• <

Wynik wyszukiwania - "odznaczenia" - Wiadomości

Święto Straży Granicznej. Ponad trzy dekady obrony granicy na lądzie i morzu

Ochrona granicy państwowej, kontrola ruchu granicznego, zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji – to główne zadania Straży Granicznej, formacji, która dziś, 16 maja, obchodzi swoje święto. Dotyczy to również jej komponentu działającego na Bałtyku, Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
16.05.2024

„Falami pisane” czyli Wspólne Świętowanie WISTA Poland i Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej

14 maja 2024 roku w Auli Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyło się wyjątkowe spotkanie zorganizowane przez WISTA Poland oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Wydarzenie, które miało na celu wspólne świętowanie w tygodniu poprzedzającym Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu IMO, przyciągnęło wielu członków obu stowarzyszeń, studentki i studentów Uniwersytetu Morskiego oraz zaproszonych gości. Wom
16.05.2024

100 lat polskiego żeglarstwa na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku od niedzieli prezentowana będzie wystawa czasowa poświęcona polskiemu żeglarstwu. Przedstawione na niej zostaną m.in. model jachtu "Zjawa" i płetwy stateczników z "Mazurka"
11.05.2024

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.
07.05.2024

94. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców

Od 94 lat siły 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety realizują zadania związane obroną przeciwminową. Jest to okazja zarówno do przypominania o przeszłości, ale też myślenia o przyszłości. W przypadku tej jednostki odbywa się to z optymizmem. W Porcie Wojennym Gdynia odbyły się uroczystości z udziałem marynarskiej kadry i zaproszonych gości.
10.04.2024

Święto 3. Flotylli Okrętów. 53. rocznica utworzenia największej jednostki polskiej Marynarki Wojennej

53 lata temu, 11 marca 1971 roku, utworzony został nowy związek taktyczny polskiej floty – 3 Flotylla Okrętów. Dzisiaj jej siły stanowią o potencjale uderzeniowym Marynarki Wojennej. Okręty gdyńskiej Flotylli operują w stałych zespołach NATO-wskich, biorą udział w ćwiczeniach międzynarodowych i krajowych oraz są w ciągłej gotowości do reagowania w sytuacjach kryzysowych i obrony polskich interesów na morzu.
12.03.2024

Do Muzeum Marynarki Wojennej trafiły wojenne pamiątki z Kanady

Do placówki muzealnej w Gdyni przekazano wyjątkowe artefakty związane z drugowojenną historią polskiej Marynarki Wojennej. Przekazała je córka polskich emigrantów z Kanady, w której rodzinie znajdowała się cała kolekcja. W przekazanie zbiorów była zaangażowana także Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Kanadzie z siedzibą w Ottawie.
05.01.2024

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podsumowuje rok 2023

Rok 2023 był dla polskiej branży portowej istotny z racji na wychodzenie światowej gospodarki z pandemii COVID-19. Tak jak w poprzednich latach, upływał on pod znakiem dalszego rozwoju i rozbudowy portów, co oznaczało nowe inwestycje umowy, przetargi, a także wiele zrealizowanych przedsięwzięć. Swoje podsumowanie przygotował Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
04.01.2024

Członkowie załogi amerykańskiego niszczyciela odznaczeni za skuteczne zwalczanie rakiet i dronów Huti

Marynarze z niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke USS Carney (DDG 64) zostali wyróżnieni za działania w związku z zapewnieniem niezakłóconej żeglugi w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Okręt od wielu miesięcy bierze udział w akcjach na rzecz bezpieczeństwa, a w ostatnim czasie regularnie prowadził skuteczne działania w związku z neutralizacją rakiet i dronów wystrzeliwanych z terytorium Jemenu przez bojowników Huti.
04.01.2024

Prezydent Ukrainy wizytował obwód odeski. Sprawdzał funkcjonowanie obrony powietrznej i morskiego korytarza zbożowego

Prezydent Ukrainy Wolodymyr Zełenski złożył w środę wizytę w obwodzie odeskim na południu kraju, gdzie zapoznał się m.in. ze stanem i sposobem funkcjonowania obrony powietrznej, chroniącej przed rosyjskimi atakami oraz wysłuchał raportów na temat działalności korytarza transportu zbóż przez Morze Czarne.
29.11.2023

31. MSPO. Prezydent przyznał odznaczenia zasłużonym dla rozwoju przemysłu obronnego

Na zakończenie 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych nadanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę osobom zasłużonym dla rozwoju polskiego przemysłu obronnego oraz na rzecz umacniania suwerenności i obronności kraju. Nie zabrakło tu osób związanych z branżą morską.
11.09.2023

Pierwsza wizyta włoskiej fregaty Antonio Marceglia w Świnoujściu

Do Portu Świnoujście wszedł okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). Jest on drugim, po niszczycielu rakietowym Caio Duilio, który prowadzi działania w związku z półroczną misją wsparcia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża.
04.08.2023

„Człowiek i rzeka. Łodzie i szkutnicy". Nowa wystawa czasowa w Muzeum Wisły w Tczewie

Budowa i eksploatacja łodzi od najdawniejszych czasów odgrywały istotną rolę w życiu nadrzecznych społeczeństw. Umożliwiały one zarobek, transport, komunikację, rekreację, a w razie zagrożenia - ucieczkę. Nie inaczej było nad Wisłą. Wystawa w tczewskim oddziale Narodowego Muzeum Morskiego ukazuje typowe konstrukcje rybackie i komunikacyjne z dolnego i środkowego odcinka rzeki. Prezentowany jest także dorobek współczesnych szkutników oraz środowiska i wydarzenia promujące wiślane tradycje.
07.07.2023

Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę

Działania Przemysława Sztandery zostały docenione Srebrnym Krzyżem Zasługi nadawanym przez Prezydenta RP. Odznaczenie to przyznawane jest osobom, zasłużonym dla państwa lub obywateli, których czyny przekraczają zakres ich zwykłych obowiązków i przynoszą znaczną korzyść na rzecz gospodarki i rozwoju kraju.
19.06.2023

Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 103. rocznicę powstania szkolnictwa morskiego w Polsce

16 czerwca 2023 roku Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 103. rocznicę powstania Szkolnictwa Morskiego w Polsce. W trakcie obchodów m. in. uroczyście podniesiono biało-czerwoną banderę, odsłonięto tablicę i nadano imię kampusowemu skwerowi.
16.06.2023

Prezes ZMPSiŚ S.A. Krzysztof Urbaś wyróżniony odznaką honorową MKiŚ

Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. został wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Energetyki. Uroczystość odbyła się w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska 23 maja br. Odznakę wręczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
25.05.2023

Obchody Święta Straży Granicznej w Morskim Oddziale SG

W Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku 18 maja odbyły się obchody 32. rocznicy powołania Straży Granicznej. W związku z tym odbyły się uroczystości z udziałem kadry dowódczej formacji oraz zaproszonych gości.
19.05.2023

