• <
smartre_2023

Prezydent obserwował ćwiczenia komandosów z Formozy

jb

30.11.2022 21:55 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Prezydent obserwował ćwiczenia komandosów z Formozy

Partnerzy portalu

Prezydent obserwował ćwiczenia komandosów z Formozy - GospodarkaMorska.pl
Fot. Prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda obserwował w środę ćwiczenia morskich komandosów z jednostki Formoza. Podczas ćwiczeń odznaczył żołnierzy, którzy brali udział w misjach na Morzu Śródziemnym i w Afganistanie - poinformowała w mediach społecznościowych Kancelaria Prezydenta.

O wizycie prezydenta w bazie Formozy poinformowały we wpisach na Twitterze w środę BBN oraz Kancelaria Prezydenta. Jak podkreślono, Formoza to jednostka, która odpowiedzialna jest za ochronę infrastruktury krytycznej na morzu i wybrzeżu - w tym portów, terminali gazowych i naftowych oraz gazociągów jak Baltic Pipe.

W trakcie ćwiczenia operatorzy utrwalali swoje umiejętności m.in. w sztuce abordażu i zajmowania wrogiej jednostki nawodnej. W tym przypadku w rolę przeciwnika wcieliła się korweta patrolowa ORP Ślązak.

Podczas spotkania z żołnierzami prezydent wręczył odznaczenia tym komandosom, którzy brali udział w działaniach Formozy na Morzu Śródziemnym oraz w Afganistanie. Do wpisów dołączone krótkie nagrania z wizyty prezydenta; jedno z nich przedstawia ćwiczenie komandosów polegające na abordażu statku przemytniczego.

Jednostka Wojskowa Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego stanowi część Wojsk Specjalnych. Powstała w 2007 roku, swoją siedzibę ma w Gdyni. W jej skład wchodzą komandosi wyszkoleni specjalnie do działań na morzu. Formoza brała udział w działaniach m.in. Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, PKW w Zatoce Perskiej, a także na Morzu Śródziemnym, gdzie zadaniem żołnierzy było przeciwdziałanie przemytowi i handlu ludźmi, a także zapobieganie łamaniu embarga na dostawy borni do Libii.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.