• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kurczy się dostęp do szemranych tankowców, Rosja sięga po barki rzeczne

jm

01.03.2024 14:55
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Kurczy się dostęp do szemranych tankowców, Rosja sięga po barki rzeczne

Partnerzy portalu

Port w Noworosyjsku

Rosja zaczęła wykorzystywać barki rzeczne do realizacji eksportu ropy i produktów naftowych. W sezonie będą mogły docierać nawet na Bałtyk.

Uwagę analityków żeglugowych zwrócił ostatnio fakt, że z Noworosyjska nad Morzem Czarnym w zeszłym roku ponad 700 tys. ton ropy wyeksportowano przy pomocy barek rzecznych. Pływają one jednak nie tylko po rzekach – na Morzu Czarnym docierały do portów w Turcji (która miała być głównym odbiorcą rosyjskiego eksportu barkami) i Bułgarii (do końca 2024 obowiązuje ją umowa na zakup rosyjskich produktów naftowych), ale służyły także jako feedery, z których przeładowywano ładunek na większe tankowce. Do przeładunków ze statku na statek dochodziło m.in. w pobliżu rumuńskiej Konstancy i rosyjskiego Kavkazu w Zatoce Kerczeńskiej.

Zwrot ku barkom rzecznym następuje najpewniej w reakcji na coraz mniejszą dostępność tankowców. Najpierw duże problemy Rosji napędziły zachodnie sankcje, które sprawiły, ze armatorzy i właściciele statków zaczęli trzymać się od niej z dala. Powstała w ten sposób tzw. mroczna flota, funkcjonująca poza regulacjami. W jej skład wchodzą jednak głównie statki wiekowe, część z nich wypadła już z interesu ze względu na wypadki i awarie. Kolejnych właścicieli statków trudno jest Rosjanom przyciągnąć – nie chcą oni ryzykować podpadnięcia zachodowi.

Choć póki co barki rzeczne znalazły zastosowanie głównie na Morzu Czarnym, to komentatorzy zwracają uwagę, że w sezonie wiosenno-letnim, przy wykorzystaniu śródlądowych dróg wodnych, barki mogą zawitać również na Bałtyk. Niewykluczone zresztą, że to już się stało i część produktów ropopochodnych eksportowanych przez Rosję barkami pochodzi również z terminali nad Morzem Bałtyckim.

Analitycy wskazują ponadto, że większość wykorzystywanych barek zarejestrowana jest w Rosji, ale niektóre pływają także pod tanimi banderami Liberii i Panamy.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.