• <

Wynik wyszukiwania - "rzeczna" - Wiadomości

Admirał Unrug upamiętniony na stulecie Yacht Klubu Polski Gdynia

Blisko 200 osób wzięło udział w piątek 3 maja w inauguracji obchodów stulecia Yacht Klubu Polski Gdynia, rozpoczęciu klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego oraz odsłonięciu tablicy admirała Józefa Unruga.
03.05.2024

Yacht Klub Polski Gdynia uroczyście zainauguruje obchody stulecia istnienia

Uroczyste rozpoczęcie klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego, odsłonięcie tablicy admirała Józefa Unruga oraz spotkanie żeglarzy i sympatyków – tak zapowiada się inauguracja obchodów stulecia założenia Yacht Klubu Polski Gdynia, które odbędzie się w piątek 3 maja.
29.04.2024

Na Morzu Czarnym rozpoczynają się manewry Sea Shield 24

Międzynarodowe ćwiczenia Sea Shield 24, których gospodarzem jest Rumunia, rozpoczynają się w poniedziałek w Konstancy nad Morzem Czarnym. W manewrach, które potrwają do 21 kwietnia, uczestniczą także żołnierze z 12 innych krajów, w tym z Polski.
08.04.2024

Brytyjczycy: Rosja tworzy nową formację do patrolowania ujścia Dniepru

Nowa rosyjska Flotylla Rzeczna "Dniepr" ma przejąć od Floty Czarnomorskiej patrolowanie ujścia Dniepru, ale będzie tak samo jak ona podatna na ataki ukraińskich dronów nawodnych - oceniło w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
27.03.2024

Gospodarowanie nieruchomościami w portach – konieczne są zmiany

Właścicielowi nieruchomości, również tych portowych, przysługuje na pierwszy rzut oka kilka mocnych uprawnień właścicielskich.
21.02.2024

Międzynarodowe reakcje na plany budowy etiopskiego portu w Somalilandzie. Gorąco w "Rogu Afryki"

Na początku stycznia obszarem "Rogu Afryki" wstrząsnęła informacja, że separatystyczny Somaliland podpisał z Etiopią umowę ws. dzierżawy fragmentu wybrzeża celem budowy portu i bazy morskiej. W zamian rząd w Addis Abebie miał uznać niepodległość tego utworzonego w 1991 roku i dotąd nieuznawanego na świecie państwa. Wiele państw oraz instytucji międzynarodowych wydało oświadczenia w związku z tym.
29.01.2024

Rozdanie nagród Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Wskazano najlepszych w 2023 roku

Rozdanie nagród Pomorskiego Związku Żeglarskiego za największe osiągnięcia żeglarskie mijającego sezonu żeglarskiego na Pomorzu odbyło się podczas XV Pomorskiej Gali Żeglarskiej w historycznej sali „Nieba polskiego” w Gdańsku.
25.11.2023

Polski Związek Żeglarski uhonoruje Andrzeja Drapellę

Był kapitanem kilku polskich żaglowców, regatowcem oraz wychowawcą wielu pokoleń marynarzy i żeglarzy. Andrzej Drapella zostanie upamiętniony w sobotę 14 października w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
11.10.2023

Concordia Damen przekształca barkę rzeczną w pogłębiarkę na potrzeby klienta

Do Lagos w Nigerii dotarła specjalna jednostka rzeczna o nazwie Sayonara, którą firma należąca do koncernu Damen przebudowała w związku ze specjalnym projektem. Dotychczasowa barka pływająca po holenderskich rzekach stała się pogłębiarką nasiębierną ssącą ze smokiem wleczonym (Trailing suction hopper dredger, TSHD).
19.09.2023

Tłumy gdynian uczciły pamięć legendarnego trenera

Tablica Andrzeja Lutomskiego została odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W ten sposób w ramach obchodów Święta Morza uhonorowano jednego z najbardziej zasłużonych trenerów żeglarstwa w Polsce.
25.06.2023

Andrzej Lutomski zostanie uhonorowany w Alei Żeglarstwa Polskiego

Tablica legendarnego trenera i wychowawcy wielu pokoleń żeglarzy, Andrzeja Lutomskiego, zostanie odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
21.06.2023

Otwarcie Sezonu Żeglarskiego 2023 w Kołobrzegu

Otwarcie sezonu żeglarskiego 2023 w tym roku odbędzie się w ramach Dni Kołobrzegu.
17.05.2023

Sezon żeglarski otwarty, a Piotr Bigaj upamiętniony

Blisko sto osób wzięło udział w Święto Narodowe Trzeciego Maja w otwarciu pomorskiego i klubowego sezonu żeglarskiego 2023. Uroczystość połączona była z odsłonięciem tablicy Piotra Bigaja w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
04.05.2023

Pomorscy żeglarze otworzą sezon i upamiętnią Piotra Bigaja

Otwarcie pomorskiego i klubowego sezonu żeglarskiego 2023 połączone z odsłonięciem tablicy Piotra Bigaja odbędzie się 3 maja w Gdyni.
28.04.2023

Ukraina chce automatycznego przedłużania umowy zbożowej o 120 dni

Władze w Kijowie nalegają, by umowa zbożowa regulująca eksport zboża ukraińskiego przez porty nad Morzem Czarnym była bezterminowa i przedłużana automatycznie o 120 dni - oznajmił w piątek premier Denys Szmyhal. Dodał, że Ukraina może zwiększyć eksport nawet dwukrotnie. Obecnie obowiązująca umowa wygasa w sobotę.
17.03.2023

Negocjacje dotyczące przedłużenia umowy zbożowej zagrożone. Co z transportem żywności z Ukrainy?

Departamentu Stanu USA oświadczył powiedział w poniedziałek, że negocjacje na temat przedłużenia umowy zbożowej, dotyczącej transportu żywności z czarnomorskich portów na Ukrainie, są "w krytycznym momencie". Świadczą o tym spory z udziałem tak ukraińskiej, jak i rosyjskiej strony w zakresie jej długości.
14.03.2023

Cory składa zamówienie na dwie wielozadaniowe jednostki robocze Damen Shoalbuster 2208

Jedna z wiodących brytyjskich firm zajmujących się gospodarką odpadami i recyklingiem, złożyła zamówienie na dwie wielozadaniowe jednostki robocze Damen Shoalbuster 2208S, które dołączą do jej istniejącej floty. Statki będą wykorzystywane do manewrowania barkami, które transportują odpady w dół Tamizy w celu m.in. recyklingu.
19.12.2022

Ukraińskie media: ukraińskie wojska ostrzelały rosyjską przeprawę rzeczną pod Chersoniem

W czwartek wieczorem ukraińskie wojska ponownie ostrzelały uszkodzony most Antonowski na Dnieprze w pobliżu Chersonia, na południu Ukrainy, a także zbudowaną nieopodal przez Rosjan przeprawę pontonową; w momencie ataku na przeprawie znajdowali się żołnierze wroga - powiadomiła w piątek gazeta internetowa Ukrainska Prawda.
21.10.2022

Pierwsza Dama Oceanów uczczona w Alei Żeglarstwa Polskiego

Tablica Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety w historii, która samotnie opłynęła świat, została odsłonięta 8 października w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
09.10.2022

Zmagania na lądzie i na morzu. To będzie sportowa sobota na Półwyspie Helskim

W sobotę, 27 sierpnia, plaża Półwyspu Helskiego będzie areną XII Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza oraz VII Bałtyckiego Półmaratonu Brzegiem Morza, a także pierwszej edycji biegu 3 Mile Morskie. Dla najmłodszych przygotowano „XI Bałtycki Bieg Brzegiem Morza dla Dzieci” na dystansach 200 i 500 metrów. Na morzu natomiast, zmagać się będą tradycyjnie żeglarze – w corocznej walce o puchar dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.
24.08.2022