Kolejna amerykańska wizyta. USNS Leroy A. Mendonca stoi w Porcie Gdynia

Od niedzieli, 5 marca, w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym stoi okręt US Navy, przeznaczony do transportu techniki wojskowej oraz żołnierzy. Na pokład USNS Leroy A. Mendonca (T-AKR-303) zostanie załadowany sprzęt US Army, który w tym celu rozlokowano w Centrum Logistycznym Portu Gdynia.
06.03.2023

Urząd Morski w Gdyni przyznał nagrody pracownikom

W ubiegłym tygodniu Urząd Morski w Gdyni uhonorował pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni. W uroczystości brali udział oficjele, w tym podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, GrzegorzWitkowski.
12.12.2022

Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni po raz 102

Społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni obchodziła 8 grudnia 2022 roku tradycyjnie Święto Szkoły.
11.12.2022

Prezydent obserwował ćwiczenia komandosów z Formozy

Prezydent Andrzej Duda obserwował w środę ćwiczenia morskich komandosów z jednostki Formoza. Podczas ćwiczeń odznaczył żołnierzy, którzy brali udział w misjach na Morzu Śródziemnym i w Afganistanie - poinformowała w mediach społecznościowych Kancelaria Prezydenta.
30.11.2022

WOPR: Przyjęli niebieski krzyż i złotą kotwicę za swoje godło

Patrolują plaże, kąpieliska, rzeki i jeziora, upowszechniają naukę pływania, prowadzą szkolenia i akcje profilaktyczne, to dzięki nim możemy czuć się bezpiecznie wypoczywając nad wodą (i jak się okazuje nie tylko tam)– ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z całego województwa spotkali się wczoraj (18 listopada) na auli UMK w Toruniu, aby wspólnie podsumować miniony sezon i odebrać certyfikaty ukończenia szkolenia.
19.11.2022

Odznaczenia za Baltic Pipe i inne strategiczne inwestycje Gaz-System

Minister Klimatu i Środowiska oraz Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, 16 listopada 2022 r. wręczyli odznaczenia państwowe 48 pracownikom i współpracownikom spółki za zaangażowanie i wkład pracy w realizację inwestycji zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Polski
17.11.2022

Narodowe Święto Niepodległości pod żaglami Mazurka [GALERIA]

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku świętuje 104. rocznicę odzyskania niepodległości w wyjątkowy, żeglarski sposób. Okazję ku temu stworzyło niedawne pozyskanie przez Muzeum zbioru szczególnie cennych pamiątek, związanych z jednym z najważniejszych wyczynów w historii polskiego żeglarstwa – samotnym rejsem kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata.
08.11.2022

Prezydent: nikt nie miał wątpliwości, że szkoła morska będzie Polsce potrzebna

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nikt nie miał wątpliwości, że szkoła morska, kształcąca kadry do służby na morzu będzie Polsce potrzebna - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas gali z okazji stulecia wyższego wojskowego szkolnictwa morskiego i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
21.10.2022

Nowy skład Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego PSSE

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna powołała nowych członków do Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego. W jej skład wchodzą przedstawiciele przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz rad dialogu społecznego z województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
22.09.2022

102. rocznica szkolnictwa morskiego w Polsce

21 czerwca 2022 roku Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 102. rocznicę szkolnictwa morskiego w Polsce. W trakcie uroczystości zostały wręczone nagrody i odznaczenia dla osób, które wniosły szczególny wkład w funkcjonowanie i rozwój UMG.
22.06.2022

Laura Hołowacz z Pierścieniem Hallera

W sobotę w Centrum Kultiry Euroregionu Stara Rzeźnia odbyła się uroczystość wręczenia Pierścienia Hallera, najwyższego odznaczenia przyznawanego w Polsce przez Ligę Morską i Rzeczną. Przyznano także pięć wyróżnień PRO MARI NOSTRO. Ich liczba wynikała z faktu, że w ostatnich latach ze względu na pandemię COVID-19 nie przyznawano wyróżnień.
19.06.2022

Bezpieczeństwo, energetyka, gospodarka morska – tematami Forum Wizja Rozwoju

Tematami wiodącymi największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce będą bezpieczeństwo, energetyka i gospodarka morska, ale także troska o tożsamość i rozwój społeczności lokalnych. Piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 20-21 czerwca 2022 r. w Gdyni.
15.06.2022

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa ma 20 lat. Już dziś przygotowuje się na kolejne wyzwania [WIDEO, ZDJĘCIA]

Obchody jubileuszu 20-lecia istnienia Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa odbyły się w Gdyni 13 czerwca. W trakcie uroczystości zostały wręczone odznaczenia dla zasłużonych pracowników i osób, które wniosły szczególny wkład w funkcjonowanie i rozwój SAR - medale "Zasłużony Pracownik Morza" oraz "Zasłużony dla Służby SAR".
14.06.2022

AK-owcy podziękowali za pamięć i dobro. Wyjątkowa uroczystość na ORP Błyskawicy [ZDJĘCIA]

Z okazji 80. rocznicy powołania Armii Krajowej spotkali się przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK). – Kontynuujemy nasze tradycje, chcemy również wyróżnić dziś osoby i instytucje, które w sposób szczególny przyczyniają się do szerzenia wiedzy o Armii Krajowej, a także o losach wojennych, jak i powojennych jej żołnierzy – mówił Tomasz Kuplicki, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kapitan w stanie spoczynku.
02.06.2022

75 lat szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. Akademia morska już wkrótce stanie się politechniką [ZDJĘCIA]

Zakończyły się uroczyste obchody jubileuszu – za nami 75 lat historii szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. To czas podsumowań i odważnego spojrzenia w przyszłość. Władze uczelni podkreślają dumę z faktu, że w roku 75-lecia udało się uzyskać możliwość podwyższenia statusu naszej uczelni do rangi politechniki.
01.06.2022

Czterdziesta rocznica utworzenia Solidarności Walczącej

Niemal równocześnie z Forum Wizja Rozwoju, czyli największą konferencją gospodarczą w północnej Polsce, odbywać się będą obchody jubileuszu Solidarności Walczącej -największej, obok NSZZ Solidarność, podziemnej organizacji lat osiemdziesiątych. Pierwsze akcenty cyklu rocznicowych wydarzeń będą miały miejsce 11 i 12 czerwca we Wrocławiu.
30.05.2022

Gdańsk. Wręczyli medale dla zasłużonych marynarzy

Za dwa lata setną rocznicę powstania obchodzić będzie Polski Związek Żeglarski. 100-lecie obchodzi również Polski Klub Morski – jeden z najstarszych polskich klubów żeglarskich mający swoją siedzibę w Gdańsku. Żeglarze z Gdańska i z Pomorza już rozpoczęli obchody tego niezwykle ważnego nie tylko dla nich jubileuszu.
25.05.2022

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku szuka uczestników regat Operation Sail1972

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowuje się do upamiętnienia 50. rocznicy zwycięstwa załogi Daru Pomorza w regatach Operation Sail. Muzealnicy poszukują uczestników rejsu do przeprowadzenia wywiadów.
15.04.2022

