morskim i oceanicznym.
17.10.2023

To nie koniec z oligopolem w transporcie liniowym. Żeglugowcy analizują podstawy stanowiska DG COMP

Zapowiedź Komisji Europejskiej, że nie przedłuży po 25 kwietnia 2024 r. ułatwień w funkcjonowaniu konsorcjów w żegludze liniowej „Rzeczpospolita” ogłosiła jako „koniec oligopolu w na rynku kontenerów morskich”. Bliższe rzeczywistości jest stwierdzenie Trans.Info, że to „Koniec przywilejów dla armatorów kontenerowych”. Ale czy na pewno?
16.10.2023

Kolejny cywilny statek na minie na Morzu Czarnym

Zarejestrowany w Liberii tankowiec uderzył na Morzu Czarnym nieopodal rumuńskich wybrzeży w minę morską. To już kolejny podobny wypadek w tym miesiącu.
16.10.2023

W pobliżu Portugalii poruszają się dwa rosyjskie okręty, w tym jeden podwodny

Portugalska marynarka wojenna (Marinha Portuguesa) podała, że w trakcie regularnego monitoringu wybrzeża zaobserwowała dwie rosyjskie jednostki. Były to holownik ATS Siergiej Balk oraz okręt podwodny typu Kilo II Krasnodar. Zarówno okręt, jak i holownik przeszły przez portugalską strefę ekonomiczną rankiem 15 października.
16.10.2023

Oslo i Rotterdam współpracują na rzecz ekologicznej żeglugi

Miasta Rotterdam i Oslo podpisują protokół ustaleń w sprawie nowego zielonego korytarza, przewidując zwodowanie bezemisyjnych kontenerowców nowej generacji firmy Samskip. W ramach umowy wzmacniającej swoje długotrwałe relacje dwa z wiodących europejskich portów przesiadkowych zobowiązują się do przyspieszenia ekologicznej transformacji w żegludze, aby wesprzeć debiut ekologicznych statków napędzanych wodorem.
12.10.2023

Fincantieri zbuduje dwupaliwowy prom RoPax napędzany LNG

Nowy prom, będący w całości własnością regionu Sycylia i w całości wyprodukowany na wyspie, będzie obsługiwał trasy do Lampedusy i Pantellerii. Prezydent Sycylii Renato Schifani oraz dyrektor generalny i dyrektor zarządzający Fincantieri Pierroberto Folgiero podpisali 9 października br. umowę na budowę nowego promu (Ropax klasy A) w Palazzo d'Orleans, w obecności radnego regionalnego ds. infrastruktury i mobilności Alessandro Aricò, za podstawową kwotę oferty wynoszącą prawie 120 milionów euro.
09.10.2023

W stoczni Hyundai Heavy Industries zwodowano kolejny statek dla Maersk napędzany metanolem

Niedługo po rozpoczęciu działalności zgodnie z przeznaczeniem przez kontenerowiec Laura Maersk, napędzany metanolem, odbyło się wodowanie kolejnej jednostki, mającej w przyszłości tworzyć trzon "zielonej floty". To pierwszy, z zamówionej w Korei Południowej serii 12 statków, które mają odmienić branżę żeglugową w myśl dekarbonizacji branży morskiej.
09.10.2023

Pierwszy na świecie kontenerowiec na metanol w GCT

W terminalu kontenerowym GCT w Porcie Gdynia dziś w nocy pojawił się statek Laura Maersk – nowy feeder linii Maersk. To pierwszy na świecie kontenerowiec napędzany metanolem, który w dodatku ma prowadzić regularną żeglugę na Bałtyku.
05.10.2023

Rząd ma się zająć "Krajowym Programem Żeglugowym do roku 2030”

Rada Ministrów ma zająć się projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu „Krajowy Program Żeglugowy do roku 2030" - wynika z wtorkowego porządku obrad rządu, opublikowanego na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
03.10.2023

UNCTAD wzywa do dekarbonizacji żeglugi. Ponad 100 tys. statków do wymiany i modernizacji

Dekarbonizacja to najważniejszy cel operatorów i uczestników transportu morskiego – wzywają eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”. Mimo wymiany statków lub modernizacji ich systemów napędowych, emisje substancji szkodliwych wzrosły o 20% w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
01.10.2023

MacGregor dostarczy sprzęt RoRo dla pierwszego statku typu PCTC zasilanego metanolem

MacGregor, część Cargotec, został wybrany do dostarczenia sprzętu RoRo dla dwóch pierwszych na świecie czystych i beezemisyjnych statków do przewozu samochodów i ciężarówek (Pure Car and Truck Carrier, PCTC), napędzanych metanolem dla firmy China Merchant Energy Shipping.
29.09.2023

Słabe frachty i czartery powodują konkurencję pomiędzy różnymi segmentami żeglugi. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 33 – 37/2023)

Rynek przewozów ciężkich i ponadgabarytowych realizowany przede wszystkim drobnicowcami wielozadaniowymi nadal osiągał słabe wyniki, a branżowe indeksy dotyczące tego segmentu notowały spadki. Sytuacja ta wynika z nadal słabej podaży ładunków inwestycyjnych w porównaniu do poprzednich lat a także istniejącej poważnej konkurencji ze strony innych typów statków, tj. masowce, kontenerowce, a także statki ro-ro.
28.09.2023

Cyfrowa platforma łańcucha dostaw firmy COSCO Shipping z prestiżową nagrodą

22 września w Grand Halls w Szanghaju odbyło się Międzynarodowe Forum Żeglugi North Bund 2023 pod hasłem „Otwartość, współpraca i innowacje: współtworzenie nowego krajobrazu globalnej żeglugi i lotnictwa”. Przedstawiciele i eksperci władz branżowych, przedsiębiorstw portowych i żeglugowych, instytutów badawczych i stowarzyszeń branżowych z całego świata zebrali się w Szanghaju, aby omówić bieżący rozwój, wyzwania i przyszłe możliwości branży żeglugowej, mając na celu wspólne promowanie nowego rozwoju żeglugi.
25.09.2023

Singapur pozostaje najważniejszym ośrodkiem żeglugowym

Raport opublikowany przez chińską państwową agencję informacyjną Xinhua oraz dostawcę danych morskich Baltic Exchange pokazuje, że od wielu lat nie zachodzą zasadnicze zmiany pod względem ośrodków morskich na świecie. Największym pozostaje od 10 lat Singapur.
22.09.2023

COSCO Shipping podpisuje porozumienie o współpracy w zakresie budowy łańcucha przemysłowego zielonego metanolu

20 września COSCO Shipping, State Power Investment Corporation Limited (SPIC), Shanghai International Port Group (SIPG) oraz China Certification & Inspection Group (CCIC) wspólnie podpisały online "Memorandum o współpracy w zakresie budowy łańcucha przemysłowego zielonego metanolu".
21.09.2023

MOL i Tsuneishi włączają się w "wyścig po metanol" i zamawiają swój pierwszy statek napędzany tym paliwem

Wedle dyrektywy Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) odnośnie dekarbonizacji żeglugi oraz ograniczania emisji CO2 największe firmy branży morskiej dążą do stania się liderem ekologicznych przemian. Chcąc również zabezpieczyć swoje inwestycje poszukują alternatyw od konwencjonalnych paliw kopalnych, wykorzystując przy tym technologię dwupaliwową. Zainteresowaniem cieszą się napędy na LNG, wodór, czy też metanol.
21.09.2023

Drugi największy statek wycieczkowy na świecie zwodowany we Francji

Trwa budowa przyszłego Utopia of the Seas, który znajdzie się we flocie Royal Caribbean International. To szósta jednostka w klasie Oasis, która już w przyszłym roku ma rozpocząć działalność.
20.09.2023

Ministerstwo Infrastruktury podsumowuje rok istnienia przekopu Mierzei Wiślanej

Postępy, wyzwania i perspektywy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną oraz wzrost aktywności żeglugowej w pierwszym roku funkcjonowania tej inwestycji były głównymi tematami konferencji prasowej, w której 18 września 2023 r. na terenie Kapitanatu Portu Nowy Świat wziął udział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
19.09.2023

Historyczny moment. Chrzest pierwszego kontenerowca napędzanego metanolem od Maersk

W Kopenhadze odbyła się wyjątkowa uroczystość. Pierwszy na świecie kontenerowiec zasilany metanolem otrzymał imię Laura Maersk, co ogłosiła jego matka chrzestna, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wydarzenie ma rozpocząć nowy etap na drodze ku dekarbonizacji żeglugi.
14.09.2023

Gigant branży żeglugowej MSC chce stać się kluczowym udziałowcem w Porcie Hamburg, wykupując akcje HHLA

MSC Mediterranean Shipping Company, złożył ofertę zakupu wszystkich notowanych na giełdzie akcji serii A (o charakterze założycielskim) grupy Hamburger Hafen und Logistik Aktiengesellschaft (HHLA). Po ewentualnym sfinalizowaniu tej transakcji MSC miałby 49,9% udziałów w firmie.
14.09.2023

Przekazany przez Wielką Brytanię sprzęt hydrograficzny ma wesprzeć ochronę ukraińskich wód

Brytyjskie Biuro Hydrograficzne przekazało Państwowej Służbie Hydrograficznej Ukrainy 12 września br. sprzęt badawczy i oprogramowanie kartograficzne o wartości 1,6 miliona funtów. Ma w ten sposób wesprzeć nawigację na tym obszarze, wspierać żeglugę komercyjną i zapewnić bezpieczeństwo wód terytorialnych państwa. Wszystko to odbywa się wciąż w trudnych realiach toczącej się wojny.
12.09.2023

Przywódcy Wietnamu i USA ostrzegają ChRL przed "użyciem siły" na Morzu Południowochińskim

Przywódcy Wietnamu i Stanów Zjednoczonych oświadczyli we wspólnym komunikacie w poniedziałek, że przestrzegają przed "groźbami bądź użyciem siły" na Morzu Południowochińskim. Przesłanie, wystosowane przy okazji wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Hanoi, skierowane jest wyraźnie pod adresem ChRL - ocenia AFP.
11.09.2023

Transformacja w łańcuchach dostaw. Niezbędny udział żeglugi i portów

Dla przedsiębiorstw jest ważne rozważenie ryzyka klimatycznego w szerszym kontekście skutków środowiskowych i społecznych a w szczególności narażenie ich łańcuchów dostaw na to ryzyko, ostrzega United Nations Global Compact w najnowszym raporcie „Just Transition In Supply Chains”.
10.09.2023

Marynarki Wojenne Rumunii i USA organizują międzynarodowe ćwiczenie pk. "Sea Breeze 23.3"

Od 11 do 15 września br. w rejonie Morza Czarnego i Delty Dunaju odbędą się międzynarodowe ćwiczenia z udziałem sił morskich państw NATO i zaprzyjaźnionych. Ich celem będzie sprawdzenie zdolności przeciwminowych sił morskich w ramach międzynarodowego zespołu okrętów.
09.09.2023

Auramarine zdobywa zamówienie na układ paliwowy metanolu dla statków od Terntank

Inwestując w rozwój systemów zasilania metanolem jako opłacalnym paliwem Auramarine zabezpieczył zamówienie na ich dostawę dla trzech hybrydowych tankowców o nośności 15 000 DWT dla firmy Terntank.
09.09.2023

Maersk finalizuje z Amazonem umowę na niskoemisyjne dostawy kontenerów

A.P. Moller - Maersk (Maersk) i Amazon sfinalizowały umowę na lata 2023-2024 na transport 20 000 kontenerów FFE (Forty Foot Equipment) przy użyciu "zielonego" biopaliwa w ramach oferty produktów oceanicznych Maersk "ECO Delivery". Maersk szacuje, że przyczyni się to do redukcji 44 600 ton CO2 w porównaniu z wykorzystaniem paliw kopalnych. Jest to również czwarty rok z rzędu, w którym Amazon i Maersk zorganizowały transport kontenerowy z wykorzystaniem opcji paliwowych o niskiej emisji gazów cieplarnianych.
06.09.2023

Ukraina. Dwa kolejne statki przepłynęły przez tymczasowy „korytarz zbożowy”

Dwa kolejne statki pomyślnie przeszły przez tymczasowy korytarz zbożowy , powiedział w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski, poinformował portal Ukraińska Prawda.
03.09.2023

Państwo przeznacza 1,08 mld zł na transport morski i żeglugę śródlądową w 2024

Skonsolidowane wydatki z państwa na transport i infrastrukturę transportową mają wynieść w przyszłym roku 25,68 mld zł - wynika z projektu budżetu na 2024 rok.
25.08.2023

Innowacyjny wycieczkowiec Silver Nova wyrusza w dziewiczy rejs przez Adriatyk

Swój pierwszy rejs rozpoczął wyjątkowy statek wycieczkowy należący do Silversea Cruises. Napędzany LNG Silver Nova to pierwszy z przyszłej linii statków klasy Nova.
16.08.2023

Port w Portsmouth zasilany energią słoneczną

Zakończono instalację nowego systemu słonecznego i baterii na terenie portu w Portsmouth, który jest teraz w pełni operacyjny. Modernizacja ma wpłynąć na ograniczenie emisji CO2 w myśl polityki dekarbonizacji branży morskiej.
14.08.2023

Kontenerowi rekordziści. Porty pod presją tonażowych innowacji

Około 6 700 statków do przewozu kontenerów o nośności około 330 mln ton, zdolnych pomieścić jednorazowo około 27,6 mln TEU to wyzwanie dla portów. Od czasów, gdy pierwszy kontenerowiec wpłynął do portu minęło prawie 70 lat. Kiedy na morza wypłynął w 1956 roku statek przerobiony przez Malcolma McLeana, gestorzy ładunków, spedytorzy, armatorzy przewożący drobnicę podchodzili z rezerwą do nowego rodzaju systemu transportu towarów. Na nową technologię z dystansem podchodzili również portowcy.
14.08.2023

Wiceprezes Żeglugi Augustowskiej: widać, że turyści oszczędzają

Widać, że turyści w tym roku oszczędzają - powiedział PAP wiceprezes Żeglugi Augustowskiej Sławomir Aleksandrowicz. Poinformował, że jego statki przewiozły już 70 tys. osób, ale ocenił, że to dość słaby poziom pomimo tak dobrej pogody.
12.08.2023

Kubańskie tankowce coraz częstszymi gośćmi w meksykańskich portach

W obliczu sankcji nałożonych na Rosję i ceny kluczowych surowców z niej importowanych oraz przyjmowanych, Meksyk urósł w II kwartale tego roku do jednego z kluczowych dostawców ropy naftowej. To chce wykorzystać Kuba, znajdująca się od dekad pod ciężarem ograniczeń handlu. Zwiększa wykorzystanie własnych tankowców celem zwiększenia importu tego surowca od południowego sąsiada USA, w związku z czym zacieśnia z nim więzi gospodarcze.
11.08.2023

HMM zamawia w Chinach cztery wielozadaniowe statki transportowe

Jedna z największych firm żeglugowych, południowokoreański HMM, podpisała nowe zamówienie stoczniowe z China State Shipbuilding Corporation, spółką zależną Huangpu Wenchong, na nowe transportowce przeznaczone do prowadzenia zaawansowanych prac związanych z przeładunkami.
11.08.2023

USA zwiększa swoją obecność na Bliskim Wschodzie. Celem powstrzymanie Iranu przed atakami na statki

Do amerykańskich baz znajdujących się w zaprzyjaźnionych krajach przybyło ponad 3000 marynarzy i żołnierzy, wspartych techniką wojskową. Wynika to z wcześniej zapowiedzianego rozmieszczenia dodatkowych sił w regionie w obliczu zwiększonego zagrożenia dla żeglugi handlowej ze strony Iranu w pobliżu Cieśniny Ormuz. Władze tego państwa dokonały w ostatnim czasie kilku głośnych prób zatrzymania statków przewożących ropę.
09.08.2023

Zwodowano pierwszy elektryczny kontenerowiec dowozowy COSCO

Chiński armator COSCO Shipping zakończył z sukcesem próby wodne pierwszego elektrycznego kontenerowca żeglugi bliskiego zasięgu o pojemności 700 TEU. Statek został zbudowany w stoczni COSCO w Yangzhou i będzie pływał po drogach wodnych śródlądowych oraz trasach przybrzeżnych.
03.08.2023

ESG – moda czy konieczność? Żegluga, porty, offshore i stocznie pod presją innowatorów

Latem tego roku opublikowano poradnik ESG dla żeglugi. Wdrożenie strategii ESG w żegludze ma swoje konsekwencje w całym łańcuchu dostaw i eksploatacji statków, od projektowania poprzez produkcję, eksploatację i obsługę w portach.
02.08.2023