Ekspert: nie da się zbadać 300 chemicznych parametrów wody rzecznej na raz

Badanie zanieczyszczenia wody rzecznej polega na eliminowaniu kolejnych przypuszczeń. Nie da się zbadać 300 chemicznych parametrów wody rzecznej na raz, dlatego na wyniki trzeba długo czekać – wyjaśnił w rozmowie z PAP dr Artur Magnuszewski, hydrolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
17.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Müller: Senat nie ma żadnych kompetencji w zakresie wstrzymywania fuzji Orlenu i Lotosu

Senat nie ma żadnych kompetencji w zakresie. wstrzymywania fuzji Orlenu i Lotosu; w jej ramach mamy podpisane równolegle kontrakty dot. dostaw ropy - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślał też znaczenie koncernu multienergetycznego dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
28.04.2022

Pęk: Senat po raz kolejny robi wszystko, by zablokować fuzję Orlenu i Lotosu

Fuzja Orlenu i Lotosu, budowa nowoczesnego koncernu energetycznego w Polsce, jest strategiczna dla polskiej racji, ale jest sprzeczna z interesem PO, który reprezentuje Donald Tusk i Senat po raz kolejny robi wszystko, by tę transakcję zablokować - oświadczył wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).
26.04.2022

Żaglowiec Pogoria po remoncie wypływa w wyjątkowy rejs do Hiszpanii

19 marca żaglowiec Pogoria wypływa w rejs do hiszpańskiej La Coruny. Jednostka po remoncie przeszła próby morskie i jest gotowa do podróży na Morze Śródziemne w celu realizacji swojego głównego zadania czyli szkolenia młodzieży. Rejs będzie też symbolicznym przywróceniem tradycyjnego pątniczego szlaku morskiego z Polski do słynnego sanktuarium Santiago de Compostela.
17.03.2022

Zmowa cenowa linii żeglugowych – Korea Południowa wlepiła kary

Łącznie 81 milionów dolarów muszą zapłacić 23 lokalne i międzynarodowe linie żeglugowe w Korei Południowej. Taką karę za zmowę, mającą na celu ustalanie cen w latach 2003-2018 przyznała tamtejsza Komisja Sprawiedliwego Handlu.
19.01.2022

Inżynier Kazimierz Bielski, wychowawca morskich mechaników, uhonorowany w Zespole Szkół Technicznych Tczewie

W Tczewie, w Zespole Szkół Technicznych im. Antoniego Garnuszewskiego, 22 października br. odbyła się uroczystość zasadzenia dębu upamiętniającego inż. Kazimierza Bielskiego, bliskiego współpracownika por mar. Garnuszewskiego, organizatora Szkoły Morskiej w Tczewie, kmdr por. kpt. ż.w. Gustawa Kańskiego, referenta szkolnictwa marynarki handlowej w Departamencie dla Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych, kontradmirała Kazimierza Porębskiego, szefa Departamentu dla Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych.
27.10.2021

Koniec modernizacji jazów na Odrze w Opolskiem. Inwestycja warta 107 mln zł

Zakończyła się modernizacja jazów na Odrze w województwie opolskim. Koszt inwestycji wyniósł ponad 107 mln złotych.
07.10.2021

Gdynia. Zbigniew "Baca" Żochowski upamiętniony

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w sobotę 25 września w odsłonięciu tablicy Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego, zasłużonego trójmiejskiego harcmistrza, żeglarza i nauczyciela żeglarstwa.
25.09.2021

Polscy kapitanowie. Spotkanie z Białoczerwoną Banderą. Możliwe tylko w salach Uniwersytetu Morskiego Gdyni

W dniu 7 września odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Było to również spotkanie z polską banderą, pod którą wielu zebranych pływało od chwili ukończenia Szkoły Morskiej aż po czas zejścia na ląd.
17.09.2021

MFW: Polski „Local Content” w całkowitej próżni prawnej

Kwestia local content w odniesieniu do Polskich Morskich Farm Wiatrowych stała się ostatnio przedmiotem wielu dyskusji i obaw w szeroko rozumianym środowisku gospodarki morskiej. W poniższej publikacji przybliżę ten problem od strony prawnej.
06.07.2021

Henryk Jaskuła i Andrzej Rościszewski zostaną uhonorowani w Gdyni

W sobotę 26 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięte zostaną tablice dwóch wielkich żeglarzy – Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego. Uroczystość połączona będzie z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2021.
22.06.2021

Ebury: Dolar się umacnia. Rynek obligacji nie przejmuje się danymi o inflacji

Raport o inflacji w USA przyćmił czerwcowe posiedzenie EBC, ale reakcja rynku była, delikatnie mówiąc, sprzeczna z intuicją. Mimo że inflacja w Stanach wynosi obecnie 5% w skali roku, a wiele cen nadal rośnie, inwestorzy zaakceptowali retorykę Rezerwy Federalnej o tymczasowości tego stanu. W konsekwencji doszło do spadku rentowności amerykańskich obligacji.
15.06.2021

Sejmowa komisja przyjęła jednogłośnie projekt uchwały wzywający do przerwania budowy Nord Stream 2

Posłowie komisji spraw zagranicznych jednogłośnie, przez aklamację, przyjęli w piątek projekt uchwały w sprawie Nord Stream 2, w którym wezwali Niemcy, inne kraje UE i NATO do zablokowania budowy tego gazociągu. Projekt powstał na bazie trzech zgłoszonych wcześniej projektów uchwał.
11.06.2021

USA. Premier Morawiecki dla "Newsweeka": Jesteśmy bardzo zawiedzeni decyzją USA ws. Nord Stream 2

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził w środowym wywiadzie dla amerykańskiego "Newsweeka", że Polska jest bardzo zawiedziona odstąpieniem od części sankcji USA wobec Nord Stream 2. Jak dodał, zmiana polityki Waszyngtonu jest oparta na "fałszywych nadziejach" naprawy relacji z UE, bo "Niemcy nie są Unią" i "mają swoje interesy".
09.06.2021

Nowa Sól właścicielem statku wycieczkowego "Laguna"

Miasto Nowa Sól wykupiło od kilku innych lubuskich gmin udziały w rzecznym statku wycieczkowym „Laguna” i stała się jego właścicielem. Podpisano też list intencyjny dot. rozwijania turystyki wodnej z wykorzystaniem tej jednostki – poinformowała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko.
10.03.2021

Na Jeziorze Goczałkowickim powstała wyspa dla ptaków

Kosztem ponad 1,2 mln zł na Jeziorze Goczałkowickim powstała wyspa dla ptaków. Ma pomóc przede wszystkim rybitwom rzecznym, których gniazda były dotąd często zalewane w okresie lipcowych opadów deszczu, kiedy w zbiorniku przybywa wody.
07.12.2020

Pół wieku temu zaczął się „Rejs” statku „Feliks Dzierżyński”, wcześniej nazwanego „Polską”

19 października mija 50 lat od premiery filmu „Rejs”, który Marek Piwowski wyreżyserował na podstawie scenariusza, napisanego wspólnie z Januszem Głowackim. Film powstał na pokładzie statku „Feliks Dzierżyński”, który wcześniej nazywał się „Polska”.
19.10.2020

NIK o działaniach na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych

Podczas, gdy w krajach Unii Europejskiej rośnie rola przewozów wodnym transportem śródlądowym, w Polsce tendencja jest odwrotna. Wpływ na to ma m.in. zmniejszająca się długość śródlądowych dróg wodnych i wieloletnie zaniedbania inwestycyjne na nich. Co prawda administracja publiczna podejmowała działania i inicjatywy na rzecz rozwoju dróg żeglownych, jednakże nie były one w pełni skuteczne, gdyż nie udało się wykonać wszystkich zaplanowanych w tym zakresie przedsięwzięć. Przede wszystkim nie udało się stworzyć systemu finansowani
05.10.2020

