• <

100 lat lotnictwa morskiego

ew

16.07.2020 10:24 Źródło: gdynia.pl

Partnerzy portalu

100 lat lotnictwa morskiego  - GospodarkaMorska.pl
fot. Przemysław Kozłowski/gdynia.pl

15 lipca 1920 r. chorąży pilot Andrzej Zubrzycki wykonał pierwszy lot nad Morzem Bałtyckim. Dzień ten uznawany jest za symboliczną datę narodzin polskiego lotnictwa morskiego.

W maju 1919 roku w Departamencie ds. Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych utworzono specjalną komórkę sztabową, której zadaniem miała być budowa zrębów organizacyjnych pierwszej polskiej jednostki lotnictwa morskiego.

Baza Lotnictwa Morskiego w Pucku powstała 1 lipca 1920r - pięć miesięcy po odzyskaniu przez Polskę dostępu do 140 km skrawka wybrzeża, zagwarantowanego Traktatem Wersalskim, i symbolicznych zaślubinach Polski z Bałtykiem. Puck był jedynym portowym miastem na odzyskanym wybrzeżu.

Już po dwóch tygodniach od założenia bazy mechanicy, dysponując zaledwie kilkoma wrakami pozostawionymi przez armię pruską, zmontowali wodnosamolot typu Friedrichshafen FF.33 H. To właśnie nim chorąży pilot Andrzej Zubrzycki wzbił się jako pierwszy nad wody Bałtyku.

100 lat obecności polskich skrzydeł nad Bałtykiem uczczono na terenie 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach zbiórką pododdziałów Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Podczas zbiórki przypomniano historię polskiego lotnictwa morskiego oraz nadano odznaczenia i wyróżnienia.

Ktoś powie – 100 lat to niewiele w historii świata. W historii niepodległej Rzeczypospolitej i historii lotnictwa to już znaczący okres. Cieszę się niezmiernie, że również to się zbiega ze świętem Brygady – 26 rocznicą jej powołania. Brygada pełni wiele zadań, od zwalczania okrętów podwodnych po ratownictwo. Przez te 26 lat Brygada przeprowadziła 650 akcji ratowniczych, w czasie których uratowano 538 osób - powiedział generał broni pilot Wojska Polskiego, zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Jan Śliwka.

Obecny na zbiórce wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk złożył na ręce komandora pilota Jarosław Czerwonko, Dowódcy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, gratulacje i życzenia dla całej Brygady: - Tak znacząca rocznica stwarza doskonałą okazję do podsumowań i poczucia dumy z dotychczasowych sukcesów pomorskiego lotnictwa.

Profesjonalizm, odwaga, oddanie służbie i ciągła gotowość do podejmowania ryzyka, które są wizytówką Pana jednostki, zasługują na najwyższe uznanie i szacunek, a fachowa wiedza i doświadczenie gwarantują powodzenie najtrudniejszych misji. W tym uroczystym dniu życzę wszystkim, którzy przyczynili się w przeszłości oraz przyczyniają się obecnie do rozwoju Gdyńskiej Brygady, aby służba dla niej była zawsze źródłem chluby i satysfakcji.

Gospodarka Morska

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.