Prom Dudek od sierpnia pływa o godzinę dłużej. Przeprawił już 20 tys. pasażerów

Od 1 sierpnia obowiązuje nowy terminarz rejsów promu Dudek. Pływa o godzinę dłużej, czyli do godziny 20. Od początku maja przeprawił już 20 tys. osób, poinformował stołeczny ratusz.
02.08.2023

Ustawa o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej - komentarz prawny

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej oraz ustawy o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej został opracowany w związku z koniecznością transpozycji do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2397 z dnia 12 grudnia 2017 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych w żegludze śródlądowej oraz uchylającej dyrektywy Rady 91/672/EWG i 96/50/WE (dalej: „dyrektywa 2017/2397”).
31.07.2023

Chrzest największego na świecie promu hybrydowego typu double-ended ferry w Wielkiej Brytanii

P&O Pioneer, największy na świecie prom hybrydowy typu double-ended ferry, został oficjalnie nazwany 27 lipca br. podczas ceremonii zorganizowanej przez brytyjskiego operatora promowego P&O Cruises w Dover w Wielkiej Brytanii.
27.07.2023

Miny rosnącym zagrożeniem dla żeglugi na Morzu Czarnym i wybrzeży. Sytuacje pogarszają sztormy

Zerwanie umowy zbożowej przez Rosję i eskalacja morskiego aspektu wojny na Ukrainie przypomniało o niebezpieczeństwie w postaci min morskich. Obie strony konfliktu wykorzystują je jako stosunkowo tani i zarazem skuteczny środek ochrony przed wrogimi okrętami, blokujący wybrane obszary Morza Czarnego. Z racji na sztormy stanowią również zagrożenie dla wybrzeży, gdyż wyrzucane na plaże i inne obszary nadmorskie, niekiedy blisko zabudowy mieszkalnej, mogą detonować, zagrażając infrastrukturze i życiu ludzkiemu.
26.07.2023

Diamond Line wchodzi do Portu Gdynia i rozwija swoje usługi

Firma żeglugowa Diamond Line rozszerzyła swoją sieć usług dowozowych o Port Gdynia. Pierwsze przybycie statku do Hutchison Ports Gdynia odbyło się w minioną sobotę, 23 lipca.
26.07.2023

Nowy armator i ładunki mogą wypłynąć z polskich portów

Skandynawowie planują uruchomić przewozy naczep samochodowych z Gdańska lub Gdyni. Port w Świnoujściu chce przeładowywać je z pociągów jadących aż znad Morza Śródziemnego - informuje w środę "Puls Biznesu".
26.07.2023

Rosja domaga się kontroli statków na Morzu Czarnym pod zarzutem przewozu na nich broni

Podczas konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin wygłosił oświadczenie, że jednostki transportowe w rejonie czarnomorskim powinny być poddawane kontroli w związku z przewozem uzbrojenia dla walczących stron. Wskazał, że chodzi tu przede wszystkim o przewożące transporty dla broniącej się Ukrainy.
24.07.2023

Barometr zagrożeń w shippingu 2023-2024. Kurs na rozwój zrównoważony

Niestabilność polityczna, finansowa i ataki cybernetyczne, utrata reputacji, a także transformacja energetyczna i prognozowane koszty emisji – to zestaw zagrożeń jakie wskazali armatorzy i menedżerowie flot w czasie badania przeprowadzonego przez International Chamber of Shipping (ICS).
24.07.2023

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich, która określa zasady i tryb zastosowania przez Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej niezbędnych środków w celu m.in. usunięcia poważnego i bezpośredniego zagrożenia terrorystycznego z morza i powietrza.
21.07.2023

Amsterdam zakazuje wpływania do centrum miasta dużych statków wycieczkowych

Rada miasta holenderskiego Amsterdamu uchwaliła zakaz wpływania do centrum miasta dużych statków wycieczkowych. Samorządowcy argumentują, że ma to doprowadzić do zmniejszenia liczby turystów a także ograniczyć zanieczyszczenia. To kolejna decyzja, której celem jest walka z masową turystyką w stolicy Holandii.
21.07.2023

W odpowiedzi na irańskie ataki Pentagon wyśle więcej okrętów do ochrony statków w rejonie Cieśniny Ormuz

Departament Obrony USA ogłosił plany rozmieszczenia większych sił morskich w obszarze odpowiedzialności Centralnego Dowództwa USA (Centcom) w odpowiedzi na ataki Iranu na statki transportujące m.in. ropę w Zatoce Perskiej i Omańskiej. Dochodziło do przejęć jednostek nawodnych, a także nieudanych akcji dzięki czujności i szybkiemu przybyciu sił koalicyjnych.
21.07.2023

Ukraina uzna jednostki nawodne zmierzające do rosyjskich portów jako przewożące ładunki wojskowe

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że wszystkie jednostki płynące na Morzu Czarnym w kierunku morskich portów Rosji, tak statki jak i okręty mogą być od piątku traktowane jako przewożące ładunki przeznaczone do celów wojskowych.
20.07.2023

NATO zacieśnia kontrolę nad Bałtykiem, komplikując żeglugę rosyjskiej Marynarce Wojennej

Rozszerzające się NATO zacieśnia kontrolę nad Morzem Bałtyckim komplikując tranzyt Marynarki Wojennej Rosji, pisze w czwartkowej analizie brukselski portal informacyjny Politico.
13.07.2023

Evergreen inwestuje 5 mld dolarów w statki napędzane metanolem

Tajwański gigant branży morskiej dołącza do wyścigu o pozycję lidera dekarbonizacji żeglugi. Firma poinformowała o swoich planach zakupowych, w ramach których inwestuje w statki napędzane zielonymi paliwami. W tym przypadku stawia na wykorzystanie metanolu.
12.07.2023

IMO krytykowane za zmienioną strategię dekarbonizacji

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) w zeszłym tygodniu przyjęła zmienioną strategię dekarbonizacji globalnej żeglugi na szczycie klimatycznym Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego (MEPC 80) w Londynie. Nowa strategia zakłada dostosowanie sektora do celu porozumienia paryskiego w zakresie ocieplenia klimatu o 1,5ºC, ale grupy ekologiczne skrytykowały "niejasne zobowiązania", które zostały uzgodnione.
11.07.2023

Komisja Europejska przyjmuje nowe ambicje klimatyczne IMO na kolejne lata i wzywa do uruchomienia transformacji

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje osiągnięte 7 lipca na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) porozumienie w sprawie przeglądu jej strategii z 2018 r. dotyczącej ograniczenia emisji gazów cieplarnianych ze statków. Porozumienie to stanowi ważny krok w kierunku zmniejszenia śladu węglowego międzynarodowego transportu morskiego i zapewnienia sprawiedliwego wkładu sektora żeglugi w realizację celów porozumienia paryskiego, proporcjonalnie do jego udziału w globalnych emisjach wynoszącego 3%.
10.07.2023

Kalifornia zainwestuje 1,5 miliarda dolarów w modernizację infrastruktury portowej

Władze stanu Kalifornia ogłosiły wielki program inwestycyjny, mający na celu usprawnienie funkcjonowania portów i łańcucha dostaw poprzez wspieranie zrównoważonego rozwoju i wydajności, przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa. Projekty otrzymujące fundusze stanowe obejmują modernizację portów w Los Angeles i Long Beach, najbardziej ruchliwych portów na półkuli zachodniej, a także innych portów morskich i śródlądowych.
10.07.2023

Sejm poparł poprawki Senatu do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

W piątek Sejm głosował nad uchwałą Senatu do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich. Posłowie poparli poprawki zgłoszone przez Izbę Wyższą.
07.07.2023

IMO przyjmuje zmienioną strategię redukcji emisji gazów cieplarnianych z żeglugi

Państwa członkowskie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), zebrane na posiedzeniu Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego (MEPC 80), przyjęły strategię na 2023 roku w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych ze statków, z ulepszonymi celami w zakresie dekarbonizacji żeglugi.
07.07.2023

Kanada zabiera się za wraki i porzucone jednostki

Kanadyjska straż przybrzeżna będzie mogła karać właścicieli jednostek, które zostały porzucone lub zatonęły i sprawiają przez to problemy.
07.07.2023

Morskie siły Meksyku przechwyciły transport 3,5 ton kokainy

Marynarka Wojenna Meksyku (Armada de México) ogłosiła sukces w ramach dużej akcji antynarkotykowej na wodach wschodniego Pacyfiku, jaka miała miejsce pod koniec czerwca. Marynarze zatrzymali półzanurzalny statek załadowany 3,5 tonami kokainy w pobliżu Baja California, leżącego na północ od obszaru znanego z wyjątkowego natężenia przemytu w Ameryce Środkowej.
07.07.2023

Iran kontynuuje agresywne działania, zajmując statki transportujące ropę. Czy dojdzie do eskalacji?

Irańscy Strażnicy Rewolucji mieli przejąć siłą statek handlowy na wodach międzynarodowych w Zatoce Perskiej w czwartek. Zdaniem służb prasowych US Navy jednostka miała być zaangażowana w przemyt, powiedział rzecznik Marynarki Wojennej USA. Wpisuje się to w ciąg incydentów w rejonie Cieśniny Ormuz oraz Zatoki Omańskiej, gdzie dochodzi do ataków na jednostki morskie. Siły międzynarodowe wielokrotnie uniemożliwiały Iranowi zajęcie poruszających się tam statków.
07.07.2023

Ponant przedstawia projekt statku wycieczkowego napędzanego wiatrem i ogniwami paliwowymi

Francuska firma Ponant przedstawiła dwie koncepcje projektowe jachtu nowej generacji, którego celem jest ograniczenie emisji CO2 i ewolucja żeglugi w kierunku neutralności klimatycznej. Przedsiębiorstwo podało, że prowadzi rozmowy z wybranymi stoczniami. Oczekuje, że statek, który połączy w sobie sześć innowacyjnych technologii dekarbonizacji, będzie gotowy do 2030 roku.
06.07.2023

Indonezja formuje własną straż wybrzeża z prawdziwego zdarzenia

Władze w Dżakarcie planują utworzenie nowej formacji straży przybrzeżnej, która przejmie i zwiększy możliwości istniejącej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego (Bakamla). Ma być to kluczem do zapewnienia ochrony żeglugi w tym wyspiarskim państwie, dla którego branża morska stanowi kluczową gałąź gospodarki. To może być przydatna nauka dla innych krajów, w tym Polski..
06.07.2023

Sezon wycieczkowy w pełni. Viking Jupiter zawija do Portu Gdańsk [WIDEO]

Dziś rano w Gdańsku zakołysały się fale. Przy nabrzeżu Westerplatte zacumował majestatyczny wycieczkowiec Viking Jupiter. Potężny statek przyciąga spojrzenia swoimi wyjątkowymi parametrami i luksusowym wyposażeniem.
05.07.2023

Sekretarz Generalny ONZ wzywa do zawarcia umowy o zerowej emisji dla żeglugi do 2050 roku

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres wezwał w poniedziałek do osiągnięcia porozumienia w sprawie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku podczas kryzysowych rozmów żeglugowych w Londynie w tym tygodniu i wezwał do przyspieszenia wysiłków na rzecz dekarbonizacji.
04.07.2023

Maersk zamawia sześć statków napędzanych metanolem

A.P. Moller - Maersk (Maersk) złożył zamówienie na sześć średniej wielkości kontenerowców - wszystkie z silnikami dwupaliwowymi zdolnymi do pracy na zielonym metanolu 1. Yangzijiang Shipbuilding Group zbuduje sześć statków o pojemności 9 000 TEU, które zostaną dostarczone w 2026 i 2027 roku.
26.06.2023

Senat: nowela ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich wraca do komisji

Senat skierował w czwartek ponownie do komisji obrony i praw człowieka nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich. Senatorowie nie zaproponowali podczas obrad plenarnych nowych poprawek, ale komisje mają się zebrać, by ujednolicić sprawozdanie dotyczące tej ustawy.
22.06.2023

Jak funkcjonuje gospodarka morska w obliczu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej?

Podczas szóstej edycji Forum Wizja Rozwoju jeden z paneli dotyczył ogólnej kondycji gospodarki morskiej w Polsce i zmian wynikających z sytuacji geopolitycznej. Dyskutowano o szansach i możliwościach dla tego obszaru, a także nie udało się pominąć kwestii, które wymagają pewnych zmian i interwencji.
20.06.2023

Rosja wykorzystuje kanały żeglugowe, aby przemieszczać okręty na akweny morskie

W stoczni znajdującej się w rosyjskim Zielonodolsku zwodowano i wyposażono mały okręt rakietowy proj. 21631, który ma odbyć próby morskie na Morzu Bałtyckim. Sztuczka polega na tym, że jednostkę powstała w mieście, które znajduje się setki kilometrów od morza, do którego dostanie się przepływając Wołgę.
16.06.2023

Rząd Turcji podnosi opłatę za transfer przez Bosfor okrętów, co ma zwiększyć napływ obcych walut

Władze w Ankarze podnoszą opłatę za transfer przez Bosfor okrętów komercyjnych. Chcą w ten sposób zwiększyć napływ walut zagranicznych, poinformował turecki minister transportu i infrastruktury Abdulkadir Uraloglu, cytowany w poniedziałek przez agencję BIA.
13.06.2023

Pierwszy na świecie bezzałogowy prom elektryczny pływa już w Sztokholmie

Pierwszy na świecie komercyjny bezzałogowy prom elektryczny MF Estelle wypłynął w poniedziałek w regularną trasę. Statek mogący pomieścić 30 osób oraz rowery połączył wyspy Kungsholmen z Soedermalm, będącymi dzielnicami miasta.
12.06.2023

Cargill chce zrewolucjonizować żeglugę śródlądową czarterując jednostki z napędem elektrycznym

Firma będzie korzystać z zeroemisyjnych pchaczy i barek Kotug International do transportu ziaren kakaowych z portu w Amsterdamie do fabryki kakao w Zaandam. W pełni zelektryfikowane jednostki nawodne mają nie tylko eliminować emisję CO2, jak i hałas w transporcie rzecznym.
12.06.2023

Badanie: wody Arktyki będą wolne od lodu za niecałe 10 lat, wcześniej niż zakładano

Wody Arktyki mogą być latem wolne od lodu już za niecałe 10 lat, a to znaczy, że mogą być łatwiej dostępne dla żeglugi przynajmniej dziesięć lat wcześniej niż zakładano – wynika z badania naukowców z Kanady, Korei Południowej i Niemiec.
09.06.2023

BAR Technologies i Deltamarin realizują wizję kontenerowca zasilanego siłą wiatru

Fińsko-brytyjski duet technologicznej branży morskiej dąży do urzeczywistnienia innowacyjnego projektu budowy kontenerowców Aframax napędzanych siłą wiatru. Powrót do historycznych rozwiązań ma być kluczem do dekarbonizacji żeglugi.
06.06.2023

Testy rakietowe Korei Północnej zagrażają żegludze

Kilka krajów ONZ wystosowało notę ostrzegającą przez testami rakietowymi i satelitarnymi Korei Północnej. Stanowią one zagrożenie dla cywilnej żeglugi na ruchliwych trasach w północno-wschodniej Azji.
03.06.2023

Na Motławie więcej kontroli jednostek pływających

Na Motławie w Gdańsku zwiększona zostanie kontrola jednostek pływających. To pokłosie kolejnej już kolizji, do której doszło w ostatnim czasie na akwenie.
24.05.2023

Prezydent: trzeba przystosować nasze działania w dziedzinie obronności morskiej, infrastruktury krytycznej nadbrzeżnej i morskiej

Konieczne jest zrewidowanie i przystosowanie naszych działań w dziedzinie obronności morskiej, infrastruktury krytycznej nadbrzeżnej i morskiej oraz innych zagadnień dot. żeglugi i eksploatacji zasobów Morza Bałtyckiego - ocenił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników Konwentu Morskiego.
22.05.2023

Przekop przez Mierzeję: przed wakacjami zostanie oddany do użytku obrotowy most w Nowakowie

Most obrotowy w Nowakowie, budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, zostanie oddany do użytku przed wakacjami. To trzeci i największy most obrotowy na nowym szlaku do Elbląga - podała PAP rzeczniczka inwestora Urzędu Morskiegow Gdyni Magdalena Kierzkowska.
21.05.2023

Uniwersytet Morski w Gdyni wzbogacił się o nowe jachty

Z udziałem kadry akademickiej uroczyście powitano 10 maja br. dwa, zakupione przez uczelnię, nowe jachty klasy Omega Sport. Mają w przyszłości regularnie reprezentować placówkę podczas wydarzeń odbywających się na morzu oraz akwenach wewnątrz kraju.
12.05.2023