Krytyczny komentarz do projektu likwidacji ulgi abolicyjnej

Dnia 16 września 2020 roku został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, zawierający m.in. „ograniczenie” ulgi abolicyjnej i pozorne/iluzoryczne rozszerzenie kręgu podatników mogących skorzystać ze zwolnienia z PIT dla marynarzy.
22.09.2020

Niemiecka profesor: Nord Stream 2 jest niepotrzebny

Z punktu widzenia sektora energetycznego gazociąg Nord Stream 2 jest niepotrzebny i kosztowny, a jego budowa sprzeczna z celami transformacji energetycznej - napisała na Twitterze profesor Claudia Kemfert z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW).
07.09.2020

Pora na Niemcy, aby zablokowały Nord Stream 2

Znany szwedzki ekonomista Anders Aslund napisał w czwartek na Twitterze: "teraz pora na Niemcy, aby zablokowały Nord Stream 2". W ten sposób odniósł się do próby otrucia na Syberii rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
03.09.2020

Nowa platforma dla ptaków wodnych na Kanale Piaseczyńskim

Na Kanale Piaseczyńskim powstała nowa platforma dla ptaków wodnych. Wyspa, która ma służyć zwierzętom do odpoczynku, noclegu, żerowania i gniazdowania, powstała w ramach unijnego projektu ochrony zagrożonych gatunków.
20.07.2020

Sputnik Polska: Polacy ze swoim przekopem Mierzei Wiślanej powtórzą błąd Robinsona Cruzoe

Temat budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną nabiera obrotów. Na poparcie głośnego dla Polski projektu padają coraz to nowe argumenty, choć stale powtarzającym się motywem pozostaje upragniona niezależność od Rosji.
09.07.2020

Warsztaty historyczne “Tajemnice Stoczni Cesarskiej w Gdańsku”

Morska Fundacja historyczna zaprasza na popularyzatorskie warsztaty historyczne “Tajemnice Stoczni Cesarskiej w Gdańsku”, których celem jest przybliżenie historii zakładu, który po roku 1945 stał się ważną częścią składową Stoczni Gdańskiej im Lenina.
08.07.2020

Dzień Marynarza Rzecznego

3 lipca, na pamiątkę zwycięstwa polskiej flotylli rzecznej nad bolszewikami pod Horodyszczem w 1919 roku, obchodzimy Dzień Marynarza Rzecznego. Dzisiaj po naszych rzekach nie pływają już wojskowe flotylle, a wyspecjalizowane jednostki do przewozu towarów, wykorzystywane w turystyce czy specjalistyczny sprzęt do robót hydrotechnicznych, których bezpieczną przeprawę gwarantuje wykwalifikowana załoga marynarzy rzecznych.
03.07.2020

W Bangladeszu zatonął prom z 50 pasażerami na pokładzie

Prom z 50 pasażerami na pokładzie zatonął w poniedziałek na rzece Buriganga w pobliżu stolicy Bangladeszu, Dhaki, po zderzeniu z innym statkiem. Służby ratunkowe wydobyły dotąd 27 ciał - poinformował wiceszef Służby Pożarniczej i Obrony Cywilnej Debaszisz Bardhan.
29.06.2020

Pomorski sezon żeglarski otwarty!

Ponad sto osób uczestniczyło w sobotę 20 czerwca w odsłonięciu tablic Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka połączonego z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego i 55. rocznicą powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
21.06.2020

MFiPR: ok. 130 mln zł z funduszy UE na udrożnienie żeglugi na Odrze

Podpisano umowę na dofinansowanie z funduszy unijnych modernizacji 22- kilkometrowego odcinka Odry - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wartość dotacji to 130 mln zł.
02.05.2020

Eksperci: walka z suszą powinna mieć pierwszeństwo przed budową dróg wodnych

Coraz większym problemem staje się w Polsce susza. Inwestycje w nasz system wodny, ograniczające ryzyko suszy i powodzi, powinny mieć priorytet przed inwestycjami w transport rzeczny - uważają eksperci.
01.05.2020

Rada Miasta Gdańska przeciwna planom przejęcia Energa przez PKN Orlen

Rada Miasta Gdańska uchwaliła w czwartek apel, w którym wyraziła sprzeciw wobec planów przejęcia Energi przez Polski Koncern Naftowy Orlen. Zwrócono się w nim do premiera Mateusza Morawieckiego o wstrzymanie procesu przejęcia Energi przez PKN Orlen.
20.12.2019

Poznaliśmy najlepszych żeglarzy Pomorza

Piotr Adamowicz pomorskim żeglarzem roku 2019, Zuzanna Rybicka żeglarką a Paweł Solecki trenem. W poniedziałek 9 grudnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbyła się XI Pomorska Gala Żeglarska.
10.12.2019

UWAGA: Marynarze i ulga abolicyjna w stanach bezumownych - Interpretacja Ogólna MF z 31.10.2019 roku

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że w efekcie działań Kancelarii udało się przełamać niekorzystną dla polskich marynarzy linię interpretacyjną Naczelnego Sądu Administracyjnego w odniesieniu do tzw. stanów bezumownych tj. Brazylii i ulgi abolicyjnej.
22.11.2019

Nie będzie likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku? Kancelaria Premiera krytycznie o projekcie

Nie cichną ostre głosy sprzeciwu po ubiegłotygodniowej informacji o wszczęciu prac nad likwidacją Urzędu Morskiego w Słupsku i podziale jego kompetencji pomiędzy Urzędy Morskie w Gdyni i Szczecinie. Jak sugeruje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, lepszym pomysłem byłoby wdrożenie działań naprawczych w administracji morskiej.
18.11.2019

Korea Płn. żąda odwołania wspólnych manewrów USA i Korei Płd.

Rządząca Koreą Płn. Komisja Spraw Państwowych zażądała w środę odwołania planowanych wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei Płd. W przeciwnym razie Waszyngton „znajdzie się w kłopotach” i „zmierzy się z większym zagrożeniem” - ostrzeżono w komunikacie.
14.11.2019

Wiceminister Weber: Jest szansa na zmianę zapisów w pakiecie mobilności

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber uważa, że jest ciągle szansa na zmianę niekorzystnych dla Polski i części krajów UE przepisów pakietu mobilności. Ten pakiet zakłada m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników.
21.09.2019

UE: Polska ostrzega przed negatywnym wpływem pakietu mobilności na środowisko

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber ostrzegł w piątek w Brukseli, że skutki wejścia w życie regulacji tzw. pakietu mobilności będą negatywne dla środowiska. Jak przekonywał, spowoduje on zwiększenie liczby przejazdów ciężarówek po europejskich drogach.
21.09.2019

Rosyjskie MSZ wezwało ambasadora Japonii w związku z Kurylami

Rosyjskie MSZ poinformowało we wtorek, że wezwało ambasadora Japonii w Rosji Toyohisę Kozukiego, aby wyrazić ubolewanie z powodu - jak to ujęło - krytyki ze strony Tokio, graniczącej z "próbą ingerowania w wewnętrzne sprawy Rosji".
07.08.2019

Premier Rosji złożył wizytę na Kurylach; Japonia protestuje

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew złożył w piątek wizytę na jednej z Wysp Kurylskich, wywołując ostry sprzeciw władz w Tokio w kwestii, która zatruwa rosyjsko-japońskie relacje od ponad 70 lat.
03.08.2019

Spółka Nord Stream 2 zaskarżyła nowelizację unijnej dyrektywy gazowej

Kontrolowana przez rosyjski Gazprom spółka Nord Stream 2, która buduje bałtycki gazociąg o tej nazwie, poinformowała w piątek, że wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o unieważnienie nowelizacji unijnej dyrektywy gazowej.
26.07.2019

