• <
Baltexpo2023_duży

Brudziński: Straż Graniczna dba o bezpieczeństwo Polski i całej UE

pc

16.05.2018 12:50 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Brudziński: Straż Graniczna dba o bezpieczeństwo Polski i całej UE

Partnerzy portalu

Brudziński: Straż Graniczna dba o bezpieczeństwo Polski i całej UE - GospodarkaMorska.pl

Na Straży Granicznej spoczywa odpowiedzialność nie tylko za bezpieczeństwo obywateli Polski, ale całej Unii Europejskiej - mówił w środę szef MSWiA Joachim Brudziński na centralnych obchodach święta Straży Granicznej, podczas których odbyła się promocja funkcjonariuszy SG na pierwszy stopień oficerski.

Joachim Brudziński w środę wziął udział w centralnych obchodach święta Straży Granicznej, które zorganizowano na dziedzińcu Belwederu. Podczas uroczystości 107 funkcjonariuszy SG otrzymało promocję na pierwszy stopień oficerski. Zostały także wręczone odznaczenia państwowe. Medale za zasługi dla Straży Granicznej otrzymało z rąk ministra Joachima Brudzińskiego dwóch komendantów policji węgierskiej.

Minister SWiA, zwracając się do strażników granicznych, podziękował za "codzienną, często niełatwą pracę". Zaznaczył, że strażnicy graniczni tworzą "jedną z kluczowych formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo" kraju.

"Formacja licząca niemal 15 tys. funkcjonariuszy wspieranych przez 3,4 tys. cywili bierze na siebie ogromną odpowiedzialność. Strzeżecie polskiej granicy, która jest jednocześnie zewnętrzna granicą Unii Europejskiej. Na waszych barkach spoczywa odpowiedzialność nie tylko za bezpieczeństwo obywateli Polski, ale całej Unii Europejskiej. Dzięki swojemu profesjonalizmowi znakomicie wywiązujecie się z powierzonych zadań. Dziękuję wam za wybór tej służby i za gotowość do podejmowania wyzwań" - powiedział Brudziński.

Jak mówił, w ostatnich latach w związku z kryzysem migracyjnym z doświadczeń polskiej Straży Granicznej korzystali "zagraniczni partnerzy". "Obecnie z powodzeniem wspieracie swoich kolegów w Grecji, Macedonii, Bułgarii, Włoszech" - dodał.

"Jestem przekonany, że ta sztafeta pokoleń, od waszych poprzedników, tych, którzy dla najjaśniejszej Rzeczypospolitej oddali to, co mieli najcenniejsze - swoje życie, tych skrytobójczo mordowanych w lasach Katynia za to, że pełnili funkcję w Korpusie Ochrony Pogranicza, w Straży Granicznej, którzy oddali swoje życie w 39 roku, że w tej sztafecie pokoleń ci młodzi ludzie tak licznie tutaj zgromadzeni, wasze dzieci, wasi najbliżsi kiedyś zdecydują się odłożyć te smartfony - ważne w życiu, naszym życiu, te telefony i zamienią je na oficerskie szable, może na góralską ciupagę, i że ta sztafeta będzie trwać tak, jak będzie trwała święta i najjaśniejsza Rzeczpospolita" - zaznaczył Brudziński.

Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński podziękował strażnikom za czuwanie nad bezpieczeństwem granic. "To dzięki waszej służbie, zaangażowaniu, waszemu profesjonalizmowi, ale także waszemu patriotyzmowi Polacy i wszyscy, którzy do Polski przybywają, mogą czuć się bezpiecznie. Nie bez powodu około 90 proc. Polaków - tak wynika z sondaży - czuje się bezpiecznie. To również wasza zasługa" - powiedział.

"Choć jesteśmy formacją młodą, kontynuujemy tradycje pierwszych polskich formacji granicznych" - podkreślił komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga.

Dodał, że dzięki ustawie modernizacyjnej możliwe są inwestycje w infrastrukturę, nowoczesny sprzęt, a "przede wszystkim w funkcjonariuszy". Praga podziękował funkcjonariuszom i pracownikom SG "za sumienne pełnienie służb".

Podczas uroczystości szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska odczytała okolicznościowy list prezydenta Andrzeja Dudy do komendanta głównego SG. Andrzej Duda pogratulował komendantowi i wyraził uznanie i wdzięczność "za wzorową i ofiarną służbę w dziele ochrony granic RP".

"Chcę w imieniu całego narodu polskiego podziękować za całoroczny trud, który stanowi gwarancję ładu i porządku w naszej Ojczyźnie. Straż graniczna należy do formacji, których codzienna, rzetelna praca zapewnia poczucie bezpieczeństwa obywatelom polskim. Państwa profesjonalizm i poświęcenie przyczyniają się do tego, że miliony rodaków mogą spokojnie żyć i pomyślnie rozwijać swoją działalność gospodarczą i społeczną" - napisał prezydent.

Straż Graniczna została powołana 16 maja 1991 r. Liczy prawie 14,8 tys. funkcjonariuszy (w tym niemal 11 tys. mężczyzn i 3,8 tys. kobiet), 3,4 tys. pracowników cywilnych. Do jej zadań należy ochrona granicy państwowej na lądzie i na morzu, jest też odpowiedzialna za organizowanie i prowadzenie kontroli ruchu granicznego, kontrolę legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. Do jej zadań należy również rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie handlu ludźmi.

Odprawy graniczne prowadzone są na 70 przejściach granicznych: 19 drogowych, 14 kolejowych, 18 morskich, 1 rzecznym i 18 lotniczych. W 2017 roku funkcjonariusze SG odprawili ponad 51 mln podróżnych (do i z Polski).

Na wyposażeniu SG znajduje się: 999 samochodów patrolowych, 303 samochodów terenowych, 398 motocykli, 186 quadów, 42 skutery śnieżne, 24 łodzie patrolowe, 74 pojazdów obserwacyjnych. Ponadto formacja dysponuje 8 samolotami i 6 śmigłowcami.

Dziękujemy za wysłane grafiki.