Narodowe Muzeum Morskie szuka uczestników regat Operation Sail sprzed 50 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowuje się do upamiętnienia 50. rocznicy zwycięstwa załogi Daru Pomorza w regatach Operation Sail. Muzealnicy rozpoczęli poszukiwania uczestników tego historycznego rejsu. Chcą razem z nimi ponownie wejść na pokład i udać się we wspomnieniową, sentymentalną podróż.
11.04.2022

101 lat Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Uczelnia obchodzi Święto Szkoły

8 grudnia społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni po raz 101. obchodziła Święto Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się podniesieniem bandery na gmachu głównym UMG, a następnie, po mszy św., odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UMG. Święto szkoły zakończyło się odczytaniem Apelu Pamięci.
08.12.2021

Święto Marynarki Wojennej i podniesienie bandery na H-13 Przemko

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku.
28.06.2021

Z Tczewa na oceany. „Znaczy Szkoła Morska” 101. rocznica powołania Szkoły Morskiej w Tczewie

W cieniu wielkich uroczystości odbywają się corocznie skromne obchody kolejnej rocznicy utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie. W tym roku uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im Marii Curie-Skłodowskiej oraz przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Nautologicznego przypomnieli jej historię i absolwentów.
22.06.2021

Henryk Jaskuła i Andrzej Rościszewski zostaną uhonorowani w Gdyni

W sobotę 26 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięte zostaną tablice dwóch wielkich żeglarzy – Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego. Uroczystość połączona będzie z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2021.
22.06.2021

102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

W sobotę, 28 listopada br., mija 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.
28.11.2020

Jerzy Doerffer, nestor polskiego okrętownictwa, patronem nowoczesnego gdańskiego tramwaju

Kolejny, 57 już gdański tramwaj ma swojego patrona. Jest nim prof. Jerzy Doerffer – wybitny naukowiec związany z Politechniką Gdańską. To kolejny, po prof. Annie Podhajskiej, uhonorowany w ten sposób przedstawiciel świata nauki. O takie upamiętnienie tej postaci wnioskowali przedstawiciele Naczelnej Organizacji Technicznej w Gdańsku.
22.11.2020

Odznaczenia Jana Kwapińskiego - działacza społecznego i polityka

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezentujemy pamiątki po Janie Kwapińskim, które przekazała Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku Pani Barbara Woroncow, córka Aleksandra Woroncowa, wnuczka Jana Kwapińskiego, wicepremiera polskiego rządu na uchodźstwie.
09.11.2020

Wierni AK-owskiej przysiędze - medale na ORP „Błyskawica”

Na pokładzie ORP „Błyskawica” w Gdyni odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Medale otrzymały osoby, które doceniono za kultywowanie wartości patriotycznych oraz wspieranie działalności związku.
15.10.2020

100 lat lotnictwa morskiego

15 lipca 1920 r. chorąży pilot Andrzej Zubrzycki wykonał pierwszy lot nad Morzem Bałtyckim. Dzień ten uznawany jest za symboliczną datę narodzin polskiego lotnictwa morskiego.
16.07.2020

Ku pamięci wiceadmirała Porębskiego

Jednym z punktów programu tegorocznych obchodów Święta Morza w Gdyni jest uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej wiceadmirałowi Kazimierzowi Porębskiemu. Od dzisiaj będzie można ją podziwiać na Molo Południowym.
20.06.2020

Lodołamacz Arktyka: Rosyjska polityka bezpieczeństwa na Dalekiej Północy

Arktyka jest jednym z tych obszarów geograficznych, co do których coraz częściej usłyszeć można nośne hasło „obszar (potencjalnej) rywalizacji mocarstw”. Takie ujęcie tematu nie odzwierciedla jednak w pełni miejscowej rzeczywistości. O rywalizacji możemy mówić w sytuacji, gdy kilku aktorów, współuczestników tejże rywalizacji o w miarę równorzędnych potencjałach, prowadzi działania pozostające między sobą we wzajemnym odniesieniu.
15.06.2020

Pożegnanie z mundurem na pokładzie ORP Błyskawica

Na pokładzie historycznego niszczyciela, Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica kadra oraz pracownicy Resortu Obrony Narodowej pożegnali kończących zawodową służbę wojskową: Szefa Szkolenia 3. Flotylli Okrętów kmdr. dr. Kazimierza Pulkowskiego i byłego Szefa Biura Hydrograficznego MW kmdr. Andrzeja Kowalskiego.
06.02.2020

70-lecie Klubu Sportów Wodnych Ligi Morskiej i Rzecznej w Łodzi

Swoje siedemdziesięciolecie święci w tym roku Klub Sportów Wodnych Ligi Morskiej i Rzecznej w Łodzi. Niedawna Gala 70-lecia klubu odbyła się w ramach obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.
25.11.2019

Muzeum Marynarki Wojennej dla sali tradycji Uniwersytetu Morskiego

Dzięki przychylności Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Sala Tradycji UMG wzbogaciła się o bogatą kolekcję pamiątek po jednym z wybitnych wychowanków, kpt. ż. w. Czesławie Adamowiczu. Uczestnik ostatniego szkolnego rejsu "Daru Pomorza" z sierpnia 1939 roku, zakończonego internowaniem fregaty w Szwecji, przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył studia, uczestniczył w konwojach i bojowych operacjach Sprzymierzonych. Po wojnie wraca do kraju, zdobywa kapitański dyplom, pływa do emerytury w 1979 roku.
20.11.2019

Odsłonięcie pomnika Marynarzy Flotylli Pińskiej w Świątnikach koło Sobótki

W dniu 14 września Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, posłowie, burmistrzowie, starostowie, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Wrocław, Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu i wielu innych gości z całego kraju oraz z zagranicy 14 września wzięło udział w zorganizowanych przez Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej uroczystościach poświęconych odsłonięciu Pomnika Marynarzy Flotylli Pińskiej w Świątnikach koło Sobótki w setną rocznicę powstania Flotylli.
18.09.2019

Gdynia pamięta o Sierpniu ‘80

Gdynia, lokalne władze, mieszkańcy i uczestnicy wydarzeń sprzed 39 lat wspólnie upamiętnili bohaterów sierpniowych strajków. Oprócz złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 odbyła się także gala, podczas której poznaliśmy kolejnych kilkudziesięciu laureatów odznaczenia „Bohaterom Sierpnia '80 Gdynia”.
03.09.2019

Szczecin: Obchody 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych

Stocznia Szczecińska jest symbolem przemożnego pragnienia wolności - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda w 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie, w liście skierowanym do uczestników uroczystości.
30.08.2019

90 lat temu urodziła się Anna Walentynowicz

90 lat temu, 15 sierpnia 1929 r., urodziła się Anna Walentynowicz – jedna z kluczowych i symbolicznych postaci rodzącej się na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych „Solidarności”. To z jej powodu wybuchł słynny strajk w Stoczni Gdańskiej.
15.08.2019

Prezydent wręczył cztery nominacje generalskie i jedną admiralską

Prezydent Andrzej Duda wręczył w czwartek w Katowicach cztery nominacje generalskie i jedną admiralską. W swoim wystąpieniu zadeklarował, że nigdy nie podpisze ustawy o obniżeniu uposażeń emerytalnych żołnierzy i zaprzeczył, by takie rozwiązania były przygotowywane.
15.08.2019