Amerykański Departament Stanu: Iran musi natychmiast uwolnić przejęty tankowiec

Iran musi natychmiast uwolnić przejęty w Zatoce Perskiej tankowiec wraz z jego załogą - przekazał w czwartek Reutersowi rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu.
19.07.2019

Irańska telewizja: Przejęty tankowiec to Riah z ZEA (wideo)

Irańska telewizja państwowa opublikowała w czwartek film pokazujący przechwycony przez siły Strażników Rewolucji tankowiec. To Riah ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Statek zaginął w regionie cieśninie Ormuz w weekend.
18.07.2019

Iran: Strażnicy Rewolucji przejęli obcy tankowiec w cieśninie Ormuz

Siły irańskich Strażników Rewolucji przejęły w cieśninie Ormuz podejrzany o przemyt ropy zagraniczny tankowiec z 12-osobową załogą - poinformowała w czwartek irańska telewizja państwowa.
18.07.2019

Finlandia: władze zgadzają się na wizytę rosyjskiego żaglowca

Władze Finlandii zgodziły się na zawinięcie do jednego z fińskich portów rosyjskiego żaglowca Siedow należącego do uczelni morskiej w Kaliningradzie - poinformował w piątek "Helsingin Sanomat". Uznano, że nie narusza to unijnych sankcji wobec Rosji.
12.07.2019

Karczewski: Zagrożenie ze strony Rosji czyni utrzymanie jedności państw NATO żywotnym interesem państw wschodniej flanki

Zagrożenie ze strony Rosji czyni utrzymanie jedności transatlantyckiej żywotnym interesem państw wschodniej flanki NATO - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas obrad IV Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej.
06.06.2019

Woźniak: Wschodnia rubież Bałtyku wybija się na niepodległość energetyczną

Wygląda na to, że wschodnia rubież Bałtyku wybija się na niepodległość energetyczną – ocenił prezes PGNiG Piotr Woźniak, nawiązując do inwestycji uniezależniających region od dostaw gazu z Rosji. W tym kontekście wymienił m.in. budowę "Baltic Pipe".
08.05.2019

Pomorscy żeglarze uczczą Bolesława Mazurkiewicza na otwarciu sezonu

Kolejny żeglarz zostanie uhonorowany w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W niedzielę 12 maja odsłonięta zostanie tablica Bolesława Mazurkiewicza. Uroczystość połączona będzie z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2019.
08.05.2019

PE poparł propozycje przepisów w sprawie przewoźników drogowych

Europarlament poparł w czwartek propozycje nowych przepisów w sprawie przewoźników drogowych. To kontrowersyjny projekt regulacji niekorzystnych dla Polski i krajów regionu, który zakłada m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników.
04.04.2019

Znamy nominowanych do Carbonów 2019

Kapituła Śląskich Nagród Żeglarskich ogłosiła nominowanych w sześciu kategoriach. Nagrody zostaną ogłoszone podczas Gali Carbonów, która obędzie się w piątek, 29 marca wieczorem, podczas Festiwalu JachtFilm w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku.
22.03.2019

Liga Morska i Rzeczna otrzymała Grand Prix Nagrody Przyjaznego Brzegu, specjalne podziękowanie dla PZŻ

Jury konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu, pod przewodnictwem pomysłodawcy Andrzeja Gordona, przyznało trofea za rok 2018. Grand Prix z nagrodą ministra sportu i turystyki powędrowało do Ligi Morskiej i Rzecznej. Specjalne podziękowanie otrzymał także Polski Związek Żeglarski, a wyróżnienie osobiście odebrał prezes PZŻ Tomasz Chamera.
11.03.2019

Polska dołączyła do skargi PGNiG na ugodę KE z Gazpromem

Polska złożyła do TSUE wniosek o dołączenie do skargi PGNiG na ugodę Komisji Europejskiej z Gazpromem. Wcześniej o takim samym kroku zdecydował rząd Litwy. Do skargi dołączyła też działająca w Bułgarii spółka Overgas - sprzedawca i dystrybutor gazu.
01.03.2019

Oświadczenie PGNiG ws. decyzji rządów Polski i Litwy

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA z zadowoleniem przyjmuje ogłoszone w dniach 27 i 28 lutego 2019 r. decyzje Rządów Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Litwy. Rządy obu państw zdecydowały o przystąpieniu po stronie PGNiG SA do postępowania sądowego zainicjowanego przez Spółkę skargą na decyzję Komisji Europejskiej o zawarciu ugody między Komisją Europejską a Gazprom, kończącej postępowanie w sprawie podejrzenia nadużywania pozycji dominującej przez Gazprom na rynku ośmiu krajów Unii Europejskiej (sprawa AT.39816).
01.03.2019

W jeziorze Wigry zatonął Tryton, tzw. statek papieski (foto, wideo)

Zatonął statek Tryton, atrakcja turystyczna Wigier. 20 lat temu jednostką podczas wizyty na Suwalszczyźnie płynął Jan Paweł II. Armator ma trudności z wydobyciem statku z jeziora.
08.02.2019

Warszawa: Statek restauracyjny osiada na dnie

Dziś około 2 w nocy policja rzeczna otrzymała zgłoszenie, że na trzecim basenie Kanału Żerańskiego zaczął tonąć statek restauracyjny. Trwają próby wyciągania łodzi.
18.01.2019

Rok 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej

Uchwałą z dnia 12 grudnia 2018 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej. Projekt dokumentu został wniesiony przez grupę senatorów z Parlamentarnego Zespołu do Spraw Rozwoju Dróg Wodnych w uznaniu zasług organizacji i stulecia jej istnienia.
04.01.2019

Kreml skrytykował rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ o militaryzacji Krymu

Kreml nie zgadza się z przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją przedłożoną przez Ukrainę, dotyczącą problemu militaryzacji Krymu - powiedział we wtorek rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow. Wiele państw wstrzymało się w ONZ od głosu.
18.12.2018

Instytut Jagielloński: Zakup fregat dla Marynarki Wojennej szkodzi jej interesom

Ostatnie wydarzenia związane z rosyjską agresją na Morzu Azowskim pokazały, jak ważna jest ochrona Bałtyku – podkreślają eksperci. Tymczasem polska Marynarka Wojenna nie ma żadnych zdolności odstraszania. MON chce zakupić dla niej trzy fregaty przeciwlotnicze za około 12 mld zł, ale eksperci Instytutu Jagiellońskiego podkreślają, że taki zakup mija się z celem. Bliskość naszpikowanego rakietami Obwodu Kaliningradzkiego powoduje, że przeciwlotnicze fregaty mogą zostać zniszczone w pierwszych minutach konfliktu. Czas lotu najnowszy
13.12.2018

Polisolokaty w obrocie prawnym

Polisolokaty, czyli ubezpieczenia na życie z funduszami kapitałowymi są czasami kuszącą alternatywą dla osób poszukujących ubezpieczenia na życie dla siebie lub członków swojej rodziny. Silną zachętą jest rzekomy możliwy do osiągnięcia ponadprzeciętny wzrost wartości inwestycji w składki. Przy analizie oferty inwestycji w tym modelu należy wziąć pod uwagę źródło takich haseł pojawiających się w informacjach handlowych obecnych na rynku zakładów ubezpieczeń. Zwykle wynika to z przyjętej struktury tego produktu, która może w różnym
28.11.2018

Nowa wystawa czasowa w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

100 lat temu, równolegle z odzyskiwaniem niepodległości przez nasz kraj, rodziła się Polska Marynarka Wojenna. Wówczas, 28.11.1918 r. Marszałek wydał dekret powołujący "Marynarkę Wojenną". Formujące się Państwo Polskie nie miało jeszcze dostępu do morza i dlatego Marynarka Wojenna powstawała na polskim śródlądziu, a pierwszymi akwenami jej działań były rzeki – Wisła, Pina i Prypeć.
23.11.2018

