• <
escort_980x120_gif_2020

Henryk Jaskuła i Andrzej Rościszewski zostaną uhonorowani w Gdyni

ac

22.06.2021 12:42 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Henryk Jaskuła i Andrzej Rościszewski zostaną uhonorowani w Gdyni

Partnerzy portalu

Henryk Jaskuła i Andrzej Rościszewski zostaną uhonorowani w Gdyni - GospodarkaMorska.pl
Fot. Mat. prasowe

W sobotę 26 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięte zostaną tablice dwóch wielkich żeglarzy – Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego. Uroczystość połączona będzie z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2021. 

W najbliższą sobotę w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, na falochronie południowym basenu jachtowego, odbędzie się najważniejsza żeglarska uroczystość tegorocznego Święta Morza. O godzinie 11 uczczeni zostaną dwaj żeglarze, którzy wyjątkowo zapisali się w historii Polski.

Henryk Jaskuła był pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w ogóle, który samotnie opłynął świat bez zawijania do portu. Był również organizatorem żeglarstwa w Przemyślu i współzałożycielem Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Andrzej Rościszewski z kolei żeglował w pionierskich rejsach polarnych, m.in. do Islandii i na Spitsbergen, które następnie barwnie opisywał. Dał się poznać także jako doskonały adwokat, obrońca opozycjonistów z ramienia Komitetu Prymasowskiego oraz członek Trybunału Stanu.

Uroczyste odsłonięcie tablic Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego połączone zostanie z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2021 i symbolicznym podniesieniem bandery. Wydarzenie uświetni występ Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny. W sobotniej uroczystości wezmą udział także polonijni żeglarze, którzy od piątku 25 czerwca ścigać się będą w II Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich im. Tadeusza Wendy.

Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 – tym którzy zechcą wziąć udział w wydarzeniu – przypominamy o przestrzeganiu obowiązujących zasad i ograniczeń.

Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna. Patronat honorowy sprawuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.