Opublikowano nazwiska marynarzy, którzy zginęli na Morzu Barentsa

Ministerstwo obrony Rosji opublikowało w środę nazwiska 14 marynarzy, którzy zginęli podczas pożaru jednostki głębinowej na Morzu Barentsa. W katastrofie zginęli oficerowie marynarki, ludzie uhonorowani wysokimi odznaczeniami państwowymi i wojskowymi.
03.07.2019

Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

W ostatni weekend czerwca w garnizonie Świnoujście obchodzono Święto Marynarki Wojennej oraz jubileusz 20-lat 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w służbie NATO.
01.07.2019

Gdynia świętowała razem z Marynarką Wojenną (foto)

Finał Święta Morza w Gdyni tradycyjnie już łączy się z obchodami Święta Marynarki Wojennej. Z tej okazji na okrętach podniesiono wielką galę banderową, a na Molo Południowym odbył się apel i uroczystość wręczenia sztandaru najmłodszej jednostce Marynarki Wojennej. Całość zwieńczył festyn marynarski dla mieszkańców i turystów.
01.07.2019

W Gdyni rozpoczęło się II Forum Wizja Rozwoju

Za nami pierwszy dzień II Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w poniedziałek odbyło się 48 paneli uporządkowanych w 15 bloków tematycznych. W ramach dwudniowego wydarzenia organizatorzy zaplanowali łącznie 100 debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości z udziałem aż pięciuset ekspertów. Przedsięwzięcie odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił przemówienie w czasie Forum oraz na równoległym wydarzeniu – obchodach 35-lecia Solidarności Walczą
25.06.2019

Wizyta prezydenta Dudy w USA. Rozmowy m.in. o dostawach skroplonego gazu z USA

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych to podniesienie na wyższy poziom polsko-amerykańskiej współpracy militarnej; oczekujemy zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce, i uczynienia tej obecności bardziej trwałą - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
11.06.2019

Wielka Brytania: Królowa Elżbieta II i światowi liderzy uczcili rocznicę lądowania w Normandii

Brytyjska królowa Elżbieta II i liderzy piętnastu państw - w tym prezydenci USA Donald Trump i Francji Emmanuel Macron oraz premier Mateusz Morawiecki - oddali w środę hołd weteranom, świętując 75. rocznicę lądowania aliantów w Normandii.
06.06.2019

Misja uczy pokory - uroczystości przy pominiku Polski Morskiej

Służą w różnych rejonach świata, z dala od polskich granic. A wszystko dla utrzymania bezpieczeństwa i pokoju tam, gdzie jest on zagrożony. Żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych uczestniczą w misjach zagranicznych od 1953 roku. 29 maja mieli swoje święto. Obchodzony jest wtedy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Z tej okazji w Gdyni, przy pomniku Polski Morskiej, odbyły się oficjalne uroczystości. Ich uczestnicy oddali hołd oraz uczcili pamięć o
30.05.2019

Ratownicy morscy świętowali w Gdyni (foto, wideo)

Na co dzień ratują ludzkie życie, gotowi nawet poświęcić własne. To ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (Służba SAR). W sobotę w Gdyni obchodzili swoje święto.
26.05.2019

Za nami Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego w Trzebieży, a także Mariny Trzebież

W Trzebieży w sobotę odbyło się Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego 2019 i uroczyste otwarcie Mariny Trzebież. Jest to jedno z wydarzeń odbywających się w ramach jubileuszu 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.
16.05.2019

40 lat temu zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski - dowódca szczęśliwego statku

2 maja 1979 r. na St. Croix - wyspie odkrytej przez Kolumba - zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski; pod jego wojennym dowództwem "Batory" zyskał miano "lucky ship" (szczęśliwy statek). Choć pisał o nim m.in. autor "Znaczy Kapitan" Karol Olgierd Borchardt, jest dziś niemal zapomniany.
02.05.2019

Brudziński: Dopóki PiS będzie przy władzy, dopóty służby mundurowe będą modernizowane

Dopóki rząd PiS będzie sprawował władzę, dopóty służby mundurowe będą wspierane i modernizowane - zapewnił w poniedziałek szef MSWiA Joachim Brudziński, który uczestniczył w naradzie służb mundurowych województwa opolskiego.
18.03.2019

Władysław Wagner zostanie pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta

Informujemy, że kapitan Władysław Wagner zostanie pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta.
17.03.2019

Przed nami V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa

W sobotę 16 marca na w sali koncertowej Portu Gdynia odbędzie się V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa. Hasłem przewodnim spotkania zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski będzie "Studia przypadków".
14.03.2019

Trzy kolejne osoby z Honorową Odznaką Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego

Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego przyznał trzem osobom Honorową Odznakę „Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego”. Uhonorowani nią zostali Mariusz Bobkiewicz, Zbigniew Kowalski, oraz Mariusz Wojtasik.
12.02.2019

Rafalska: Starzenie się społeczeństwa wyzwaniem dla współczesnego rynku pracy

Rosnąca liczba starszych pracowników wymaga odpowiedniego podejścia do polityki zatrudnieniowej. To największe wyzwanie dla polskiego rynku pracy – powiedziała w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska podczas uroczystej gali z okazji 100-lecia publicznych służb zatrudnienia.
23.01.2019

Ambasador Kazachstanu: Współpraca z Polską praktycznie we wszystkich sferach się rozwija

Obroty handlowe Polski i Kazachstanu od stycznia do września bieżącego roku przekroczyły 1,5 mld dolarów; to prawie dwa razy więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku; współpraca praktycznie we wszystkich sferach się rozwija - podkreślił ambasador Kazachstanu w RP Margułan Baimuchan.
11.12.2018

100. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

W środę, 28 listopada mija 100 lat od dnia, w którym marszałek Józef Piłsudski swoim dekretem powołał do życia Marynarkę Polską. W dniu poprzedzającym te historyczne wydarzenie marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża spotkali się na uroczystym apelu.
27.11.2018

Podczas Płockiej Gali Żeglarskiej podsumowano miniony sezon

W piątek 23 listopada w auli LO im. Marszałka St. Małachowskiego odbyła się II Płocka Gala Żeglarska, podczas której podsumowano sezon nawigacyjny 2018.
26.11.2018

Elita Wojska Polskiego obchodziła swoje święto

Walczą na morzu i lądzie. Biorą udział w misjach zagranicznych na całym świecie. Jednak o ich działaniach wiadomo niewiele. Mowa o komandosach z jednostki specjalnej FORMOZA, którzy w ubiegłym tygodniu obchodzili swoje święto.
20.11.2018

Jubileuszowe posiedzenie zespołu do spraw zarybiania

W Nowym Targu 28 września odbyło się jubileuszowe posiedzenie Zespołu do spraw Zarybiania pt. „50-lecie systematycznego finansowania zarybiania dwuśrodowiskowymi rybami łososiowatymi (łososiem i trocią)”.
05.10.2018