Premier Morawiecki bez decyzji środowiskowej chce budować zaporę w Siarzewie, która nie ochroni przed powodzią

Podczas wizyty we Włocławku, 11 października, premier Mateusz Morawiecki zadeklarował publicznie, że w przyszłym roku ruszą przetargi na budowę drugiego stopnia na Wiśle w Siarzewie. Takie zapewnienie nie jest wiarygodne w obliczu braku decyzji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, gdzie rozpatrywane jest odwołanie organizacji przyrodniczych od decyzji środowiskowej wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Premier argumentuje inwestycję koniecznością podniesienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w re
18.10.2018

Ekolodzy apelują o zakończenie nadmiernych połowów na Bałtyku

Dorsze w Bałtyku są coraz chudsze i mniejsze; przyczyną jest m.in. brak pokarmu oraz przełowienie akwenu - wskazują organizacje ekologiczne opierając się na raportach naukowych. Apelują, by ograniczyć połów, szczególnie wschodniego stada dorsza.
15.10.2018

MSZ: Minister nie sugerował, że Polska zamierza kupować gaz z Nord Stream 2

W żadnym momencie w trakcie konferencji "Polska w świecie kryzysów" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz nie zasugerował, jakoby Polska zamierzała kupować rosyjski gaz transportowany gazociągiem Nord Stream 2 - podkreśla MSZ w przesłanym PAP komunikacie prasowym.
07.10.2018

Kredyty frankowe a wady umów kredytowych – wieloletnia spłata, a długu nie ubywa

Polski rynek kredytowy w latach 2000-2010 został w istotny sposób powiększony o masowo udzielane kredyty indeksowane albo denominowane w walutach obcych (CHF, USD, GBP). Szczególnie duże zainteresowanie tego rodzaju produktem bankowym można było zaobserwować wśród konsumentów, którzy najczęściej zaciągali zobowiązania kredytowe we frankach dla realizacji podstawowych potrzeb mieszkaniowych.
12.09.2018

Kredyty frankowe po nowelizacji terminów przedawnienia w Kodeksie cywilnym z 9 lipca 2018 r.

Od 9 lipca 2018 r. obowiązują znowelizowane przepisy ogólne Kodeksu cywilnego o terminach przedawnienia roszczeń majątkowych. Zmiany dotyczyły m.in. skrócenia ogólnego terminu przedawnienia z 10 do 6 lat oraz sposobu uwzględniania przez sąd upływu terminu przedawnienia roszczeń przeciwko konsumentom. Spójrzmy jaki wpływ mają te i pozostałe zmiany wprowadzone nowelą na sytuację kredytobiorców, którzy chcieliby wystąpić do sądu ze swoimi roszczeniami? Poniżej zostanie omówiona sytuacja kredytobiorców – konsumentów, którzy uważają,
06.09.2018

Minister: Węgry oficjalnie wystąpiły ze Światowego Paktu ws. Migracji

Węgry oficjalnie zgłosiły Organizacji Narodów Zjednoczonych wystąpienie z procesu przyjmowania Światowego Paktu ws. Migracji – powiedział we wtorek dziennikarzom minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w Budapeszcie.
24.07.2018

Kilka aspektów krytyki Trumpa pod adresem Niemiec na szczycie NATO

Prezydent USA Donald Trump zarzucił Niemcom, że stały się one zakładnikiem Rosji. W ten sposób podkreślił rolę bezpieczeństwa energetycznego, choć wypowiedź ta ma również związek z nadchodzącym szczytem amerykańsko-rosyjskim.
12.07.2018

Włochy: Premier za zmianą reguł międzynarodowych misji na Morzu Śródziemnym

Premier Włoch Giuseppe Conte opowiedział się za zmianą reguł misji patrolowania Morza Śródziemnego i ratowania migrantów. W wywiadzie dla wtorkowego dziennika "La Stampa" ocenił, że Włochy zrobiły za mało, by z kwestii migracji uczynić sprawę europejską.
10.07.2018

Ornitolodzy przywrócili kolonie lęgowe rybitwy rzecznej na zbiorniku Jeziorsko

Ornitolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego w ostatnich latach przywrócili kolonie lęgowe rybitwy rzecznej na zbiorniku Jeziorsko. Obecnie liczy ona ponad 200 par lęgowych, a naukowcy badają jak wygląda życie ptaków w takich skupiskach.
27.06.2018

Uroczyste odsłonięcie pomnika Polski Morskiej

Na skwerze Kościuszki w Gdyni odsłonięto pomnik Polski Morskiej. Dokonali tego Andrzej Duda - prezydent RP, Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni, Mariusz Błaszczak - minister Obrony Narodowej, kontradmirał Jarosław Ziemiański - inspektor Marynarki Wojennej, Bogusław Witkowski - prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz Andrzej Królikowski - prezes Ligi Morskiej i Rzecznej.
24.06.2018

Morskie serce Rzeczypospolitej

24 czerwca 2018 r. w samo południe, w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, władz miasta Gdyni, środowisk żeglarskich i morskich, w miejscu, gdzie do niedawna znajdowała się płyta Marynarza Polskiego zostanie uroczyście odsłonięty pomnik Polski Morskiej. Jesienią wokół pomnika powstanie nowa, atrakcyjna przestrzeń rekreacyjna z zielenią i nową nawierzchnią.
21.06.2018

Bezprecedensowa mobilizacja rybaków przeciwko połowom prądem

Rybacy przybrzeżni, poławiający tradycyjnymi metodami w różnych krajach mobilizują się do jednoczesnej akcji w wielu portach, w celu wyrażenia swojego sprzeciwu wobec połowów prądem i wzywają politycznych decydentów do wprowadzenia definitywnego zakazu tej niszczycielskiej technice połowów w UE.
18.06.2018

Emilewicz: Polska nie straci na amerykańskich cłach na aluminium i stal

Polska nie straci na wprowadzeniu przez USA ceł na aluminium i stal z UE, Kanady i Meksyku, ale rynek europejski je odczuje - uważa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. "Jest to zburzenie pewnego konsensusu, który obowiązywał od wielu lat w zakresie wymiany handlowej" - dodała.
01.06.2018

Biegacze pokonają w sztafecie ponad 500 km szlakiem polskich latarni morskich

W ramach imprezy Bałtycka Sztafeta 2018 kilkuset biegaczy pokona w trzy dni ponad 500 kilometrów wzdłuż polskiego wybrzeża. Bieg ma uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego trasa będzie wiodła szlakiem polskich latarni morskich.
30.05.2018

Prezes Wód Polskich: wyślę kontrolę do Włocławka ws. sobotniego zrzutu wody

W najbliższym czasie wyślę kontrolę do Włocławka, by sprawdzić procedurę zrzutu wody i wykluczyć ewentualne błędy - powiedział prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca. Dodał, że wyniki kontroli powinny być znane w ciągu dwu tygodni. Spółka zapewnia, że zrzut odbył się zgodnie z procedurami.
28.05.2018

Czaputowicz: Polska pozytywnie nastawiona do inicjatywy USA ws. Nord Stream 2

Polska jest pozytywnie nastawiona do inicjatywy USA ws. ewentualnego nałożenia sankcji na firmy związane z budową gazociągu Nord Stream 2; byłoby to racjonalne działanie - powiedział w piątek w Bratysławie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
18.05.2018

Rozpoczyna się budowa pomnika Polski Morskiej

Na Skwer Kościuszki wjechał już ciężki sprzęt, demontowana jest płyta Marynarza Polskiego, niebawem robotnicy zaczną wylewać fundamenty pod pomnik Polski Morskiej. Uroczyste odsłonięcie monumentu nastąpi 24 czerwca tego roku, podczas obchodów Święta Morza i święta Marynarki Wojennej.
19.04.2018