Ponad stuletni żaglowiec handlowy powraca na morze w roli statku transportowego

Mający 111 lat De Tukker wyruszył w rejs z Holandii do Portugalii w ramach nowej, komercyjnej roli. Obsługiwany przez holenderski startup Eco Clipper ma otworzyć drogę dla rozwoju transportu morskiego z użyciem jednostek wyposażonych w żagle.
11.05.2023

Hakerzy mogą wykorzystać ChatGPT do infiltracji statków

Większość udokumentowanych cyberataków na pojedyncze statki w przeszłości była przeprowadzana poprzez zagłuszanie i fałszowanie sygnałów nawigacyjnych. Jednak statki są coraz bardziej zagrożone szerszym zakresem ataków, w tym oprogramowaniem ransomware.
11.05.2023

Most w Nowakowie po próbach obciążeniowych. To kolejna inwestycja w związku z Mierzeją Wiślaną

Budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską most obrotowy w Nowakowie pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe. Odbyły się one w kwietniu, kiedy to również przeprowadzono z powodzeniem testowy obrót całej konstrukcji.
09.05.2023

Nowela ustawy o ochronie żeglugi pozwoli wojsku elastyczniej reagować na zagrożenia terrorystyczne

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że nowelizacja ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich pozwoli wojsku elastyczniej reagować w przypadku potencjalnych zagrożeń terrorystycznych. "Były zgłaszane uwagi, że te przepisy wymagają uściślenia i właśnie to czynimy".
05.05.2023

GIOŚ realizował kontrole w zakładach i na statkach w zakresie użycia ciężkiego oleju opałowego

W 2022 roku inspektorzy ochrony środowiska, w ramach swoich uprawnień, przeprowadzili kontrole zakładów i statków żeglugi śródlądowej. Sprawdzano zawartości siarki w ciężkim oleju opałowym oraz w oleju do silników. Przeprowadzone przez Inspekcję Ochrony Środowiska kontrole wykazały pewne uchybienia.
05.05.2023

Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

W trakcie rozpoczętych o 11.00 obrad ministrowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich, a także propozycją zmian w ustawie o weteranach działań poza granicami państwa. Przepisy te mają zapewnić polskim siłom zbrojnym możliwość skutecznego oddziaływania na zagrożenia terrorystyczne z morza i powietrza, których nie można zneutralizować środkami pozostającymi w dyspozycji ministra spraw wewnętrznych.
04.05.2023

Lakeway Link – nowe linie połączą Polskę i Szwecję

Nowa firma żeglugowa Lakeway Link będzie wykorzystywać statki zupełnie nowego typu, by pływać z Gdańska i Gdyni do położonych nad szwedzkim jeziorem Melar portów Södertälje i Västerås.
03.05.2023

Interwencje wobec pierwszych w sezonie pijanych sterników

Patrole wodne interweniowały wobec pierwszego w tym sezonie żeglarskim na Mazurach pijanego sternika i użytkownika roweru wodnego - podała we wtorek policja. Funkcjonariusze apelują do żeglarzy o zdrowy rozsądek i zapowiadają dalsze kontrole.
02.05.2023

Nor-Shipping – arena morskich innowacji i biznesu

Pandemia COVID i napaść Rosji na Ukrainę wywołały ogromną falę niepewności i niestabilności na całym świecie. Biznes morski ma charakter międzynarodowy. Każdego, kto działa na arenie międzynarodowej, dotykają wstrząsy geopolityczne. W transporcie morskim nadchodzące lata będą koncentrować się na uzyskaniu zerowej emisji i neutralności klimatycznej. Branża morska jest układem bardzo złożonym. Jest dynamiczna i szybko się rozwija, co z kolei sprawia, że takie przedsięwzięcie jak Nor-Shipping jest bardzo ważne.
02.05.2023

Zmiany w prawie morskim

W dniu 21 marca 2023 roku do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej oraz ustawy o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej - projekt mający na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej, który zakłada wprowadzenie m.in. wskazanych poniżej zmian:
27.04.2023

Otwarcie Sezonu Żeglarskiego 2023 w Gdyni

W trakcie majówki nie będzie brakowało morskich atrakcji. Podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej 2 maja nastąpi także oficjalne rozpoczęcie sezonu żeglarskiego w Gdyni. Partnerem tego wydarzenia jest Port Gdynia.
26.04.2023

Wodne stacje paliw Orlenu gotowe do pracy

Z początkiem maja PKN Orlen uruchomi wodne stacje tankowania na Mazurach, nad Zalewem Zegrzyńskim oraz nad morzem. Oprócz paliwa będzie można w nich kupić produkty spożywcze i akcesoria do łodzi. W trosce o środowisko stacje wyposażono w rozwiązania techniczne zapobiegające m.in. rozlaniu paliwa do wody.
25.04.2023

UE. Szefowa KE podpisała umowę z premierem Norwegii ws. "zielonego sojuszu". Fokus na offshore i żeglugę bezemisyjną

UE i Norwegia utworzyły w poniedziałek "zielony sojusz w celu wzmocnienia wspólnych działań w dziedzinie klimatu, wysiłków na rzecz ochrony środowiska oraz współpracy w dziedzinie czystej energii i transformacji przemysłowej". Umowę podpisali w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Norwegii Jonas Gahr Store.
24.04.2023

Lekka poprawa parametrów rynku po pierwszym kwartale. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 10-14/2023)

Według Międzynarodowej Organizacji Handlu (ang. World Trade Organization) globalny handel spadnie z poziomu 2,2 % odnotowanych w 2022 roku do poziomu około 1,7 % w roku 2023. Aczkolwiek przewidywania na 2024 rok są dużo lepsze. Według prognoz WTO ma nastąpić mocniejszy rozwój światowej gospodarki, co przełoży się również na poprawę parametrów międzynarodowego handlu, w tym tego realizowanego drogą morską.
20.04.2023

Pierwszy wycieczkowiec w Porcie Gdańsk oznaką początku sezonu

Do Gdańska wpłynął statek wycieczkowy Hamburg, będąc pierwszym z ok. 50, jakie mają pojawić się w tamtejszym porcie w trakcie sezonu. Coraz częstsze wizyty dużych jednostek są znakiem jego rosnących możliwości w zakresie ich przyjmowania oraz obsługi.
20.04.2023

Dla Litwy eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę to wielka szansa

W środę minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył, że Litwa powinna wykorzystać okazję i po dokonaniu pewnych inwestycji eksportować więcej ukraińskiego zboża przez Kłajpedę. Szef resortu nazwał eksport ukraińskiego zboża przez Kłajpedę "wielką szansą".
19.04.2023

Parlament Europejski przyjął kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu "Fit for 55"

W pierwszym czytaniu przyjęto kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu "Fit for 55", które są konkretnymi aktami prawnymi ukierunkowanymi na ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku (w porównaniu z 1990 rokiem) i osiągnięcie neutralności klimatycznej do połowy XXI wieku. W głosowaniu została przyjęta m.in. reforma unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i nowy graniczny mechanizm węglowy (CBAM). Powołano także Społeczny Fundusz Klimatyczny (SCF).
18.04.2023

Zwodowano pierwszy statek napędzany metanolem dla Maersk

Zdaniem giganta zajmującego się żeglugą kontenerową "osiągnięto kamień milowy w wysiłkach zmierzających do redukcji emisji CO2". To wszystko dzięki udanemu zwodowaniu swojego pierwszego statku zasilanego metanolem w stoczni Hyundai Mipo w Korei Południowej.
14.04.2023

Rosja stawia warunki w sprawie utrzymania dostaw zboża z Morza Czarnego

Władze rosyjskie nie obiecują przedłużenia wynegocjowanego przez ONZ porozumienia w sprawie zboża z Morza Czarnego poza 18 maja, chyba że Zachód usunie jej zdaniem "szereg przeszkód" w eksporcie rosyjskich produktów.
14.04.2023

Rosja i Wenezuela planują utworzenie wspólnej linii żeglugowej. Kontrowersji nie brakuje

Urzędnicy w Rosji i Wenezueli planują uruchomienie wspólnej firmy żeglugowej, aby pobudzić handel między tymi krajami, znajdującymi się pod gradobiciem sankcji. Trasa miałaby w zamierzeniu obsługiwać okupowany przez Rosję port w Sewastopolu, stanowiąc przepustkę dla handlu żywnością i towarami przemysłowymi, jednocześnie potwierdzając swoje aspiracje względem utrzymania Krymu i budowy swoistej "Osi" państw stojących w opozycji do świata zachodniego, nakładającego na Moskwę sankcje.
11.04.2023

Statki wycieczkowe są coraz częściej wybierane jako miejsce pracy zdalnej

Praca zdalna spopularyzowana przez pandemią COVID-19 otworzyła przestrzeń do realizowania zadań zawodowych z praktycznie każdego zakątka świata. Wymaga ona jednak spotkania się raz na jakiś czas z współpracownikami. W tym celu można postawić na statek wycieczkowy, by połączyć wielodniową pracę z podróżą po świecie.
07.04.2023

J. Lauritzen zamawia dwupaliwowe masowce w ramach dekarbonizacji branży morskiej

Duńska firma żeglugowa J. Lauritzen poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie budowy minimum dwóch masowców Kamsarmax o ładowności 81 200 dwt, które zostaną zbudowane przez japońską stocznię Tsuneishi Shipbuilding. Mają być wzorem działan na rzecz ograniczenia emisji CO2, stosując zasilanie zielonym metanolem i biodieslem.
06.04.2023

Kontenerowce i statki pasażerskie w portach UE będą musiały korzystać z zasilania lądowego

W ubiegłym tygodniu doszło do ważnego porozumienia Parlamentu Europejski oraz Rady Unii Europejskiej w zakresie pakietu regulacyjnego Fit For 55. Nowe przepisy obejmują zmiany mające na celu przyspieszenie dekarbonizacji sektora żeglugowego, w tym przyspieszenie wdrażania „czystszych” paliw.
05.04.2023

Stena Vision zawija do Gdyni po raz ostatni

Prom Stena Vision kończy swoją ponad 12-letnią przygodę na polsko-szwedzkiej trasie.
27.03.2023

Maersk otworzył trasę kontenerową na Ukrainę przez rumuńskie porty

Maersk otworzył trasę kontenerową na Ukrainę przez rumuński port w Konstancy. To ważne wsparcie dla przewozu towarów z i do Ukrainy, ograniczonego przez trwającą wojnę. Wykorzystuje przy tym nie tylko możliwości przeładunkowe w Rumunii, ale też szansa na rozwój transportu rzecznego.
24.03.2023

Projekt z udziałem Deltamarin otrzymał zgodę ABS na badania w zakresie metody dekarbonizacji żeglugi

Konsorcjum globalnych organizacji żeglugowych oraz Inicjatywa Klimatyczna na Rzecz Ropy i Gazu (Oil and Gas Climate Initiative, OGCI) otrzymały 22 marca br. zgodę od amerykańskiej agencji certyfikacji statków (American Bureau of Shipping, ABS) na zastosowanie systemu wychwytywania dwutlenku węgla na pokładzie tankowca.
22.03.2023

Prawdziwy kolos wśród kontenerowców! MSC odbiera swoją pierwszą jednostkę o pojemności ponad 24 000 TEU

Mediterranean Shipping Company (MSC) odebrała dziś w Chinach dostawę pierwszego kontenerowca z serii nowych, dużych jednostek transportowych. MSC Tessa jest promowany przez swoich chińskich budowniczych jako największy obecnie ukończony i dostarczony kontenerowiec na świecie o pojemności przeszło 24 116 TEU.
10.03.2023

Nowa oceaniczna linia drobnicowa DB Schenker z Bangladeszu do Polski wsparciem dla branży fashion

Nowe połączenie drobnicowe z portu Chittagong do Gdańska ma być odpowiedzią na potrzeby klientów głównie z szeroko pojętej branży fashion którzy importują towary z krajów takich jak Bangladesz, Indie czy Pakistan. Wiąże się to z rozwojem sieci połączeń oceanicznych z państwami Dalekiego Wschodu. Ma też zapewnić także redukcję emisji CO2 dzięki biopaliwom używanym przez poruszające się na tej trasie statki.
10.03.2023

Alfa Laval wprowadza pierwsze w przemyśle morskim separatory przystosowane do biopaliw

Biopaliwa są aktualną i dostępną opcją paliwową, która ma ogromne znaczenie dla klientów z branży morskiej w procesie dekarbonizacji. Alfa Laval jako pierwsza na rynku podejmuje bardzo praktycznie temat biopaliw i wprowadza serie separatorów zoptymalizowanych pod kątem biopaliw i ich modernizacji.
01.03.2023

Ada ratuje jacht i potrzebuje wsparcia. "Cleo jest wyjątkowa"

Jeden z nielicznych, który został wyprodukowany na eksport i przetrwał do dziś. Teraz wrócił do Szczecina i nie tylko ocaleć, ale stać się żeglarską dumą Pomorza Zachodniego.
01.03.2023

Kolejne statki wycieczkowe powracają do działalności po pandemii

Trzy lata temu świat ogarnęła panika związana z postępem choroby COVID-19, której szybkość rozprzestrzeniania i skutki zachorowania doprowadziły do wielu zgonów na całym świecie. Związane z tym obostrzenia okazały się wyzwaniem dla wielu branż, w tym turystycznej. Teraz kolejne statki wycieczkowe wracają do regularnych rejsów.
24.02.2023

Rekordowo niski poziom wody w Wenecji. Na wielu kanałach niemożliwa jest żegluga

Centrum morskie przy zarządzie miasta poinformowało, że pomiary wskazują na minus 70 cm poniżej poziomu morza. W wielu kanałach wody jest tak mało, że przepłynięcie przez nie jest niemożliwe.
20.02.2023

European Energy i HMM łączą siły w dekarbonizacji żeglugi e-metanolem

Ekologiczna żegluga staje się coraz bardziej powszechna, a European Energy podpisała właśnie MoU z HMM w celu zabezpieczenia dostaw metanolu dla swojej nowo zamówionej floty ekologicznych jednostek.
17.02.2023

Rok Jadeitowego Królika rokiem 5% wzrostu PKB w Chinach. Dobra wiadomość dla żeglugi i portów

Prognoza wzrostu gospodarczego Chin w 2023 r. została skorygowana prawie o 1% do 5% – powiadomił Fitch Ratings w komunikacie ogłoszonym w pierwszym dniu obchodów Chińskiego Nowego Roku–Roku Jadeitowego Królika. To dobra informacja także dla Polski, dla której Chiny są obecnie największym partnerem handlowym Polski w Azji, a Polska największym partnerem handlowym Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. To również dobra wiadomość dla żeglugi i portów, głównych beneficjentów aktywności gospodarczej Chin na oceanicznych szlakach.
14.02.2023

Indeksy nadal w dół, ale negatywne trendy wyhamowują. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 2– 5/2023)

Nastroje w branży transportu morskiego nadal nie są zbyt optymistyczne. Kontynuacja spadków najważniejszych indeksów branżowych negatywnie wpływa na nastroje wielu podmiotów rynku. Jednakże niektóre polityki inwestycyjne armatorów jeszcze do niedawna mogły zaskakiwać, co widoczne było przede wszystkim w branży kontenerowej. Są jednak tutaj pewne symptomy, które mogą świadczyć o tym, że jednak i tutaj trwa wyhamowywanie inwestycji i zwiększanie złomowań, które mogą pomóc w stabilizacji warunków rynku transportu kontenerowego.
09.02.2023

Prezydent podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie morskim

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Nowelizacja ma m.in. umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
26.01.2023

DNV pomoże Szwecji wyznaczyć kierunki dekarbonizacji transportu masowych ładunków suchych

Niezależna firma certyfikacyjna DNV oraz organizacja Responsible Shipping Initiative (RSI) zrzeszająca szwedzkie firmy czarterujące suche ładunki masowe, rozpoczęły realizację studium wykonalności, którego celem jest opracowanie mapy drogowej dla kontraktacji nowych statków napędzanych paliwem ekologicznym.
18.01.2023

Rusza modernizacja kanału Łuczańskiego

W styczniu tego roku rozpoczęto prace hydrotechniczne obejmujące przebudowę i umocnienie Kanału Łuczańskiego. Inwestycja unowocześni, a przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo jednej z głównych dróg wodnych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, łączącej Niegocin z jeziorem Kisajno. Realizacja projektu zajmie do 12 miesięcy, a ponowne oddanie kanału do użytkowania w pełnym zakresie planowane jest do końca 2023 roku. Całość planowanych prac wykona Korporacja Budowlana DORACO.
18.01.2023

Kanał żeglugowy na Wiśle czasowo otwarty

Z uwagi na klimat od 9 do 15 stycznia jest możliwa ograniczona żegluga kanałami Wisły oraz Martwej Wisły. Są chętni do korzystania z tej możliwości.
11.01.2023

Członek załogi wypadł z jachtu do morza. Komisja przygotowała raport

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowała raport z wypadku jachtu "Yachting", do którego doszło w lutym ub.r na Bałtyku. Z jednostki w trakcie rejsu wypadł członek załogi.
06.01.2023

Dolny odcinek Wisły ma być żeglowny, to pomoże portom i transportowi intermodalnemu

Budowę elektrowni wodnej w Siarzewie, czy przystosowanie dolnego odcinka Wisły do IV klasy żeglowności przewiduje program kompleksowego zagospodarowania Dolnej Wisły, który ma być przyjęty przez rząd w pierwszym kwartale 2023 roku.
05.01.2023

Widmo głodu krąży nad światem, mimo że globalny handel osiągnie 32 bln dolarów w 2022 r.