Pracownicy polskich sektorów energii uhonorowani w 100-lecie Niepodległości

Jubileusz odzyskania przez Polskę Niepodległości to doskonała okazja do podkreślenia roli osób, które z zaangażowaniem, profesjonalizmem i ogromną wiedzą przekazywaną często z pokolenia na pokolenie, dbają o bezpieczeństwo, rozwój i niezależność naszego kraju. Ich służba związana z wydobyciem, wytwarzaniem i dostarczaniem energii została uhonorowana 27 września podczas uroczystości „Polska energia w 100-lecie Niepodległości”.
28.09.2018

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął oficjalną wizytę w Nowej Zelandii

Od ceremonii oficjalnego powitania w Auckland prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy przez Gubernator Generalną Patsy Reddy i małżonka Davida Gascoigne’a rozpoczęła się w środę przed południem miejscowego czasu oficjalna wizyta polskiej pary prezydenckiej w Nowej Zelandii.
22.08.2018

Wyrożnienienie dla Komendanta Portu Wojennego Gdynia

Komendant Portu Wojennego Gdynia –kmdr Jarosław Wypijewski w środę wziął udział w uroczystych obchodach z okazji Święta Wojska Polskiego organizowanych w garnizonie Gdynia, podczas których odebrał wyróżnienia.
16.08.2018

Obchody Święta Wojska Polskiego w COM-DKM i w Komendzie Portu Wojennego Gdynia

Kadra i pracownicy wojska Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego uczestniczyli w uroczystej zbiórce z okazji Święta Wojska Polskiego.
16.08.2018

Para prezydencka udaje się w czwartek z oficjalną wizytą do Australii i Nowej Zelandii

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udają się w czwartek z oficjalną wizytą do Australii i Nowej Zelandii. Prezydent weźmie udział w Polsko-Australijskim Forum Energetycznym oraz spotka się z najważniejszymi władzami obu krajów, a także z Polonią.
16.08.2018

Kontradmirał Jerzy Krzysztof Jaworski awansowany na stopień wiceadmirała

Nominacja na stopień generalski to dowód docenienia dotychczasowej służby, ale i zobowiązanie – powiedział prezydent Andrzej Duda, który wręczył w środę awanse i odznaczenia. Podkreślał więzi z USA; wyraził życzenie, by armia była liczniejsza i jak najnowocześniejsza.
15.08.2018

Trwają przygotowania do pochówku zasłużonych dla Polski

Obrońcy Helu, uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej, żołnierze Armii Krajowej i organizacji podziemnych. Walczyli w obronie Polski. Po wojnie oskarżono ich o zbrodnie, których nie popełnili, za co zostali straceni lub byli więzieni. Teraz szczątki tych oficerów, podoficerów i marynarzy - ofiar zbrodni komunistycznej spoczną w Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni. Uroczysty pogrzeb państwowy odbędzie się w piątek, 29 czerwca. Dzień wcześniej w tym samym miejscu pochowane zostaną trzy małżonki oficerów M
26.06.2018

20-lecie Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb

Z okazji Jubileuszu 20-lecia powołania Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb (PSPR) 24-26 maja 2018 r. w Kołobrzegu odbyła się Konferencja Przetwórców Ryb pod honorowym patronatem Marka Gróbarczyka, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wydarzenie połączone było z promocją Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w kontekście możliwości uzyskania wsparcia w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze 2014-2020”.
28.05.2018

Brudziński: Straż Graniczna dba o bezpieczeństwo Polski i całej UE

Na Straży Granicznej spoczywa odpowiedzialność nie tylko za bezpieczeństwo obywateli Polski, ale całej Unii Europejskiej - mówił w środę szef MSWiA Joachim Brudziński na centralnych obchodach święta Straży Granicznej, podczas których odbyła się promocja funkcjonariuszy SG na pierwszy stopień oficerski.
16.05.2018

ORP BŁYSKAWICA inauguracja sezonu wystawienniczego

Na przestrzeni 42 lat, odkąd w 1976 roku historyczny niszczyciel ORP Błyskawica stał się okrętem-muzeum jednostkę zwiedziło 6 milionów 395 tysięcy osób.
01.05.2018

Finał Białoczerwonej sztafety 2018 na ORP Błyskawica

W środę, 2 maja, około godziny 20:00, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP Błyskawica odbędzie się finał Białoczerwonej sztafety 2018. Weterani w marynarskich mundurach odbiorą biało-czerwoną i przekażą załodze okrętu.
01.05.2018

Podwójna rocznica w Dywizjonie Okrętów Podwodnych

W najbliższych dniach przypadają rocznice utworzenia Dywizjonu Okrętów Podwodnych i pierwszego podniesienia bandery na okręcie ORP Orzeł. Z tej okazji w Porcie Wojennym Gdynia odbyły się uroczyste zbiórki.
27.04.2018

Kormoran i Piorun na święto Centrum Operacji Morskich

ORP „Kormoran” oraz ORP „Piorun” otworzyły się dla zwiedzających przy Nabrzeżu Polskim w Gdyni! Nie lada atrakcję przygotowano w czwartek dla miłośników okrętów z okazji tegorocznego święta Centrum Operacji Morskich. Nie zabrakło też symbolicznego salutu armatniego z „Błyskawicy”, a pożegnania z honorami doczekał się kończący służbę zastępca dowódcy gdyńskiej jednostki.
06.04.2018

Gdynia: Obchody święta Centrum Operacji Morskich

Na czwartek zaplanowano w Gdyni obchody święta Centrum Operacji Morskich - jednostki Marynarki Wojennej odpowiedzialnej za dowodzenie siłami morskimi. Z okazji święta do zwiedzania udostępnione zostaną dwa okręty, w tym najnowszy nabytek MW - ORP "Kormoran".
04.04.2018

W czwartek święto Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego

Na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni przy okręcie muzeum ORP „Błyskawica” w czwartek w samo południe rozpoczną się uroczyste obchody święta Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego (COM-DKM). Z tej okazji na ORP „Błyskawica” oraz okręcie rakietowym ORP „Piorun” i niszczycielu min ORP „Kormoran” podniesiona zostanie wielka gala banderowa. Dodatkowo „Piorun” i „Kormoran” zostaną udostępnione do zwiedzania. Święto COM-DKM jest jednym z głównych wydarzeń obchodów roku jubileuszu 100-lecia Marynarki Wojennej.
03.04.2018

Gowin: Konstytucja dla Nauki wejdzie w życie od października

Bez nauki Polska nie ma przyszłości. Nie ma bez niej rozwoju społecznego i gospodarczego - powiedział w poniedziałek w Toruniu wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dodał, że Konstytucja dla Nauki wejdzie w życie 1 października.
19.02.2018

Na wniosek ministra Gróbarczyka Prezydent odznaczył trzech profesorów Akademii Morskiej w Gdyni

W Pałacu Prezydenckim odbyła się w piątek uroczystość, podczas której zostały wręczone odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz dla rozwoju polskiej medycyny.
19.02.2018

