• <
gryfia_70lat

Pożegnanie z mundurem na pokładzie ORP Błyskawica

ew/3.FO

06.02.2020 10:28 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Pożegnanie z mundurem na pokładzie ORP Błyskawica

Partnerzy portalu

Pożegnanie z mundurem na pokładzie ORP Błyskawica - GospodarkaMorska.pl

Na pokładzie historycznego niszczyciela, Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica kadra oraz pracownicy Resortu Obrony Narodowej pożegnali kończących zawodową służbę wojskową: Szefa Szkolenia 3. Flotylli Okrętów kmdr. dr. Kazimierza Pulkowskiego i byłego Szefa Biura Hydrograficznego MW kmdr. Andrzeja Kowalskiego.

Uroczystość pożegnania odbyła się we wtorek, 4 lutego, w Salonie Kaprów na Okręcie-Muzeum ORP Błyskawica, w honorowej asyście pocztu sztandarowego Marynarki Wojennej. Uczestniczyli w niej między innymi: reprezentujący Inspektora MW kontradmirał Krzysztof Zdonek, dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, rektor – komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał Tomasz Szubrycht, a także dowódcy jednostek i kierownicy instytucji wojskowych oraz współpracujących z Marynarką Wojenną.

Komandor dr Kazimierz Pulkowski urodził się 16 lutego 1960 roku w Żarach. W 1975 roku rozpoczął naukę w Technikum Elektronicznym w Zielonej Górze, które ukończył w 1980 roku. Przez rok pracował w Zakładzie Techniki Obliczeniowej w Zielonej Górze, aby w 1981 roku przystąpić do egzaminów do Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej (późniejsza Akademia MW).

Po pięciu latach nauki w WSMW ukończył studia opuszczając mury uczelni z trzecią lokatą, obejmując w 1986 roku pierwsze stanowisko służbowe – dowódcy działu artylerii na ORP Gryf, na którym służył do połowy 1990 roku. Swoją służbę związał z okrętami szkolnymi i na ORP Wodnik, jako dowódca działu łączności i obserwacji technicznej, wyszedł 29 grudnia 1990 roku na wody Zatoki Perskiej. „Wodnik” był częścią sił koalicji biorących udział w Operacji „Pustynna Burza”. Po zakończeniu działań w Zatoce Perskiej i powrocie do kraju wraz z całą załogą został odznaczony przez Króla Arabii Saudyjskiej złotym medalem: „Za wyzwolenie Kuwejtu”.

Na ORP Wodnik przeszedł dalsze szczeble kariery zawodowej poprzez stanowisko dowódcy działu nawigacyjnego, a następnie zastępcy dowódcy okrętu. W 1997 roku przełożeni powierzyli mu stanowisko dowódcy ORP Wodnik i dowódcy grupy Okrętów Szkolnych, na którym służbę pełnił przez ponad 9 lat. Od początków grudnia 2006 roku był szefem Sztabu - zastępcą dowódcy Dywizjonu Okrętów Wsparcia, a w 2009 roku objął dowodzenie tymże Dywizjonem. Pod dowództwem komandora Kazimierza Pulkowskiego Dywizjon Okrętów Wsparcia został uhonorowany tytułem najlepszego oddziału 2010 roku w Wojsku Polskim.

Miłośnik morza, munduru marynarskiego, tradycji Marynarki Wojennej, której banderę reprezentował na morzach i oceanach świata przez ponad dwadzieścia lat służby na okrętach. W czasie rejsów nawigacyjno-szkoleniowych odwiedził wiele portów uczestnicząc m.in. w obchodach 50. rocznicy napaści hitlerowskiej na Norwegię (Narwik 1990), 50. rocznicy lądowania desantu morskiego w Normandii (D-Day 1994), 500. rocznicy odkrycia Brazylii (Rio de Janeiro 2000) czy VIII zlocie Marynarek Wojennych Świata (Mumbay 2001).

Komandor Andrzej Kowalski urodził się 7 października 1961 r. w Gdańsku. Absolwent gdyńskiego VI Liceum Ogólnokształcącego. W 1985 r. po ukończeniu studiów na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni i uzyskaniu tytułu magistra inżyniera-nawigatora, został skierowany do służby w 11. Dywizjonie Ścigaczy w Helu. W 1986 r. rozpoczął służbę w 45. Dywizjonie Pomocniczych Jednostek Pływających w Gdyni, gdzie dowodził zbiornikowcem, grupą kutrów i motorówek, a następnie wykonywał obowiązki na stanowisku flagowego nawigatora i szefa Sztabu Dywizjonu. W latach 1990 – 1995 był starszym oficerem – specjalistą Szefostwa Hydrografii w Dowództwie MW, a od 1995 r. do 2002 r. pełnił obowiązki szefa Oddziału Informacji Nautycznej w Biurze Hydrograficznym MW. Od października 2002 r. dowodził Dywizjonem Zabezpieczenia Hydrograficznego MW w Gdyni. Od 1 lipca 2007 r. do 31 maja 2008 r. – szef szkolenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a następnie z dniem 1 czerwca 2008 r., decyzją Ministra Obrony Narodowej, został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 8. FOW. Od 1 lipca 2010 r. kmdr Andrzej Kowalski był zastępcą szefa Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, a od 1 lipca 2013 do 31 grudnia 2013 roku pełnił służbę na stanowisku Zastępcy Szefa Szkolenia MW - Szefa Szkolenia Morskiego. Od 2014 roku pełnił funkcję Szefa Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej.

Komandor Andrzej Kowalski w 1992 r. ukończył Międzynarodowy Kurs Hydrografii w Akademii Morskiej w Trieście (Włochy), 1998 r. – kurs z zakresu bezpieczeństwa żeglugi w Istambule (Turcja), w 1999 r. – Wojskową Akademię Językową w San Antonio i Międzynarodowy Kurs Oficerów Morskich w Yorktown (USA), a w 2001 r. – Międzynarodowy Kurs AWNIS w Norfolk (USA). Uczestnik wielu konferencji krajowych i międzynarodowych: reprezentant służby hydrograficznej na Konferencje Komisji Hydrograficznej Morza Bałtyckiego oraz delegat Polski na Konferencje Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO) w Monaco. Przedstawiciel MW w NATO w zakresie bezpieczeństwa żeglugi morskiej. W latach 1997 – 2002 odpowiedzialny za krajowy system ostrzeżeń nawigacyjnych oraz publikacje nautyczne Biura Hydrograficznego MW, m.in. współtwórca „Locji Bałtyku – Wybrzeże Polskie”, wyd. 2001. Wyróżniony odznaczeniami resortowymi oraz państwowymi, w tym srebrnym Krzyżem Zasługi, a także medalem „Za zasługi dla Uniwersytetu Gdańskiego”.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.