Globalny handel ma osiągnąć rekordowe 32 biliony dolarów w 2022 r., ale perspektywy na 2023 r. są coraz bardziej ponure. Ponieważ żywność staje się droższa, krajom rozwijającym się coraz trudniej jest powstrzymać miliony ludzi przed głodem – alarmują eksperci UNCTAD.
27.12.2022

Ørsted będzie produkować e-metanol. Podejmie ryzyko jak w przypadku offshore wind

Duński koncern energetyczny podjął ostateczną decyzję inwestycyjną (FID) w sprawie projektu FlagshipONE, największej w Europie bezemisyjnej produkcji metanolu dla żeglugi. Inwestor chce podjąć ryzyko podobnie jak wiele lat temu rozpoczynając inwestycje w morską energetykę wiatrową.
27.12.2022

Przez Kanał Żeglugowy na Mierzei Wiślanej przeprawiło się 467 jednostek

Jak poinformował Urząd Morski w Gdyni, od 18 września do 14 grudnia przez kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej przeprawiło się 467 jednostek, w tym 11 jednostek innej niż polska bandery.
26.12.2022

Morze Śródziemne będzie kontrolowane pod względem emisji tlenków siarki

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) osiągnęła porozumienie w sprawie zwiększenia ochrony Morza Śródziemnego poprzez znaczne zaostrzenie przepisów dotyczących spalin pochodzących ze statków. Nowe normy dotyczące paliw żeglugowych mają zmniejszyć emisję tlenków siarki na Morzu Śródziemnym o 80 proc.
23.12.2022

Transport morski w gospodarczych sztormach. Raport UNCTAD 2022

Wyższe ceny zboża i stawki za fracht suchych towarów masowych na początku 2022 r. przyczynią się do 1,2-procentowego wzrostu konsumpcyjnych cen żywności. Kontenerowce cumowały w portach o 13,7% dłużej w 2021 r. w porównaniu z 2020 r., pogłębiając opóźnienia i braki. A w ciągu ostatniego roku całkowita emisja gazów cieplarnianych ze światowej floty wzrosła o 4,7% - to ustalenia eksportów UNCTAD zawarte w najnowszym raporcie „Maritime Transport Review 2022”.
23.12.2022

Senat za nowelą ustawy poprawiającą bezpieczeństwo żeglugi

Senat opowiedział się w czwartek za nowelą ustawy poprawiającej bezpieczeństwo żeglugi z dziesięcioma poprawkami senackiej Komisji Infrastruktury. Ustawa ma m.in. umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
16.12.2022

Ten eksponat pobudza wyobraźnię. Historia żeglarstwa pod sufitem MCN [ZDJĘCIA]

Połowa jachtu Hanse 311 zawisła pod sufitem Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Jednostka ma nawiązywać do historii żeglarstwa i jednocześnie do współczesnego szkutnictwa, z którymi Pomorze Zachodnie jest ściśle związane.
15.12.2022

Rynek ubezpieczeń w biznesie morskim. Dochodowy i z perspektywami wzrostu do 2030 r.

Biorąc pod uwagę inflację i zmiany w łańcuchach globalnych dostaw surowców energetycznych i żywności oraz wzrost wartości flot, wnioskuje się, że rynek ubezpieczeń będzie rósł nawet ponad 6% rocznie.
11.12.2022

Top 100 osób sprzyjających dekarbonizacji żeglugi. Polka w czołówce decydentów

Ursula von der Leyen, Magda Kopczyńska, Frans Timmermans i Adina Vălean z Komisji Europejskiej znalazły się na czołowych pozycjach „Lloyd's List Top 100 People in Shipping for 2022”. Decyzje podjęte przez trzech komisarzy i dyrektora działu mobilności i transportu odcisnęły piętno na żegludze międzynarodowej, które będzie trwało przez co najmniej dwa lata – uzasadniają swoją decyzję eksperci, którzy projektowali ranking ludzi mających decydujący wpływ na zmiany w globalnym transporcie morskim w najbliższym okresie.
07.12.2022

Wiceminister Witkowski: należy wyposażyć mariny w instalacje do odbioru ścieków z łódek

Aby zapobiegać degradacji Wielkich Jezior Mazurskich, należy wyposażyć porty mazurskie w instalacje do przyjmowania ścieków z łódek - powiedział w środę wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Dodał, że do degradacji środowiska przyczynia się też słabo rozwinięta sieć kanalizacyjna.
30.11.2022

Szczyt zysków w żegludze kontenerowej. Niemal 59 miliardów w III kwartale 2022 roku

Żegluga liniowa jest na dobrej drodze do pobicia zeszłorocznych, rekordowych zysków nawet o 50%.
30.11.2022

Projekt noweli rozporządzenia ws. przeszkoleń załóg statków morskich - na RCL

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ramowych programów przeszkoleń dla członków załóg statków morskich został we wtorek zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Chodzi m.in. o załogi statków eksploatowanych na wodach polarnych.
29.11.2022

Komisja sejmowa przyjęła poprawki do projektu noweli ustawy poprawiającej bezpieczeństwo żeglugi

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła w środę poprawki do projektu nowelizacji ustawy poprawiającej bezpieczeństwo żeglugi. Przyjęta została m.in. poprawka zmieniająca ustawę o Straży Granicznej.
16.11.2022

Sejm. Projekt nowelizacji ustawy poprawiający bezpieczeństwo żeglugi do drugiego czytania

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła w poniedziałek wniosek o uchwalenie rządowego projektu nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Nowela ma m.in. poprawić bezpieczeństwo żeglugi, a także umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
14.11.2022

Rynek żeglugowy zmienia się na lata. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 36-39/2022)

Światowa Organizacja Handlu (ang. World Trade Organization) prognozuje globalne spowolnienie gospodarcze, co będzie miało oczywiście również wpływ na międzynarodowy transport morski. Jeszcze w tym roku poziom rozwoju ma wynieść jedynie 2,5%, natomiast przyszły rok to według prognoz kontynuacja spowolnienia i rozwój na jeszcze niższym poziomie, bo około 2,2%.
13.10.2022

Statki-widmo na morzach. Czy puste rejsy to znak naszych czasów?

Puste rejsy zmniejszają zdolność przewozową, aby zrównoważyć spadające wolumeny po globalnych kongestiach portowych i spowolnić spadek stawek frachtowych. Okazja się nadarzyła, ponieważ w Chinach trwa obecnie Złoty Tydzień, hamując zapotrzebowanie na transport morski.
05.10.2022

Połowa absolwentów kędzierzyńsko-kozielskiej "żeglugi" to kobiety

W kędzierzyńsko-kozielskim technikum kształcącym marynarzy śródlądowych już prawie połowa absolwentów to kobiety. Niektóre z nich podtrzymują rodzinną tradycję, stając się marynarzami w trzecim pokoleniu.
25.09.2022

Holandia. Żegluga śródlądowa bije rekordy w Niderlandach; w rok przewiozła 369 mln ton towarów

W 2021 r. statki śródlądowe przewiozły w Holandii 369 mln ton towarów, o 5,8 proc. więcej niż w poprzednim roku i najwięcej w historii, wynika z informacji Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS).
21.09.2022

Czy trendy w żegludze kłamią? Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 33-36/2022)

Kolejne tygodnie trzeciego kwartału 2022 roku, to kontynuacja zmian na rynkach żeglugowych wielu segmentów jednostek. Spadki zarówno frachtów jak i stawek czarterowych notowano zarówno dla jednostek wielozadaniowych oraz ciężarowców jak i kontenerowców. Inaczej sytuacja wyglądała w branży żeglugi wycieczkowej, gdzie po ciężkim okresie rynek nadal wzrasta, ale osiągane poziomy sprzedaży nie są tak wysokie jak sprzed okresu przedpandemicznego.
20.09.2022

Niepewność i niestabilność – zamęt w żegludze. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 31-35/2022)

Sytuacja na rynkach frachtowych masowców pozostaje nadal zmienna, co tylko potwierdza, iż światowa gospodarka nadal pozostaje w poważnych perturbacjach. Co gorsza tej tendencji nie da się szybko odwrócić i należy spodziewać się tutaj kolejnego ciężkiego okresu. Jednakże optymiści rynku twierdzą, że sytuacja może się szybko odmienić i już wkrótce frachty i stawki czarterowe dla niektórych jednostek znów będą rosnąć. Takie sygnały obserwowano na początku września.
05.09.2022

Czas małych portów w Europie. Analiza aktualnej sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Już od dłuższego czasu Unia Europejska promuje ideę żeglugi bliskiego zasięgu oraz hasła „z lądu na morze” (ang. „from land to sea”). Wynika to z chęci odciążenia dróg lądowych i tym samym kosztów infrastrukturalnych, konsekwentne zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i tym samym uzyskanie pozytywnego wpływu na środowisko. Były to dotychczas główne argumenty wspierania tej formy żeglugi.
16.08.2022

Elektroniczne dokumenty przewozowe (blockchain)

W czerwcu 2022 Międzynarodowa Grupa Klubów P&I (International Group of P&I Clubs) poinformowała o zaakceptowaniu kolejnego systemu informatycznego, który zostaje objęty możliwością ubezpieczenia przez trzynaście armatorskich klubów ubezpieczeń wzajemnych.
12.08.2022

Niski stan wody na Renie powoduje problemy z ruchem towarowym

Niski poziom wody na Renie budzi duże obawy operatorów żeglugi śródlądowej. Sytuacja znacznie utrudnia transport np. węgla i podnosi koszty frachtu, ponieważ towary muszą być rozdzielone na większą liczbę statków o mniejszej ładowności - informuje w środę „Tagesschau”.
10.08.2022

Konkurencja na morskich szlakach do rewizji. Komisja Europejska daję wolną rękę w sprawie wsparcia firm transportowych

10 organizacji europejskich związanych z transportem wzywa Komisję Europejską do rewizji zasad konkurencji w transporcie morskim. Europejskie i międzynarodowe organizacje biznesowe, w tym stowarzyszenia spedytorów i operatorów portów i terminali, chcą, by KE w szczególności skupiła się na transporcie kontenerowym.
06.08.2022

Chińskie manewry nie przestraszyły linii żeglugowych

Największe w historii Chin wojskowe manewry w Cieśninie Tajwańskiej, jakie Pekin rozpoczął w odpowiedzi na spotkanie Nancy Pelosi z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen, nie przestraszyły operujących w okolicy linii żeglugowych.
05.08.2022

Niski stan wody na Renie utrudnia żeglugę i podnosi ceny

Statki pływające po Renie w Niemczech mogą być załadowane tylko w części. Wynika to z niskiego poziomu wód w rzece.
01.08.2022

Umowa na podpisanie studium wykonalności Pętli Mazurskiej podpisana

Pętla Mazurska to kluczowe zadanie wśród inwestycji w rozwój infrastruktury służącej rekreacji wodnej na Mazurach - powiedział w czwartek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Wody Polskie podpisały umowę na opracowanie studium wykonalności tej drogi wodnej.
14.07.2022

Ocieplenie klimatu to dłuższy sezon żeglugowy w Arktyce

Arktyka się systematycznie ociepla, co przekłada się m.in. na wydłużenie sezonu żeglugowego w regionie.
08.07.2022

Coraz więcej kontenerów zagubionych na morzu

Światowa Rada Żeglugi (World Shipping Council) opublikowała raport, z którego wynika, że w okresie pandemii znacznie przybyło przypadków zagubienia kontenerów na morzu podczas rejsu.
30.06.2022

UWAGA - od 13.06.2022 roku offshore już nie jest żeglugą krajową - problemy z certyfikowaniem załóg

Od dłuższego czasu offshore wind rozgrzewa dyskusję oraz wyobraźnię branży morskiej w Polsce. W przestrzeni medialnej pojawia się coraz więcej zapewnień i ambitnych planów w zakresie rozwoju tego sektora. Również ministerstwa oraz sama Rada Ministrów zapewniają, iż będą wspierać rozwój polskiej morskiej energetyki wiatrowej, który ma w jak największym stopniu uwzględniać udział polskich firm w łańcuchu dostaw.
28.06.2022

Żegluga pod banderą protekcjonizmu. Amerykanie wzmacniają kontrole nad żeglugą oceaniczną

Prezydent Joe Biden podpisał niedawno przepisy mające poprawić kontrolę państwa nad żeglugą oceaniczną. Zdaniem amerykańskich organizacji prawodawców wprowadzone regulacje pomogą ograniczyć inflację i złagodzić zaległości eksportowe. Kryzys gospodarki amerykańskiej Kongres stara się ratować naciskami na operatorów żeglugowych.
23.06.2022

Spadki i wzrosty – trwa zamieszanie na rynku frachtowym. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 21-24/2022)

Jak się okazuje międzynarodowa żegluga w kolejnych miesiącach 2022 roku musi sprostać jeszcze większym wyzwaniom niż miało to miejsce w przeciągu kilku ostatnich lat, włączając w to okres pandemii. Światowa gospodarka stoi bowiem przed widmem recesji. Problemów i wyzwań nie brakuje. Ostatnie tygodnie zdają się tylko potwierdzać znaczącą dozę niepewności rynku. Pomimo tego zarobki armatorów są nadal dobre. Jednakże z drugiej strony wzrastają też ich koszty. Drożeją ceny paliw, remontów i wiele innych.
21.06.2022

[WIDEO] Przez kanał na Mierzei Wiślanej przepłynęła pierwsza jednostka

Choć oficjalnie kanał na Mierzei Wiślanej nie został jeszcze otwarty dla żeglugi, we wtorek 14 czerwca przepłynęła nim pierwsza jednostka.
19.06.2022

MSC zapowiada, że kupi Global Ports Holding. Biznes pasażerski na morzu dynamicznie rośnie

Global Ports Holding Plc, największy na świecie operator portów wycieczkowych, poinformował w środę, że otrzymał propozycję kupna za aktywów przez Mediterranean Shipping Company (MSC).
19.06.2022

Polesie krótko na mieliźnie w Kolumbii

Masowiec Polskiej Żeglugi Morskiej Polesie osiadł na mieliźnie w pobliżu Portu Barranquilla w Kolumbii.
14.06.2022

Żegluga w sieci wyzwań. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 16-20/2022)

Armatorzy i inwestorzy żeglugowi nadal są nieco bardziej aktywni w zakresie transakcji kupna – sprzedaży jednostek używanych praktycznie we wszystkich segmentach tonażowych, niż w kontraktowaniu budów nowych jednostek. Wyjątek w ostatnich tygodniach mógł stanowić rynek kontenerowców. Ceny nowych jednostek są bardzo wysokie i nadal rosną. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o okrętowy złom. Stal jest w cenie, więc i oferty zakupu statków na przysłowiowe „żyletki” są atrakcyjne dla sprzedających, ale szerszego grona chętnych brak.
25.05.2022

Zielone korytarze żeglugowe połączą kraje nordyckie

Przedstawiciele nordyckich ministerstw ds. klimatu i środowiska podpisali 3 maja deklarację w sprawie ekologicznej żeglugi w regionie nordyckim. W tym samym celu relację nawiązał Duński Urząd Morski oraz Maersk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping. Celem jest wdrożenie zrównoważonych rozwiązań do sektora żeglugi.
17.05.2022

Biała flota rozpoczyna rejsy po Kanale Elbląskim

Statki pasażerskie Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej rozpoczynają od soboty rejsy po Kanale Elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie). W poprzednim sezonie, mimo ograniczeń związanych z pandemią, przewiozły 68 tys. turystów.
30.04.2022

MSC znów pływa do Rosji

Jak podają portale branżowe, największa na świecie linia żeglugi kontenerowej, MSC, prawdopodobnie wznowiła rejsy do rosyjskiego portu w Nworosyjsku nad Morzem Czarnym.
26.04.2022

P2X Solutions poszuka sposobu na ekologiczną żeglugę na Morzu Bałtyckim

P2X Solutions, pionier w dziedzinie zielonego wodoru i technologii Power-to-X, otrzymał od Bank of Åland dofinansowanie w wysokości 75 tys. euro na badanie SH2ORE, które ma na celu wsparcie znacznej redukcji emisji w transporcie morskim na Morzu Bałtyckim. Badania będą realizowane w ramach w ramach ,,Baltic Sea Project”.
25.04.2022

Dariusz Doskocz nowym przewodniczącym Rady Pracowniczej PŻM

21 kwietnia 2022 roku w Polskiej Żegludze Morskiej odbyło się pierwsze spotkanie Zebranie Delegatów oraz Rady Pracowniczej PŻM nowej kadencji. Najważniejszym punktem obrad było zatwierdzenie wyniku wyborów przez Zebranie Delegatów oraz wybór Prezydium Rady Pracowniczej.
22.04.2022

Szwajcaria przyjmuje sankcje UE wobec Rosji, m.in. dotyczące żeglugi

Szwajcaria wprowadza w życie kolejny pakiet sankcji, nałożonych przez Unię Europejską na Rosję - poinformował w piątek rząd w Bernie. Chodzi o czwarty pakiet unijnych restrykcji wobec Moskwy.
25.03.2022

„Pogoria” wyruszyła na Morze Śródziemne [GALERIA]

W niedzielę 20 marca „Pogoria” wypłynęła z Gdyni w pierwszy rejs pod flagą Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Był to ostatni akcent bardzo intensywnego tygodnia dla legendarnego żaglowca.
20.03.2022

Metanol kluczem do dekarbonizacji żeglugi?