Narodowe Muzeum Morskie tworzy wystawę o marynarzach rzecznych z 20-lecia międzywojennego

Dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku planuje w listopadzie otwarcie wystawy o początkach Marynarki Wojennej w Modlinie i Pińsku. Przygotowując się do ekspozycji placówka ogłosiła zbiórkę pamiątek.
15.02.2018

Pierwsi marynarze Niepodległej – NMM szuka pamiątek na wystawę

W ramach obchodów programu wieloletniego „Niepodległa” Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku 27 listopada 2018 r. planuje otwarcie wystawy czasowej „Pierwsi marynarze Niepodległej”, na której przedstawione zostaną początki Polskiej Marynarki Wojennej.
13.02.2018

Pożegnanie z marynarskim mundurem na pokładzie ORP Błyskawica

Dowódca gdyńskiej Flotylli kontradmirał Krzysztof Jaworski w środę w obecności kadry kierowniczej pożegnał oficerów kończących służbę w strukturach 3. Flotylli Okrętów.
31.01.2018

Po raz ostatni świętowali jako akademia

97. rocznicę powstania Akademii Morskiej świętowano 8 grudnia. Tegoroczny jubileusz był wyjątkowy, bo uczelnia wkrótce z Akademii przekształcona zostanie w Uniwersytet.
11.12.2017

Szef MON: Musimy odbudować Marynarkę Wojenną

Marynarka Wojenna musi zostać odbudowana – powiedział we wtorek szef MON Antoni Macierewicz. Zapewnił, że będą kupowane nowe okręty, w tym podwodne, ponowił zapowiedź, że dowództwo MW wróci do Gdyni. Podkreślał także wkład MW w odzyskanie przez Polskę dostępu do morza w 1918 r.
29.11.2017

Prezydent: Celem wizyty w Wietnamie pogłębienie relacji

Jesteście ambasadorami Polski w Wietnamie - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu w Hanoi z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni.
27.11.2017

Szef MON na rocznicy odtworzenia MW RP i wcieleniu ORP „Kormoran”

We wtorek 28 listopada br. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz weźmie udział w uroczystości z okazji 99. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP i wcielenia do służby najnowszego polskiego okrętu wojennego ORP „Kormoran”.
27.11.2017

Członek załogi ORP Kujawiak uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Kazimierz Stafankiewicz, prawdopodobnie ostatni żyjący członek załogi ORP "Kujawiak", odebrał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany mu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Uroczystość wręczenia odznaczenia 100-letniemu weteranowi odbyła się w Nottingham w Wielkiej Brytanii.
23.11.2017

Grecja: Para prezydencka przybyła do Aten

Prezydent RP Andrzej Duda oraz jego małżonka Agata Kornhauser-Duda w niedzielę wieczorem przybyli do Grecji z oficjalną wizytą.
19.11.2017

Prezydent wybiera się do Grecji; rozmowy m.in. o polityce europejskiej

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udaje się w niedzielę do Grecji z oficjalną wizytą. Ważnym tematem rozmów będzie polityka europejska, zwłaszcza w kontekście problemu migracji - zapowiada szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
18.11.2017

Złoty Krzyż Zasługi dla dowódcy 8.FOW

W sobotę, 11 listopada, w Warszawie, w związku z Narodowym Świętem Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.
13.11.2017

Szczecin: Obchody 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

Polski sierpień i wolne związki zawodowe to jedne z wielkich symboli historii, także tej powszechnej – napisał w liście do uczestników obchodów 37. rocznicy podpisania w Szczecinie Porozumień Sierpniowych prezydent RP Andrzej Duda. Według niego, ideały „S” są ciągle aktualne.
30.08.2017

Święto Wojska Polskiego w Świnoujściu

We wtorek 15 sierpnia, żołnierze, pracownicy wojska, mieszkańcy i turyści Świnoujścia obchodzić będą święto Wojska Polskiego. Z tej okazji zorganizowane zostały przedsięwzięcia patriotyczne i kulturalne, które dostępne będą dla społeczeństwa.
11.08.2017

Spotkanie z kpt. Krzysztofem Baranowskim w Świnoujściu i projekcja filmu pt. „Życiorys żaglowca”

W Świnoujściu 14 sierpnia odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Baranowskim, połączone z projekcją filmu pt. „Życiorys żaglowca”. Początek o 21:00 w Tawernie Żeglarskiej w Marinie Jachtowej. Wstęp wolny.
13.07.2017

Dwaj Brytyjczycy odznaczeni za pamięć o ORP Błyskawica

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski wręczył w niedzielę w Portsmouth Ordery Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej dwóm Brytyjczykom zaangażowanym w obchody rocznicy obrony miasta Cowes na wyspie Wight przez polski okręt ORP Błyskawica w maju 1942 roku.
02.07.2017

Marynarska ofiarność i odwaga

Prezydent RP Andrzej Duda wyróżnił dziś, marynarza 3. Flotylli Okrętów por. mar. Piotra Bidzińskiego Medalem za Ofiarność i Odwagę. Uroczystość z udziałem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
13.06.2017

26. rocznica powstania Straży Granicznej i 65-lecie Orkiestry MOSG (wideo)

Uroczysty apel u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża na gdańskim Westerplatte 2 czerwca był głównym punktem obchodów w Morskim Oddziale Straży Granicznej 26. rocznicy powstania Straży Granicznej, połączonych z 65-leciem Orkiestry MOSG. Kmdr SG dr Piotr Patla komendant MOSG wręczył funkcjonariuszom akty mianowań na kolejne stopnie i uhonorował za wzorową służbę.
05.06.2017

Szef polskiego MSZ z pierwszą od ponad 30 lat oficjalną wizytą na Kubie

Szef MSZ Witold Waszczykowski rozpoczął w niedzielę wizytę na Kubie; zostanie tam do wtorku - poinformował PAP dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Jakub Wawrzyniak. Jak zaznaczył, będzie to pierwsza od ponad 30 lat wizyta szefa polskiej dyplomacji w tym kraju.
04.06.2017

70 lat edukacji morskiej w Szczecinie

Akademia Morska w Szczecinie świętuje swój Jubileusz 70-lecia. W uroczystych obchodach uczestniczył Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
01.06.2017

„Gdynia morzem pachnąca - Obserwatorium zmian w latach 1884-2016”

Wydawnictwo Porta Mare – Pomorska Oficyna Wydawniczo–Reklamowa i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają na promocję albumu "GDYNIA MORZEM PACHNĄCA - Obserwatorium zmian w latach 1884-2016 "autorstwa Haliny Wasielke-Cieślak i Jerzego Drzemczewskiego.
31.05.2017

50-lecie istnienia Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu

Anna Moskwa, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, wzięła udział w uroczystych obchodach 50-lecia powstania Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu.
27.05.2017

Marynarka Wojenna w Nocy Muzeów

Nocne zwiedzanie Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica, wystaw czasowych i Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego Muzeum MW, a także pokaz musztry paradnej, oraz prezentacje grup rekonstrukcji historycznych.
19.05.2017