Szwed: Zmiany w prawie pracy etapowe, w konsensusie z partnerami społecznymi

Zmiany w prawie pracy będą wprowadzane etapowo, w konsensusie z partnerami po stronie pracowników i pracodawców – zapewnił we wtorek związkowców z Solidarności wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed. Związek podtrzymał swój sprzeciw wobec liberalizacji prawa pracy.
18.04.2018

Szef MSZ: Polska podjęła decyzję o uznaniu za persona non grata czterech dyplomatów rosyjskich

Polska podjęła decyzję o uznaniu za persona non grata czterech dyplomatów rosyjskich; to wyraz solidarności z Wielką Brytanią - powiedział w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Część z tych osób - dodał - może być związana z nielegalną działalnością służb rosyjskich na terenie Polski.
26.03.2018

Żaryn: Marek W. przekazywał informacje dot. działań rządu ws. gazociągu Nord Stream 2

ABW zatrzymała podejrzewanego o szpiegostwo na rzecz Rosji urzędnika jednego z gospodarczych polskich ministerstw Marka W. Miał on przekazywać rosyjskim służbom informacje o planowanych działaniach polskiego rządu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.
26.03.2018

Ekspert: Trudno przewidzieć decyzję Rady UE ws. dyrektywy gazowej

Trudno przewidzieć stanowisko Rady UE wobec zmiany dyrektywy gazowej - ocenia analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Agata Łoskot-Strachota. Stanowisko jest konieczne do ustalenia ostatecznej formy regulacji, której własną wersję przyjęła w środę komisja PE.
22.03.2018

Nowa Spółka Grupy Kapitałowej OT Logistics w krajach dawnej Jugosławii

Grupa Kapitałowa OT Logistics utworzyła spółkę OTL Forwarding, która zapewni kompleksową obsługę spedycyjną i transportową klientom z Serbii, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry oraz Macedonii. Utworzenie spółki ma na celu zwiększenie obecności Grupy na tych rynkach i może przyczynić się do zwiększenia przeładunków w kontrolowanym przez OT Logistics porcie w chorwackiej Rijece.
13.03.2018

Popłyną Śladami Biało-Czerwonej– możesz i ty!

Pomorscy żeglarze uczczą stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w iście morskim stylu. Popłyną śladami miejsc, w których żyli, walczyli, działali i tworzyli Polacy na obczyźnie. W rejs wypłyną dwa jachty. W ciągu 160 dni pokonają one w sumie 17 tysięcy mil morskich. Wyruszą 6 maja z Gdyni i popłyną dwoma różnymi trasami, które będą podzielone na etapy. Powrót jest planowany na 12 października. Rejs „Śladami Biało-Czerwonej 2018” ma charakter otwarty. Każdy, kto kocha morze i jest gotowy na wodną przygodę, może wziąć w ni
08.03.2018

Wyprawa na 100-lecie odzyskania niepodległości

Dwa jachty, 17 tysięcy mil morskich, 22 etapy, 160 dni żeglugi – tak w skrócie wygląda plan rejsu „Śladami Biało-Czerwonej 2018”. Organizuje go, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Pomorski Związek Żeglarski. Wyprawa rozpocznie się 6 maja w Gdyni. Jej zakończenie planowane jest na 10 grudnia.
06.03.2018

Pierwsi marynarze Niepodległej – NMM szuka pamiątek na wystawę

W ramach obchodów programu wieloletniego „Niepodległa” Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku 27 listopada 2018 r. planuje otwarcie wystawy czasowej „Pierwsi marynarze Niepodległej”, na której przedstawione zostaną początki Polskiej Marynarki Wojennej.
13.02.2018

Prezydent z Pucka: 98 lat temu wyruszyliśmy w drogę, która wyprowadziła nas na szerokie wody Europy i świata

Właśnie stąd przed 98 laty wyruszyliśmy w długą drogę, która wyprowadziła nasz naród i państwo na szerokie wody Europy i świata – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników sobotnich obchodów w Pucku (Pomorskie) 98. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.
10.02.2018

Zapora w Siarzewie zaskarżona przez obrońców przyrody

Organizacje przyrodnicze skupione w Koalicji Ratujmy Rzeki złożyły odwołania od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, zezwalającej na budowę zapory na dolnej Wiśle w Siarzewie. Decyzja RDOŚ jest w kilkudziesięciu punktach sprzeczna z polskim i unijnym prawem.
02.02.2018

Ujście Wisły na światowej liście najcenniejszych obszarów wodno-błotnych

Dobra wiadomość dla ptaków i fok. Ujście Wisły zostało wpisane na tzw. „Listę Ramsarską”, na której znajdują się najcenniejsze obszary wodno-błotne na świecie. Do tej pory 15 miejsc w Polsce zostało uznanych za warte wpisania na tę listę.
31.01.2018

Wisła będzie trzecią nogą portów morskich?

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. (ZMPG) w drugiej połowie grudnia 2017 ogłosił przetarg na studium wykonalności dla zagospodarowania Wisły od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i odcinka od Wisły do Zalewu Wiślanego (portu w Elblągu). Powstać ma do końca 2019 roku, a oferty muszą wpłynąć do ZMPG do godz. 11,00 w piątek, 2 lutego 2018. 15 minut później nastąpi otwarcie kopert.
29.01.2018

Zaległości w wypłatach dla pracowników stoczni rzecznej z Tczewa sięgają ok. 300 tys. zł. Nie dostali pensji od pół roku

Trudna sytuacja stoczni rzecznej w Tczewie. Pracownicy nie otrzymali pensji od pół roku, przez co zaległości w wypłatach sięgają około 300 000 zł. Tematem zajęli się reporterzy „Interwencji” Polsatu.
22.01.2018

Tworzyli polską politykę wodną, gdy nieznane były jeszcze granice Polski. Liga Morska i Rzeczna ma już sto lat

W 1918 roku zostało powołane Stowarzyszenie Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi Bandera Polska, które było pierwszą w historii Polski organizacją społeczną o profilu morskim i rzecznym. Stowarzyszenie, które przerodziło się później w Ligę Morską i Rzeczną, w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości świętuje 100 lat istnienia.
18.01.2018

Prasa: rosyjski gaz skroplony trafi w styczniu do USA

Rosyjski gaz skroplony z projektu Jamał LNG trafi w styczniu do Bostonu; transakcja jest efektem skoku cen gazu na wschodnim wybrzeżu USA - podał we wtorek dziennik "Kommiersant". Zdaniem gazety zakup LNG z Rosji przez USA nie stanie się jednak tendencją.
09.01.2018

Dewastacja przyrody. Tym razem na Wiśle, Królowej Polskich Rzek

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w ostatni piątek 2017 r. wydał decyzję uzgadniającą budowę nowego stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka. Rok temu, dla bliźniaczej inwestycji, o takich samych skutkach środowiskowych, ten sam organ odmówił uzgodnienia, powołując się na jej niezgodność z polskim i unijnym prawem. Koalicja Ratujmy Rzeki alarmuje, że piątkowa decyzja rozpoczyna kolejny, po sporze o Dolinę Rospudy i Puszczę Białowieską, ostry konflikt dotyczący łamania przez Polskę prawa ochrony środowiska.
04.01.2018

Inkorporacja czarterowych klauzul jurysdykcyjnych do konosamentu – analiza w świetle prawa angielskiego

Inkorporacja postanowień umowy czarterowej do warunków umowy frachtowej zawartej w/lub potwierdzonej przez konosament ma niejako trzy poziomy interpretacji.
14.10.2017