Nowy raport dotyczący redukcji emisji z globalnego sektora morskiego zweryfikował korzyści płynące z zastosowania metanolu jako paliwa, podkreślając go jako kluczowe rozwiązanie dla dekarbonizacji sektora.
15.03.2022

Rosja – ruch w portach spadł o 40 procent

W wyniku sankcji i wycofania się ze współpracy z Rosją linii żeglugowych oraz spółek handlowych, ruch w rosyjskich portach gwałtownie spadł.
14.03.2022

Maersk stawia na statki napędzane metanolem

Gigant żeglugi światowej – Maersk - stawia na bardziej ekologiczne paliwo stosowanej w transporcie towarowym. Najkorzystniejszym rozwiązaniem wydaje się być metanol.
12.03.2022

Biopaliwa dla żeglugi. Singapur, DP World, CMA CGM i Unifeeder i inni przecierają szlaki

Ceny bunkru znowu rosną skokowo w wyniku napaści Rosji na Ukrainę, wprowadzenia restrykcji ekonomicznych w stosunku do Rosji i zamieszania na rynku dostawców. Z zainteresowaniem przyjęto więc informację GoodFuels, które prognozuje że do 2050 r. biopaliwa będą stanowić jedną czwartą dostaw. Wprowadzenie cen paliw niskosiarkowych prawdopodobnie zapewni wzrost popytu na biopaliwa, ponieważ różnica kosztów produkcji między obydwoma rodzajami paliw nimi spadnie.
08.03.2022

Raport: Europejska żegluga śródlądowa - klucz do ograniczenia emisji CO2 w transporcie

Aby osiągnąć cele zawarte w porozumieniu paryskim, w tym redukcję europejskiej emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku, UE musi doprowadzić do zastąpienia jak największej części wysokoemisyjnego transportu drogowego przewozem towarów koleją i przez żeglugę śródlądową. Poniżej przegląd najważniejszych planowanych rozwiązań, które mają to umożliwić.
16.02.2022

Chiński potentat meblowy ma dość kongestii

Loctec, chińska spółka zajmująca się produkcją mebli, ma po dziurki w nosie kłopotów z dostawami spowodowanych kongestiami w portach i innymi przypadłościami dotykającymi łańcuchów dostaw. Aby rozwiązać część problemów spółka postanowiła nabyć własny statek.
02.02.2022

Linie kontenerowe Matson ruszają z pomocą na Tonga

Amerykańskie linie kontenerowe Matson ogłosiły, że będą modyfikować trasy swoich statków, by te docierały z pomocą do Tonga. Firma przeznaczy także część swoich zysków na pomoc wyspiarskiemu państwu.
29.01.2022

Rosyjska marynarka ćwiczy obronę Północnej Drogi Morskiej

Rosyjskie okręty wojenne wpłynęły na Morze Barentsa. Będą tam ćwiczyć ochronę Północnej Drogi Morskiej biegnącej przez Arktykę, którą Rosja w ostatnich miesiącach mocno rozwija.
28.01.2022

PŻM będzie transportować surowce dla Grupy Azoty Police

Polska Żegluga Morska i Grupa Azoty Police przedłużyły współpracę. Nowa 5-letnia umowa sprawi, że Polsteam będzie transportować do Polic surowce fosforonośne z Maroka i Algierii.
28.01.2022

Linie kontenerowe w 2022 roku nie przestaną zarabiać

Wg. konsultantów Drewry linie kontenerowe w 2022 roku w dalszym ciągu będą zarabiać i zamkną rok z wyższymi zyskami, niż poprzednio.
27.01.2022

PŻM buduje masowce na Wielkie Jeziora Amerykańskie

Chińska stocznia Dalian Shipbuilding Industry Company (DSIC) ogłosiła, że pozyskała zamówienie na cztery masowce, mające pływać po Wielkich Jeziorach Amerykańskich. Zleceniodawcą jest Polska Żegluga Morska.
25.01.2022

Polski frachtowiec z kłopotami w Kanale Kilońskim

Jak donoszą media, polski frachtowiec Tarzan zarządzany przez Żeglugę Gdańską miał problemy w Kanale Kilońskim.
20.01.2022

Zmowa cenowa linii żeglugowych – Korea Południowa wlepiła kary

Łącznie 81 milionów dolarów muszą zapłacić 23 lokalne i międzynarodowe linie żeglugowe w Korei Południowej. Taką karę za zmowę, mającą na celu ustalanie cen w latach 2003-2018 przyznała tamtejsza Komisja Sprawiedliwego Handlu.
19.01.2022

Rozpoczynają się konsultacje publiczne Krajowego Programu Żeglugowego

Do 19 stycznia 2022 r. można zgłaszać uwagi do projektu Krajowego Programu Żeglugowego (KPŻ) do 2030 roku. To pierwszy w Polsce dokument planistyczny dla sektora transportu wodnego śródlądowego - poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.
18.12.2021

Bezpieczeństwo na morzu. Liczba statków rośnie, ale jest bezpieczniej

DNV zaprezentowało niedawno rozbudowany raport dotyczący bezpieczeństwa na morzu. Wynika z niego, że pomimo iż liczba statków rośnie, to bezpieczeństwo na morzu się poprawia. Nawet wśród starczych jednostek sytuacja jest całkiem dobra. W czasie inspekcji, zatrzymywane są w dużej mierze statki pod banderą Panamy i Liberii.
12.12.2021

250-metrowy masowiec pod technicznym zarządem armatorskim Żeglugi Gdańskiej

Żegluga Gdańska objęła technicznym zarządem armatorskim masowiec Kumano Hero.
30.11.2021

PŻM: Skarbnik Goleniowa złożył rezygnację w zw. z zarzutami

Skarbnik Goleniowa złożył rezygnację ze swojej funkcji – poinformował we wtorek burmistrz gminy Robert Krupowicz. Ma to związek z zarzutami, które prokuratura postawiła b. skarbnikowi i dwóm innym osobom w śledztwie dotyczącym m.in. wyrządzenia PŻM i jej spółkom szkody na blisko 3,5 mln euro.
30.11.2021

GEFCO: Ekologiczne rozwiązania w transporcie i paliwa alternatywne to rzeczywistość

Instytucje publiczne oraz firmy w ostatnich latach podjęły wiele inicjatyw na rzecz rozwoju strategii paliw alternatywnych, których celem jest zastąpienie niektórych lub wszystkich paliw kopalnych. Takie zmiany umożliwiają spedytorom korzystanie z transportu bardziej przyjaznego dla środowiska i obniżenie wydatków na paliwa, co sprzyja poprawie rentowność firm z branży TSL. Zmiany wymagają jednak znacznych inwestycji w modernizację tradycyjnych systemów transportowych. Starania w tym zakresie opisuje raport „Jak zwiększyć efektyw
30.11.2021

Nowe promy będą eko

W zeszłym tygodniu podpisany został kontrakt na budowę co najmniej trzech promów dla polskich armatorów. W opublikowanej dziś informacji Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło kilka szczegółów technicznych statków.
29.11.2021

Japońscy spedytorzy czerpią zyski pośród chaosu w łańcuchu dostaw

Nippon Yusen i Kawasaki Kisen Kaisha, największa i trzecia co do wielkości firma żeglugowa w Japonii, odnotowały rekordowe zyski kwartalne, ponieważ skorzystały na wyższych stawkach frachtowych w chaosie, który dotknął globalne łańcuchy dostaw.
05.11.2021

Dania i USA apelują o zeroemisyjną żeglugę do 2050 roku

Dania i Stany Zjednoczone wezwały Międzynarodową Organizację Morską (IMO) do wyznaczenia bardziej ambitnych celów w zakresie osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla (CO2) w sektorze żeglugi do 2050 roku.
03.11.2021

Grecja wzywa do realistycznej unijnej polityki emisyjnej dla żeglugi

Grecja, czołowy kraj żeglugowy Unii Europejskiej, zwrócił uwagę Komisji Europejskiej, że dodanie tej branży do systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla powinno być proporcjonalne i ściśle egzekwowane, aby zapewnić równe szanse dla floty europejskiej na rynkach światowych.
25.10.2021

Rosja planuje korzystać z Północnej Drogi Morskiej przez cały rok

Rosja planuje w 2022 lub 2023 roku rozpocząć całoroczną żeglugę Północną Drogą Morską – zapowiedział w poniedziałek wicepremier, Jurij Trutniew.
12.10.2021

Umowa na przebudowę obiektów przeciwpowodziowych na Odrze podpisana

W poniedziałek w Szczecinie podpisana została umowa na przebudowę obiektów przeciwpowodziowych na Odrze granicznej. Inwestycja ma m.in. poprawić bezpieczeństwo podczas zimowego lodołamania.
27.09.2021

150 gigantów sektora morskiego wzywa do zintensyfikowanej dekarbonizacji

Ponad 150 koncernów i firm, pośród których są giganci żeglugowi i porty, zaapelowało o pełną dekarbonizację żeglugi do 2050 roku.
22.09.2021

Zatonięcie "El Faro" – statek z amerykańsko-polską załogą w oku cyklonu

Niniejszym artykułem rozpoczynamy kolejny cykl naszych specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi. Tym razem będziemy zajmowali się największymi katastrofami i wypadkami morskimi, które miały miejsce w przeszłości, jak również obecnie.
13.09.2021

Transport morski szkodzi jak każdy inny. Na liście wstydu wycieki ropy i emisje zanieczyszczeń

Transport morski jest istotnym elementem światowego handlu i gospodarki. W UE obsługuje 77 proc. handlu zewnętrznego i 35 proc. handlu wewnątrzunijnego. Chociaż sektor morski przynosi UE znaczne korzyści gospodarcze i społeczne, ma on również wpływ na środowisko i zdrowie obywateli UE – wynika z raportu „The European Maritime Transport Environmental Report”.
03.09.2021

UE: żegluga to 13,5 proc. gazów cieplarnianych z transportu

Europejska Agencja Środowiska i Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa na Morzu opublikowały raport, z którego wynika, że żegluga morska i śródlądowa odpowiada za 13,5 proc. emisji gazów cieplarnianych z transportu w UE.
02.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021 - dzień II. Przyszłość portów i żeglugi - podsumowanie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Drugi dzień Forum Wizja Rozwoju w Gdyni przyniósł dyskusje o przyszłości – energii, portów, żeglugi. O tym wszystkim rozmawiali politycy, samorządowcy i reprezentanci biznesu.
31.08.2021

Transport morski bezpieczny, choć ma swoje problemy

Z raportu opublikowanego przez giganta ubezpieczeniowego Allianz wynika, że żegluga jest wciąż bezpieczna – w 2020 roku odnotowano rekordowo mało zaginięć dużych jednostek.
05.08.2021

MI przygotowało zmiany ustawowe dotyczące m.in. rozwoju żeglugi śródlądowej

Ministerstwo Infrastruktury proponuje nowe rozwiązania dotyczące m.in. rozwoju, funkcjonowania i bezpieczeństwa żeglugi śródlądowej - wynika z projektu noweli ustawy o żegludze śródlądowej oraz niektórych innych ustaw zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
15.07.2021

Żegluga skazana na innowacje. Szansa dla polskich inżynierów

Innowacje w transporcie morskim są faktem – wynika z poglądów zaprezentowanych w czasie webinaru zorganizowanego przez Lloyd’s List, który prowadził Richard Meade, redaktor naczelny Lloyd’s List.
15.07.2021

Polboat Yachting Festival już od czwartku. Co na stoiskach?

Airmech-Marine Equipment zaprasza na imprezę targową Polboat Yachting Festival organizowaną przez Polską Izbę Przemysłu Jachtowego. Wydarzenie obędzie się w dniach 15-18 lipca Gdyni.
14.07.2021

Wyniki OOCL w drugim kwartale potwierdzają megahossę na rynku kontenerowym

Dane za II kwartał OOCL wskazują na pewne spektakularne dochody, które mają pochodzić z przemysłu żeglugowego w zbliżającym się sezonie sprawozdawczym.
12.07.2021

MSC: Zużywamy za dużo paliwa i mamy za dużo statków

Branża żeglugi kontenerowej stanęła w obliczu bezprecedensowego kryzysu zatorów w ciągu ostatniego półtora roku, spowodowanego niedoborem siły roboczej związanym z COVID-19, a także ograniczeniami zdolności przeładunkowych, które spowodowały poważne zakłócenia w portach na całym świecie.
05.07.2021

Koszty załogi rosną z powodu opóźnień w szczepieniach i ograniczeń w podróży

Koszty załogi rosną, a niedobory marynarzy zaczynają być widoczne z powodu ograniczeń podróży związanych z COVID-19 i opóźnień w szczepieniach - ostrzega agencja załogowa Danica Crewing Services.
01.07.2021

Popyt na tonaż rośnie. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 20-24/2021)

Dzięki polepszającym się już od kilku miesięcy warunkom frachtowym zainteresowanie statkami zarówno nowymi jak i używanymi nadal rośnie. Towarzyszy temu również wzrost ich cen.
28.06.2021

Żegluga pod kontrolą. Polscy przedsiębiorcy żeglugowi zarządzają flotą 250 statków o nośności około 2,5 mln t.