Otwarto sezon żeglarski 2017

Rozpoczęcie sezonu żeglarskiego 2017 Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, w połączeniu z klubowym Jacht Klubu AZS, odbyło się w sobotę, 13 maja. Całość nawiązała do niedawnego 70-lecia klubu i 111-lecia klubowego jachtu „Nadir”, najstarszego krajowego drewnianego jachtu żaglowego, nadal z powodzeniem konkurującego w regatach z najnowszymi jednostkami.
15.05.2017

ORP BŁYSKAWICA otwarcie sezonu

Od poniedziałku, 1 maja liczba ta się zwiększy, ponieważ ORP „Błyskawica” rozpoczyna kolejny, sezon wystawienniczy. W roku jubileuszu 80-lecia podniesienia bandery na ORP Błyskawica, 1 i 3 maja, okręt będzie można zwiedzać bezpłatnie. 6 milionów 274 tysięcy 580 osób zwiedziło historyczny niszczyciel ORP Błyskawica odkąd w 1976 roku stał się on okrętem-muzeum.
27.04.2017

Mistrzostwa świata Polonii w sportach wodnych w 2018 roku w Gdańsku

Narodowe Centrum Żeglarstwa w gdańskich Górkach Zachodnich będzie areną nie tylko żeglarskich mistrzostw Polski w klasach olimpijskich. Za rok dzięki otwarciu Polonijnego Centrum Sportów Wodnych mają się tam odbyć mistrzostwa świata Polonii w sportach wodnych.
21.04.2017

Nowy dowódca ORP Błyskawica

W środę, 1 marca, wraz z uroczystym podniesieniem bandery na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica, odbyło się przekazanie obowiązków dowódcy historycznego niszczyciela. Dowodzenie jednostką objął, komandor podporucznik Walter Jarosz.
01.03.2017

Wisła w dziejach Polski – otwarcie II części wystawy stałej w Muzeum Wisły w Tczewie

Wisła, jak mało która rzeka w Polsce, ma swoją historię, legendy, podania i zwyczaje. Jest stale obecna w twórczości malarskiej, literackiej, muzycznej. To nad Wisłą zlokalizowano dwie stolice Polski, to nad nią leżą miasta i miasteczka ważne dla historii i kultury polskiej. Wędrówka wzdłuż królowej polskich rzek to lekcja dziejów Polski. Nowa wystawa stała w Muzeum Wisły, otwarta dla zwiedzających od 25 lutego 2017 r., pokazuje problematykę wiślaną w kontekście przeszłości, teraźniejszości i przyszłości oraz całe bogactwo i róż
23.02.2017

Wyróżnienia dla marynarzy

We wtorek, 20 grudnia dowódca ORP Lech kmdr ppor. Wojciech Prys oraz kpt. mar. Paweł Juśkiw,– kierownik prac podwodnych otrzymali odznaczenia Zasłużony dla Kultury Polskiej.
21.12.2016

Święto Szkoły 2016

Tegoroczne obchody tradycyjnego Święta Szkoły zapoczątkowało uroczyste podniesienie bandery przed frontem uczelni oraz msza św. w intencji pracowników, studentów oraz absolwentów Akademii, koncelebrowana przez JE Ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Uroczyste posiedzenie Senatu AMG poprzedziło otwarcie w holu uczelni wystawy pt. "Kpt.ż.w. Tadeusz Meissner 1902-1966" w 50 rocznicę śmierci. W wernisażu uczestniczył syn oraz rodzina kapitana.
13.12.2016

Stocznia Remontowa Nauta świętuje 90. urodziny

Rozwój polskiego przemysłu obronnego, budowa kolejnych jednostek i coraz bardziej skomplikowane remonty statków. Przed takimi zadaniami stoi Nauta. Stocznia remontowa jubileusz obchodziła w czwartek w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
16.10.2016

Inauguracja roku akademickiego 2016/2017 w gdyńskiej Akademii Morskiej

W sobotę, 8 października 2016 roku na Skwerze Kościuszki w Gdyni, przed żaglowcem Dar Młodzieży odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego. 96-ta w bogatej historii szkolnictwa morskiego w Polsce.
11.10.2016

Szczecin. 70 lat administracji morskiej na Pomorzu Zachodnim

Odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczęto w Sali Kameralnej Filharmonii Szczecińskiej jubileusz 70-lecia Urzędu Morskiego w Szczecinie. Gości przywitał Andrzej Borowiec. Wśród nich był m.in. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
24.09.2016

70 lat administracji morskiej na Pomorzu Zachodnim

Odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczęto w Sali Kameralnej Filharmonii Szczecińskiej rozpoczęto jubileusz 70-lecia Urzędu Morskiego w Szczecinie. Gości przywitał Andrzej Borowiec. Wśród nich był m.in. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
22.09.2016

Uroczyste posiedzenie Rady Naukowej MIR-PIB

16 czerwca 2016 r. odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Naukowej Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego zwołane z okazji obchodów 95-lecia Morskich Badań Rybackich w Polsce oraz Jubileuszu Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego 1921-2016 pod Honorowym Patronatem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka.
22.06.2016

Morski Instytut Rybacki świętuje

W czwartek, 16 czerwca, w siedzibie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni, odbyło się uroczyste posiedzenie jego Rady Naukowej. Rada została zwołana z okazji obchodów 95-lecia Morskich Badań Rybackich w Polsce oraz Jubileuszu Morskiego Instytutu Rybackiego - Państwowego Instytutu Badawczego 1921-2016.
20.06.2016

Odznaczenia dla pracowników Portu Szczecin-Świnoujście

Do tradycji Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA należy, iż podczas odbywających się rokrocznie „Dni Morza” pracownicy Spółki nagradzani są specjalnym wyróżnieniem - brązowymi, srebrnymi oraz złotymi kotwiczkami.
13.06.2016

Prezydent Duda będzie rozmawiał o Baltic Pipe w Danii

Szczyt NATO, współpraca w regionie Morza Bałtyckiego, gazociąg Baltic Pipe - to tematy dwudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Danii. W czwartek w Kopenhadze prezydent weźmie udział w forum gospodarczym, spotka się z duńskim premierem Larsem Lokke Rasmussenem.
07.06.2016

25 lat Straży Granicznej w MOSG

25 rocznicę powołania Straży Granicznej obchodził w środę Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku. Z tej okazji z udziałem kadry kierowniczej i zaproszonych gości odbył się w komendzie w Gdańsku uroczysty apel, podczas którego funkcjonariusze otrzymali awanse i odznaczenia.
25.05.2016

Prezydent RP w Norwegii: zacieśnienie współpracy w regionie Bałtyku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką od niedzieli 22 bm. przebywają z oficjalną wizytą w Norwegii. Prezydent spotka się z królem Haraldem V i premier Erną Solberg. Odbędzie też rozmowy w bazie Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych i wygłosi wykład w Norweskim Instytucie Noblowskim.
22.05.2016

ORP Błyskawica w Nocy Muzeów

Nocne zwiedzanie ORP Błyskawica, ekspozycji plenerowej broni i uzbrojenia morskiego oraz spotkanie z pilotem Miga-21bis – to tylko niektóre z atrakcji, jakie 3. Flotylla Okrętów wspólnie z Muzeum MW przygotowała w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.
20.05.2016