Zamówienia publiczne - ugody administracyjne na nowych zasadach

Z dniem 1 czerwca 2017 r. weszła w życie Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności poprzez zawieranie ugód administracyjnych. Ustawa została ogłoszona dnia 12 maja 2017 r. w Dzienniku Ustaw z 2017 r. pod pozycją nr 933. Ustawa wprowadza m.in. nowelizację ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
13.09.2017

Lubuskie: w wakacje samorządowe statki wycieczkowe przewiozły 12 tys. turystów

Podczas wakacji dwa należące do samorządu statki kursujące po środkowym odcinku Odry przewiozły łącznie 12 tys. turystów. Przez większą cześć lata pływały w rejonie Słubic i Głogowa – poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Odra dla Turystów Łukasz Kozłowski.
07.09.2017

Flisacy górą! Sanem i Wisłą, na tratwie - przepłynęli 700 km do Gdańska

Gdy Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej, weszła na tratwę, flisacy z Ulanowa byli trochę zmieszani - bo według starego przesądu kobieta na pokładzie przynosi pecha. Ale zaraz popisali się refleksem: przywitali panią wiceprezydent serdecznie, obrócili sytuację w żart (“nic nie szkodzi, przecież rejs już skończony”), a nawet podarowali 25 kilogramów zboża w worku.
23.08.2017

RZGW: kąpiele w niekończonym zalewie Świnna Poręba - nielegalne i niebezpieczne

Zbiornik wodny Świnna Poręba na rzece Skawie koło Wadowic przyciąga wakacyjnych plażowiczów, mimo że to wciąż plac budowy. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie ostrzega, że kąpiele tam są nielegalne i niebezpieczne.
05.07.2017

Wodowanie rocznika „Nautologia” nr 154

W roku 60-lecia Polskiego Towarzystwa Nautologicznego w gościnnych progach Muzeum Marynarki Wojennej 26 czerwca odbyło się uroczyste wodowanie rocznika „Nautologia” nr 154 (2017 r.). Wśród uczestników spotkania było wielu znamienitych gości, w tym autorów artykułów zamieszczonych w najnowszym numerze „Nautologii”. Wśród nich: prof. dr hc. Daniel Duda, kadm. prof. Antoni Komorowski, prof. Jan Kazimierz Sawicki, red. Bohdan Sienkiewicz, red. Władysław Jaszowski i red. Marek Kański, sędzia Witold Kuczorski i inż Zygmunt Choreń oraz
27.06.2017

Regaty Włocławek-Bydgoszcz w ramach Roku Rzeki Wisły

W woj. kujawsko-pomorskim trwają najstarsze długodystansowe regaty na Wiśle. Na trasie Włocławek-Bydgoszcz rywalizuje kilkadziesiąt załóg. Impreza w tym roku odbywa się w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły 2017 i jest formą popularyzacji turystyki rzecznej.
03.06.2017

Tak powstają holenderskie zbiornikowce w Płockiej Stoczni Rzecznej

Realizacja budowy 15 potężnych zbiornikowców trwa. „;Załoga Płockiej Stoczni Rzecznej zrobi wszystko aby dotrzymać terminów budowy, wysokiej jakości obiektów oraz zapewnić ochronę zdrowia pracowników. W chwili obecnej trwają skomplikowane odbiory techniczne kolejn
31.05.2017

Tak powstają ogromne zbiornikowce w Płockiej Stoczni Rzecznej (zdjęcia)

Realizacja budowy 15 potężnych zbiornikowców trwa. „Załoga Płockiej Stoczni Rzecznej zrobi wszystko aby dotrzymać terminów budowy, wysokiej jakości obiektów oraz zapewnić ochronę zdrowia pracowników. W chwili obecnej trwają skomplikowane odbiory techniczne kolejnej jednostki” – poinformowała stocznia na swoim profilu facebookowym.
31.05.2017

Morze, nasze morze… w 97. rocznicę zaślubin Polski z morzem

„Morze, nasze morze … w 97. rocznicę zaślubin Polski z morzem” to spotkanie edukacyjno-historyczne, które odbyło się 7 marca w Centralnej Bibliotece Wojskowej, przy współorganizacji Akademii Marynarki Wojennej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji cywilnych i wojskowych oraz młodzież studencka i licealna. Przybliżono historię Marynarki Wojennej RP, jej współczesność, a także perspektywy rozwoju. Uświetnieniem spotkania był występ Zespołu Wokalnego AMW.
08.03.2017

Żeglowne rzeki nie zagrożą środowisku! (List otwarty do przedstawicieli WWF)

Jako przedstawiciele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, zespołów eksperckich, instytucji naukowych, przedsiębiorców związanych z żeglugą śródlądową apelujemy do przedstawicieli Fundacji WWF o zaprzestanie rozpowszechniania za pośrednictwem mediów nieprawdziwych informacji dotyczących rzekomych zagrożeń dla środowiska, jakie miałoby przynieść przywrócenie żeglugi na głównych polskich rzekach.
04.03.2017

Dunaj pokryty lodem, żegluga wstrzymana

Dunaj na bułgarskim odcinku jest pokryty lodem i żegluga po nim została wstrzymana - pooinformowało we wtorek bułgarskie radio publiczne, powołując się na nadzwyczajny sztab, obserwujący sytuację na rzece.
10.01.2017

7 lat Błękitnego Patrolu WWF

Po raz kolejny wraz z Błękitnym Patrolem WWF obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Grupa 200 ochotników z całego wybrzeża od wielu lat wspiera działania na rzecz ochrony bałtyckich fok, morświnów i ptaków morskich.
05.12.2016

110-metrowy kadłub na inspekcji w Gdańsku. Jest wart kilka milionów złotych

RPG Stutgart. To pierwszy z serii 15 kadłubów zbiornikowców, jakie do połowy 2018 r. wybuduje Centromost Stocznia Rzeczna w Płocku. Kadłub po czterech dniach dotarł do Gdańska. Tutaj przeszedł inspekcję Urzędu Morskiego.
08.11.2016

Z Płocka do Gdańska. Trwa transport kadłuba tankowca

Kadłub pierwszego z serii 15 statków, jakie produkuje Centromost Stocznia Rzeczna w Płocku, płynie właśnie do Gdańska. Na miejscu spodziewany jest we wtorek.
05.11.2016

Święto Morza w Gdyni - zwiedzanie okrętów, rejsy, chrzest morski

Pokazy na wodzie, zwiedzania okrętów i statków, bezpłatne rejsy jachtami, chrzest morski, festyn kulinarny - to tylko niektóre z wydarzeń obchodów Święta Morza w Gdyni. W niedzielę swoje święto obchodzić będzie Marynarka Wojenna.
24.06.2016

KE: Nord Stream 2 nie może powstawać w prawnej próżni

Tak ważny projekt jak Nord Stream 2 nie może powstawać w prawnej próżni - podkreśliła w poniedziałek Komisja Europejska. Z kolei szef największej centroprawicowej frakcji w PE Manfred Weber ocenił, że Nord Stream 2 nie powinien dostać wsparcia UE.
03.05.2016

Fatalny stan żeglugi śródlądowej w Polsce

Coraz więcej mówi się w ostatnim czasie o przywróceniu świetności polskiej żeglugi śródlądowej, wzmocnienia szkolnictwa zawodowego i co najważniejsze, przywrócenia żeglowności na największych rzekach. Sprawa nie jest jednak prosta.
31.03.2016

Zarządy Morskich Portów Gdynia i Gdańsk laureatami nagrody „Pomorskie Sztormy”

8 marca 2016 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyła się finałowa gala Pomorskich Sztormów, podczas której ogłoszeni zostali laureaci plebiscytu organizowanego przez "Gazetę Wyborczą Trójmiasto" i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
10.03.2016

Wyróżnienia dla Prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Janusza Jarosińskiego