24 czerwca odbyło się Walne Zebranie Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych. Na stanowisku prezesa pozostał Dariusz Jellonnek, Crew Operations Director NE Europe, V.Ships. W zebraniu brał udział Martin Dorsman, sekretarz generalny European Community Shipowners’ Associations (ECSA).
28.06.2021

Rynek emisji dwutlenku węgla w UE poszerzy się o żeglugę

Komisja Europejska planuje włączyć transport morski do największego na świecie rynku emisji dwutlenku węgla i stworzyć sąsiadujący z nim program handlu uprawnieniami do emisji ciepła i transportu drogowego.
28.06.2021

Rozpoczyna się konferencja TransNav 2021

Od 16 do 18 czerwca 2021 roku odbędzie się XIV Międzynarodowa Konferencja TransNav 2021. Wydarzenie jest organizowane przez Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Instytut Morski.
16.06.2021

Jeszcze w czerwcu turyści na Mierzei przejadą po nowym moście nad kanałem żeglugowym

Jeszcze w czerwcu mieszkańcy i turyści, którzy przyjadą na wakacje na Mierzeję Wiślaną, będą mogli przejechać nowym mostem nad budowanym kanałem żeglugowym. Otwarcie mostu dla ruchu przewidywane jest na przedostatni tydzień czerwca - poinformował Urząd Morski w Gdyni.
13.06.2021

Pierwszy z mostów na Mierzei przechodzi próbne obciążenia [ZDJĘCIA]

Trwają testy i próbne obciążenia mostu Południowego, który lada moment będzie gotowy do użytku. Większość robót konstrukcyjnych wykonano także przy moście Północnym. To dzięki tym dwóm obiektom kierowcy nie będą stać w korkach, czekając aż przez kanał żeglugowy przepłynie statek. Co jeszcze na budowie przekopu Mierzei Wiślanej?
11.06.2021

Styczyński: musimy stawiać na rozwój gospodarki morskiej

Musimy stawiać na rozwój gospodarki morskiej; najważniejsze jest nadążanie za światowymi trendami, którymi są transformacja paliwowo-energetyczna i cyfrowa gospodarka morska - powiedział w czwartek naczelnik Wydziału Przemysłu Okrętowego w Ministerstwie Infrastruktury Maciej Styczyński.
11.06.2021

CMA CGM zanotował mocny pierwszy kwartał

CMA CGM, francuska firma zajmująca się transportem kontenerowym, zakończyła pierwszy kwartał tego roku dużym wzrostem zysków. Dochód netto firmy wzrósł do 2,1 mld dolarów z 48 mln dolarów odnotowanych w I kwartale 2020 roku.
08.06.2021

Zeroemisyjność na wodzie za euro z UE. Szansa dla polskich instytutów badawczych, uczelni i stoczni

Najszybszy na świecie elektryczny prom pasażerski ma zapewnić komunikację między wyspami Sztokholmu w 2022 roku. Wprowadzenie tej jednostki do żeglugi śródlądowej to element kompleksowego planu władz Sztokholmu dekarbonizacji transportu miejskiego.
06.06.2021

Trwają prace nad przepisami, które mają poprawić bezpieczeństwo żeglugi

Poprawa bezpieczeństwa żeglugi, usprawnienie funkcjonowania systemu ochrony żeglugi i portów oraz umożliwienie budowy przez administrację morską portu do obsługi morskich farm wiatrowych to m.in. cele projektu ustawy, nad którym pracuje resort infrastruktury.
01.06.2021

Maersk: Rządy wciąż za sektorem prywatnym w staraniach o dekarbonizację żeglugi

Szef największej na świecie firmy zajmującej się transportem kontenerów uważa, że światowi przywódcy powinny szybciej wprowadzić ustawy i regulacje, które przyspieszyłyby dekarbonizację w sektorze żeglugi.
31.05.2021

Globalne linie będą żeglowały wolniej u wybrzeży Kalifornii. Ma to pomóc w ratowaniu płetwali błękitnych

Partnerzy inicjatywy mającej na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i ochronę zagrożonych wielorybów ogłosili wyniki programu 2020 i docenili firmy żeglugowe, które z powodzeniem w nim uczestniczyły, zmniejszając prędkość do 10 węzłów lub mniej w rejonie zatoki San Francisco i regionie południowej Kalifornii.
25.05.2021

Statki 5R dla polskich portów, offshore, żeglugi śródlądowej i na eksport

Już niedługo małe jednostki bezzałogowe będą wykorzystywana we Francji na wybranych akwenach portowych i morskich, a może nawet śródlądowych. Takie rozwiązania można również wdrożyć w Polsce.
23.05.2021

Międzynarodowa Agencja Energetyczna: Żegludze nie uda osiągnąć zerowych emisji do 2050 roku

Żegluga jest jednym z niewielu rodzajów transportu, który nie osiąga zerowej emisji w scenariuszu zerowej emisji netto do 2050 roku opublikowanym przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA).
20.05.2021

Globalna żegluga w końcu zamierza podjąć kroki w celu walki z piractwem w Zatoce Gwinejskiej

Do ponad 95 porwań marynarzy w zeszłym roku doszło w Zatoce Gwinejskiej. Nie powinien więc dziwić fakt, że prawie 100 firm i organizacji żeglugowych oraz państw bandery podpisało nową deklarację nawołującą do walki z piractwem w tym regionie.
19.05.2021

Czartery kontenerowców biją nowe rekordy

Ponad czteroletnie umowy na czarter kontenerowców stają się powoli normą. Armatorzy tym samym wywierają coraz większą presję na liniach żeglugowych.
14.05.2021

GUS: Gospodarka morska w Polsce w 2020 roku

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację "Gospodarka morska w Polsce w 2020 r." Wynika z niej, że w portach morskich spadły: obroty ładunkowe, ruch pasażerów oraz liczba statków zawijających do polskich portów morskich. Według stanu na koniec 2020 r. morska flota transportowa liczyła mniej statków niż przed rokiem. Odnotowano także spadek ładunków przetransportowanych morską flotą przez polskich przewoźników oraz spadek przewozów pasażerów w komunikacji międzynarodowej.
29.04.2021

Żegluga ekologiczna i bezzałogowa pod lupą prawników i inżynierów

Żegluga przyjazna dla człowieka i środowiska, coraz bardziej bezpieczna i inteligentna, a w perspektywie bezzałogowa - to tematy wiodące IX Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego zorganizowanej przez Katedrę Prawa Morskiego Wydziału Prawa i Administracji UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk. 21 i 22 kwietnia 2021 r. naukowcy, przedstawiciele biznesu i administracji zebrali się na wirtualnej debacie pod wiodącym tytułem „Prawo morskie dla zrównoważonej żeglugi”.
23.04.2021

Jeszcze lepsze perspektywy na drugą połowę roku. Raport z rynku żeglugowego (tygodnie 12-15/2021)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje wzrost światowego produktu krajowego brutto w 2021 roku na 6%. Ma to nastąpić dzięki postępującej akcji szczepiennej przeciwko pandemii, aktywizacji przemysłowo-usługowej oraz wielostronnym wysokim oczekiwaniom, co do rozwoju globalnej gospodarki w drugiej połowie roku.
20.04.2021

World Bank: Amoniak i wodór najważniejszymi paliwami w drodze do neutralności węglowej

Amoniak i wodór to neutralnie węglowo paliwa morskie, które prawdopodobnie będą najważniejsze w przyszłości – wynika z nowej serii raportów wydanych przez Bank Światowy. Według nich obecnie te dwa zielone paliwa są „najbardziej obiecujące" dla światowej żeglugi.
20.04.2021

PKP Cargo Connect i Duisport Agency uruchamiają regularne połączenie do Wielkiej Brytanii

PKP Cargo Connect i Duisport Agency uruchamiają intermodalne regularne połączenie na trasie Gliwice - Duisburg (Niemcy) - Wielka Brytania. Początkowo na tej trasie będą kursowały dwa pociągi w tygodniu - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie PKP Cargo.
19.04.2021

Biała flota z Ostródy gotowa do sezonu żeglugowego

Statki pasażerskie Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej są już przygotowane do sezonu żeglugowego, który rozpoczyna się 1 maja. W poprzednim roku z usług tej miejskiej spółki, która jest największym przewoźnikiem po Kanale Elbląskim, skorzystało ponad 52 tys. turystów.
18.04.2021

Problemów nie brakuje, ale życie gospodarcze toczy się dalej. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 10-13/2021)

Za sprawą zablokowania Kanału Sueskiego przez kontenerowiec „Ever Given” konsekwencje tego wydarzenia wpłynęły również na inne segmenty żeglugi. W związku z tym wykorzystanie, czyli tzw. utylizacja statków znacznie wzrosła, ponieważ wiele z nich przekierowało się na znacznie dłuższą trasę dookoła Afryki via Przylądek Dobrej Nadziei. Krótkoterminowa dostępność przestrzeni ładunkowych pod przewozy znacznie spadła.
06.04.2021

Tallin – raport z bałtyckiego rynku portowego

Celem estońskiego kompleksu portowego jest bycie najbardziej innowacyjnym intermodalnym hubem na Morzu Bałtyckim, obsługującym zarówno pasażerów jak i zróżnicowaną paletę ładunków. Obecnie jest on też jednym z motorów napędowych estońskiej gospodarki.
29.03.2021

Coraz więcej aktywności w dobie wyzwań. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 8-11/2021)

Po roku trwania pandemii analitycy oczekują, że gospodarka morska, w tym transport morski będą korzystały z rozwoju i wzrostu globalnej gospodarki, która ma mieć miejsce już w 2021 roku. Według różnego rodzaju organizacji, jak na przykład OECD wzrost ten może wynieść nawet około 5,5 %.
23.03.2021

Konkurs o wartości 20 milionów funtów ma wytyczyć bardziej ekologiczną przyszłości brytyjskiej żegludze

Nowa inicjatywa Departamentu Transportu będzie wspierać rozwój statków o zerowej emisji i infrastrukturze, która może napędzać dekarbonizację żeglugi.
22.03.2021

Raport z bałtyckiego rynku portowego - Port Ryga

Całorocznie eksploatowany tzw. Wolny Port Ryga (ang. Freeport of Riga) określony został przez Unię Europejską jako jeden z najważniejszych portów żeglugi bliskiego zasięgu. Ze względu na swoją lokalizację, pośrodku państw bałtyckich, stanowi on istotny węzeł logistyczny regionu. Rozwój infrastruktury portu przewiduje możliwość zawijania największych jednostek, jakie mogą tylko przepływać przez Cieśniny Duńskie i wchodzić na Morze Bałtyckie.
15.03.2021

Raport: Zeroemisyjne paliwa muszą stanowić 5 procent miksu paliw do 2030 roku

By osiągnąć cele dekarbonizacyjne porozumienia paryskiego, zeroemisyne paliwa muszą stanowić 5 procent globalnego miksu paliw do 2030 roku – stwierdziła koalicja „Getting to Zero”.
12.03.2021

Globalna emisja CO2 z żeglugi spadła o 1 procent

Światowe emisje CO2 z żeglugi zmniejszyły się o 1 procent w zeszłym roku, jedną z przyczyn pandemia koronawirusa, która zmniejszyła aktywność morską na całym świecie – stwierdził dostawca danych morskich, Marine Benchmark.
07.03.2021

Sektor żeglugi masowej musi zmniejszyć emisję CO2

Rozpoczynająca się dekada będzie stać pod znakiem ogromnych inwestycji w wymianę i modernizację floty, w celu spełnienia coraz ostrzejszych celów redukcji emisji zanieczyszczeń. Warto się przyjrzeć jak te zmiany przebiegają na rynku masowców.
05.03.2021

Globalny korek na wielu morskich szlakach może potrwać aż do 2022 roku

Tłok na globalnych szlakach morskich, lądowych i korytarzach powietrznych może potrwać aż do następnego roku, co przyczyni się do większych kosztów transportu – twierdzi jedna z czołowych amerykańskich firm spedycyjnych.
03.03.2021

Podlaskie: Wody Polskie wymienią wrota dwóch śluz na Kanale Augustowskim

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wymieni wrota śluz Gorczyca i Paniewo na Kanale Augustowskim. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku podpisał w czwartek umowę na tę inwestycję z jej wykonawcą.
18.02.2021

COSCO Shipping – chiński gigant przybywa do gdyńskiego portu z kolejną partią śmigieł

W niedzielę 14 lutego około godziny 14:20 do gdyńskiego portu wpłynął statek „Tian Xi”, należący do chińskiego giganta żeglugowego firmy Cosco Shipping. Przywiózł on ładunek aż 114 śmigieł. Była to największa w historii Polski jednorazowa partia ładunku śmigieł turbin wiatrowych, które zostały zasztauowane, czyli odpowiednio umiejscowione i umocowane na pokładzie jednostki aż w 5 warstwach. Obsługą agencyjną zajęła się specjalizująca się w obsłudze takiego rodzaju towaru Morska Agencja Gdynia.
16.02.2021

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o brexicie, który niektórym przyniósł... gigantyczne wzrosty

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o olbrzymich wzrostach, które osiąga port w Rosslare. Po brexicie wielu operatorów wzmocniło lub zainicjowało tam swoją działalność.
28.01.2021

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o armatorach, którzy na bieżąco dostosowują się do sytuacji po brexicie

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informująo najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o wprowadzanych na bieżąco zmianach w ofertach przewoźników promowych, którzy po brexicie dynamicznie reagują na zachodzące na rynku zmiany.
19.01.2021

Czy najgorsze jest już za nami? Statki do przewozu LNG biją kolejne rekordy. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 53/2020, 1-2/2021)

Fundamenty segmentu masowców wydają się gotowe do odbudowy i wzrostu już w 2021 roku. Ostatnie tygodnie, to kontynuacja ciężkiej sytuacji dla tankowców i branży związanej z wydobyciem ropy naftowej. Rozpędu nabierają za to projekty związane z odnawialnymi źródłami energii i ogólnoświatową transformacją energetyczną.
18.01.2021

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o nowej misji promu Stena Baltica - z Gdyni na kanał La Manche

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowych zadaniach, jakie postawiono przed promem znanym do niedawna jako Stena Baltica. Statek z trasy Gdynia-Karlskrona trafił na Morze Północne. Ma nowe barwy i nową nazwę.
12.01.2021

Stena Bulk, czyli dlaczego gaz LNG powinien zawsze podróżować pierwszą klasą

Dzisiaj kolejny z cyklu artykułów na temat armatorów i ich flot, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zajmiemy się przedsiębiorstwem armatorskim Stena Bulk, będącym jedną ze spółek bardzo renomowanej Grupy Stena. Jednymi z bardziej charakterystycznych jednostek wykorzystywanych we flocie Steny Bulk są tzw. metanowce, a więc jednostki do przewozu LNG. Właśnie jeden z takich statków pod koniec grudnia 2020 roku zawinął do świnoujskiego terminala LNG, przywożąc do kraju kolejną partię gazu z USA.
08.01.2021

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o kolejnym nowym promie Stena Line, który dotarł właśnie do Europy

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o kolejnym nowoczesnym promie serii E-Flexer, który w pierwszych dniach stycznia dotarł do Belfastu i już wkrótce rozpocznie obsługę połączeń na Morzu Irlandzkim.
05.01.2021

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o postępach prac przy budowie terminalu promowego w Gdyni

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informuje o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o tym, kto jeszcze może zacząć obsługiwać połączenia promowe z Gdyni poza firmą Stena Line, która oferuje dziś serwis Gdynia-Karlskrona?
28.12.2020

Eagle Bulk dołącza do Sea Cargo Charter

Eagle Bulk Shipping, jeden z największych armatorów masowców supramax i ultramax, dołączył do Sea Cargo Charter (Karty Ładunków Morskich).
23.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o nowym promie zwodowanym w Gdańsku dla kanadyjskiego giganta

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o wodowaniu nowego, kolejnego już statku, który zbudowano w Polsce dla firmy BC Ferries.
22.12.2020

Niesamowity boom w kontenerach! Czy bańka pęknie? Raport z rynku żeglugowego (tydzień 49-51)

Pierwsza połowa grudnia to coraz bardziej rozpędzająca się podaż ładunków skonteneryzowanych. W tle tej sytuacji miał miejsce początek kolejnej fali światowej pandemii koronawirusa i towarzyszące temu zapowiedzi lockdown’ów w Europie oraz mgliste prognozy gospodarcze na kolejne miesiące.
21.12.2020

Armator wycieczkowców Hurtigruten padł ofiarą cyberataku

Norweski Hurtigruten poinformował, że w poniedziałek padł ofiarą ataku ransomware, co doprowadziło do paraliżu kilku innych systemów.
15.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o nowej ofercie armatorów, którzy szykują się na pobrexitowe realia

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o tym, jak niektórzy armatorzy dostosowują swoją ofertę do nowej, pobrexitowej rzeczywistości.
15.12.2020

Rynek liczy na rok 2021. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 48-50)

Trudne i skomplikowane wydarzenia roku 2020 skłaniają do podsumowań, ale również i prognoz na 2021. Wielu analityków różnorodnych rynków uważa, że powstały podstawy do odbudowy światowej gospodarki i to ma mieć właśnie miejsce w przyszłym roku. Równocześnie zintensyfikuje się transformacja gospodarki, co ma miejsce już w zasadzie teraz.
14.12.2020

Rekordowa liczba statków przekroczyła Arktykę w 2020 roku

W obecnym roku zanotowano największą liczbę rejsów wzdłuż syberyjskiego wybrzeża, gdyż szybko topniejący lód umożliwił tam łatwiejszą podróż.
10.12.2020

Spliethoff – ekspert w morskich przewozach ładunków ponadgabarytowych

Spliethoff to jeden z potentatów przewozów ładunków ciężkich i ponadgabarytowych – liczący się gracz w światowej czołówce tego typu przewoźników. Firma powstała w Amsterdamie w 1921 roku a jej założycielem był shipbroker Johan Frederik Spliethoff, specjalizujący się w przewozach drewna z krajów leżących nad Bałtykiem. Dziś Spliethoff to wielka grupa żeglugowa, obejmująca kilka marek i zależnych od spółki-matki przedsiębiorstw. Są one aktywne w segmencie ciężarowców, statków wielozadaniowych, ale również statków ro-ro, con-ro i
07.12.2020