Nowy dowódca dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego

Dzisiaj, w poniedziałek, 2 maja, w porcie wojennym w Gdyni odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego. Dowodzenie objął komandor Marek Czarnecki.
02.05.2016

30 lat ORP Orzeł

Blisko 91 tysięcy mil morskich żeglugi, w tym 30 tysięcy w zanurzeniu, udział w manewrach krajowych i międzynarodowych– to efekt trzech dekad działań okrętu podwodnego ORP Orzeł w Marynarce Wojennej.
29.04.2016

W Darłowie otwarto Muzeum Morskie

Burmistrz Darłowa – Arkadiusz Klimowicz i dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury im. Leopolda Tyrmanda – Arkadiusz Sip 28 sierpnia w Terminalu Sztuki w Darłówku przy ul. Kotwicznej 12 otworzyli Muzeum Morskie.
31.08.2015

Polski związek Wędkarski obchodzi 65-lecie swojej działalności

W tym roku Polski Związek Wędkarski obchodzi 65-lecia działalności. Jest to największe stowarzyszenie polskich wędkarzy, które kontynuuje ponad 135-letnią tradycję zorganizowanego wędkarstwa polskiego.
23.06.2015

Jubileusz Uniwersytetu Gdańskiego – „in mari via tua”

20 marca 2015 r. wiceminister infrastruktury i rozwoju Dorota Pyć wzięła udział w uroczystym posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Gdańskiego, które odbyło się z okazji 45. rocznicy powołania do życia uczelni.
25.03.2015

Inauguracja roku akademickiego 2014/2015 na Akademii Morskiej w Szczecinie

Tegoroczna inauguracja roku akademickiego odbędzie się w ostatnim weekend września – 26-27.9.2014 roku (piątek-sobota). Tradycyjnie władze uczelni, Ludzie Morza, przedstawiciele branży morskiej w piątek o godz. 18.00 wezmą udział w apelu poległych i złożą kwiaty przy pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza…” na Cmentarzu Centralnym.
25.09.2014

60 lat Urzędu Morskiego w Słupsku

60 lat istnienia obchodził w piątek, 13 czerwca 2014 roku Urząd Morski w Słupsku. Uroczystość odbyła się w Słupskim Inkubatorze Technologicznym. Z życzeniami przyjechała m.in. Elżbieta Bieńkowska, Wicepremier i jednocześnie Minister Infrastruktury i Rozwoju, senatorowie i posłowie z Pomorza oraz przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej.
17.06.2014

Żeglarze świątecznie i jubileuszowo

Maj w pełni, większość jachtów już na wodzie. Przy pięknej, prawdziwie żeglarskiej pogodzie – było słonecznie i wietrznie – w sobotę 17 bm. na dwóch szczecińskich przystaniach nad jeziorem Dąbie spotkali się i świętowali żeglarze nie tylko ze Szczecina i Pomorza Zachodniego, ale i z całej Polski.
19.05.2014

Inauguracja roku akademickiego w Akademii Marynarki Wojennej

We wtorek, 1 października, Akademia Marynarki Wojennej zainauguruje nowy rok akademicki. Prawie 1700 studentów otrzyma indeksy. Rozpoczną oni studia na czterech wydziałach. Natomiast po raz pierwszy w historii AMW indeksy otrzyma 35 doktorantów, gdyż od tego roku akademickiego w uczelni ruszyły studia doktoranckie w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.
30.09.2013

Młodzi ludzie stawiają na praktykę i doświadczenie

Rekrutacja i inauguracja roku akademickiego 2013/2014 na Akademii Morskiej w Szczecinie
30.09.2013

Światowy Dzień Morza w PRS

Dzień Morza to międzynarodowe wydarzenie obchodzone od 1978 r. Jego rolą jest podkreślenie wspólnej odpowiedzialności za stan morskiego środowiska naturalnego oraz zachęta do poszukiwania rozwiązań sprzyjających traktowaniu morza jako wspólnego dobra.
25.09.2013

Polski Rejestr Statków uczci Światowy Dzień Morza

Choć początek działalności PRS związany był wyłącznie z klasyfikacją statków, to z biegiem czasu zaczęły zyskiwać na znaczeniu również inne pola działania instytucji, takie jak nadzór nad przestrzeganiem wymagań konwencji międzynarodowych oraz przepisów państwowych w odniesieniu do żeglugi i gospodarki morskiej. Uroczystości Światowego Dnia Morza będą odniesieniem do tej części pracy wykonywanej przez PRS, która związana jest z opracowaniem i wdrażaniem w życie postanowień i zaleceń Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IM
18.09.2013

Diamentowy Jubileusz Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie

Rok 2013 jest rokiem obchodów 60 rocznicy działalności Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.
13.09.2013

„Dar Młodzieży” w Amsterdamie

W piątek 30 sierpnia żaglowiec Akademii Morskiej w Gdynia „Dar Młodzieży” zawinął do Amsterdamu - statek zacumował w samym centrum starego portu przy prestiżowym nabrzeżu Javakade. Na pokładzie obok 60 praktykantów znajduje się grupa 94 polskich kardiologów i kardiochirurgów przybyłych na Europejski Kongres Kardiologiczny. Podróż do Amsterdamu realizowana jest w ramach projektu „Rejs dla Serca”
02.09.2013

Kobiety zdominowały Akademię Marynarki Wojennej

Co roku Akademia Marynarki Wojennej wyróżnia trzech najlepszych absolwentów. Aneta Kozłowska, Katarzyna Pękacka i Magdalena Kaczyńska okazały się lepsze od swoich kolegów z marynarki. – Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy w historii naszej uczelni – z uśmiechem mówi kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik AMW.
02.09.2013

Pożegnianie Daru Młodzieży - ponad 90 kardiologów wypłynęło w „Rejs dla Serca”(wideo)

Ponad 90 kardiologów i kardiochirurgów z całego kraju wypłynęło "Darem Młodzieży" z Gdyni do Amsterdamu w "Rejs dla Serca". Celem rejsu jest podziękowanie Holandii za ratowanie polskich dzieci z wadami serca.
26.08.2013

Nowy szef Szkolenia Morskiego

Z dniem 1 lipca br. kmdr Andrzej KOWALSKI został nowym szefem Szkolenia Morskiego Marynarki Wojennej. W swojej dotychczasowej służbie w MW był m.in. dowódcą okrętu, dywizjonu, szefem szkolenia flotylli oraz zastępcą dowódcy flotylli. W ostatnich latach był zastępcą szefa Biura Hydrograficznego MW.
03.07.2013

Order Białej Róży dla Dowódcy MW

Dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz MATHEA został odznaczony Komandorskim Orderem Białej Róży. To jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych przez Rząd Finlandii. Uroczystość dekoracji odbyła się w poniedziałek, 27 maja, w Muzeum Marynarki Wojennej. Odznaczenie wręczył premier Rządu Finlandii Jyrki KATAINEN.
28.05.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.