12 lutego 2016 r., w gdańskim Ratuszu Staromiejskim odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetek i dyplomów laureatom plebiscytu Dziennika Bałtyckiego na Osobowość Roku 2015.
16.02.2016

OT Logistics chce budować korytarz logistyczny od Bałtyku po Bliski Wschód

Część planów spółki OT Logistics wyjawił w rozmowie z portalem WNP Zbigniew Nowik, prezes firmy. Największy krajowy operator w portach morskich ma ambicje stworzenia korytarza logistycznego od Bałtyku aż do Bliskiego Wschodu.
25.01.2016

DFDS nie gwarantuje zatrudnienia dla członków SCOP

W tym tygodniu Grupa Eurotunel ogłosiła, że zgadza się na sprzedaż promów MyFerryLink. Eurotunel umowę sprzedaży dwóch promów Rodina i Berlioza zawarł z DFDS. Spółka dodaje, że żałuje, iż związek pracowników SCOP nie wspierał Eurotunelu, w dokonywanym przejęciu.
11.06.2015

Posłowie uczcili 95-lecie odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku

- Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, upamiętniając 95. rocznicę zaślubin Polski z morzem, składa wszystkim ludziom morza wyrazy uznania za codzienny trud włożony w budowanie pozycji Polski jako kraju położonego nad morzem - czytamy w uchwale podjętej dziś jednogłośnie przez posłów. W dokumencie Sejm uczcił odzyskanie przez nasz kraj dostępu do Morza Bałtyckiego.
07.02.2015

Montaż patrolowca

Prawie dwa tygodnie temu przypłynął Odrą do Szczecina w częściach. Teraz jest montowany i wyposażany. Wkrótce patrolowiec dla greckiej straży granicznej, zbudowany przez stocznię Damen w Kędzierzynie-Koźlu, zostanie odholowany do Holandii. Tam będzie doposażony, m.in. w silniki.
02.12.2014

V Bałtycki Maraton Brzegiem Morza i Bałtycki Półmaraton Brzegiem Morza

Zapraszamy na maraton oraz półmaraton po bałtyckiej plaży. Jastarnia, 30 sierpnia 2014 roku Start godz. 9.00, wejście na plażę nr 51 przy Domu Zdrojowym
28.08.2014

Jakie są główne zalety żeglugi śródlądowej?

Żegluga śródlądowa należy do najtańszych sposobów transportowania ładunków. Przewożąc taką samą ilość towarów statkami śródlądowymi drogami wodnymi zużywa się prawie 10 razy mniej energii niż transportując je samochodami.
24.07.2014

W sobotę rozpoczyna się Święto Morza w Gdyni! Potrwa do 29 czerwca.

Już w najbliższą sobotę (tj. 21 czerwca) startuje w Gdyni Święto Morza. Zapraszamy na oficjalną inaugurację oraz inne wydarzenia najbardziej morskiego tygodnia w Polsce.
20.06.2014

Szczecin. Nowe jednostki do utrzymania bezpiecznej żeglugi na rzekach

Trzy specjalistyczne zestawy pływające do utrzymania bezpiecznej żeglugi na rzekach ochrzczono w piątek w Szczecinie. Budowa jednostek "Gozdowice", "Podjuchy" i "Widuchowa" kosztowała około 16 mln zł.
23.12.2013

IV Bałtycki Maraton Brzegiem Morza - 31.08.2013r.

Dla upamiętnienia 95. Rocznicy powstania Ligi Morskiej i Rzecznej, Miasto Jastarnia, Miasto Władysławowo, Związek Miast i Gmin Morskich, Liga Morska i Rzeczna oraz Urząd Morski w Gdyni organizują IV Bałtycki Maraton Brzegiem Morza. Maraton odbędzie się 31 sierpnia 2013 roku na trasie Jastarnia-Władysławowo-Jastarnia. Honorowym Patronatem imprezę objął Marszałek Województwa Pomorskiego, Pan Mieczysław Struk.
19.08.2013

Komisja ds. Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego głosuje za subsydiowaniem przełowienia

W dniu dzisiejszym Komisja ds. Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego przegłosowała, niewielką przewagą głosów, ponowne wprowadzenie subsydiów na budowę nowych jednostek rybackich i na modernizację floty połowowej. Subsydia te utrzymają nadmiernie rozbudowaną europejską flotę, a co za tym idzie przyczynią się do pogłębienia problemu przełowienia. Głosowanie Komisji dotyczyło przyszłości Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, stanowiącego trzeci element pakietu reform Wspólnej Polityki Rybołówstwa.
11.07.2013

Płocka stocznia buduje dla Szczecina

Stocznia rzeczna Centromost w Płocku buduje trzy zestawy robocze – każdy złożony ze statku i barki pchanej – dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Zakończenie prac i przekazanie jednostek przewidywane jest na koniec września br.
20.02.2013

Centromost buduje pchacze i barki dla RZGW w Szczecinie

Stocznia Rzeczna Centromost realizuje dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie zlecenie na budowę trzech zestawów pchaczy i barek.
18.01.2013

Stocznia w Tczewie idzie pod młotek

Tczewska stocznia rzeczna idzie pod młotek. W poniedziałek (05.11) minął termin składania ofert na zakup Stoczni Tczew Sp. z o.o. w upadłości. Ponad 8 mln zł - taka była cena wywoławcza za cały majątek zakładu.
08.11.2012

Krajowa Izba Gospodarki Morskiej- wszyscy czerpiemy profity z inwestycji w gospodarkę morką

W swej historii Polska nie była nigdy państwem morskim do tego stopnia co Wielka Brytania czy kraje skandynawskie. Jednak w ciągu stosunkowo krótkiego czasu, udało się nawiązać niezwykłą więź, która zaowocowała nie tylko barwną kartą w historii naszego kraju, ale też tradycjami, które są dziś nadzieją na rozwój gospodarki morskiej. Kpt. ż. w. Jerzy Uziębło, Sekretarz Generalny izby opowie o działaniach dotyczących lobbowania branży morskiej w sejmie RP, podtrzymywaniu tradycji oraz o planach działania organizacji na najbliższe l
23.07.2012

Pierwszy w tym roku statek wypłynie z płockiej stoczni Centromost

Z Płockiej Stoczni Rzecznej Centromost wypłynie wkrótce pierwsza w tym roku jednostka, której budowa została ukończona - tankowiec dla holenderskiego Veka Shipbuilding, głównego akcjonariusza spółki. Statek przeszedł pomyślnie próby na Wiśle.
04.06.2012

Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii- prawda leży na dnie morza?

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912r. RMS Titanic – należący do towarzystwa okrętowego White Star Line podczas swego dziewiczego rejsu zderzył się z górą lodową. 2 godziny później mit niezatapialnego statku zniknął pod falami Atlantyku wraz z 1500 pasażerami Titanica. Dziennikarze, którzy relacjonowali katastrofę, która w tamtą mroźną noc zachwiała całym dotychczasowym pojęciem bezpieczeństwa na morzu orzekli, że tajemnica poszła na dno w raz ze statkiem MS Titanic. W sto lat po tamtej tragedii Urząd Morski w Gdyni, Akademia Morska,
23.04.2012

Gryfia wygra z Centromostem?

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu okaże się, kto zaprojektuje i zbuduje dwa prototypowe lodołamacze do akcji na Odrze. Oferty złożyły dwie firmy: Szczecińska Stocznia Remontowa "Gryfia" i "Centromost" Stocznia Rzeczna z Płocka. Wiele wskazuje na to, że kontrakt trafi do Gryf ii, która zaproponowała niższą cenę.
18.11.2011

Gryfia walczy o kontrakt na lodołamacze

Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia walczy o kontrakt na budowę lodołamaczy, które będą usuwać zatory lodowe na Wiśle i Odrze.
09.11.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.