Duże zamówienie na napędzane metanolem tankowce

Kanadyjskie Waterfront Shipping Company (WSC) złożył zamówienie na osiem tankowców napędzane metanolem. Jednostki powstaną w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Mipo Dockyard.
02.12.2020

Drewry: Koszty operacyjne statków wzrosły w 2020 roku z powodu pandemii COVID-19

Koszty operacyjne statków rosły najszybciej w tym roku od ponad dekady, z powodu wyższych kosztów ubezpieczenia i kosztów związanych z pandemią COVID-19 – podała agencja Drewry.
02.12.2020

Niezwykłe odkrycie na dnie Morskiego Oka. Ratownicy natrafili na zatopioną łódź [foto]

Choć dzisiaj jest to dla nas nie do pomyślenia, w przedwojennych czasach tatrzańscy turyści mieli szczęście podziwiać nieodparty urok Morskiego Oka nie tylko z nabrzeża, a z samego centrum jeziora.
01.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o uruchomieniu nowego połączenia cargo z/do Świnoujścia

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowym połączeniu, które firma Sea-Cargo będzie realizować z/do Świnoujścia.
30.11.2020

Ciążenie ku wzrostom i rozwojowi. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 47-48)

Kolejne tygodnie przedostatniego miesiąca roku mijały pod znakiem ciążenia rynków frachtowych ku wzrostom i rozwojowi. Nadal tej coraz mocniej wyczuwalnej tendencji nie może poddać się segment wycieczkowców, który w wyniku trwającej ogólnoświatowej pandemii i obostrzeń skrępowany jest restrykcyjnymi ograniczeniami. Straty są tutaj ogromne i idą już w dziesiątki miliardów dolarów amerykańskich.
30.11.2020

Nowa era w żegludze już się rozpoczęła. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 46-47)

Rok 2020 wielkimi krokami zmierza ku końcowi. Kolejne tygodnie dopełniają obrazu i danych jak ten rok wyglądał. Z całą pewnością nie był to łatwy okres dla większości segmentów żeglugowych. Ostatnie informacje ze świata napawają jednak optymizmem. Dane frachtowe za pierwsze trzy kwartały są słabe, ale nie aż tak złe jak to pierwotnie przewidywano.
23.11.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: Viking Line zapowiada letnie rejsy do Polski

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o letnich planach fińskiego przewoźnika promowego Viking Line, który latem chce pływać do Gdańska.
17.11.2020

Raport z rynku żeglugowego – idzie nowe, czyli światowy patent na rozwój w dobie pandemii (tydzień 43-45)

Światowa sytuacja frachtowa i tonażowa ponownie robi się coraz bardziej skomplikowana. Ze względu na bardziej dynamicznie rozwijającą się pandemię oraz wprowadzanie coraz większych obostrzeń dotyczących między innymi przemieszczania się ludności spada też bieżąca konsumpcja. Problemy z przemieszczaniem dotyczą również polskich marynarzy i innych pracowników branży morskiej. Dostęp do większości krajów jest bardzo utrudniony.
09.11.2020

Żegluga po Wiśle trudniejsza niż przez ocean

Szymon Kuczyński, żeglarz który w 2018 roku zakończył samotny rejs dookoła świata przypłynął Wisłą do Sandomierza. Morza i oceany przemierzał łodzią o długości zaledwie 6 metrów. Do Sandomierza przypłynął jeszcze mniejszym jachtem. Warunki żeglowania po górnej Wiśle określił jako trudne, ale docenił Sandomierz za infrastrukturę wodniacką.
06.11.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o starcie budowy nowego promu do obsługi Dover-Calais

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o początku budowy rekordowego tunelu, któremu sprzeciwiali się przewoźnicy promowi, a także o nowym promie P&O Ferries.
26.10.2020

Raport z rynku żeglugowego – taniec na cienkiej linie (tydzień 42-43)

Jak podają najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego globalna gospodarka skurczy się w 2020 roku najprawdopodobniej o 4,4 %. Sytuacja jak na razie nie jest jeszcze aż tak zła jak to wcześniej przewidywano. Niemniej jednak świat jest w trakcie drugiej, bardziej dynamicznej fali pandemii i nadal będzie miało to wpływ na konsumpcję i tym samym produkcję a w dalszej konsekwencji i transport. Jednakże odbicie rynków przewiduje się pod pewnymi warunkami nawet już przez niektóre ośrodki analityczne w 2021 roku.
26.10.2020

IMO i IAPH łączą siły by wspierać cele redukcji emisji gazów cieplarnianych w żegludze

Rozpoczynane jest nowe partnerstwo strategiczne w celu zacieśnienia współpracy między statkami i portami w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. International Association of Ports and Harbors (IAPH), globalny sojusz 170 portów i 140 organizacji związanych z portami w 90 krajach, został partnerem strategicznym GreenVoyage2050, projektu partnerskiego między rządem Norwegii a Międzynarodową Organizacją Morską dla transformacji przemysłu żeglugowego w kierunku niższej emisji dwutlenku węgla.
25.10.2020

Raport z rynku żeglugowego – co dalej? (tydzień 39-41)

Kolejne tygodnie tego bardzo niepewnego roku wskazywały na dobre wyniki frachtowe dla wielu z rynków poszczególnych segmentów żeglugi. Jednakże podstawy tych wzrostów jak i coraz mocniej objawiające się problemy z drugą falą globalnej bardzo niebezpiecznej pandemii COVID – 19 znów najwyraźniej zaczynają uderzać w rynek.
12.10.2020

Najwięksi światowi handlowcy dążą do ograniczenia emisji w żegludze

W środę niektórzy z największych światowych koncernów surowcowych i energetycznych podjęli inicjatywę ograniczenia i śledzenia emisji ze statków, które czarterują.
11.10.2020

Rekordowy sezon na Kanale Augustowskim

Blisko 46 tysięcy prześluzowanych jednostek od 1 maja do 30 września – to bilans Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Białymstoku – administratora Kanału Augustowskiego. Drugi rok z rzędu, został pobity historyczny rekord śluzowań! A to jeszcze nie koniec, ponieważ ze względu na duże zainteresowanie turystów Kanałem, Wody Polskie zdecydowały o przedłużeniu sezonu żeglugowego do końca października.
09.10.2020

Raport z rynku żeglugowego – dzieje się i u nas (tydzień 38-39)

Wojna handlowa na linii USA – Chiny nadal trwa. Ze względu na inne ważne tematy, głównie związane z pandemią temat ten zszedł ostatnio nieco na plan dalszy. Tymczasem tarcia handlowe zmieniają krajobraz przemysłowy świata. Produkcja dóbr przenosi się bowiem z Chin do krajów ościennych. W dalszej perspektywie może mieć to znaczący efekt na siłę nabywczą rynku chińskiego w zakresie dóbr masowych, tj. ropa naftowa, ładunki suche masowe i inne. Na razie jednak siła gospodarki Chin jest na tyle duża, że to tamtejszy rynek jest bardzo
28.09.2020

Kolejne inwestycje UMS dla zapewnienia bezpiecznej żeglugi

Jednym z głównych zadań Urzędu Morskiego w Szczecinie jest zapewnienie bezpiecznej żeglugi na obszarze będącym w kompetencji Dyrektora Urzędu. Wraz z początkiem roku w służbie pojawiły się nowe jednostki inspekcyjne typu RIB (Rigid Inflatable Boat) czyli łodzie pontonowe ze sztywnym dnem.
28.09.2020

Raport z rynku żeglugowego – nie aż tak źle? (tydzień 36-38)

Jak pokazują dane ostatnich tygodni wiele z rynków żeglugowych wykazuje się poprawą i wskazuje w wielu przypadkach na w miarę dobre bieżące wyniki operacyjne armatorów. Szczególnie dotyczy to w głównej mierze transportu kontenerowego (obsługa bieżącej konsumpcji), statków wielozadaniowych (związane z ładunkami inwestycyjno - projektowymi) jak i transportu i wymiany handlowej bliskiego zasięgu (promy i statki ro-ro).
21.09.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych na początku września 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
11.09.2020

Rola żeglugi bliskiego zasięgu będzie rosła. Pośrednio wpłynie na to pandemia

Pandemia i związane z nią ograniczenia wpłynęły na mniejsze obroty portów morskich, zmniejszone tymczasowo przewozy towarowe i pasażerskie oraz kłopoty marynarzy. Branża przygotowuje się na różne scenariusze uwzględniające dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jednym z możliwych skutków może być zwiększenie roli żeglugi bliskiego zasięgu, czyli np. między portami w Europie. – Przez lockdown wielu producentów zrozumiało, że błędem jest prowadzenie produkcji daleko, np. w Azji, a to pociągnie za sobą rozwój rodzimej produkcji
11.09.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w czwartym tygodniu sierpnia 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
09.09.2020

Minister Gróbarczyk uczestniczył w ministerialnej konferencji ds. żeglugi morskiej w Hamburgu

8 września 2020 r. Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wziął udział jako przedstawiciel rządu RP w ministerialnej konferencji ds. żeglugi morskiej w Hamburgu.
09.09.2020

Rekord świata w żegludze pobity przez Polaków

W dniu 7 września 2020r o godzinie 22:45, polska ekipa na pokładzie jachtu Ocean B przekroczyła pod żaglami w drodze w stronę bieguna 82°37'N szerokości północnej, pokonując dotychczasowy rekord świata w żegludze jachtem na północ ustanowiony w 2015 r. Dzisiaj, dnia 8 września 2020 r, o godzinie 16:45 ekipa osiągnęła 84°17′31″N, 29°52′74″E, ustanawiając nowy rekord świata.
08.09.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w trzecim tygodniu sierpnia 2020

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
04.09.2020

Raport z rynku żeglugowego – energetyczny boom (tydzień 34-35)

Dalsza poprawa rynków frachtowych będzie zależała od możliwych przyszłych scenariuszy związanych z rozwojem pandemii COVID 19. Niemniej jednak w całym tym chaosie i niepewności jest jasny punkt, który napędza aktualnie rynek żeglugowy. Mowa tutaj o inwestycjach w alternatywne źródła energii, od których nie ma już odwrotu. Praca do wykonania w tym zakresie jest olbrzymia, ponieważ zakłada ewolucję z nadal przeważającej w gospodarkach energetyki konwencjonalnej na rozwiązania godne XXI wieku.
31.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w drugim tygodniu sierpnia 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
28.08.2020

Marynarze podstawą przyszłości żeglugi – temat Światowego Dnia Morza 2021

Wybór hasła - Marynarze podstawą przyszłości żeglugi (Seafarers: at the core of shippingʹs future) na rok 2021 odzwierciedla potrzebę uwidocznienia i podniesienia świadomości na temat kluczowej roli marynarzy w międzynarodowym handlu.
28.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – przemiany rynków (tydzień 33-34)

W chwili obecnej rynek żeglugowy ma zupełnie inne podstawy wyjściowe do odbudowy i rozwoju niż jeszcze pół roku temu. Mówimy o innej bardziej niepewnej rzeczywistości, której należy sprostać. Niemniej jednak niewątpliwie na rynku zachodzą dziejowe zmiany, które są też dla wielu wielkimi szansami rozwojowymi – dla innych końcem pewnej epoki. Tymczasem ceny nowych statków: masowców oraz tankowców spadają. Również na rynku wtórnym wartości jednostek pływających są niższe niż jeszcze kilka tygodni temu.
24.08.2020

Unity Line Limited i Polska Żegluga Bałtycka planują utworzyć spółkę

Unity Line Limited oraz Polska Żegluga Bałtycka planują utworzyć wspólną spółkę poprzez przystąpienie Unity Line do spółki Polskie Promy - poinformował w dzisiejszym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
18.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – stracony sezon (tydzień 31-33)

Pomimo pojawiających się oznak poprawy a także podstaw ku temu, aby twierdzić, że rynki żeglugowe podniosą się w przeciągu około 1 do 2 lat, aktualna sytuacja w branży żeglugowej jest nadal trudna. Niepewność, co do najbliższej przyszłości paraliżuje funkcjonowanie i rozwój wielu ze światowych armatorów. Jednocześnie trwają dziejowe przetasowania pomiędzy konkurentami. Być może w najbliższych miesiącach pojawią się kolejne zaskakujące dla rynku informacje.
17.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – morze niepewności (tydzień 30-32)

Wszystko wskazuje na to, że efekt pierwszego ciosu kryzysu pandemicznego oraz efekty gwałtownie załamującej się ceny ropy minęły. Wiele z segmentów żeglugi mozolnie podnosi się z gruzów tego, co powstało po wielkim zamieszaniu pierwszego półrocza. Czas trwania procesów kryzysowych rządzi się jednak swoimi prawami i może jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć tym bardziej, że nadal wisi nad globalną gospodarką widmo nadchodzącej lub najprawdopodobniej już rozpoczętej drugiej fali pandemii wirusa COVID-19.
10.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w ostatnim tygodniu lipca 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
10.08.2020

Żegluga nocna i inne usprawnienia planowane na Wrocławskim Węźle Wodnym

Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa oraz Prezes Wód Polskich Przemysław Daca wzięli udział w briefingu w sprawie udogodnień dla żeglugi, planowanych na odrzańskim odcinku Wrocławskiego Węzła Wodnego. W spotkaniu uczestniczył także Jan Pyś Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Spotkanie poświęcone było m.in. uruchomieniu żeglugi nocnej. Wody Polskie podpisały również z Urzędem Miejskim Wrocławia list intencyjny, dotyczący współpracy w zakresie rozwoju żeglugi na Wrocławskim Węźle Wodnym.
05.08.2020

Już 30 osób zakażonych koronawirusem po imprezie na katamaranie

Do piątku służby sanitarne wykryły w sumie 30 przypadków zakażenia koronawirusem będących efektem imprezy, która odbyła się 12 lipca na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej. Sanepid szuka kolejnych uczestników zabawy. Na pokładzie mogło być ok. 240 osób.
31.07.2020

Tak będzie wyglądało Morskie Centrum Nauki w Szczecinie! [wizualizacje]

Obiekt powstający na Łasztowni w Szczecinie będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Będzie wyposażona w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki. Motywem przewodnim centrum będzie morze – temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m. in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, socjologii, historii, czy sztuki.
28.07.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w trzecim tygodniu lipca 2020 roku

Gospodarka morska zdaje test odporności w czasie kryzysu, jednak wpływ pandemii wciąż jest widoczny w różnych jej sektorach. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
24.07.2020

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z żeglugi głównym tematem dyskusji IMO

W dniach 6-10 lipca Międzynarodowa Organizacja Morska zorganizowała nieformalne zdalne sesje dyskusyjne poświęcone krótkoterminowym środkom mającym na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w żegludze międzynarodowej oraz ocenę ich skutków.
23.07.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych na początek lipca 2020 roku

Gospodarka morska zdaje test odporności w czasie kryzysu, jednak wpływ pandemii wciąż jest widoczny w różnych jej sektorach. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
14.07.2020

Perspektywy globalnej żeglugi wciąż negatywne

Według nowego raportu Moody's perspektywy dla globalnego sektora żeglugi na nadchodzące 12–18 miesięcy pozostają negatywne.
09.07.2020

UE: Komisja środowiska za włączeniem transportu morskiego do systemu ETS

Przemysł żeglugowy musi przyczyniać się do neutralności klimatycznej - uznali europosłowie z komisji środowiska Parlamentu Europejskiego, wskazując, że do 2030 r. sektor ten powinien zredukować emisję gazów cieplarnianych o 40 proc.
07.07.2020

Bosmanat w Rewie oficjalnie otwarty

W sobotę 4 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie bosmanatu w Rewie. Miejsce będzie stanowić nowe zaplecze organizacyjne i sanitarne dla Yacht Clubu Rewa oraz innych żeglarzy.
07.07.2020

Przegląd promowy: Podsumowanie tygodnia, a w nim m.in.: o starcie budowy nowych promów dla europejskich przewoźników

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o nowych promach, których budowa rozpoczęła się w Chinach oraz w Polsce, a także o nadchodzących testach silnika zasilanego amoniakiem. W przyszłości substancja ta mogłaby służyć jako ekologiczne paliwo.
07.07.2020

DFDS otwiera połączenia do Francji

Pasażerowie ponownie na pokładach promów z Dover do Francji i z Newhaven do Dieppe już od 10 lipca. Zniesienie obostrzeń w podróżowaniu otworzyło Francję na angielskich turystów. Nowe środki bezpieczeństwa zastosowane na pokładach promów umożliwiają pasażerom przebywanie w bezpiecznej odległości, ciesząc się świeżym powietrzem, otwartym morzem i swobodą podróżowania promem.
06.07.2020

Covid19. Sytuacja w branży promowej: Pasażerów więcej, ale sytuacja daleka od ideału

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
01.07.2020

Budowa Baltic Pipe pod nadzorem specjalistów

GAZ-SYSTEM zdecydował, że usługi Inspektora Bezpieczeństwa Żeglugi (ang. Marine Warranty Surveyor) dla prac na Morzu Bałtyckim będzie świadczyć firma Germanischer Lloyd Industrial Services GmbH, która jest częścią międzynarodowej grupy DNV GL.
29.06.2020

Z Gdyni na Hel drogą morską

Jak się dostać z Gdyni na Hel bez korków, a przy okazji pobyć chwilę na morzu i ogrzać się w letnim słońcu? Wystarczy na gdyńskim skwerze Kościuszki kupić bilet na statek.
26.06.2020

Wody Polskie oddają do użytku nową śluzę Guzianka II w Rucianem-Nidzie

Od dziś (25.06.2020 r.) wodniacy mogą korzystać z nowej śluzy Guzianka II w Rucianem-Nidzie, łączącej jeziora Guzianka Mała i Bełdany. Wody Polskie oddają do użytku obiekt, który usprawni ruch na Wielkich Jeziorach Mazurskich.
25.06.2020

Polski Rejestr Statków S.A. PION NAUKOWO-BADAWCZY

prs,polski,polska,rejestr,statków,statek,statki,szkolenia,kursy,szkolenie,kurs,nauka,praca,badawcze,kwalifikacje,morze,certyfikat,certyfikacja,nadzór,przemysł,gospodarka,morska,shipping,register,polish,doradztwo,doradca,techniczne,techniczny,aplikacja,aplikacje,innowacja,kontrola,offshore,infrastruktura,port,stocznia,dok,bezpieczeństwo,żegluga,rozwój

Transfennica Polska Sp. z o.o.

Ekspresowe połączenia Ro - Ro w Europie.
Ro Ro,linia Ro Ro,heavy lift,agencja żeglugowa,transport morski,żegluga morska

Finnlines Polska Sp.z o.o.

Jesteśmy wiodącym operatorem żeglugowym statków ro-ro i ro-pax na M.Bałtyckim
serwis promowy ,transport morski ,operator promowy ,finnlines ,promy ,transport intermodalny ,Finlandia ,podróże ,prom Gdynia ,prom pasażerski ,promy pasażerskie ,przewozy pasażerskie ,przewóz ładunków ciężkich ,transport ładunków ,turystyka ,żegluga ,żegluga Helsinki ,żegluga morska ,żegluga Skandynawia

PŻM Polska Żegluga Morska

armatorzy,żegluga morska,ładunki masowe,polsteam,polska żegluga morska,pżm

FAIRPLAY TOWAGE POLSKA Sp. z.o.o. Sp.k.

Fairplay Towage Polska
holowania ,holowanie portowe ,holowania morskie ,holownik ,holowanie statków ,usługi holownicze ,ratowanie mienia na morzu ,ratownictwo morskie ,lodołamanie ,lodołamacze ,transport zaopatrzenia na statki ,cumowanie ,usługi cumownicze ,odbiór wód zaolejonych ,wuz gdynia ,wuż gdynia ,port-hol ,fairplay towage ,projekt zegluga ,projekt żegluga ,project zegluga

Pol-Levant Sp. z o.o. Linie Żeglugowe

transport morski,żegluga morska,armator morski,armatorzy morscy

ODRATRANS S.A.

transport rzeczny,transport śródlądowy,żegluga śródlądowa

Project Żegluga Sp. z o.o.

holowania,holowanie portowe,holowania morskie,holownik,holowanie statków,usługi holownicze,ratowanie mienia na morzu,ratownictwo morskie,lodołamanie,lodołamacze,transport zaopatrzenia na statki,cumowanie,usługi cumownicze,odbiór wód zaolejonych,wuz gdynia,wuż gdynia,port-hol,fairplay towage,projekt zegluga,projekt żegluga,project zegluga

Team Lines Polska Sp. z .o.o.

TRANSPORT KONTENEROWY,ŻEGLUGA

Unibaltic Sp. z o.o.

armatorzy morscy,firmy żeglugowe,polska żegluga morska

Baltramp Shipping Sp. z o.o.

armator morski,firma żeglugowa,przedsiębiorstwo żeglugowe,żegluga morska,przedsiębiorstwo armatorskie

AT Aqua Sp. z o.o.

pchacz,prace holownicze,przeholunki,dźwig pływający,dźwig na pontonie,pontony stalowe,tratwa robocza,tur,żegluga śródlądowa,prace hydrotechniczne,prace podwodne,trałowanie dna,prace pogłębiarskie,prace czerpalne,koparka na pontonie,pogłębianie akwenów,naprawy nabrzeży,montaż elementów wyposażenia nabrzeży,montaż urządzeń odbojowych,przeglądy podwodne,odmulanie akwenów,jargo

Żegluga Wiślana

transport ponadgabarytowy,żegluga wiślana,żegluga,holowania,transport rzeczny,transport śródlądowy

MSS, Motor Ship Service

części silników okrętowych,regeneracja,denko tłoka,głowice cylindra,silnik pomocniczy,silnik główny,zawory wydechowe,mss,motor ship service,regeneracja silników okrętowych,spawanie,tłoki,zawory,silniki,statki,silniki statków,żegluga,transport morski,naprawa silników okrętowych,naprawa głowic

Konferencja „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu!"

W ciągu ostatnich lat, wraz z rozwojem całej gospodarki, postępuje również rozwój gospodarki morskiej. Dynamicznie wzrastają przeładunki w polskich portach oraz umacnia się pozycja polskich stoczni. Jednak, nadal słabym punktem gospodarki morskiej pozostaje żegluga pod narodową banderą.
21.04.2024

3-milionowy gość Muzeum II Wojny Światowej okazją do podsumowania współpracy z Polferries

W ostatnią środę, około południa, na wystawę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wszedł 3-milionowy gość. Otrzymał on m.in. voucher na podróż promem Polferries z Gdańska do Nynashamn i z powrotem. Świętowanie 3-milionowych odwiedzin było także okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy między muzeum i Polferries.
23.02.2024

Pierwszy prom dla PŻM w ramach programu „Batory” wykańczany przy nabrzeżu w „Remontowej”

Po zeszłotygodniowym wodowaniu kadłuba pierwszego promu budowanego w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” dla polskich armatorów, konstrukcja cumuje przy stoczniowym nabrzeżu, gdzie kontynuowane są prace.
07.11.2023

Sezon wycieczkowy w pełni. Viking Jupiter zawija do Portu Gdańsk

Dziś rano w Gdańsku zakołysały się fale. Przy nabrzeżu Westerplatte zacumował majestatyczny wycieczkowiec Viking Jupiter. Potężny statek przyciąga spojrzenia swoimi wyjątkowymi parametrami i luksusowym wyposażeniem.
05.07.2023

PŻB partnerem Muzeum II Wojny Światowej

Polska Żegluga Bałtycka, operator linii promowych Polferries, podpisała porozumienie o partnerstwie z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Muzeum liczy, że dzięki świadczeniom reklamowym na promach Polferries w ich progi zawita więcej turystów zza granicy.
23.06.2023

Wiatr w skrzydłach. VentoFoil inteligentnie napędza żeglugę

Holenderska firma eConowind opracowała przełomowe rozwiązanie napędowe – VentoFoil. Prekursorski system zamontowano na pokładzie cementowca Sunnanvik, należącego do floty Eureka Shipping, będącej częścią spółki SMT Shipping, co wpisuje się w konsekwentnie realizowaną przez firmę strategię wdrażania innowacyjnych patentów na rzecz zrównoważonego wpływu przemysłu na środowisko.
12.06.2023

Polska Żegluga Bałtycka dostała 140 mln zł na rozwój. Kiedy nowy prom? [WIDEO]

Na temat rozwoju Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (PŻB - Polferries) i nowych promów, była mowa podczas konferencji prasowej na promie Nowa Star w Terminalu Promowym w Gdańsku. Udział w poniedziałkowym (10.01) wydarzeniu wziął wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzej Madejski oraz poseł na Sejm RP - Czesław Hoc. – To co za chwilę będzie się działo w gospodarce morskiej jest dla nas niezwykle istotne i stanowi priorytet naszego rządu – powiedział wiceminister.
10.01.2022

Forum Wizja Rozwoju 2021 - dzień II. Przyszłość portów i żeglugi - podsumowanie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Drugi dzień Forum Wizja Rozwoju w Gdyni przyniósł dyskusje o przyszłości – energii, portów, żeglugi. O tym wszystkim rozmawiali politycy, samorządowcy i reprezentanci biznesu.
31.08.2021

Prom Polferries zawinął do Portu Gdynia. Sukces próbnego cumowania, kolejny krok do bałtyckiego hubu promowego

Pierwsze próbne cumowanie promu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej odbyło się w Publicznym Terminalu Promowym w Porcie Gdynia. Tym samym Polferries przenosi się z Gdańska do Gdyni.
30.08.2021

PRS: Statki autonomiczne to potrzeba rynku - relacja z seminarium "Perspektywy rozwoju żeglugi autonomicznej – MASS"

18 lutego Polski Rejestr Statków zaprosił przedstawicieli polskiej branży morskiej do debaty nad zagadnieniami z zakresu żeglugi autonomicznej. Agenda prelekcji w formie online była całościowym spojrzeniem na zagadnienie żeglugi MASS (Maritime Autonomous Surface Ship).
21.02.2021

Załadunek potężnego zbiornika w Porcie Gdańsk. Drogą śródlądową popłynął do Płocka

Załadunek zbiornika o wadze prawie 90 ton przy WOC-u. Organizatorem całego transportu morskiego, jak i przeładunków w portach morskich od Hamburga do Gdańska była firma Fracht FWO Polska. Zbiornik o wymiarach: 26,5m x 4,80m x 4,72m, drogą śródlądową popłynął barką do Płocka. Obsługą ładunku na terenie Portu Gdańsk zajęła się firma VETRO Port & Shipping Services, która dokonała przeładunku ze statku na ponton na terenie Gdańskiego Terminalu Przeładunkowego WOC by VETRO. Jak mówią przedstawiciele firmy: "Dzięki sprawnej współpracy wszystkich zaangażowanych stron, prace zostały wykonana szybko i bezpiecznie, ponton z zamocowanym zbiornikiem opuścił Port Gdańsk już po kilku godzinach".
19.07.2020

Innovation Day na Transport Week 2019 w Gdyni

Innowacje w branży morskiej, ekologiczna żegluga czy autonomiczne statki przyszłości. To tylko niektóre tematy poruszane podczas sesji Innovation Day, która w środę odbyła się w Gdyni w ramach konferencji Transport Week 2019.
08.03.2019

Ekologiczne i inteligentne porty przyszłości. Transport Week 2019

Wpływ innowacyjnych procesów na rozwój sektora portowego, cyfryzacja, autonomiczna żegluga i brexit. To tylko niektóre tematy poruszane podczas tegorocznej edycji Transport Week. Trzydniowa konferencja zakończyła się w czwartek w Gdyni.
08.03.2019

„To nowa jakość na Bałtyku”. Byliśmy na pokładzie promu Nova Star

To nowa jakość na Bałtyku – tak o promie Nova Star w poniedziałek podczas spotkania z dziennikarzami mówił Piotr Redmerski, prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Najnowsza jednostka PŻB weszła do eksploatacji 14 września. Chociaż termin ten przekładany był aż 9 razy, zarząd PŻB liczy na to, że jednostka na stałe wejdzie na trasę Gdańsk-Nynäshamn. Z naszą kamerą byliśmy na pokładzie promu Nova Star.
25.09.2018

Nowa Star, najnowszy prom PŻB, wypłynęła w pierwszy rejs. Ten termin przekładano aż 9 razy

Dziewięć zmian terminu, ale w końcu się udało. Nova Star, najnowszy prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, w piątek wypłynęła w pierwszy rejs z Gdańska do Nynäshamn. Na miejscu ma być w sobotę w samo południe.
14.09.2018

Gróbarczyk: Priorytetem jest Dolna Wisła

Priorytetem jest dolna Wisła, bo to jest przyszłość, być albo nie być portów trójmiejskich – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Szef resortu był obecny w środę w Gdańsku na sympozjum „Zagospodarowanie Dolnej Wisły”. Podkreślił, że poszukiwanie partnerów społecznych, duża potrzeba kooperacji są podstawą sukcesu w realizacji tej inwestycji.
19.07.2018

Najnowszy prom PŻB już w Gdańsku. Zanim wyruszy w pierwszy rejs, przejdzie remont

Nova Star już w Gdańsku. Najnowszy prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej zacumował w środę przy Terminalu Promowym Westerplatte. Teraz przejdzie prace remontowe, a jak informuje Polferries, wejście na linię Gdańsk-Nynäshamn planowane jest na maj, co jest uzależnione od daty zakończenia prac w stoczni.
29.03.2018

W SR Nauta na statkach PŻM zainstalowane zostaną nowatorskie systemy uzdatniania wód balastowych

W Stoczni Remontowej Nauta na statkach PŻM zainstalowane zostaną nowatorskie systemy uzdatniania wód balastowych. Jak już informowaliśmy, jako pierwszy wyposażony zostanie w nie masowiec Karpaty. Statek w poniedziałek wieczorem zacumował przy Nabrzeżu XXX-lecia w Gdyni.
31.01.2018

Porty Szczecin i Świnoujście utrzymują pozycję uniwersalnego portu

Utrzymujemy pozycję portu uniwersalnego – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. W najbliższych latach oba porty czeka wiele inwestycji. To m.in. budowa nowych nabrzeży, terminal kontenerowy, lepsze połączenia z drogami śródlądowymi czy obecnie realizowane pogłębienie toru wodnego.
31.07.2017

Żegluga śródlądowa niezbędna dla dalszego rozwoju portów

Wyprowadzenie towarów z portów bez żeglugi śródlądowej zaczyna być niemożliwe – powiedział Tomasz Sowiński, prezes Związku Miast Nadwiślańskich, podczas IV Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk, które odbyło się w środę w Gdańsku i skupione było przede wszystkim wokół tematyki rozwoju miast w kontekście węzłów miejskich oraz dróg wodnych śródlądowych (Rok Wisły) o charakterze samorządowo-eksperckim. Jak podkreślił Sowiński, transport towarów wodnymi drogami śródlądowymi stanowi w Polsce obecnie zaledwie 1 %. Doprowadzenie dróg wodnych do standardów europejskich jest jednym z podstawowych warunków sukcesu Korytarza Bałtyk-Adriatyk.
22.06.2017

Stocznie, porty i żegluga śródlądowa kołem zamachowym polskiej gospodarki. Trwa 5. Międzynarodowy Kongres Morski

Odbudowa przemysłu stoczniowego, rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej to dla rządu zadanie priorytetowe, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i bezpieczeństwa kraju – powiedziała premier Beata Szydło, otwierając w czwartek 5. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Jej zdaniem, decyzje poprzedniej ekipy rządzącej związane z likwidacją polskich stoczni są niezrozumiałe. Jak podkreśliła, polskiemu przemysłowi stoczniowemu trzeba przywrócić dawną świetność.
09.06.2017

Barka z kontenerami wypłynęła z Gdańska do Warszawy

Barka z kontenerami w drodze do Warszawy. Rozpoczął się promocyjny rejs, który ma udowodnić, że żegluga Wisłą jest możliwa. Jednostka wyruszyła z Nabrzeża Ziółkowskiego w Gdańsku w środę. Do celu ma dotrzeć za 9 dni.
20.04.2017

Nowoczesna gospodarka morska potrzebuje specjalistów

Odpowiednio wykształcona kadra niezbędna dla rozwoju nowoczesnej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. To główne zadanie, jakie stoi przed pracodawcami i osobami odpowiedzialnymi za kształcenie przyszłych pracowników branży stoczniowej. O tym, jak najlepiej je wykonać rozmawiali eksperci związani z gospodarką morską i edukacją podczas zorganizowanej na Politechnice Gdańskiej konferencji „ Kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – wyzwania, bariery, oczekiwania”.
12.04.2017

Transport Week 2017 - zrównoważony rozwój na Bałtyku i w Europie

Transport Week dobiegł końca. Trzydniowa konferencja poświęcona była zrównoważonemu rozwojowi na Bałtyku i w Europie. Eksperci rozmawiali o przyjaznych środowisku rozwiązaniach w żegludze, portach i logistyce.
09.03.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.